بشتابيد! - مسابقه پروژه نويسي با جاوا

shahab85

عضو جدید
خب...
براي فعال شدن اين تالار ديدم برگزار كردن يه مسابقه پروژه نويسي بدك نيست.
به نظر من چند نفر واسه يه نوشتن يه پروژه خاص نظر بدن بعد كه تصويب شد همه ميشينيم مينويسيم و كدهامونو اينجا ميزاريم تا بهترين پروژه انتخاب بشه و جايزه بگيره...
جايزه هر مرحله امتياز براي كدرشه كه بسته به سطح اون پروژه تعيين ميشه.
پيشنهاد شخصيه من اينه كه اول از كد هاي آسون شروع كنيم كه اونايي كه ميخوان جاوا ياد بگيرن بتونن استفاده كنن.
در ضمن برنده بر اساس :
1- اصولي نوشتن كد يعني باطن ماجرا
2- زيبايي كار يعني ظاهر ماجرا
انتخاب خواهد شد يعني هر كس بيشتر اين موارد رو رعايت كنه...
خب هر چه سريعتر نظراتت رو بگين تا شروع كنيم يواش يواش....
جاوا كارهاي عزيز با حضور گرمشون اين تالار رو از اين وضع نجات بدن،ممنون:gol:

elham.nj

عضو جدید
سلام.خوب پیشنهادتونو عملی کنید دیگه.چی شد پروژه.ناظر پروژه کیه؟ کی میخواد تعیین کنه که ابعاد پروژه چقدره و کد ها چجوری باید باشن.به نظر من چند تا sample خوب هم در رابطه با پروژه ارائه بدید تا بفهمیم تو چه مایه هایی باید کار کنیم.(البته اگر پروژه ای در کار باشه.)بابا ما که خوابمون برد اینجا!!!
من خودم الان دارم جاوا یاد می گیرم.j2se و JavaFX کار میکنم.اما واقعا واسه یادگرفتن جاوا لازمه که آدم روی پروژه کار کنه.البته فقط پروژه ای که جنبه ی آموزشی داره منظورمه.
به هر حال ما که هستیم شما هم بیایید.
موفق باشید.

shahab85

عضو جدید
اینجا کسی نیست که این کار رو شروع کنیم
من خواستم تالار رو یکم گرم کنم ولی گویا جاوا کار اینجا خیلی محدوده....
تا وقتی که حداقل 5 6 نفر نباشیم تعطیله!

wahidsaber

عضو جدید
ببینید میتونید این homework رو انجام بدین
http://www.cis.upenn.edu/~cis1xx/projects/ImageProcessing/Spring2009
سعی کنید برای صنعت کد بنویسید با نوشتن نرم افزارهای حسابداری و اتوماسیون نمیشه پیشرفت کرد

موفق باشید

من هم با فرمایش شما در خصوص شروع یک کار صنعتی کاملا موافقم. چون متاسفانه خیلی ها نرم افزار نویسی رو در تولید نرم افزار های عمومی خلاصه میکنند.
البته وقت کافی برای همکاری با شما در زمینه برنامه نویسی به زبان جاوا رو ندارم ولی میتونم یک کار کاملا صنعتی رو بهتون پیشنهاد کنم که هم حرفه ای است، هم مورد نیاز است و هم در آینده میتونیم با کمک هم ادامه ی اون رو بصورت تجاری سفارش بگیریم. به عبارت دیگه با سرمایه گذاری از وقتمون به دو چیز میرسیم:
1- تجربه حرفه ای
2-سفارشات صنعتی واقعی
که به نظر من اولی از دومی خیلی مهمتره.
اگر حتی اگر دو نفر با تجربه قبلی در زمینه برنامه نویسی به زبان جاوا مایل باشند در این زمینه کار جدی بکنند، کافیه. البته بقیه هم میتونند شرکت کنند و به تجربیاتشون اضافه کنند.

و اما پروژه:
در مورد شبکه های حسگر بیسیم چیزی شنیدید؟ شبکه هایی که نود هاش در محیط پخش میشند و پارامترهای محیطی مثل دما رطوبت، حرکت اجسام و ....رو به مقصدشون مخابره میکنند. کاربرد های زیادی در این زمینه متصور است که من در اینجا به کاربرد مراقبت و نگهبانی اون اشاره میکنم:
نودهای این شبکه بعد از اینکه در محیط مثل اطراف یک کارخانه پخش شدند، اقدام به ایجاد یک شبکه بصورت دینامیک کرده و بوسیله سنسورهایی که روشون وجود داره ، تحرک افراد غیر مجاز در محیط رو حس کرده و هشدار های لازم را به سرور مرکزی(و در لایه بالاتر:از سرور مرکزی به PDA که در اختیار نگهبان ها است) اطلاع میدهند.
من (به همراه دو نفر دیگه از دوستم)در اون قسمتی که مربوط به نودهای شبکه حسگر است دارم کار میکنم. کار خیلی سنگینی است و باید به زبان C و بصورت Embedded روی سخت افزارهای خاص خودش تحت لینوکس برنامه نویسی شبکه بکنم. اما در لایه بالاتر، انجایی که باید داده های این شبکه در سرور پردازش شده و نمایش داده شوند، و همچنین ارسال اطلاعات به رایانه های PDA میتونم کار رو به شما دوستان واگذار کنم. البته میتونیم این کار رو در گروه کوچک خودمون انجام بدیم ولی دیگه باید تا از صبح تا 11 شب وقت بذاریم.
من و دوستانم در حال گذراندن دوران سربازی در دانشگاه هستیم و ترجیح داده ایم سختی این دوران را با تولید این پایلوت به شیرینی تبدیل کنیم و در ضمن بعد از تحیل این پایلوت(که همزمان با پایان خدمتمون هم هست)، سفارش پروژه اصلی رو از منابعش بگیرم(تقریبا مطمئن هستم).
احتمال برنده شدن این پروژه در جشنواره خوارزمی هم هست.
بیایید با هم شروع کنیم.

VRWH

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوست عزیز
بسیار خوشحالم که همچین پستی را در این تاپیک می بینم .
خروجی داده هایتان با چه فرمتیست ؟

wahidsaber

عضو جدید
سلام
معذرت میخوام که دیر شد.
پروژه ما چیزی است شبیه یک سیستم دزدگیر. ما بایستی یک سری برد سخت افزاری (نود) مجهز به: سنسور، رادیو، باتری و پردازشگر رو به صورت Mesh روی زمین بچینیم و اینها بعد از روشن شدن تشکیل شبکه میدن.
"تشکیل شبکه میدن" برای خودش تعریفی داره: یعنی نودها اول سعی میکنن همدیگر رو پیدا کنن، بعد ساعتشون رو با هم تنظیم کنند، راه های مسیریابیشون رو ست کنند بعد برن به فاز بعدی.
حالا که شبکه یه توپولوژی داره، نوبت میرسه به تقسیم کار. یعنی چی: یعنی اینکه نودها با هم توافق میکنند که یک سریشون به خواب برن(خودشون رو خاموش کنند) و یه سری دیگه سنسورهاشون رو به کار بندازن تا اگر فرضا یه ماشین در حال عبور بود، بقیه خواب ها رو بیدار کنند و هشدارهای لازم رو به ایستگاه اصلی برسونن. این وسط یه تکنیک هایی هم برای حذف کردن هشدارهایی که ممکنه اشتباهی صادر شده باشه وجود داره.

بگذریم.....
این نرم افزار همونطور که گفتم embedded است. برای کار با اون باید یه سیستم عامل مخصوص این شبکه ها و یک سری هم ابزار نرم افزاری داشته باشیم. البته این سیستم interface هم میخواد که وظیفش نمایش هشدارها بصورت ردیابی هدف، انجام تنظیمات و غیره هستش.
بخش interface و ابزارهای نرم افزاری همگی به زبان java هستند. ابزارهای نرم افزاری شبیه مانیتور شبکه، تحلیل ترافیک، تحلیل پکت ها و غیره هستند. کسی که میخواهد در این پروژه شرکت کند، باید بعد از آشنایی اولیه با شبکه های حسگر بیسیم و سیستم عامل این شبکه ها(TinyOs) باید در بخش interface و ابزارها به ما کمک کند. خبر خوب اینکه تمام ابزارها موجودند(بسیار دیده شده که در این نوع پروژه ها میبایست ابزارهای جدیدی برای ادامه کار تولید بشه) و بخش اعظم interface هم قبلا توسط دانشگاه ویرجینیا کار شده. فقط باید راهش انداخت. البته ما در نظر داریم که یه بخش دیگر رو هم اضافه کنیم و اون انتقال هشدار ها از ایستگاه مرکزی به موبایل نگهبانان است. در مورد این هم باید بعدا بحث بشه.
آشنایی با شبکه های حسگر بیسیم و ساختار پروژه ضروری است و حتما باید ابتدا آشنایی حاصل بشود. بعد از اون مطمئنا مشکلی نیست و کار روی غلطک است.
بعد از این مرحله تصمیم دارم یه تالار دیگه در مورد این شبکه ها باز کنم و تجربیاتم رو(هر چند کم) در اختیار دوستان بگذارم.

بنابراین،همانطور که عرض کردم، برای راه اندازی سرور و ارتباط با شبکه میتوان روی جاوا کار ها حساب جدی باز کرد.
حالا هرکس علاقه منده داوطلب بشه. به نظر من باید یکی دو نفر مدیریت کار رو به عهده بگیرن و بقیه هم از تجربیاتشون استفاده کنند.
از shahab85 هم خواهش میکنم در صورت صلاحدید این تاپیک رو دوباره در صدر تاپیک ها قرار بدن.

آخرین ویرایش:

shahab85

عضو جدید
سلام
من شدیدا علاقمند،داوطلب و پایه هستم
ولی در قسمت "استفاده از تجربیات دیگران" :D
چون هیچ زمینه ای در این مورد ندارم.
اگر راهنماییم کنید خوشحال میشم کمک کنم.
در ضمن من مدیر این تالار نیستم و هیچ گونه اختیار مدیریتی حتی حذف کردن تاپیکی یا مهم کردن اون رو ندارم.
فقط سمت معاون مدیریت رو در این تالار دارم و وظیفم اینه که اینجا رو سر و سامون بدم و تحت نظر داشته باشم.
هر درخواستی که داشته باشیم باید به مدیر تالار بگیم.

wahidsaber

عضو جدید
آقا شما دیگه چرا؟ شما که استادید!:D
راستی در مورد برنده ها و جایزه و ... اینها صحبت کرده بودین. یکم بیشتر در این مورد تو ضیح بدین شاید تنور خیلی گرم بشه.;)

shahab85

عضو جدید
آقا شما دیگه چرا؟ شما که استادید!:D
راستی در مورد برنده ها و جایزه و ... اینها صحبت کرده بودین. یکم بیشتر در این مورد تو ضیح بدین شاید تنور خیلی گرم بشه.;)

دوست عزیز هستند اینجا کسایی که در زمینه جاوا من انگشت کوچیکشون هم نیستم مثل VRWH عزیز منتها این دوستان وقتشو نداشتن یا حالا به هر دلیلی مسئولیت تالار رو قبول نکردن و این حقیر قبول کردم که حواسم به تالار باشه و همین الانم هر کس حاضره مسئولیت رو قبول کنه با جون و دل جامو بهش میدم.
در ضمینه جایزه هم کاری به غیر از امتیاز در باشگاه مهندسان از دستمون برنمیاد.

wahidsaber

عضو جدید
من ممکنه بتونم یه کارهایی در مورد از طریق دانشگاهمون جایزه بکنم چون این کار به اونها هم کمک میکنه. مثلا سکه به افراد فعال. البته قول نمیدم. اگر کسی هست من شروع کنم.

shahab85

عضو جدید
من ممکنه بتونم یه کارهایی در مورد از طریق دانشگاهمون جایزه بکنم چون این کار به اونها هم کمک میکنه. مثلا سکه به افراد فعال. البته قول نمیدم. اگر کسی هست من شروع کنم.

آقا جایزه رو ولش کن بگو کار رو بخوایم شروع کن باید چیکارا کنیم
باید چه مبحثایی رو خوب بلد باشیم
باید از چیا سر در بیاریم
راهنمایی کن دیگه

wahidsaber

عضو جدید
سلام. معذرت میخوام اگر دیر کردم. کارهام خیلی سنگینه و بعضی وقتها وقت سر خاروندن هم ندارم.

هدف پروژه ای که قبلا شرح داده بودم رو که یادتون هست؟ حفاظت از پیرامون(حوزه استحفاظی) یک سازمان یا کارخانه....
سناریویی که من در نظر گرفتم شامل موارد زیر است:

1- نگهبانان سازمان هرکدام دارای یک PDA هستند که نقشه ی محیط را در خود نمایش میدهد.
2-این نگهبانان توسط wifi (پروتکل 802.11g) با یک سرور مرکزی شبکه هستند.
3- سرور مرکزی خود به شبکه ی حسگر وصل است که اطلاعات محیط را دریافت میکند و با تحلیل آنها به وجود یک عامل خارجی (مثل سارقین) پی میبرد. اینکه این اطلاعات چطور به سرور میرسد مربوط به لایه پایین تر است و مربوط به پروژه ما نیست.
4-سرور این اطلاعات را(بعد از پردازش های لازم) به PDA ها ارسال میکند.
5-PDAها اطلاعات لحظه به لحظه هدف را روی صفحه خود نمایش میدهند.

لازم است یاد آوری کنم که این یک پروژه نرم افزاری است. بنایراین برای اینکه شکل و شمایل یک نرم افزار کاملا تجاری و صنعتی را پیدا کند، میبایست تمامی فرآیندهای استاندارد مهندسی نرم افزار در آن رعایت گردد. شاید هدف اصلی شما تقویت مهارت برنامه نویسی تان در زبان جاوا باشد اما باید توجه داشت که نیل به این مقصود تنها در طی(بخوانید تمرین) یک مسیر یا فرآیند استاندارد میسر است.
فرض کنید که یک مشتری به شرکت شما پا گذاشته و با زبان ساده "طرح نیاز میکند": من یک سیستم میخواهم که نیازهای فوق را برآورده کند.
حال نوبت ماست که نیاز او را تحلیل کرده(Requirement Analysis) و در مقابل آن یک راه حل (Solution)ارائه دهیم.
سعی خواهیم کرد مواردی مثل طراحی با SA,Rational Rose,DFD را حتی الامکان فاکتور بگیریم تا سریعتر به پیاده سازی برسیم. با این حال بد نیست که از نظرات یک مهندس سیستم هم بهره بگیریم.
همانطور که ملاحظه کردید، من با ادبیات یک مشتری به طرح نیاز پرداختم و از ذکر جزئیات خودداری کردم تا فرآیند مهندسی نرم افزار را از نقطه صفر شروع کرده باشم.به این ترتیب در طراحی سیستم هیچ محدودیتی نداریم. همه چیز دست خودمان است. حال نوبت شماست که در خصوص طراحی سیستم نظرات پیشنهادی خود را بدهید.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: efhc

wahidsaber

عضو جدید
خوب.
من عمدا صحبت هایم را در دو پست جاگانه نوشتم تا بخش طرح موضوع را از بخش نظرات شخصی خودم جدا کرده باشم.
حالا به عنوان اولین نظر دهنده، نظر خودم را در مورد ویژگیهای سیستم میگویم.
(راستش اینها نظران من نیستند بلکه دوستان زحمت کشیده و در خصوص ویژگیهای این سیستم قبلا مواردی رو ذکر کرده بودند که به پیوست تقدیم میکنم)
فایل پیوست توضیحاتی در خصوص کل سامانه داده است.نیازی به توجه به بخشهایی که مربوط به پروژه خودمان نمیشود، نیست.
منتظر نظرات شما هستم.

پیوست ها

• Proposal.rar
    168.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

wahidsaber

عضو جدید
ضمنا این کار نیاز به حداقل چند تا کارت شبکه یا اداپتور usb بی سیم و شاید هم یک access point. چند تا از اینها که گفتم اینجا تو یکی از اتاقها بلا استفاده ریخته و باهاش میشه کار کرد. اگه لازم بود بگین براتون میفرستم.
فکر کنم از این بهتر نمیشه.
ضمنا اگر کسی میخواد توی این بحث ها الگوریتمی برای مقاله دادن یا پایان نامه پیاده سازی کنه همین جا وقتشه.
امیدوارم توانسته باشم کمکی کنم.

• Like

s.programmer

عضو جدید
آشنایی با شبکه های حسگر بیسیم و ساختار پروژه ضروری است و حتما باید ابتدا آشنایی حاصل بشود. بعد از اون مطمئنا مشکلی نیست و کار روی غلطک است.
بعد از این مرحله تصمیم دارم یه تالار دیگه در مورد این شبکه ها باز کنم و تجربیاتم رو(هر چند کم) در اختیار دوستان بگذارم.

.

خیلی عالیه ....

wahidsaber

عضو جدید
فكر كنم كمي شل كن سفت كن وجود داره. بعضي ها با علاقه وارد شدن ولي ايده من براشون جالب نبود.
در هر حال اگر مايليد، فايلهاي پيوستي رو مطالعه بفرماييد و نظرتون رو در باره نحوه شروع كار بدين.

s.programmer

عضو جدید
سلام
من متاسفانه هنوز وقت نکردم که فایل ها رو مطالعه کنم،
ولی خیلی علاقه دارم این بحث نتیجه داشته باشه!
البته من خودم با این مبحث هایی که شما فرمودید زیاد آشنایی ندارم و هنوز اول راهم ..

mtd_gold

عضو جدید
این چطوره

این چطوره

این چنین برنامه ای خوبه
البته خراب کشیدمش

ممنون

• Like