^^ شما چرا دینتون اسلامه ؟؟ ^^

• به خاطر اینکه پدر و مادرم این دین رو داشتند(از روی عادت)

رای: 18 28.6%
  • تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم

رای: 26 41.3%
  • تا حالا بهش فکر نکردم

رای: 0 0.0%
  • تا حالا بهش فکر کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم

رای: 5 7.9%
  • اصلا دین ندارم

رای: 3 4.8%
  • خانواده و تحقیق (تحقیق در موارد ابهام)

رای: 11 17.5%

• مجموع رای دهندگان
    63

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
nazila_sh

nazila_sh

من دین اسلام را پذیرفتم چون کاملترین دینی بود که شناختم ودوباره مسلمان شدنم یک معجزه ی الهی بود.:w30:

آخرین ویرایش:

sh.mojtaba

عضو جدید
تنهایی جون من تا حدودی تحقیق کردم و کتابهای طرفدار اسلام رو خوندم نه کتاب ضد اون رو تا تحقیقم کامل بشه ولی کاش تو نظرسنجی ات یه گزینه برای اینکه تا حدودی تحقیق کردم میذاشتی!!!;)
ممنون:)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دین هر کس ، مسئله شخصی اون شخص هستش .. شما میتونید هر دینی رو داشته باشید ، ولی با شرایط عرف جامعه . شما میتونید دین مثلاً نصرانی رو انتخاب کنید ، اما ازش سخنی نگید و به همون دین عمل کنید .. .
اما در مورد خودم ، یک بار توی دبیرستان به همین مشکل برخوردم ... رفتم خوب باسه خودم جوریدم ... 4 انجیل و تورات رو خوندم .. البته تورات رو بیشتر ورق زدم .. ولی انجیل رو کاملاً خوندم .. بعدش قرآن رو مطالعه کردم .. نه دقیق ، سطحی ... ولی دیدم دستورات و راهنمایی های همه یک مضنون داره .. آدم باشیم ... آدم ... :) ئ راهنمایی های قرآن و اسلام از همه بهتر و کاملتر بود و دو دستگی های واضح و آشکار مثل انجیل نداشت توش ...

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان میخوام بدونم چرا شما دین اسلام رو پذیرفتید ؟؟
میشه سوال رو هم به صورت کلی پرسید تا دوستای دیگه ام که از ادیان و مذهب های مختلف هستند شرکت کنند
به علت اینکه نمیشه گزینه ها رو دیگه دست کاری کرد با ارزش شرمندگی گزینه ای یک به این صورت میشه
به خاطر اینکه پدر و مادرم این دین رو داشتند ( یعنی از روی عادت )
حقیقت اینه که ما ایرانی ها توی خانواده های مسلمون و محیط اجتماعی تقریبا اسلامی بزرگ شدیم
بهترین و کامل ترین تعبیر در مورد خودمون و من توی قران دیدم
که خدای مهربونمون ماها رو به عنوان وارثان قرآن معرفی می کنه و میگه که در بین این افراد گروهی به قران عمل می کنند و پارسایی و تقوا پیشه می کنند و گروهی هم به زیان خود

منم اینو قبول دارم که ما به اجبار این دین را انتخاب کردیم
ولی چیزی که هست آیا کسی جرئت داره دین دیگری را انتخاب کنه ؟
لا اکراه فی الدین
این آیه مصداق های زیادی داره
هم کفر
هم ایمان آوردن
هم ایمان بدون عمل
و ......
دین هر کس ، مسئله شخصی اون شخص هستش .. شما میتونید هر دینی رو داشته باشید ، ولی با شرایط عرف جامعه . شما میتونید دین مثلاً نصرانی رو انتخاب کنید ، اما ازش سخنی نگید و به همون دین عمل کنید .. .
اما در مورد خودم ، یک بار توی دبیرستان به همین مشکل برخوردم ... رفتم خوب باسه خودم جوریدم ... 4 انجیل و تورات رو خوندم .. البته تورات رو بیشتر ورق زدم .. ولی انجیل رو کاملاً خوندم .. بعدش قرآن رو مطالعه کردم .. نه دقیق ، سطحی ... ولی دیدم دستورات و راهنمایی های همه یک مضنون داره .. آدم باشیم ... آدم ... :) ئ راهنمایی های قرآن و اسلام از همه بهتر و کاملتر بود و دو دستگی های واضح و آشکار مثل انجیل نداشت توش ...
منم به این تعبیر معتقدم
خداوند در قرآن میگه که :
الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور و الذین کفروا اولیاوهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات
در این آیه این موضوع بیان شده که ایمان انسان و از ظلمت ها خارج می کنه و به سمت نور می بره
نور یعنی تمام حقایق و به دنیال اون روشن شدن مسائل برای انسان و به سمت و سوی حقیقت رفتن
و در کل پرورش انسان به معنای انسان بودن و تفاوت با سایر حیوانات
این ادیان متفاوت هر کدوم برای مرحله ای از رشد انسان نازل میشدن
یهودی ؛مسیحی؛و..........و اسلام
خدای مهربون در قرآن میگه که همه ی این ادیان یک دین بوده و همه ی ادیان همون اسلامه و طی یک سلسله مراتب نازل شده
در ست مثل مدرسه رفتن ماها
ابتدا وارد پیش دبستانی میشیم و بعد دوران ابتدایی و بعد راهنمایی و دبیرستان و .........
ادیان هم به همین صورت بوده
حالا ما توی محیطی بزرگ شدیم که توی کامل ترینشون قرار داشتیم
خدای متعال در قرآن میگه که هر شخصی و به اندازه ی توانش ازش انتظار داره
یعنی حالا که ماها مسلمونیم و اکثرا هم شیعه هستیم "حسابمون خیلی تفاوت داره
خدا کنه به این ارثمون درست پاسخ بدیم

آخرین ویرایش:

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در بین گزینه های نظر سنجی فکر می کنم جای گزینه ای در مورد کسانی که هم خانواده ی مسلمونی داشتن و هم تحقیق کردن و اسلام و با یقین کامل قبول کردن خالیه
نمونه هاش و با توجه به صحبت های دوستان" توی همین جمع داریم

O.M.I.D

عضو جدید
سلام همگی خسته نباشید.خوب اینجا به تعداد افراد ما دلیل داریم البته گاهی شبیه هم ولی با ریزه کاری های مختلف.
میدونید چرا مثلا پدرتون را دوست دارید؟
فقط پیوند خونی؟ذاتا بهش علاقه داشتید؟یا به مرور زمان علاقه مند شدید؟
خوب اسم این مرور زمان را میشه گذاشت عادت؟ شاید با یه اسمی توجیح کنیم ولی میدونیم این علاقه در مرور زمان و به 1001 دلیل بوجود آمده. ولی اون چیزی که مشخصه انتخاب پدرتون به عهده شما نبوده ولی الان از این انتخاب بسیاری از شما راضی هستید.چون اونا درک کردید.ذات علاقه من به دینم قسمتیش از همین نوع ، آیا غلط؟ و بنابراین نمیتونم صادقانه مقایسه یا قضاوت کنم بین اسلام و سایر ادیان ولی میتونم برای اثباتش تلاش کنم.;)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم خیلی تحقیق کردم به نتایجی هم رسیدم
ولی همیشه از خودم اینو پرسیدم اگه من توی خونواده مسیحی بودم دینم چی بود واسه همین گزینه به نتیجه نرسیدم رو زدم

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوها جان یه توضیح تو اولین پست خودم در مورد گزینه ها زدم
فکر میکنم درست شده باشه

مرسی تنهایی جان

سلام
سوال خوبیه
من فکر میکنم اینکه ننه بابای ماها مسلمون بودن، یه لطفی خاص از خداونده که شامل حال ماها شده!
اینکه تو محیطی بزرگ شدیم و تفکرمون در محیطی رشد کرده که زمینه برای تحقیق درباره ادیان مناسب بوده یه شانس بزرگه!
میتونست اینجوری نباشه! هرچند اونایی که هم عصر با پیامبر زیستند شانسشون از من و شما هم بیشتر بوده.

بدون شک مسلمان بودن والدین تاثیر زیادی در اسلام من داشته! اما دلیل اسلام من این نبوده! خیلی ها رو میشناسم که پدری با ایمان و معتقد دارند ولی خودشون اصلا عقیده ای به خدا ندارند.
موفق باشید

چه لطفی؟
شما اینقدر به دینتون افتخار می کنین ؟ چرا؟
پیوست : (این فقط یه سواله )

زمینه برای تحقیق مناسب بوده ؟
در ادیان دیگه زمینه برای تحقیق مناسب نیست؟
همه ی پیامبر ها از آمدن منجی خبر می دادن تو خیلی از ادیان محمد رو قبول دارن اما دینی که ما روش اسم اسلامو گذاشتیمو نه
الان عصر تکنولوژیه
با یه سرچ کوچیک کلی مطلب میاد بالا راجع به انواع ادیان و مذاهب
مهم این نیست که چقدر منبع داشته باشیم مهم اینه که چند درصدشون اطلاعات درست در اختیار ما می ذارن

من مخالفم
شما وقتی در جمعی به دنیا میاین که همه دین شما رو قبول دارن پذیرفتنش و نگه داشتن اون خیلی راحت تره
شما مطمئنی که اگه تو اون زمان بودی فشارها اذیتت نمی کرد؟

چون فقط پدر و مادر نیستن که تاثیر دارن
حتی می تونم بگم جامعه اثر بیشتر و محکم تری می ذاره
پس شاید بهتر باشه سوالو اینجوری تغییر بدیم
"دینتونو تحت شرایط محیطی قبول کردی یا کسبش کردی و بهش اعتقاد داری؟"

سلاااااام
منم مثل بقیه چون پدر و مادرم مسلمان بودن
ولی الان خودم خوشم میاد چون یه چیزایی تو دین اسلام هست که بقیه ادیان ندارن
شیرینه و جامع

چه چیزایی؟
می شه توضیح بدی؟

منم اینو قبول دارم که ما به اجبار این دین را انتخاب کردیم
ولی چیزی که هست آیا کسی جرئت داره دین دیگری را انتخاب کنه ؟

لا اکراه فی الدین
این به انتخاب هر دین دیگری شرعیت می ده
اما مسلما خیلی ها از ترس حکم ارتداد....

بر اساس همون آیه ی " لا اکراه فی الدین " نظر شما به عنوان یه مسلمون کاملا درست
اما بر اساس منطق چرا باید ازش سخنی نگیم؟
عرف؟
حالا حتما روی اسم هر کشوری باید اسم دینش هم باشه؟
مگه زرتشتی ها مسلمونن؟
که پذیرفته شدن؟

سلام همگی خسته نباشید.خوب اینجا به تعداد افراد ما دلیل داریم البته گاهی شبیه هم ولی با ریزه کاری های مختلف.
میدونید چرا مثلا پدرتون را دوست دارید؟
فقط پیوند خونی؟ذاتا بهش علاقه داشتید؟یا به مرور زمان علاقه مند شدید؟
خوب اسم این مرور زمان را میشه گذاشت عادت؟ شاید با یه اسمی توجیح کنیم ولی میدونیم این علاقه در مرور زمان و به 1001 دلیل بوجود آمده. ولی اون چیزی که مشخصه انتخاب پدرتون به عهده شما نبوده ولی الان از این انتخاب بسیاری از شما راضی هستید.چون اونا درک کردید.ذات علاقه من به دینم قسمتیش از همین نوع ، آیا غلط؟ و بنابراین نمیتونم صادقانه مقایسه یا قضاوت کنم بین اسلام و سایر ادیان ولی میتونم برای اثباتش تلاش کنم.;)

علاقه به پدرو اصلا با علاقه به دین مقایسه نکنید
شاید در واقعیت کاملا عین هم باشن اما در ظاهر ما می تونیم همه ی بستگی هامونو به پدر نشون بدیم
ما می تونیم ثابت کنیم پدر خالق ماست (خالق در زیر مجموعه) اما خدا ...
ما می تونیم ثابت کنیم پدر چه چیزایی رو به ما داده
پدر عشقشو به ما نشون می ده
پدر برای ما مایحتاجمونو فراهم می کنه
بهمون آموزش می ده و...
در واقع این مرور زمان نیست
اما همه ی این چیزها در مورد دین هم اگر اتفاق می افته ما چطور ثابتش کنیم؟

من خودم خیلی تحقیق کردم به نتایجی هم رسیدم
ولی همیشه از خودم اینو پرسیدم اگه من توی خونواده مسیحی بودم دینم چی بود واسه همین گزینه به نتیجه نرسیدم رو زدم

تا حالا هیچ نظر سنجی ای رو ندیدم که کامل باشه
مسلما گزینهی شما نباید این می بود

179

عضو جدید
کاربر ممتاز
لا اکراه فی الدین
این آیه مصداق های زیادی داره
هم کفر
هم ایمان آوردن
هم ایمان بدون عمل
و ......

مسئله جالب همینه که قرآن میگه "لا اکراه فی الدین" یعنی هیچ اجباری در اینکه شما مسلمان باشید وجود نداره ولی گفتم که دل شیر میخواد چون هر کس که مسلمان باشه و بخواد دینی غیر از اسلام را انتخاب کنه مسلماً سرش بالای داره !
خوب به نظر شما چرا اینجوریه , چرا توی ادیان دیگه این مشکل نیست همینطور که شاهدین خیلی از افراد از ادیان دیگه به اسلام رو آوردن و توسط حکومتشون اعدام هم نشدن !

و اینجاست آخر آزادی

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مسئله جالب همینه که قرآن میگه "لا اکراه فی الدین" یعنی هیچ اجباری در اینکه شما مسلمان باشید وجود نداره ولی گفتم که دل شیر میخواد چون هر کس که مسلمان باشه و بخواد دینی غیر از اسلام را انتخاب کنه مسلماً سرش بالای داره !
خوب به نظر شما چرا اینجوریه , چرا توی ادیان دیگه این مشکل نیست همینطور که شاهدین خیلی از افراد از ادیان دیگه به اسلام رو آوردن و توسط حکومتشون اعدام هم نشدن !

و اینجاست آخر آزادی
اینکه میگید برگشت از اسلام دل شیر می خواد برداشت خودتونه""
توی ایران به دلیل اعتقادات اشتباه و نادرست بعضی از مردم "یعنی اعتقاداتی که در بین جامعه به اشتباه نفوذ داشته "و به اون درک و شناخت دین کم توجهی شده
علامه طباطبایی در تعبیر همین قسمت از آیه لااکراه فی الدین این طور بیان می کنه:در جمله : ((لا اكراه فى الدين ))، دين اجبارى نفى شده است ، چون دين عبارت است از يك سلسله معارف علمى كه معارفى عملى به دنبال دارد، و جامع همه آن معارف ، يك كلمه است و آن عبارت است از ((اعتقادات ))، و اعتقاد و ايمان هم از امور قلبى است كه اكراه و اجبار در آن راه ندارد،
پس می بینیم قرآن در این زمینه مشکلی نداره
منکر مشکلات جامعه ی خودم نیستم
ولی این مسائل و طبق گفته ی خودتون دین بیان نکرده
مسائلی در این زمینه در اسلام مطرح شده ولی شرایط خاص خودش و داره که مطمئنا کمتر کسی به اون شرایط آگاهه
بازم رجوع می کنم به تعبیر زیبای دوستمون که صریحا اشاره به هدف ادیان کرد و چیزی جز انسان بودن نیست.
ادیان الهی تماما برای همین موضوع بودن که انسان و انسان کنند
راه حل ساده ای هم که برای رفع این مشکل بیان شده از سوی شما وجود داره اینه که ماها باید فارغ از این مسائل"" به نداهای درونمون گوش بدیم و توجهمون به سمت فطرت حقیقت جوی خودمون باشه

آخرین ویرایش:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
ممنون از بچه ها که تو نظر سنجی شرکت کردند
من اینجا یه سوال واسم پیش میاد
تعداد زیادی گزینه ای با تحقیق کردن رو انتخاب کردند
حالا سوال من اینه
تحقیقت چطوری بوده ؟
نمیدونم چطوری حرفی که تو ذهنمه رو بیان کنم
ببینید ما از وقتی به دنیا اومدیم فقط از خوبی دین شنیدیم و همیشه گفتند دین ما برتره ولی جایی نبوده که بگن چرا دین ما برتره
از بچگی تو سر ما فرو کردند که دین اسلام برترین دینه و منابعی که بوده فقط از خوبی دین ما بوده ( نمیخوام بگم دین ما بدی داره )
حالا سوال من اینه ماهایی که تحقیق کردیم فقط از منابع دین خودمون تحقیق کردیم یا کتاب های آسمانی ادیان دیگه رو هم خوندیم و به این نتیجه رسیدیم؟؟

soliii

عضو جدید
سلام
من خيلي در مورد همه دينها تحقيق كردم همه دينها اشكال دارن و همه دينها هم حرف هاي زيادي براي گفتن دارن. اما اين رو مي دونم كه اسلام براي عربهاست و دين ملت ما نيست اما اينكه اصلا خوب نيست درست نيست اسلام هم چيزهاي زيادي براي گفتن داره . حتي تو قرآن اومده كه وقتي ازتون سوال ميشه كه به چه ديني هستيد نگيد مسيح و اسلام و يهود بگيد من به ابراهيم كه پيامبر خداست ايمان آوردم و به تمام فرستادگان خداوند . وقتي اينو گفته دليلي نداره پا فشاري كنيم به دين خاصي . هر ديني كه ما رو به خدا نزديك كنه و بتونيم در دل خودمون آرامش و نزديكي به خدا رو احساس كنيم دين ماست . ممكنه يه دين باشه ممكنه گلچين دين ها باشه من زرتشت رو كامل قبول ندارم چون اونم ناقص اما شعارشون واقعا معرف كامل يك دين اما اونها هم اشكالاتي دارن.
ما چون با اسلام بزرگ شديم سخته كه فكرمون رو كمي بازتر كنيم چون اسلام خيلي گسترده به همه چيز اشاره كرده اما مي تونيم طوري از اسلام براي رسيدن به خدا استفاده كنيم كه هم خدا و خودمون راضي باشيم و هم اينكه به شعورمون آسيب نرسه.

179

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه میگید برگشت از اسلام دل شیر می خواد برداشت خودتونه""

نه برداشت من نیست , واقعیت تلخیه که وجود داره
اگر نظر شما غیر از اینه لطف میکنید یک نفر را نام ببرید که از دین اسلام به سمت دین دیگه ایی رفته باشه

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا سوال من اینه
تحقیقت چطوری بوده ؟
ببینید ما از وقتی به دنیا اومدیم فقط از خوبی دین شنیدیم و همیشه گفتند دین ما برتره ولی جایی نبوده که بگن چرا دین ما برتره
از بچگی تو سر ما فرو کردند که دین اسلام برترین دینه و منابعی که بوده فقط از خوبی دین ما بوده ( نمیخوام بگم دین ما بدی داره )
حالا سوال من اینه ماهایی که تحقیق کردیم فقط از منابع دین خودمون تحقیق کردیم یا کتاب های آسمانی ادیان دیگه رو هم خوندیم و به این نتیجه رسیدیم؟؟

اول از هر چیزی تشکر کنم بابت این ایده قشنگت و واقع گراو به نظر من یه جور خود شناسی. تنهایی جان من نزدیکه 6 ساله دارم کتابهای تاریخی میخونم الانم که این نوشته ها رو میخونم قلبم درد میگیره چون هر کسی کم و بیش توی همین جا ندونسته و به اجبار دینشو که نسلها دران و انتخاب کرده (منظورم فقط اسلام نیست) هر دینی ولی دین اسلام دینی هست که خیلی ها قبول ندارن ولی کامل ترینه به نظر من درسته اما و اگر توش زیاده ولی برای هر کدوم پاسخی هست به شرطی که منطقی بتونی باهاش کنار بیایی.
من بیشتر کتابهای ادیان دیگه رو خوندم ولی اسلام خیلی کامله دینهای دیگه ام هست که میشه گفت کامله ولی چرا ما اون هارو انتخاب نکردیم واسه خاطر نسلمونه نمیشه بگیم همش تحقیق خودمون بوده بالاخره پدر و مادر و نسل ما اون دینو داشتن و بهش احترام میذارن اینم بگم من منظورم کلی واسه هر دینی بود.
مرسی امیدوارم موفق باشی

mona_serendipity

عضو جدید
درسته که در ابتدای زندگی هر شخصی دین پدر مادرش رو داره، ولی به صرف این قضیه نمیشه خودمون رو خلاص کنیم و فقط اسم اون دین رو یدک بکشیم، وظیفه ما اینه که تحقیق کنیم، من خودم از 15 سالگی شروع کردم به دین های مختلف سرک کشیدن و مقایسه کردن، درسته که هدف همه دین ها یکی بوده ولی من خودم چون دیدم چیزهای کاملتری در اسلام هست که در بقیه نیست، و هیچ ایرادی بهش وارد نیست، این دین رو با دل و جون پذیرفتم.

mona_serendipity

عضو جدید
نه برداشت من نیست , واقعیت تلخیه که وجود داره
اگر نظر شما غیر از اینه لطف میکنید یک نفر را نام ببرید که از دین اسلام به سمت دین دیگه ایی رفته باشه
دوست عزیز اتفاقا تعداد افرادی که از اسلام به مسیحیت رفتند بسیار زیاد شده فقط این تغییر دین رو فریاد نزدن، ولی اگر این افراد کمی عمیق تر و دقیق تر به دین خودشون نگاه می کردند از این دین بر نمی گشتند.
همه دین ها به جای خود حرفای زیادی برای گفتن دارن ولی جامع ترینش و به روز ترینش اسلامه.
شما اگه یه نرم افزاری ورژن جدیدش بیاد بیرون که خیلی پیشرفته تر از قبلی باشه باز هم ورژن قدیمی استفاده می کنی؟؟؟؟؟؟ مثلا الآن چرتکه استفاده می کنی؟

elma

عضو جدید
سلام دوستان میخوام بدونم چرا شما دین اسلام رو پذیرفتید ؟؟
میشه سوال رو هم به صورت کلی پرسید تا دوستای دیگه ام که از ادیان و مذهب های مختلف هستند شرکت کنند
به علت اینکه نمیشه گزینه ها رو دیگه دست کاری کرد با ارزش شرمندگی گزینه ای یک به این صورت میشه
به خاطر اینکه پدر و مادرم این دین رو داشتند ( یعنی از روی عادت )
سلام مرسی به خاطر سوال خوبی که مطرح کردین
من هم مثل بیشتر ایرانی ها به تبع از خانواده م مسلمونم ولی فکر می کنم اگه دین دیگه ای هم داشتم حتما اسلامو انتخاب می کردم چون واقعا به نظر من همه ی اون چیزایی که یه آدم برای رسیدن به سعادت و خیلی چیزای خوب دیگه در زندگیش می خواد می تونه در دین بهش برسه

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حالا سوال من اینه
تحقیقت چطوری بوده ؟
منظورت و تقریبا این طور میشه برداشت کرد که اکثر ما مسلمونا که صحبت از تحقیق در دین می کنیم ""میشه گفت تحقیق به اون معنای واقعیش نیست ""البته تقصیر خودمون هم نیست""دینمون کامله
تحقیقی که اکثر ماها در زمینه ی دینمون انجام میدیم با یه جانبداریه میشه گفت ناخودآگاه همراهه
تحقیقات در بین مسلمونا به نظر من دو نوعه
نوع ابتدایی اون ابتدا پاسخات ذهن خودمون در مورد پروردگارمون و آخرت و ... و تقریبا اصوله
نوع ثانوی اون که طبعا بعد از نوع ابتدایی هست برمی گرده به شبهاتی که نسبت به دینمون مطرح میشه "که منجر به تحقیق کردن از ناحیه ی ما میشه
و البته اون جانبداری ای که گفتم در همین ناحیه ست
و تحقیقمون بیشتر رنگ و بوی طرفداری از دینمون و داره تا اینکه بخواد معنای رسیدن به حقیقت و پیدا کنه
یعنی با اینکه داریم تحقیقاتی و در زمینه ی دین انجام میدیم ولی بیشتر داریم ناخودآگاهانه از دینمون یه نوع طرفداری می کنیم و دنبال جواب هایی هستیم که شبهات مطرح شده ی ذهنمون و جواب بده و خیالمون راحت بشه
البته در این نوع دوم موارد بهتر و کامل تری و هم داریم
افرادی که توجه خاصی به این مورد دوم نشون میدن و به دنبال رسیدن به معرفت دینی هستن
یعنی انسان های حقیقت جو
اشخاصی و که قرآن معرفی می کنه و از اونها با عنوان انسان هایی که اهل تفقه هستن و همچنین حقیقت طلب
در حقیقت بعد از گذشت از مرحله ی اول این افراد به دنبال کامل تر کردن خودشون هستن و رسیدن به حقیقت
تحقیق در مرحله ی دوم "اگر شخص یه انسان حقیقت طلب باشه مطمئنا خودش و به کمال نزدیک می کنه
همیشه گفتن شک مقدمه ی یقینه
امام باقرالعلوم در معرفیش برای رسیدن به کمال از دقت در دین یاد می کنه
که این تحقیقات هم به همین مورد اشاره داره
دقت در دین انسان و به کمال نزدیک می کنه
پس تحقیقات اگه درست باشه و پاسخ گوی فطرت انسان باشه ""باید نشونه های کمال در اون شخص ظاهر بشه
این از واضح ترین راه های متوجه شدن تحقیق درسته
هم برای خود فرد و هم از پاسخی که سایرین نسبت به رفتارهای فرد از خودشون نشون میدن
و در کل
هر تحقیقی"قدر مسلم نمی تونه درست باشه
تحقیق باید ثمر بخش باشه
و ثمره ی دین هم رسیدن به کماله
و به دنبال اون زمانی که تحقیق درست باشه "انسان به اون کمال نزدیک میشه

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حالا سوال من اینه
تحقیقت چطوری بوده ؟
یه حدیث زیبا هم از امام صادق دیدم که هممون دیدیمش
از نقل قول های زیبای سایته
و می تونه کمک زیادی و در رسیدن به اصول کلی در این زمینه برای ما داشته باشه:
تمام علوم مردم را در چهار چيز يافته‏ام: اول آن كه خدايت را بشناسى، دوم آن كه بدانى در تو چه آفرينشى را به كار برده، سوم آن كه ‏بدانى چرا تو را آفريده، چهارم آن كه بدانى چه‏ چيز تو را از دينت‏ بيرون مى‏برد.
- امام صادق (علیه ‌السلام)

179

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست عزیز اتفاقا تعداد افرادی که از اسلام به مسیحیت رفتند بسیار زیاد شده فقط این تغییر دین رو فریاد نزدن

خوب منم همینو میگم , میگم کسی جرأت نداره بگه میخواد دینش را از اسلام به دین دیگری تغییر بره , ولی یک مسیحی وقتی به اسلام رو میاره همه میفهمن !!!

شما اگه یه نرم افزاری ورژن جدیدش بیاد بیرون که خیلی پیشرفته تر از قبلی باشه باز هم ورژن قدیمی استفاده می کنی؟؟؟؟؟؟ مثلا الآن چرتکه استفاده می کنی؟

من فکر میکنم شما با این حرفتون دارین منکر دینهای دیگه میشین
ببخشید اسلام چیش از دینهای دیگه بیشتره ( لطفا اگر خواستین جواب بدین دقیق نام برده و مقایسه کنید )
تمامی دینهای دیگه توسط فرستاده گان خداوند آورده شده اند پس آنها نیز کامل میباشند

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب منم همینو میگم , میگم کسی جرأت نداره بگه میخواد دینش را از اسلام به دین دیگری تغییر بره , ولی یک مسیحی وقتی به اسلام رو میاره همه میفهمن !!!

من فکر میکنم شما با این حرفتون دارین منکر دینهای دیگه میشین
ببخشید اسلام چیش از دینهای دیگه بیشتره ( لطفا اگر خواستین جواب بدین دقیق نام برده و مقایسه کنید )
تمامی دینهای دیگه توسط فرستاده گان خداوند آورده شده اند پس آنها نیز کامل میباشند

سلام بر دوست آتشین خوبی شما؟؟؟؟؟؟؟
حرف شما درسته که اگه کسی دینشو از اسلام عوض کنه باید مخفی باشه ولی برعکس این همه متوجه میشم.... دلیل داره که منطقیه شما خودت وقتی توی یه مملکتی باشی که دینشون اسلام باشه.
بذار یه مثال بزنم شما فرض کن توی یه خانواده ای هستین که بسیار خانواده دوستن یا بگیم فزرند پسر دوستن وقتی یه فامیل جدید بهتون اضافه میشه که بر خلاف تمام عقاید شما هست شما میری داد بزنی بگی این فرد جدید با ما تفاوت زیادی داره سعی میکنی بپوشونیش بعد کم کم متواضعش کنی.
دینم همین جوره الان کشورمون ایران حدود 93.2 درصد دینشون اسلام و شیعه هستن شما خودت باشی بین این همه آدم که بر خلاف شما دین دارن میری داد بزنی بگی من مثلا زرتشتیم یا ایرانی هایی که توی کشور های دیگه زندگی میکنن فکر میکنی جرات دارن بگن ما مسلمونیم نه جرات نمیکنن پس سعی کن منطقی باهاش کنار بیایی.
شما میگی تمام دینهارو فرسته خدا آورده پس کسایی که سنگ و میپرستم یا آتش پرست یا شتر پرستن اینها از طرف خدا اومده یعنی خدا دینی رو میاره که خدا پرستی توش نباشه؟؟؟؟؟؟؟؟
منتظر جوابم که قانعم کنه

179

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر دوست آتشین خوبی شما؟؟؟؟؟؟؟
حرف شما درسته که اگه کسی دینشو از اسلام عوض کنه باید مخفی باشه ولی برعکس این همه متوجه میشم.... دلیل داره که منطقیه شما خودت وقتی توی یه مملکتی باشی که دینشون اسلام باشه.
بذار یه مثال بزنم شما فرض کن توی یه خانواده ای هستین که بسیار خانواده دوستن یا بگیم فزرند پسر دوستن وقتی یه فامیل جدید بهتون اضافه میشه که بر خلاف تمام عقاید شما هست شما میری داد بزنی بگی این فرد جدید با ما تفاوت زیادی داره سعی میکنی بپوشونیش بعد کم کم متواضعش کنی.
دینم همین جوره الان کشورمون ایران حدود 93.2 درصد دینشون اسلام و شیعه هستن شما خودت باشی بین این همه آدم که بر خلاف شما دین دارن میری داد بزنی بگی من مثلا زرتشتیم یا ایرانی هایی که توی کشور های دیگه زندگی میکنن فکر میکنی جرات دارن بگن ما مسلمونیم نه جرات نمیکنن پس سعی کن منطقی باهاش کنار بیایی.

سلام خوبین ببخشید دیر جواب دادم
من منکر دین اسلام نیستم حرف من اینه که چرا آزادی وجود نداره , اینکه کسی نمیتونه دینش را راحت و آگاهانه انتخاب کنه خیلی درد بزرگیه ( منظورم تو ایرانه )
چرا وقتی ما میگیم دینمون کامل ترین دینه , اجازه ندیم ادیان دیگه هم خودشون را نشون بدن تا عملاً ثابت بشه اسلام بهترینه , واقعاً چرا ؟

یعنی شما میگین اغلیتها چون اغلیت هستند حق حرف زدن ندارن ؟!!!

شما میگی تمام دینهارو فرسته خدا آورده پس کسایی که سنگ و میپرستم یا آتش پرست یا شتر پرستن اینها از طرف خدا اومده یعنی خدا دینی رو میاره که خدا پرستی توش نباشه؟؟؟؟؟؟؟؟
منتظر جوابم که قانعم کنه

وقتی میگم فرستاده خدا , پس منظور دینیه که توش خدا پرستیه نه بت و آتش و سنگ و گاو ... پرستی
وقتی میگم دین را عوض کنن منظورم این نیست که گاو پرست بشن بلکه منظورم اینه که مسیحی یا یهودی یا ... سایر دینهایی که خدا را قبول دارن به سمت اون دین برن

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته كه اسلام كاملترين دينه ولي به نظر من دين اسلام نسبت به بقيه اديان محدوديتهاش بيشتره و شايد دليلش بي جنبه بودن اعراب بوده كه خدا همچين ديني رو واسشون فرستاده ولي كاش يه دين كاملتر از اسلام واسه عصر ماها هم فرستاده ميشد ... :redface:

البته اسلام واقعي هم فكر ميكنم خيلي وقته كه ديگه وجود نداره !

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته كه اسلام كاملترين دينه ولي به نظر من دين اسلام نسبت به بقيه اديان محدوديتهاش بيشتره و شايد دليلش بي جنبه بودن اعراب بوده كه خدا همچين ديني رو واسشون فرستاده ولي كاش يه دين كاملتر از اسلام واسه عصر ماها هم فرستاده ميشد ... :redface:

البته اسلام واقعي هم فكر ميكنم خيلي وقته كه ديگه وجود نداره !

اگه منطقی باهاش کنار بیایم کامله و توش آزادی هم وجود داره.......
باهات موافقم عزیز......

سلام خوبین ببخشید دیر جواب دادم
من منکر دین اسلام نیستم حرف من اینه که چرا آزادی وجود نداره , اینکه کسی نمیتونه دینش را راحت و آگاهانه انتخاب کنه خیلی درد بزرگیه ( منظورم تو ایرانه )
چرا وقتی ما میگیم دینمون کامل ترین دینه , اجازه ندیم ادیان دیگه هم خودشون را نشون بدن تا عملاً ثابت بشه اسلام بهترینه , واقعاً چرا ؟

یعنی شما میگین اغلیتها چون اغلیت هستند حق حرف زدن ندارن ؟!!!

وقتی میگم فرستاده خدا , پس منظور دینیه که توش خدا پرستیه نه بت و آتش و سنگ و گاو ... پرستی
وقتی میگم دین را عوض کنن منظورم این نیست که گاو پرست بشن بلکه منظورم اینه که مسیحی یا یهودی یا ... سایر دینهایی که خدا را قبول دارن به سمت اون دین برن

سلام خواهش میکنم.... اگر یکم برگردی به عقب و تاریخ اسلام و به طور کامل بخونی متوجه میشی که اسلام تمام دینهارو تجربه کرده و تمام آزادی ها رو هم داشته یعنی دقیقاً مثل غرب ولی به نتیجه نرسیده که این دینو انتخاب کرده و همه هم میدونن با تمدن ترین دین اسلام و زرتشته
آزادی وجود نداره!!!!!! باید فهمید آزادی رو به چی میگن به اینکه نمیدونم حجاب ور داشته بشه یا اینکه هر پسری با هر دختری ارتباط داشته باشه و یا کسی بخواد به راحتی دینشو عوض کنه و... اگه به این میگین آزادی نباید وقت و تلف کرد......

شما میگی هر دینی رو فرستاده خدا آورده ولی همچین چیزی نیست....... کسی هم جلو کسی رو نگرفته که بخواد دینشو عوض کنه دور و بر خودم خیلی ها دین عوض کردن و داد زدن که مسلمون نیستن کسی کارشون نداشت...

اگه اجازه نمیخواستیم بدیم ادیان دیگه دینشونو معرفی کنن باید در دروازه کشور و ببندیم....
مگه ما که دینمون اسلامه داریم به همه جا جار میزنیم که ما شیعه هستیم اسلام واسه خیلی ها مورد قبول نیست که میگن چون ما آزاد نیستیم نکه الان دستو پامونو بستن دور و برتو نکاه کن ببینم چه فاجعه های هست....

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
بسم الله الرحمن الرحیم
دوست عزیز در مورد اینکه چرا اگه از دین اسلام خارج بشی حکم اعدام را داری
چون در قرآن اومده
من وقتی شما اینجوری گفتی رفتم پرس و جو کردم
در زمان پیامبر عده ای از یهود برای تمسخر دینمون گه گاهی مسلمون و گه گاهی دینشون رو عوض میکردند
که آیه ای از قرآن نازل شد و گفت هر کسی از دین اسلام خارج بشه حکم اعدام را داره
دوم اینکه دین ما کامل
چون تو ادیان دیگه ام بهش اشاره شده
که دینی میاد که کاملترین دین هستش و باید همه به این دین روی بیاورند.
و اما در مورد آزادی اینو بگم که به نظر من این دینی که الان به اسم اسلام هست دین اصلی نیست
به قول شخصی میگفت وقتی صاحب الزمان میان و ما میتونیم ایشون رو ببینیم دینی رو که ارائه میدند انقدر راحت و ساده هست که ماها به او شک میکنیم وبه او میگویم دروغ میگویم
در مورد صحبت آقا شادمهر
اگر دین اسلام کامل ترین دینه باید محدودیت بیشتری داشته باشه
مثلا شما یه بانک معمولی رو در نظر بگیر که تو یه شهر کوچیک باشه شاید یه دونه پلیس اونجا نگهبان باشه
ولی یه بانکی که مثلا تو تهران هست دوربین مدار بسته داره . دزدگیر داره . چندین پلیس مشغول نگهبانی هستند و .....
چون تو شهر بزرگی هست و باید محدودیت هایی بیشتری داشته باشه
و اینکه مطمئن باش اگه دینی جدیدی وجود داشت
زمانی که رهبر اون دین مینشست و میگفت هر سوالی دارید بپرسید ما میپرسیدیم چند تا مو تو سرمون وجود داره.( شایدم میپرسیدم چه ژلی خوبه یا چه شامپویی خوبه چون ماها خیلی چیزی میدونیم مثلا میدونیم چندتا مو تو سرمونه )
حضرت علی گفت زمانی میرسه که از آب روشنی میگیرند
همه اونو مسخره کردند
ولی حالا هزاران توربین داره از آب برق درست میکنند و ما روشنی داریم.
اسلام دینی هستش که محدودیت زمانی نداره
و اینکه بگی فقط واسه اون زمان بوده
دستورات اسلام واسه زمان خاصی نیست.
فقط ای کاش بتونیم
تو زندگیمون دوتا چیز رو بهش عمل کنیم
اون وقت به اسلام واقعی میرسیم
یک
اخلاق محمدی
دو
عدالت علی

یا علی

آخرین ویرایش: