درخواست های مرتبط با | جزوات درسی و گزارشکارهای ازمایشگاه

malizadeh

عضو جدید
كار بسيار خوبي ميكني دوستي عزيز
حتما پيگيرش باشيد
حتي اگه شده روزي 1 ساعت تايپ كنيد ولي تمومش كنيد
خيليها به چنين چيزي نياز دارن و دعاتون ميكنن ;):gol:
ابدول خودم کمکت میکنم با هم تموم میکنیم از اول اسفند هر کس میتونه کمک کنه بسم الله........
علیزاده

sahel87

عضو جدید
تصفيه آب و فاضلاب

تصفيه آب و فاضلاب

لطفا اگه كسي جزوه تصفيه اب و فاضلاب رو داره بذاره . خيلي ممنون

mammad_1313

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعریف: کراکینگ و آلکلاسیون و رفرمینگ و عدد اکتان در بنزین

تعریف: کراکینگ و آلکلاسیون و رفرمینگ و عدد اکتان در بنزین

کراکینگ
شکستن مولکولهای بزرگتر و تبدیل آنها به مولکولهای کوچکتر به وسیله گرما

در سال 1913 شیمیدانها فرایند کراکینگ را برای شکستن مولکولهای نفت چراغ به مولکولهای کوچکتر(در اندازه ی مولکول های بنزین) طراحی کردند.
در این فرایند نفت چراغ تا حدود 700 درجه سانتیگراد گرم می شود. برای نمونه ممکن است یک مولکول با 16 اتم کربن شکسته شود و دو مولکول با8 اتم کربنب به وجود آید.

معادله شیمیایی کراکینگ بصورت زیر می باشد:

C16H34(g) 700C C8H16(g) + C8H18(g)

در عمل می توان مولکول های بزرگ را که از 1 تا 14 یا تعداد بیش تری اتم کربن دارند از راه کراکینگِ مولکول های بزرگتر به دست آورد.
مولکولهایی که 5تا 12 اتم کربن دارند برای استفاده در بنزین سود مند هستند. در بالایشگاه مقداری از مولکولهای دارای 1تا 4 اتم کربن را که در فرایند کراکینگ تشکیل می شوند بی درنگ می سوزانند و به این ترتیب دمای یالای مورد نیاز برای اجرای فرایند کراکینگ را تامین می کنند.
به طور معمول بیش از یک سوم نفت خام کراکینگ می شود بازده این فرایند را با افزودن کاتالیزگرهای مناسب مانند اکسید ( AL2O3) بالا برده اند

آلکلاسیون

الکیلاسیون یعنی افزایش یک گروه آلکیل به یک ترکیب آلی ولی در اصطلاح بالایش نفت عبارت است از واکنش یک اولفین سبک با یک ایزوبارافین.

واحدتوليد اتيل بنزن داراي سه راكتوربستر ثابت و همينطور چهار برج تقطير مي باشد . دردوراكتور واكنش آلكيلاسيون ودر يك راكتور نيز واكنش هاي ترانس آلكيلاسيون انجام مي يابد . در راكتورهاي آلكيلاسيون واكنش مهمي كه انجام مي شود عبارتست از تركيب يك مول اتيلن با يك مول بنزن اين واكنش به نام واكنش آلكيلاسيون معروف مي باشد . علاوه برواكنش آلكيلاسيون واكنش توليد دي اتيل بنزن نيز دراين راكتور انجام مي شود . دراين واكنش دومول اتيل بنزن با يكديگر تركيب شده و يك مول دي اتيل بنزن توليد مي گردد . دي اتيل بنزن توليدي در راكتور آلكيلاسيون به عنوان يك محصول جانبي مي باشد كه مي بايد به مواد مناسب تبديل گردد. اين عمل درراكتور ترانس آلكيلاسيون انجام مي گيرد . دراين راكتور يك مول دي اتيل بنزن را به یك مول بنزن وحاصل شدن يك مول اتيل بنزن .علاوه براين موادي مانند تري اتيل بنزن و دي فنيل اتن نيز در راكتور ترانس آلكيلاسيون توليد ميگردد .

رفرمینگ

رفرمینگ کاتالیزوری یکی از واحدهای اساسی هر بالایشگاه است که هدف آن افزایش عدد اکتان است

برای تولید آروماتیكها به منظور مصارف پتروشیمیایی، میتوان از فرایند رفرمینگ كاتالیزی با شدت بالاتر، در مقایسه با روش معمول در تولید بنزین موتور، استفاده كرد. استفاده از مواد اولیه غنی از نفتنها نیز در بالا بردن بهرهتولید آروماتیكها موثر است، زیرا هیدروژنزدایی از نفتنها موثرترین واكنشی است كه انجام میگیرد و بیشترین مقدار آروماتیكها را تولید میكند. جدول (۱) اثر افزایش شدت عملیات رفرمینگ كاتالیزی بر افزایش بهره تولید آروماتیكها را نشان میدهد. (عدد اكتان پژوهشی بدون سرب ( RON )، معیار سنجش شدت عملیات است.) آروماتیكهای ۸ C -۶ C (بنزن، تولوئن، زایلن، و اتیل بنزن) حجم عمده آروماتیكهای مصرفی در صنایع پتروشیمیایی را به خود اختصاص میدهند و بنزن، در معرض بیشترین تقاضا است. فرآوردة رفرمینگ كاتالیزی، تمامی این آروماتیكها را در بر دارد، این مواد به وسیله تركیبی از فرآیندهای استخراج با حلال، تقطیر و تبلور، به صورت مواد خالص، جدا میشوند. به علاوه، به دلیل تقاضای خیلی بیشتر برای بنزن، مقادیر اضافی تولوئن و زایلنها كه فراتر از نیاز بازار میباشند به روش آلكیلزدایی با هیدروژن به بنزن تبدیل میشوند. استخراج آروماتیكها با حلال: در روشهای جداسازی امروزی برای بازیافت آروماتیكها از جریانهای هیدروكربنی، از فرآیند استخراج مایع- مایع با حلال به منظور جداسازی بخش آروماتیك از سایر هیدروكربنها استفاده میشود. در غالب فرآیندهای مورد استفاده در پالایشگاه امریكا از پلی گلیكولها یا سولفولان به عنوان حلال استخراج، استفاده میشود. فرآیندهای پلی گلیكول، عبارتند از: فرایند Udex كه به وسیله بخش داوكمیكال طراحی شده و UOP آن را به ثبت رسانیده است; و فرایند تترا كه بخش لینده یونیون كارباید به ثبت رسانیده است. حلالهای مورد استفاده عبارتند از: تترااتیلن گلیكول برای فرایند تترا و معمولا دی اتیلن گلیكول برای روش Udex . همچنین میتوان از دی پروپیلن گلیكول و تری اتیلن گلیكول استفاده كرد. فرایند سولفولان را، در آغاز گروه شل داچ رویال طراحی كرد كه بعدا به وسیله UOP در سطح جهان به ثبت رسید. حلال مورد مصرف این فرایند سولفولان (تتراهیدروتیوفن ۱-۱ دیوكسید) است

عدد اکتان

عدد اکتان مقیاسی است برای نشان دادن مقاومت بنزین و یا دیگر سوخت‌ها در مقابل احتراق خود بخود (بدون جرقه). به ایزو اکتان (2،2،4-تری متیل پنتان) عدد 100 و به نرمال هپتان عدد صفر داده میشود.عدد اکتان بنزین عبارت است از درصد ایزواکتان در نرمال هپتان که که دارای خاصیت ضد کوبشی برابر با بزنین مورد آزمایش در شرایط آزمون استاندارد باشد. به زبان ساده هر چه عدد اکتان یک سوخت بیشتر باشد آن سوخت در مقابل پدیده احتراق مخرب مقاوم تر است

زمانی که نفت خام در پالايشگاهها تصفيه می شود ، زنجيره های هيدروکربن با طولهای متفاوت بدست می آيد و اين زنجيره های جدا از هم با ترکيب شدن با يکديگر سوختهای متفاوتی چون بنزين ، گازوئيل ، نفت سفید و غيره را حاصل مينمايند . بطور مثال حتما نامهای متان ، پروپان و بوتان را شنيده ايد که همگی هيدروکربن هستند ؛ متان دارای يک اتم ، پروپان ۳ اتم و بوتان ۴ اتم ، کربن ميباشند . برخی دیگر از هيدورکربنها نيز شامل پنتان با ۵ اتم ، هگزان با ۶ اتم ، هپتان با ۷ اتم و اکتان با ۸ اتم کربن می باشند . آزمايشات مختلف نشان داد هپتان دارای خاصيت متراکم شدن بسيار ضعيفی است و در مقابل اکتان قابليت متراکم شدن بسيار بالايی دارد . پس اگر بنزينی دارای مقادير بسيار بالايی از اکتان يا همان Iso Octane , 2,2,4 Trimethyl Pentane باشد ؛ بنزين بسيار خوبی از نظر مقاومت در برابر خودسوزی محسوب می شود . اما در مقابل ، هپتان بسیار سريع در اثر تراکم ناچيز ، محترق خواهد شد پس با توجه به اينکه اين ۲ هيدروکربن از لحاظ خواصی چون نقطه جوش و تبخير تقریبا يکسان بودند ، بعنوان مبنايی برای مقاومت خودسوزی سوخت در برابر متراکم شدن انتخاب شدند ، و با دادن عدد ۱۰۰ به اکتان و ۰ به هپتان نسبتی به نام عدد اکتان بدست آمد . بطور مثال بنزينی با عدد اکتان ۸۷ ؛ دارای نسبت ۸۷ اکتان به ۱۳ هپتان می باشد . اما ساخت سوختی که متشکل از اين ميزان اکتان باشد هزينه توليد بسيار بالايی خواهد داشت و اين ۲ ماده در حال حاضر تنها تشکيل دهنده های بنزين نيستند و مواد و افزودنيهای ديگری کار بالابردن عدد اکتان يا همان مقاومت در برابر خودسوزی يا کوبش موتور را برعهده دارند ؛ و نسبت هپتان - اکتان تنها برای ايجاد يک مبنای مقايسه ای و بعنوان يک بنزين ايده آل برای مشخص نمودن عدد اکتان مورد استفاده قرار می گيرد

موفق باشین;)

ahmad rajabi

عضو جدید
با سلام من دو جزوه و همچنین جزوه تصفیه اب و فاضلاب در پالایشگاه را دارم تا چند روز دیگر اینها را روی سایت می گزارم

dr_farshad

عضو جدید
:)باريكلا
خدا خيرت بده خانوم س.پ :smile:
گزارش كاراي گروه مام هستا اگه خواستين، مصورم هست خيلي خوبه
درپايان جاداره از مهندس روغني زاد تشكر كنم !

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا مرا در تهیه جزوه مهندسی مخزن 1 دکتر ن علیزاده (دانشگاه امیرکبیر) جزوه مهندسی مخزن 1 دکتر هلالی زاده (دانشگاه صنعت نفت) یاری نمایید .متشکرم

اين ترم نشد با هلالي بگريم مخزن 1 رو:cry:

zahra.as

عضو جدید
اطلاعات دقيق بده دوست عزيز . . .

اطلاعات دقيق بده دوست عزيز . . .

شما نگفتيد چه جوري؟؟ كجا ؟؟ من تا هفته اينده مي تونم اين كارت ها را به شما برسونم .در ضمن شما بايد خودتون لطف كنيد و تشريف بياريد:smile:

igit

عضو جدید
درخواست جزوه شيمي فيزيك(سينتيكبه بعد)

درخواست جزوه شيمي فيزيك(سينتيكبه بعد)

با سلام خدمت همه دوستان اگه كسي جزوه شيمي فيزيك از سينتيك به بعد رو داره لطف كنه تو سايت بزاره

ultra

عضو جدید
درخواست گزارش کار آموزی انتقال پست ها

درخواست گزارش کار آموزی انتقال پست ها

یه گزارش کامل در مورد شرکت گاز لازم داشتم کسی میتونه کمکم کنه

amin9330

عضو جدید
دذ خواست جزوه مقدمات مهندسی نفت

دذ خواست جزوه مقدمات مهندسی نفت

با سلام
جزوه مقدمات مهندسی نفت رو نیاز دارم.از دوستانی که دارن ممنون میشم اگه بذارن.:)

abdol1987

عضو جدید
من خودم آزمون های پارسه رو هم شرکت کردم...معمولا هم 1-50 بودم...کسی منابع ارشد رو بخاد در خدمتشیم

آخرین ویرایش:

hana.kh

عضو جدید
جزوه‌ي عمليات واحد1

جزوه‌ي عمليات واحد1

من به جزوه‌ي عمليات واحد(1) خيلي احتاج دارم.:surprised:
از اين درس ميترسم:cry:
ممنون ميشم كمكم كنين.:redface:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
موجود نیست دوست عزیز

البته فکر کنم
خوب نیست دیگه

منم این ترم عملیات 1 دارم، فکر کنم بهترین چیز کتاب مک کیب + تریبال باشه

موفق باشین

hana.kh

عضو جدید
ممنون از راهنمايي.:smile:
البته اين دوتا كتابو استاد ما هم معرفي كرده اما مشكل من اينه كه استاد ما فقط مرجع انگليسي اين كتابارو قبول داره و با توجه به وقت كم و ضعف من در انگليسي من دنبال يه ترجمه خوب ميگردم.دوتا ترجمشم ديدم 1.اقاي بهرام پوستي 2.اقاي رشتچيان. نميدونم كدوم مناسبتره؟:warn:

phalagh

مدیر بازنشسته
براي عمليات 1 ما كتاب تريبال ترجمه دكتر سهرابي و دكتر كاغذچي رو خونديم. خيلي هم خوب بود.البته جزوم برا عمليات يك و دو خيلي خوب و كامل بود.ولي با اينحال فقط برا مرور از حزوه استفاده كردم.
توصيه ميكنم شما هم به جزوه قناعت نكنيد.كتاب رو بخونيد خيلي بهتره. البته اين براي همه‌ي درسا توصيه ميشه.

83457218

عضو جدید
کمممممممممممممک

کمممممممممممممک

یکی به من کمک کنه
من جزوه ی شیمی فیزیک میخوام:cry::wallbash:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته اين دوتا كتابو استاد ما هم معرفي كرده اما مشكل من اينه كه استاد ما فقط مرجع انگليسي اين كتابارو قبول داره و با توجه به وقت كم و ضعف من در انگليسي من دنبال يه ترجمه خوب ميگردم.دوتا ترجمشم ديدم 1.اقاي بهرام پوستي 2.اقاي رشتچيان. نميدونم كدوم مناسبتره؟:warn:

ترجمه بهرام پوستی ارزش خوندن نداره
یه ترجمه هست قدیمیه، خانومه نمیدونم کی کی، بگرد دنبال کتاب قدیمیا، از استادت بپرس بهت میگه!

در مورد زبان، خیلی خیلی آسونن بابا

Schneider

مدیر بازنشسته
من جزوه کامل و خوش خط استاد سیف کردی عملیات واحد 1 رو دارم.....فقط حیف که Scaner ندارم send کنم.
:)

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من جزوه کامل و خوش خط استاد سیف کردی عملیات واحد 1 رو دارم.....فقط حیف که Scaner ندارم send کنم.
:)

خوب برو سره کوچه اسکن کن دیگه

رفتن سره کوچه
یه پاااکت سیگار بگیرم

* محسن نامجو

hormozdi

عضو جدید
دوست عزيز، دكمه جستجو را براي شما گذاشته اند. محض رضاي خدا يكبار امتحان كنيد بعد درخواست بدهيد.

msn_syst3m

عضو جدید

استادت راست میگه
هر کتابی اینجا ترجمه شده خراب شده
حالا کتاب تریبال نه ولی mccabe رو text اصلی بخون
دانشجو کجایی؟

بالا