نماز ایات

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

نماز آیات به واسطه چهارچیز بر مسلمان واجب می شود:
1- کسوف (اگرچه به مقدار کمی باشد)
2- خسوف (اگرچه به مقدار کمی باشد)
3- زلزله
4- رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها در صورتی که بیشتر مردم بترسند.

نحوه اقامه نماز آیات
نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد. نمازگزار بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره بخواند و به رکوع رود و پس از رکوع دوباره یک حمد و یک سوره بخواند تا پنج مرتبه و در رکعت دوم نیز به همانگونه اقامه شود و پس از رکوع آخر قنوت خوانده شود و تشهد و سلام دهد.
و نحوه دیگر اقامه آن این است که: سوره حمد کامل تلاوت شود و سوره توحید به پنج بخش تقسیم شده و بعد از هر بخش یک رکوع انجام شود. رکعت دوم نیز به همان صورت و بعد از آن تشهد و سلام داده شود.

bahram3

عضو جدید
کاربر ممتاز
فتوای جدید:نماز آیات منسوخ شد...اون موقع ها که نمی دونستن علت این حوادث چیه...برا همینم مردم میترسیدن...اما امروزه فرق داره...

ixabedi

کاربر فعال
<B>
فتوای جدید:نماز آیات منسوخ شد...اون موقع ها که نمی دونستن علت این حوادث چیه...برا همینم مردم میترسیدن...اما امروزه فرق داره...
حاج آقای چینی هم وارد بازار شد
</B>

esmikhani.m

عضو جدید
آقا ما دسته جمعی با خانواده داشتیم از این اتفاق لذت میبردیم....
الان چکار کنیم نماز بخونیم یا نه؟
بعضی از این ادا اطوارهای دینی بد جور تاریخ مصرفش گذشته....

hosseinassar

مدیر ارشد
میتونید نخونید ولی نمیتونید مسخره کنید

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه مصرفش گذشته نخونین هرکی واسه فرداش و برا خودش نماز میخونه

mashti

عضو جدید
بجای سوره توحید بهتره سوره قدر رو 5 قسمت کنید اینطوری بهمراه بسم الله یه آیه دیگه هم خونده میشه در حالیکه وقتی توحیدرو به 5 قسمت تقسیم میکنید مجبور میشید بعد از بسم الله هم یه رکوع برید

esmikhani.m

عضو جدید
هم میتونم بخونم هم میتونم نظر بدم.....
مسخره هم نگفتم جدی گفتم.....
یه سوال دیگه هم دارم میشه مثل نماز یومیه پولش رو داد یکی دیگه بخونه؟
جدا سوال کردم بر نخوره به اهالی دین

magnet

عضو جدید

نمی دونم چرا این مدیرا ، جدیداً پیگیر بعضی از پست های یه سری دوستان نمیشن.
مهندس ،
شما نخونین ، ولی حق تمسخر هم ندارین.:mad:
این دیگه مسایل سیاسی یا اجتماعی نیستش که به کل کل و توهین بکشونید.
واضحه؟!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
هم میتونم بخونم هم میتونم نظر بدم.....
مسخره هم نگفتم جدی گفتم.....
یه سوال دیگه هم دارم میشه مثل نماز یومیه پولش رو داد یکی دیگه بخونه؟
جدا سوال کردم بر نخوره به اهالی دین
برای کسی که مسلمان نباشه چه فرقی میکنه!!!

esmikhani.m

عضو جدید
نمی دونم چرا این مدیرا ، جدیداً پیگیر بعضی از پست های یه سری دوستان نمیشن.
مهندس ،
شما نخونین ، ولی حق تمسخر هم ندارین.:mad:
این دیگه مسایل سیاسی یا اجتماعی نیستش که به کل کل و توهین بکشونید.
واضحه؟!

این واضحه شما میهمید.....
گفتم تمسخر نکردم حرف جدیم زدم شما دوست داری تمسخر حساب کنی به من ربطی نداره...
راستی یه دلیل بیارید چرا باید برای چیزی که ازش لذت میبرم نماز وحشت بخونم

esmikhani.m

عضو جدید

ما اینجا با انواع اقسام ادیان داریم بحث می کنیم ، خسته میشیم.
من وقتشو ندارم.
با یه بی خدا (!) هم یه تایپک دیگه سر بحثیم.
فقط شما رو کم داشتیم.
تازه هرچی هم بگیم چون مسلمون نیستی میگی نه ! اینجور نیس.
مسلمون که نیستی؟
پس نخون و لذت ببر دیگه. تقصیر خودته که اومدی وسط تایپیک ما مسلمونا !

شما بگو من ببینم اگر دلیلت قانع کننده باشه جدا میپذیرم
اومدم از شما مسلمونا دلایل احکام شرعی دینتون رو بپرسم

aphrodait

عضو جدید
این واضحه شما میهمید.....
گفتم تمسخر نکردم حرف جدیم زدم شما دوست داری تمسخر حساب کنی به من ربطی نداره...
راستی یه دلیل بیارید چرا باید برای چیزی که ازش لذت میبرم نماز وحشت بخونم

این اتفاق نشان دهنده عظمت و قدرت خداست واین نماز برای این خوانده می شود که بگوییم : خداوندا ما به یگانگی و عظمت تو ایمان داریم.
خدا به نماز ما احتیاج ندارد ، این ما هستیم که بعدا به ان احتیاج پیدا می کنیم...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
واقعا خیلی صحنه زیبایی هست
ماه کاملا گرفت ....... و الآن داره به روال عادی خودش برمیگرده

اوج عظمت و شکوه خداوند دیده میشه

esmikhani.m

عضو جدید
این اتفاق نشان دهنده عظمت و قدرت خداست واین نماز برای این خوانده می شود که بگوییم : خداوندا ما به یگانگی و عظمت تو ایمان داریم.
خدا به نماز ما احتیاج ندارد ، این ما هستیم که بعدا به ان احتیاج پیدا می کنیم...

قبول زیباست خدا با عظمته با شکوه دمش گرم.......
من سوال کردم چرا نماز وحشت؟
پیشاپیش از جوابتون متشکرم

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماه گرفتگي (خسوف)

پديده ماه گرفتگي وقتي رخ مي دهد که ماه, در حال بدر, نزديک يکي از گره هاي صعودي يا نزولي خود باشد. در اين حال ماه بايد از سايه زمين عبور نمايد و قهرا از نور خورشيد محروم مي ماند. در واقع زمين همواره پشت خود يک سايه مخروطي شکل درست مي کند, ولي از آنجا که ماه معمولا با اختلاف زاويه اي بين حدود 5+ و 5- درجه از کنار سايه مي گذرد, بطور معمول پديده گرفتگي پيش نمي آيد. ولي در حاليکه ماه بدر, از نزديکي دايره البروج بگذرد, يعني در نزديکي يکي از گره هاي مدارش باشد, سايه زمين بر ماه مي افتد و خسوف پديد مي آيد. شکل زير وقوع يک ماه گرفتگي را نشان مي دهد.
مخروط تمام سايه از تمام شعاع هاي خورشيد محروم است اما مخروط نيمسايه برخي از شعاع هاي خورشيد را دريافت ميکند, ولي چون از بخش ديگري محروم است, تيره رنگ جلوه مي نمايد. گاهي ماه فقط از ناحيه نيم سايه عبور مي کند, در اين صورت به اصطلاح خسوف نيمسايه اي اتفاق افتاده است. در موارد عبور ماه از تمام سايه اگر تمام قرص از محدوده تمام سايه عبور کند, خسوف کلي رخ داده و گرنه خسوف جزيي است. خسوف نيم سايه اي در بيشتر موارد از زمين قابل تشخيص نيست, فقط در صورتيکه بيش از 7/0 قرص ماه در نيمسايه قرار بگيرد1 , اين نوع خسوف قابل تشخيص است و ظاهرا نماز آيات نيز در اين مورد واجب مي شود, اگرچه منجمان بطور کلي از محاسبه و اعلام خسوف نيمسايه احتراز مي نمايند!
در خسوف کلي, قرص ماه بصورت کامل نامريي نمي شود, بلکه بخاطر شکست نور خورشيد در جو زمين, بطور غير مستقيم قدري از شعاع هاي خورشيد به ماه مي رسد. از آنجا که جو زمين نور آبي را بيشتر از نور قرمز جذب مي کند, نور منعکس شده به ماه, به رنگ قرمز مسي در مي آيد.
پديده خسوف, يک پديده غير وابسته به موقعيت ناظر است. به اين معني که هر ناظري در زمان خسوف, اگر بتواند ماه را ببيند, مي تواند خسوف را ملاحظه نمايد. بنابراين خسوف براي همه نيم کره اي که به طرف ماه قرار گرفته, به يک شکل و در يک زمان قابل رؤيت است.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
علت خواندن نماز آیات در هنگام گرفتن خورشید و ماه چیست؟

علت خواندن نماز آیات در هنگام گرفتن خورشید و ماه چیست؟

تشریع نماز آیات در هنگام گرفتن خورشید و ماه دو نکته خاص دارد:
1- بطور کلّى خورشید و ماه و منظومه شمسى در نظر انسانها نظام شگفت انگیزى دارند، خورشید با اشعّه طلایى خود به کلّیّه جانداران و نباتات رشد و نموّ مى بخشد، ماه با گردش منظّم و دقیق خود سیر زمان را اندازه گیرى مى کند و با انوار نقره فام خود از تیرگى شب کاسته، پهنه زمین را براى ما روشن مى سازد.
این آثار مهم، با عظمت شگرفى که آنها دارند، در گذشته در اذهان افراد ظاهر بین اثر گذاشته و در آنها این تصوّر را پیش آورده بود که آنها که بر حسب ظاهر، بر جهان جانداران و گیاهان و جمادات، با عظمت کامل حاکمیّت دارند، در سرنوشت انسان مؤثّر بوده و معبود یا خالق او مى باشند و از همین راه بود که پرستش آفتاب و ماه پیش آمده و عدّه اى به ربوبیّت این اجرام نورانى معتقد شدند و خورشید و ماه را به جاى «خدا» که حاکم مطلق بر تمام عالم هستى است، گذارده بودند.
بزرگترین ضربه اى که قهرمان توحید، ابراهیم(علیه السلام) برعقیده این گروه وارد ساخت، از این راه بود که محکوم بودن این کرات را در برابر نظام و قوانین کلّى جهان به آن ها یادآور شد(سوره انعام، آیه هاى 76 - 78) و افول (غروب نمودن و غایب گشتن) این اجرام درخشان را از انظار، گواه بر محکومیّت آنها گرفت.
زیرا «افول» این اجرام، بزرگترین نشانه محدودیّت آنهاست و موجود محدود و محکوم که خود در چنگال دیگرى است و حتّى در نورافشانى خود بر پهنه هستى اختیارى از خود ندارد، گواه بر عدم ربوبیّت و دلیل بر مخلوق بودن اوست.
کسوف و خسوف (گرفتن خورشید و ماه) نیز نشانه دیگرى از مخلوق بودن و محدود بودن آنها در برابر آفریدگار جهان است و مى رساند که آنان در رساندن فیض و پخش اشعّه و انوار خود به سایر موجودات، کوچکترین اختیارى از خود ندارند و لذا گاهى موجود دیگرى در برابر آنها قدم علم مى کند و آنها را از کار و عمل خود باز مى دارد.
بنابر این کسوف و خسوف خورشید و ماه، بهترین راهنما بر مخلوق بودن و محدودیّت آنها در برابر اراده مطلقى است که بر جهان هستى حکمفرماست.
در لحظه اى که ما با حادثه خسوف و کسوف روبه رو مى گردیم - حادثه اى که ما را به محکوم بودن این اجرام در برابر یک اراده قاهر غالب هدایت مى کند، حادثه اى که در دل ما ایمان و اعتراف به آفریدگار ایجاد مى نماید که همه جهان، از آن جمله خورشید و ماه، در قبضه قدرت او هستد - شایسته و لازم است که ایمان قلبى خود را در این لحظه در قابل عمل ریخته، با خواندن نماز آیات و نهادن پیشانى به آستان قدّس پروردگار جهان، عقیده و اعتراف باطنى خود را ابراز نماییم.
چنان که قهرمان توحید حضرت ابراهیم(علیه السلام) پس از آن که از اُفول این اجرام درخشان همان نتیجه را گرفت که ما از گرفتن خورشید و ماه مى گیریم، بلافاصله چنین گفت: «اِنِّى وَجَّهْتُ وَجْهِىَ لِلَّذِى فَطَرَ السَّماواتِ وَ الاَرْضَ حَنِیفاً وَ مَا اَنَا مِنَ الْمُشْرِکَینَ; من روى خود را به سوى کسى کردم که آسمان ها و زمین را آفریده، من در ایمان خود خالصم و از مشرکان نیستم».( سوره انعام، آیه 79)
2- علاوه بر این، در مواردى که اوضاع تازه و احیاناً وحشتناک و غیر عادّى در آسمان رخ مى دهد، عدّه اى از مردم به یک سلسله امور خرافى پناه برده و این اعمال را در رفع این حادثه مؤثّر مى دانند، اسلام با واجب ساختن نماز آیات به هنگام کسوف و خسوف، مردم را از توجّه به اوهام و خرافات بازداشته و عقول و افکار آنها را به نقطه اى که سرچشمه تمام حوادث گیتى است متوجّه ساخته است. بعلاوه، در برابر این حوادث وحشتناک به انسان آرامش و امنیّت خاطر مى بخشد.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان ی سوال.نماز رو کی باید بخونیم؟یعنی قضا هم میشه؟
سلام .......تا دیر نشده بخونید ..........فکر کنم تا دو وقت داشته باشین
نماز آیات بایستی فواصل ابتدای خسوف تا زمان انتهای اون خونده بشه ............ در غیر این صورت قضای آن بر شما واجب میشه

sanam_el

عضو جدید
سلام .......تا دیر نشده بخونید ..........فکر کنم تا دو وقت داشته باشین
نماز آیات بایستی فواصل ابتدای خسوف تا زمان انتهای اون خونده بشه ............ در غیر این صورت قضای آن بر شما واجب میشه
ببخشید تشکر ندارم،ممنون که گفتید!

esmikhani.m

عضو جدید
بعلاوه، در برابر این حوادث وحشتناک به انسان[آرامش و امنیّت خاطرمى بخشد
من که دارم میگم چیزی که داری ازش لذت میبری چرا نماز وحشت
بعد محمد جان اون مال زمان ابراهیم بود نه الان
اونم که نماز یومیه میخونه خدارو قبول داره دیگه......روزی 3 بار که احتمالا امشب اگر سر وقت خونده باشه میشه ساعت 8 تا 9
در کل بابته اطلاعات ممنون