اولین منشور حقوق بشر و عظمت ایران

ملیسا

عضو جدید
کاربر ممتاز
:gol:اولین منشور حقوق بشر و عظمت ایران:gol:
قرن قبل، در زمانه ای که توحش بر زندگی انسان ها چیرگی داشت، بیانیه ای انسان مدارانه و متمدنانه بر کتیبه ای خطاب به مردم «چهار گوشه جهان» نوشته شد که به مسایلی مهم در ارتباط با حقوق انسان می پرداخت؛ مسایلی که نه تنها در آن زمانه که قرن های قرن پس از آن و حتی امروزه نیز می تواند الهام بخش همه کسانی باشد که به انسان، و حقوق او باور دارند.

این بیانیه که به نام «منشور کوروش بزرگ» شناخته می شود، بر الغای تبعیضات نژادی و ملی، آزادی انتخاب محل سکونت، الغای برده داری، آزادی دین و مذهب و تلاش برای صلح پایدار میان ملت ها تاکید کرده است. این منشور، که از سوی مردمان ایران زمین و از زبان رهبر سیاسی خود کورش بزرگ، پایه گذار اولین امپراتوری جهان به بشریت هدیه شده، در سال ۱۹۷۱ از سوی سازمان ملل متحد به عنوان اولین اعلامیه حقوق بشر جهان شناخته شد و، بدینسان، این افتخار به نام ایران، به عنوان مهد نخستین اعلامیه ی حقوق بشر، در تاریخ جهانی ثبت شد
.

منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ … آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم، مردوک (مردوخ = خدای بابلیان)، دلهای پاک مردم بابل را متوجه من کرد. … زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم. ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. آن‌ها را از زیر یوغ اسارت خارج ساختم، به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. … من فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارد. خدای بزرگ از کردار من خشنود شد … او برکت و مهربانیش را ارزانی داشت
.
ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم … من همه شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم. فرمان دادم تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند. همه مردمانی را که پراکنده و آواره شده بودند، به سرزمین خود برگرداندم و خانه های ویران آنان را آباد کردم، باشد که دلها شاد گردد و هر روز در پیشگاه خدای بزرگ، برایم زندگانی بلند خواستار باشند … من برای همه مردم جامعه‌ای آرام مهیا ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم..

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
s-k-a-z عزیز ازت یه دنیا ممنونم.
مگه وطن خداس که میپرستنش.
تا حالا کی از این کشور نفرین شده خوبی دیده؟

Mohsenyg

عضو جدید
مشکل ما اینه که میگیم میپرستیمش
ولی هیچوقت اینکارو نمیکنیم
حرف با عمل خیلی فرق داره

من الان میگم وطن پرستم ولی هیچکاری برای کشورم نکردم
هرکی رو بخوام گول بزنم خودمو نمیتونم

A.R-KH-A

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستای عزیز
من اون لینک رو خوندم واقعا خیلی خوب نوشته ولی با غرض!!!
کاش یه نگاهی به جواب هایی که براش نوشته بودن میکردید!!!
بازهم یه بار دیگه بگم!
مشکل کسایی که امروزه این ایرادها را میگیرن اینه که شرایط زمانی و مکانی امروز رو با تاریخ 1400 یا 2500 قیاس میکنن!!!(ببینم چرا حکومت هخامنشیان را با حکومت آشوریان قیاس نمیکنید که نزدیک به هم هستند؟؟؟)
بعد هم وطن پرست به این معنا این نیست که هر روز باید 5 بار نماز به سویش بخواند!!!
من خودم از دوست دارن وطنم هستم و خوب این را درک کرده ام که هیچ کس به جز ایرانی ها نمیتواند برای آبادانی وطنش اشک بریزد!!! و اشک های بیگانگان جز اشک تمساح نیست!!!
سرگذشت حزب توده را از تاریخ بخوانید!(دکتر ارانی علاوه بر اینکه یک سوسیالیست بود بشدت از وطنش دفاع میکرد!یادش شاد و راهش پر رهرو)
باید گفت که ناسیونالیزم افراطی که آخرش به نظام های فاشیستی و نازیستی و ... میکشد با ما وطن دوستان مغایرت دارد!!!
برای اینکه دانسته باشید چه می گویم 2 سال اول جنگ 8 را بیاد آورید که اکثریت مردم با هر طرز فکری از وطنشان دفاع کردند!!!
موفق و پیروز باشید
یا حق