متدولوژی های انجام مصاحبات

fmosif

عضو جدید
سلام.همونطور که می دونید معمولا اشخاص کلیدی در یک سازمان خبره فرایند هستند و زمان کمی برای انجام مصاحبات و ارائه اطلاعاتشون دارند .

آیا روش / روش های علمی برای انجام مصاحبه با خبرگان فرایند وجود داره ؟ ممکنه راهنمایی بفرمایید؟

fmosif

عضو جدید
تبریک می گم چقدر تالار فعالی داریم :D

یعنی واقعا هیچ روشی وجود نداره ؟ :cry:

m.ali.m

عضو جدید
تبریک می گم چقدر تالار فعالی داریم :D

یعنی واقعا هیچ روشی وجود نداره ؟ :cry:

با سلام .
شما فقظ 14 ساعته سوال مطرح کردی. پس صبر داشته باش...
در مورد سوالت بیستر توضیح بده لطفا.تا بشه در موردش صحبت کرد.
با احترام.

fmosif

عضو جدید
داشتم نگران می شدم :D

ممنون از حضورتون. ببینید یکی از روش های تجمیع اطلاعات شناسایی خبرگان فرایند و مصاحبه با اونهاست . مثلا 5 w و 1H یه روشیه که به نظرم می شه استفاده می خوام بدونم روش علمی ای برای این کار وجود داره ؟ توی شرکت ما به کلیت این کار می گن گفتار پژوهی که یه روش ابداعی خودشونه ..... می خوام راجع به روش هایی که توی دنیا استفاده می شه بدونم....

نمی دونم تونستم بگم یا نه ! سعیم رو کردم :)

hasan_engineer

عضو جدید
سلام.همونطور که می دونید معمولا اشخاص کلیدی در یک سازمان خبره فرایند هستند و زمان کمی برای انجام مصاحبات و ارائه اطلاعاتشون دارند .

آیا روش / روش های علمی برای انجام مصاحبه با خبرگان فرایند وجود داره ؟ ممکنه راهنمایی بفرمایید؟
در مواقعی وقت کافی برای انجام مصاحبات نباشه از پرسشنامه استفاده میشه،پرسشنامه باید طوری طراحی بشه که اطلاعات کافی برای فرد مصاحبه کننده از دل پرسشنامه در بیاد

fmosif

عضو جدید
در مواقعی وقت کافی برای انجام مصاحبات نباشه از پرسشنامه استفاده میشه،پرسشنامه باید طوری طراحی بشه که اطلاعات کافی برای فرد مصاحبه کننده از دل پرسشنامه در بیاد

گاهی هم وقت ما کمه ، هم وقت اون بنده خدا به خاطر موقعیتش کمه و اصلا در جایگاهی نیست که بهش یه برگه بدیم تکمیل کنه !

در ضمن همون پرسشنامه هم باید طوری طراحی بشه که فقط اطلاعات مفید رو بده ! خب اونم باید روش داشته باشه ! ;)

hasan_engineer

عضو جدید
گاهی هم وقت ما کمه ، هم وقت اون بنده خدا به خاطر موقعیتش کمه و اصلا در جایگاهی نیست که بهش یه برگه بدیم تکمیل کنه !

در ضمن همون پرسشنامه هم باید طوری طراحی بشه که فقط اطلاعات مفید رو بده ! خب اونم باید روش داشته باشه ! ;)
ببین عزیز این جور مسائل توی سازمان ها به خیلی عوامل توی سازمان بستگی داره
بستگی داره به اینکه شما به عنوان محقق میرید مصاحبه یا به عنوان نیروی سازمان
من که توی قسمت مدیریت دانش یک سازمان GC بودم معمولا برا این قسمت کسی میرفت مصاحبه که خودش آدم با تجربه بود و توی سازمان همه به عنوان یک فرد باتجربه و ریش سفید میشناختن به همین دلیل کسی برا مصاحبه جواب رد بهش نمیدادن در واقع این ترفند مدیریت بود که از بین همه نیروهای جوان و فعال سازمان از چنین فردی برای جمع آوری اطلاعات خبرگان و اشخاص کلیدی سازمان برای مستند سازی تجارب آن ها استفاده میکرد

fmosif

عضو جدید
ببین عزیز این جور مسائل توی سازمان ها به خیلی عوامل توی سازمان بستگی داره
بستگی داره به اینکه شما به عنوان محقق میرید مصاحبه یا به عنوان نیروی سازمان
من که توی قسمت مدیریت دانش یک سازمان GC بودم معمولا برا این قسمت کسی میرفت مصاحبه که خودش آدم با تجربه بود و توی سازمان همه به عنوان یک فرد باتجربه و ریش سفید میشناختن به همین دلیل کسی برا مصاحبه جواب رد بهش نمیدادن در واقع این ترفند مدیریت بود که از بین همه نیروهای جوان و فعال سازمان از چنین فردی برای جمع آوری اطلاعات خبرگان و اشخاص کلیدی سازمان برای مستند سازی تجارب آن ها استفاده میکرد

فکر نمی کنم این روش درست باشه ، مرکز ما که همه جوونند و ریش سفید نداریم و خبره فرایندمون یه آدم مهم سیاسیه چیکار کنیم ؟

یه روش رو خودم یافتم ، بهش می گن روش حلزونی ...

hasan_engineer

عضو جدید
فکر نمی کنم این روش درست باشه ، مرکز ما که همه جوونند و ریش سفید نداریم و خبره فرایندمون یه آدم مهم سیاسیه چیکار کنیم ؟

یه روش رو خودم یافتم ، بهش می گن روش حلزونی ...
جدن؟ اگه میشه یه خورده توضیح بدین
چرا فکر میکنی این راه درست نیست؟ اتفاقا چون خبره شما سیاسیه ، همچین آدمی بدردتون میخوره
اینچیزا که ما اینجا میگیم اکثرا برای مراکز صنعتی نظیر نفت گاز پتروشیمیه، اگه در این زمینه میخوای کتاب های خیلی خوبی برای مصاحبه نوشته شده، ظاهرا مثل اینکه کیس مورد نظر شما صنعتی نیست.

آخرین ویرایش:

m.ali.m

عضو جدید
داشتم نگران می شدم :D

ممنون از حضورتون. ببینید یکی از روش های تجمیع اطلاعات شناسایی خبرگان فرایند و مصاحبه با اونهاست . مثلا 5 w و 1H یه روشیه که به نظرم می شه استفاده می خوام بدونم روش علمی ای برای این کار وجود داره ؟ توی شرکت ما به کلیت این کار می گن گفتار پژوهی که یه روش ابداعی خودشونه ..... می خوام راجع به روش هایی که توی دنیا استفاده می شه بدونم....

نمی دونم تونستم بگم یا نه ! سعیم رو کردم :)

با سلام.
روشی که دوستمون گفتن، یعنی جمع آمری اطلاعات با پرسش نامه هم خوبه و خیلی هم باب هست.فقط باید حواستو جمع کنی که هرچی میخوای بپرسی رو در قالب عباراتی مودبانه و نه خیلی جزئی بیاری تا جواب درست بگیری. البته تملق هم نباید فراموش بشه!
به نظرم مصاحبه حضوری بهتر جواب میده چون اگه سوالی پیش بیاد همونجا می پرسی.
یه روش دیگه هم مشاهده هست.
یه روش دیگه هم اینه که یک دفترچه بدی به طرف، بخوای در طول کار روزمره اش، مواردی رو برای شما یادداشت کنه.که البته این روش بعلت تعصب کاری و وقت گیر بودن کمتر جواب میده...
روش های دیگه ای هم هست که خودت باید سرچ بیشتری کنی...
خب، حالا شما که واسه جواب گرفتن انقدر عجله داشتی، چرا روش حلزونی که گفتی رو توضیح نمیدی دوست عزیز؟؟!!!
با احترام

fmosif

عضو جدید
با سلام.
روشی که دوستمون گفتن، یعنی جمع آمری اطلاعات با پرسش نامه هم خوبه و خیلی هم باب هست.فقط باید حواستو جمع کنی که هرچی میخوای بپرسی رو در قالب عباراتی مودبانه و نه خیلی جزئی بیاری تا جواب درست بگیری. البته تملق هم نباید فراموش بشه!
به نظرم مصاحبه حضوری بهتر جواب میده چون اگه سوالی پیش بیاد همونجا می پرسی.
یه روش دیگه هم مشاهده هست.
یه روش دیگه هم اینه که یک دفترچه بدی به طرف، بخوای در طول کار روزمره اش، مواردی رو برای شما یادداشت کنه.که البته این روش بعلت تعصب کاری و وقت گیر بودن کمتر جواب میده...
روش های دیگه ای هم هست که خودت باید سرچ بیشتری کنی...
خب، حالا شما که واسه جواب گرفتن انقدر عجله داشتی، چرا روش حلزونی که گفتی رو توضیح نمیدی دوست عزیز؟؟!!!
با احترام

سلام ... اینها که زحمت کشیدید و توضیح دادید روش مصاحبه است که برای تکمیلش فکر کنم روش دلفی هم روش کارایی باشه

من بیشتر دنبال متدهایی بودم برای هدایت جریان مصاحبه . نمی دونم این روش ها درسته یا نه 1- روش گلوله برفی / روش حلزونی: از هر کسی مقداری اطلاعات به اقتضای داشته هاش استخراج بشه و گلوله اطلاعات تجمیع شده در طول زمان بزرگ و بزرگتر بشه 2- سوالات رو از جز به کل بپرسیم 3- از کل به جز بپرسیم ....

عجله داشتنم برای اینه که می خوام توی یه جلسه مهم شرکت کنم و به این اطلاعات نیاز دارم . باید اطلاعاتم درست و علمی باشه ...

البته این هم یه انتقاده که تالار صنایع با وجود مباحث شیرینی و چالش برانگیز در این رشته خیلی منفعله ! امیدوارم مقطعی باشه و زودتر از این حالت دربیاد

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
دوستان عزیز بحث روی چیه ؟
چگونه یک نفر رو استخدام کنیم یعنی مصاحبه کنیم یا اینکه از انواع روش ها رو بشناسیم .

به نظر من بعد از پرسشنامه و... انجام دادن یک مصاجبه به صورت برنامه ریزی شده توسط یک شخص مجرب بسیار مهم است .
یکی از سوالات بسیار جالب این است که طرف را در مسئله قرار دهیم .
یعنی وسط مشکل و نگاه نکیم که جواب پیست بلکه نوع پاسخ دادن چگونه است !
مثلا از طرف بپریسم که امروز یه قرار کاری بسیار مهم با یه گروه از نماینده ها شرکت دیگری داری که قراره یه قرارداد مهمی بسته بشه و شما از طرف شرکت نماینده هستید
در وسط راه بهتون زنگ می زنند می گن که زنت که حامله بود الان حالش بهم خورده بردن بیمارستان واسه عمل باید باشی !
حالا جواب مشخص است اما چگونگی جواب دادن خیلی مهمتر است که باید مورد تجزیه تجلیل قرار بگیرد .

بالا