اشکال و سوال از کتاب های تست ارشد

deansam

عضو جدید
سلام
امیدوارم مدیر این ترد را پاک نکنه
درسته چند ترد مشابه وجود دارده اما هیچ کدام به این مسئله نمی پردازه

و بهتره جایی ،فقط مخصوص مشکلات تستی باشه

مسلما خیلی از ما از کتاب های تستی، مشکل داریم ،خوب می شه اگر اینجا سوالهامونو مطرح کنیم و برای رسیدن به جوابش به هم کمک کنیم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

deansam

عضو جدید
خودم برای شروع دو تا سوال ساده اینجا می ذارم
امیدوارم جوابشو بدید
درس کامپایلر:
1.lisp مفسره یا کامپایلر؟
در کتاب های تست پوران و راهیان چند جا گفته مفسره و یک جاهایی هم گفته کامپایلره

2.این سوال کامپایلر از کتاب پوران است، تست 5 صفحه ی 40:
تعداد توکن های موجود در عبارت را پیدا کنید:
() while not f () do g​
جواب کتاب 5 تاست اما به ظاهر مشکل داره ،کسی دلیلشو می دونه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Sharif_

مدیر بازنشسته
تا اونجایی که من میدونم lisp یه مفسر متنی داره یه کامپایلر مفهومی
ولی تو بیشتر مرجع ها کامپایلر شناخته شده
تاپیک بعدا مهم میشه!

moji5

کاربر فعال كامپيوتر و اينترنت
درس کامپایلر:
زبان های توصیفی مفسری میباشد

while not f () do g ()
8 تا توکن داره
یا 7تا

جواب کتاب 5 تاست اما به ظاهر مشکل داره ،کسی دلیلشو می دونه​

maktitil

عضو جدید
جواب سوال 1 شما :
lisp زبان تفسیر شده(مفسری) است و اغلب با استفاده از مفسز نرم افزاری پیاده سازی شده. (صفحه 55 کتاب زبانهای برنامه سازی پرات ترجمه سالخورده.)

سوال:
آنالیز عددی پوران :

فصل 4 از روش مولر تا آخر فصل
فصل 5 عملگر مرکزی ، میانگین
فصل 6 درونیابی اسپلاین مکعبی
برای ما رشته کامپیوتر؟ باید بخونیم؟

اول کتاب نوشته برای رشته های مجموعه ریاضی و مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر.برا همین فکر کردم شاید برای رشته ریاضی باشه

deansam

عضو جدید
من محاسبات عددی ام نیکوکاره،واسه همین دقیقا نمی دونم فصل هایی که مشخص کردید چه جوری اند
اما کلا علوم کامپیوتر ریاضی زیاد داره و خیلی امکان داره ریاضی اش بیشتر از رشته ی کامپیوتر باشه.
حالا که بحث از محاسبات عددی شد منم یک سوال ازش بپرسم(lol)
به عنوان یک مثال:
در مثال زیر ،با استفاده از روش صحیح اویلر و گام h=0.5 مقدار (y(1 را به دست آورید؟
dy/dx=x+lny , y(0)=1
مشکلم فقط در اینه که در بعضی مسائل تا 2 مرحله ادامه می دهند،یعنی اول y(0.5) را به دست می آورند و بعد y(1) و بعضی ها همان y(0.5) v را به حساب y(1) می ذارند(یعنیy0 را داری و y بعدی که y1 می شه را به دست می آری)
چه جوری باید بین ایندو انتخاب کنیم؟

maktitil

عضو جدید
اگه کتاب نیکوکار انتشارات گسترش علوم رو داشته باشی می تونی تشخیص بدی ، فصل 5 (روشهای عددی حل معادلات دیفرانسیل معمولی)
به طور کلی تو این کتاب( y(x رو بدست میاره که با مثال شما اول (0.5)y بعد (1)y رو محاسبه میکنیم. در اینجا اعداد داخل پرانتز x هستند نه اندیس، اونجاهایی که شما میگید 1 محاسبه میشه منظور اندیس y که اول 0 و بعد 1 محاسبه میشه ، من هیچ جا این مدل ندیدم که با اندیس حل کنه

مثال 3 فصل 5 گسترش علوم نیکوکار رو نگاه کنید متوجه میشیدکه y اندیس 5 همون (0.5)y میشه.
ممنون برای جوابی که دادید به من

maktitil

عضو جدید
سوال:
طراحی الگوریتم مقسمی فصل 2 ، سوال 29 رو کسی فهمیده برام توضیح بده؟با توجه به( T(n بالای مثالی که در جواب گفته نباید گزینه 4 باشه؟

maktitil

عضو جدید
حل سوال 29 طراحی الگوریتم مقسمی به نظر من:
فرض می کنیم k صورت مسئله m باشه تا با k فرمول اشتباه نشه.

با توجه به زیگما از 1 تا m برای( T(n/ai ، ضریب آن m شده , توان(ө(n که همان k است =1 شده و b=ai
پس با توجه به قضیه زیگما ai باید از k بزرگتر باشد ، که گزینه 4 درست است

سوال 32 طراحی الگوریتم مقسمی هم به نظر من همه گزینه ها جز 2 درستند.

حل من:
اگر
n=50 <= 64 و 32<= n=50 باشه:
حداقل : 5=k-1 = حدپایین log 50
و
حداکثر : k=6
1 + حدپایین ( log 50)

deansam

عضو جدید
سوال:
طراحی الگوریتم مقسمی فصل 2 ، سوال 29 رو کسی فهمیده برام توضیح بده؟با توجه به( T(n بالای مثالی که در جواب گفته نباید گزینه 4 باشه؟

به نظر من که خود مقسمی با جوابش، گزینه ی 4 را تایید کرده
برای همین سوال ،کتاب ده درس ، یک صفحه ی کامل توضیح داده و آخر به این نتیجه رسیده هیچ کدوم از جواب ها صحیح نیستند
به طور خلاصه:
برای اینکه( T(n)=θ(n بشه باید طبق قضیه ی اصلی (اینجا رو رو ورق بنویسید متوجه می شید)n به توان لوگ k در مبنای n ،کوچکتر از یک باشد یا به عبارتی لوگ k در مبنای a باید کمتر از 1 باشد پس حالا گزینه ها را برسی می کنیم
1)اگر زیگمای ai=1 بشد پس براساس خواص زیگما ka=1 که یعنی a=1/k که با این وضع در شرط مسئله صدق نکرده و عضو z نیست
2) به همین ترتیب ka=a که به a=1 که وقتی در شرطی که قراردادیم و در مبنای لوگ قرار بگیره اونو بی معنی می کنه پس غلطه
3)ka<k پس a<1 که مخالف فرض مسئله بوده(فرض: a جزو اعداد صحیح مثبته)
4)ka>k پس a>1 که با مثال نقض این هم رد می شه
یعنی اگر فرض کنیم a=3 , k=27 نتیجه ی لوگ برابر سه بوده که شرطی که جواب لوگ باید کمتر از یک باشد را در می کند
پس در کل اشتباه است
اگر واضح نبود بگید عکس بگیرم و اینجا بذارم

deansam

عضو جدید
سوال 32 طراحی الگوریتم مقسمی هم به نظر من همه گزینه ها جز 2 درستند.
یادم رفت واسه سوال محاسبات تشکر کنم
اون مورد را در کتاب محاسبات راهیان ارشد برای رشته ی مهندسی شیمی دیدم
در مورد سوال طراحی الگوریتم:
بر طبق همون کتاب
(T(n)=aT(n) + f(n
اگر f(n عضو تتای (n به توان (لوگ a در مبنای b ) ) باشد آنگاه جواب می شه
تتای((n به توان( لوگ a در مبنای b)) ضربدر( لوگ n))
چون a,b برابرند پس نتیجه ی لوگشان یک می شه پس می شه( n ضبدر لوگ n )که پاسخ صحیحه
بازم می گم چیزیو که نوشتم روی کاغد بنویسید متوجه می شید

maktitil

عضو جدید
ممنون از جوابتون.متوجه شدم.اما برای باقی بچه هایی که این جواب شما رو میخونند بگم که خط 4 اشتباه تایپی داره، باید باشه n به توان log k در مبنای a نه مبنای n

وخط 7 که گزینه 2 رو بررسی کردند: ka=k باید باشه.

من کاملا متوجه شدم و با نظرتون موافقم.

برا جواب 32 ببخشید من ننوشته بودم منظورم فصل 3 سوال 32 بوده.ببخشید منظورم این بود::redface:

سوال 32 طراحی الگوریتم مقسمی فصل 3، به نظر من گزینه های 1و3و4 با توجه به جوابی که مینویسم درسته
جواب: اگر n=50 <=64 و 32<= n=50 باشه
و
1 + حدپایین ( log 50)

maktitil

عضو جدید
کسی نیست جواب سوالم رو بده؟ سوال 32 فصل 3 کتاب طراحی الگوریتم مقسمی.راه حلم رو بالا نوشتم.به نظر شما درسته؟

deansam

عضو جدید
ممنون از جوابتون.متوجه شدم.اما برای باقی بچه هایی که این جواب شما رو میخونند بگم که خط 4 اشتباه تایپی داره، باید باشه n به توان log k در مبنای a نه مبنای n

وخط 7 که گزینه 2 رو بررسی کردند: ka=k باید باشه.

من کاملا متوجه شدم و با نظرتون موافقم.

برا جواب 32 ببخشید من ننوشته بودم منظورم فصل 3 سوال 32 بوده.ببخشید منظورم این بود::redface:

سوال 32 طراحی الگوریتم مقسمی فصل 3، به نظر من گزینه های 1و3و4 با توجه به جوابی که مینویسم درسته
جواب: اگر n=50 <=64 و 32<= n=50 باشه
و
1 + حدپایین ( log 50)
منم وقت با لوگ حل می کنم دچار مشکل می شم(شاید باید جزء صحیح بالا را در نظر می گرفت)
اما اگر با اعداد کمتر ، مثل n=7 ،مقایسه را انجام بدی به جواب درست می رسی
با این مثال ،پاسخ فقط گزینه ی 4 است
کسی می تونه جواب بهتری بده؟

maktitil

عضو جدید
سلام

() while not f () do g​

اول جواب سوال 2 رو میدم:
من کتاب پوران رو نداشتم اما یک جا دیگه این سوال رو دیدم و گفتم بهتره جوابتون رو بدم.
توی یکی از امتحانای پارسه این سوال بود و یک گزینه جواب 9 هم داشت ، که جواب درست اون بود و نظر من هم اینه که باید 9 باشه.
اگه نیازه بگم چرا جواب 9 میشه.

سلام
امیدوارم مدیر این ترد را پاک نکنه
درسته چند ترد مشابه وجود دارده اما هیچ کدام به این مسئله نمی پردازه
و بهتره جایی ،فقط مخصوص مشکلات تستی باشه
مسلما خیلی از ما از کتاب های تستی، مشکل داریم ،خوب می شه اگر اینجا سوالهامونو مطرح کنیم و برای رسیدن به جوابش به هم کمک کنیم

اگه یک نگاهی به پست ها کنید میبینید مدام من جواب میدم یا میپرسم ، چون این تاپیک رو خیلی مناسب می دونم برای پرسیدن و به جواب رسیدن سوالای ارشد.اما با این وجود کسی جز 3-4 تا از دوستان جواب نمیدند یا دیر به دیر جواب میدند.امیدوارم که این تاپیک از اینی که هست بیشتر توجه بشه

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
1)تست 5 فصل اول طراحي الگوريتم مقسمي صفحه 30 من گزينه 1 رو هم درست ميدونم نظر شما چيه؟

2)تست 2 گسسته فصل 2 از كتاب پوران جواب آخر بايد 11760 بياد(با راه حلش مشكل ندارم ) ولي چون 8از 3 رو تركيب نگرفته جواب هم فرق كرده:
8! ............. 8!
------- را --------- گرفته و جواب هم فرق كرده در حالي كه توي مثالهاي كتاب
5!3! ......... 3!
هميشه از تركيب استفاده كرده نه از تبديل!!!!!!!!!!!!!!!!

3)تست 5 گسسته از همون فصل هم با راه حل گفته شده توي صفحه 49 همخواني نداره(مثال 51 رو ميگم)

خوشحال ميشم اگه نظرتون رو به اين 3 تا سوال بدونم

آخرین ویرایش:

maktitil

عضو جدید
1)تست 5 فصل اول طراحي الگوريتم مقسمي صفحه 30 من گزينه 1 رو هم درست ميدونم نظر شما چيه؟

2)تست 2 گسسته فصل 2 از كتاب پوران جواب آخر بايد 11760 بياد(با راه حلش مشكل ندارم ) ولي چون 8از 3 رو تركيب نگرفته جواب هم فرق كرده:
8! ............. 8!
5!3! ......... 3!

3)تست 5 گسسته از همون فصل هم با راه حل گفته شده توي صفحه 49 همخواني نداره(مثال 51 رو ميگم)

در مورد سوال 5 طراحی الگوریتم. گزینه 1 درست نیست اگه یکم توجه کنید و خط به خط اجرا کنید متوجه میشید بعد اینکه if اولین <>0 رو دید then رو اجرا کرده و اعلام میکنه که عدد اوله. ولی ما باید همه اعداد مابین 2 تا n-1 رو بررسی کنیم. پس از یک فلگ PR استفاده میکنیم.

امیدوارم متوجه شده باشید.در مورد 2 سوال گسسته باید نگاه کنم.

maktitil

عضو جدید
ساختمان داده

ساختمان داده

سوال:
ساختمان داده های مقسمی فصل 5 سوال 2، چرا stack با( print(A شروع به پر شدن می کنه؟ نباید(( what(link(a اول در پشته نوشته بشه؟ که همون ( what(Lb میشه.
با جواب موافقم گزینه 1 درسته ولی این سوال منه که چرا اینجوری شروع به پر کردن stack کرده؟:redface:

deansam

عضو جدید
1)
8! ............. 8!
5!3! ......... 3!

کتاب گسسته ات ماله چه تاریخیه؟
کتاب من ماله ساله 86،نوشته ی آقای هادی یوسفی هست و فصل شمارشش ،فصل پنجه ،نتونستم سوالاتو پیدا کنم
یعنی کتاب خیلی تغییر کرده؟

maktitil

عضو جدید
سوال:
ساختمان داده های مقسمی فصل 5 سوال 2، چرا stack با( print(A شروع به پر شدن می کنه؟ نباید(( what(link(a اول در پشته نوشته بشه؟ که همون ( what(Lb میشه.
با جواب موافقم گزینه 1 درسته ولی این سوال منه که چرا اینجوری شروع به پر کردن stack کرده؟:redface:

مشکل این سوالم رفع شد و با کمک یکی از دوستان متوجه شدم ، اگه کس دیگه ای هم مثل من این مسئله رو متوجه نشد براش جواب رو بنویسم.:)
سوال:
خروجی رویه برگشتی WHAT برای لیست پیوندی یکطرفه زیر چیست؟

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب گسسته ات ماله چه تاریخیه؟
کتاب من ماله ساله 86،نوشته ی آقای هادی یوسفی هست و فصل شمارشش ،فصل پنجه ،نتونستم سوالاتو پیدا کنم
یعنی کتاب خیلی تغییر کرده؟

كتاب گسسته من چاپ سال 88 هست و همون هادي يوسفي و فصل شمارش فصل دوم هست درمورد سوالها بايد بگم يكي از سوالا مال سراسري 77 هستش.
اونيكي هم علوم كامپيوتر 80 : تعداد اعدادي از مجموعه 1 تا 100000 را به دست آوريد كه مجموع ارقام آنها برابر 7 باشد(يه مثالي توي درس داره كه خيلي شبيه اين سواله ولي راه حلشون خيلي فرق داره)

iraniegomnam

عضو جدید
درس کامپایلر:
زبان های توصیفی مفسری میباشد

while not f () do g ()
8 تا توکن داره
یا 7تا

جواب کتاب درسته ،توکن ها عبارت اند از​
while,not,f(),do,g()

deansam

عضو جدید
جواب کتاب درسته ،توکن ها عبارت اند از​

while,not,f(),do,g()
f از () فاصله داره و با هم نیستند
در ضمن یکیشون شناسه است و یکی عبارت
این جوابو هم یکبار داشتیم:

:
من کتاب پوران رو نداشتم اما یک جا دیگه این سوال رو دیدم و گفتم بهتره جوابتون رو بدم.
توی یکی از امتحانای پارسه این سوال بود و یک گزینه جواب 9 هم داشت ، که جواب درست اون بود و نظر من هم اینه که باید 9 باشه.
اگه نیازه بگم چرا جواب 9 میشه.
maktitil جان،فکر کنم الان وقتشه که چراشو بفرمایید

maktitil

عضو جدید
سلام
چشم deansam ، حتما توضیح میدم.:smile:
من درست جملات پارسه رو مینویسم.

لیست توکن ها به ترتیب عبارتند از:
while,not,id,(,),do,id,),( بنابراین تعداد توکن ها برابر 9 می باشد.

اینم جواب پارسه

maktitil

عضو جدید

8! ............. 8!
5!3! ......... 3!

سلام
سوال 1 رو که قبلا جواب داده بودم.
سوال 2 رو نگاه کردم هر دو از ترکیب استفاده کرده وجواب درسته.یکبار دیگه با دقت محاسبه کنید.
سوال 3 رو هم نگاه کردم و باهاتون موافقم .چرا از این روش استفاده کرده متوجه نشدم.
موفق باشید

maktitil

عضو جدید
سلام و خسته نباشد.
کسی میتونه نحوه تشخیص گرامر LR رو برام توضیح بده!
ازکجا میشه فهمید گرامری LR یا SLR هست؟
اگه جایی تو کتاب اهو یا کتاب کامپایلر مهربخش نوشته آدرس بدید میرم نگاه میکنم.
قسمت Closuer ، LR رو هم متوجه نمیشم.از LR به بعد رو مشکل دارم.کسی میتونه کمکم کنه؟
ممنون

moji5

کاربر فعال كامپيوتر و اينترنت
سلام و خسته نباشد.
کسی میتونه نحوه تشخیص گرامر LR رو برام توضیح بده!
ازکجا میشه فهمید گرامری LR یا SLR هست؟
اگه جایی تو کتاب اهو یا کتاب کامپایلر مهربخش نوشته آدرس بدید میرم نگاه میکنم.
قسمت Closuer ، LR رو هم متوجه نمیشم.از LR به بعد رو مشکل دارم.کسی میتونه کمکم کنه؟
ممنون
واسه اینکه بفهمی باید بتونی جدول پارسر رو کامل کنی.
اونم که بدونه فهمیدنه کلوزر و فیرست فالو امکان پذیر نیست.
بهترین کار اینه که اول فیرست و فالو رو یاد بگیری.
واسه کلوزر نقطه قبل هر عبارتی که بیاد اون عبارت پیمایش میشه اگر از غیر الفبا ها باشه بازهم پیمایش میشه.
وقتی جدول پارسر رو تکمیل کردی اگه خطا نداشته باشه LR(1 میشه.

maktitil

عضو جدید
واسه اینکه بفهمی باید بتونی جدول پارسر رو کامل کنی.
اونم که بدونه فهمیدنه کلوزر و فیرست فالو امکان پذیر نیست.
بهترین کار اینه که اول فیرست و فالو رو یاد بگیری.
واسه کلوزر نقطه قبل هر عبارتی که بیاد اون عبارت پیمایش میشه اگر از غیر الفبا ها باشه بازهم پیمایش میشه.
وقتی جدول پارسر رو تکمیل کردی اگه خطا نداشته باشه LR(1 میشه.

ممنونم!
first , follow رو خوب بلدم و LL رو هم بلدم ولی LR رو مشکل داشتم چون closure رو مشکل
دارم.نگاه میکنم ببینم فهمیدم چی گفتید اگه مشکل داشتم باز میپرسم.
یعنی تو سوالای کنکور که میگند LL یا LR هست یا نه باید جدول بکشیم.این همه کار؟ من معمولا حل نمیکردم این سوالو.

بالا