مشاوره برای یادگیری نرم افزارهای مهندسی شیمی

sahar_farj

عضو جدید
سلام بچهها
من که بعد از کنکور ارشد تا حالا حسابی بیکارم(نه که قبلش نبودم!1:D)
میگم از این فاصله مونده تا اعلام وضعیت قبولی دانشگاهها اگه شما پایه باشید استفاده کنیم و با هم دیگه ی نرم افزاریو یاد بگیرم مثلا نرم افزار اسپن
من که هووووچی بلد نیستم اگه کسی بلده که ذکات علمشو بده اگه نه هم که بالاخره باهم شروع کنیم یاد میگیریم
اگه کسی موافقه اعلام امادگی کنه؟منتظرم;)

در این تاپیک بحث میشه که چه نرم افزاری بهتره با هم یاد بگیریم که به درد دنیا و آخرتمون بخوره.

تاپیک های مرتبط:
درخواست : موسسه ارائه كننده دوره هاي فرايندي
معرفی نرم افزارهای مهندسی شیمی و مقایسه شبیه سازها

تاپیک های ایجاد شده :
1-
2-

آخرین ویرایش توسط مدیر:

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
امیدوارم خوب باشید.
سحرجان اتفاقا پیشنهاد خوبیه:)
من هایسیس رو تقریبا می دونم درباره اسپن هم زیاد کار نکردم.خوشحال می شم با هم شروع کنیم یکی از نرم افزارها رو
بنظرم اول انتخاب کنیم کدومشون رو تا بیشتر بتونیم تمرکز کنیم.;)

sahar_farj

عضو جدید
بچهها موافق اسپن هستید؟
خب اگه اره اول یکی بگه از اونجایی که حجم این نرم افزارا بابلاس نمیشه دانلود کرد؟نه؟
بعد هم یکی از دوستانی که یکم بلده...شروع کنه..ی پیشنهاد بده که چجوری شروع کنیم...بعد با کمک هم پیش بریم.خوبه؟
ئذر جان با آقا پویا که انگار بیش از بقیه بلدین بنظرتون از کجا شروع کنیم؟مثلا با مثال پیش بریم؟

*وارش*

کاربر فعال
منم موافقم;) اعلام آمادگی میکنم اسپن هیچی کار نکردم ولی مشتاقم که یاد بگیرم. البته هایسیس تو دانشگاه کار کردم

861087518

عضو جدید
البته این کار خوبی ولی اسپن و هایسیس پیچیده نیستن و هر کس خودش میتونه با هاش کار کته من نظرم اینه که اونایی که یکم پیچیده و کاربردی کار کنید

*وارش*

کاربر فعال
خب اول باید معلوم شه چی رو شروع کنیم. چطوره یه نظرسنجی بذارید که چندتا نرم افزار باشه بعد ببینید درخواست چی بیشتره

ئدز

عضو جدید
فکر کنم بشه با 9-10 تاپیک اشنایی اولیه و شبیه سازی رو گفت اما اونچه من خودم نیاز دارم اینه که هر دستگاه رو چه جوری طراحی کرد یعنی سایزینگ و استاندارد ها و از این جور چیزا حالا چه اسپن چه هایسیس من شبیه سازی اسپن و اشنایی دارم

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
فکر کنم بشه با 9-10 تاپیک اشنایی اولیه و شبیه سازی رو گفت اما اونچه من خودم نیاز دارم اینه که هر دستگاه رو چه جوری طراحی کرد یعنی سایزینگ و استاندارد ها و از این جور چیزا حالا چه اسپن چه هایسیس من شبیه سازی اسپن و اشنایی دارم

اونی که شما می فرمایید شاملpipingوp&id می شه که زیاد ربطی به مبحث طراحی با نرم افزار نداره(البته داره ولی در ابتدا نداره یعنی اول شما استاندارد رو بشناسی بعد با نرم افزار سایزینگ انجام بدی) فکر می کنم.شما اگه می خوای اونو پیگیری کنید لطف کنید استاندارد ها رو دانلود بفرمایید و شروع کنید به مطالعه اون ها تا مباحث طراحی دستتون بیاد این کوتاه ترین راه برای رسیدن به هدفی هست که دنبالش هستید.

خب اول باید معلوم شه چی رو شروع کنیم. چطوره یه نظرسنجی بذارید که چندتا نرم افزار باشه بعد ببینید درخواست چی بیشتره

موافقم با نظر سنجی

===================================

ببینید دوستان این که نمیشه هر دفعه یکی بیاد دوتا پست بذاره و هیچی به هیچی!
با اجازه بزرگتر های جمع من یه تقسیم بندی از نرم افزارهای مهندسی شیمی می کنم انتخاب با خودتون.
نرم افزارها اصولا به سه دسته Procrss - Pipline -CFD
تقسیم بندی می شن که نرم افزار های هر گروه رو خدمت شما عرض می کنم:
Processشامل:
HYSYS
ASPENPLUS
PROII
PROMAX
CHEMCAD.....
و تعدادی دیگر می شن که مهم هاشون همین ها هستن و هر کدوم از بالایی ها رو تسلط پیدا کنید دیگه بقیه رو می شه راحت یادگرفت
Pipline شامل:
OLGA
pipe phase
Pipesim
Pipenet
و........

CFDشامل:
Fluent
comsol
.......
می شود که اصولا یادگیری Processخیلی مهم تر از بقیه می باشد.
حال تصمیم با خودتون و البته روی بحث نظر سنجی هم بنظرم بیشتر تمرکز بفرمایید تا به نتیجه خوبی برسیم.

mirza_seraj

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
مثل دوستمون به نظر من هایسیس پیچدگی خاصی نداره به نظر دوستا میتونن شروع کنن و جلو برن و سوالاشون رو از دوستان بپرسن
من با یه نرم افزار کاربردی تر موافقم.
مثلاً من نرم افزار فلرنت رو خیلی دوس دارم و دنبالشم و حدود 3 سال پیش در کارآموزی یادگیریش رو شروع کردم ولی به دلایلی نشد

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام
مثل دوستمون به نظر من هایسیس پیچدگی خاصی نداره به نظر دوستا میتونن شروع کنن و جلو برن و سوالاشون رو از دوستان بپرسن
من با یه نرم افزار کاربردی تر موافقم.
مثلاً من نرم افزار فلرنت رو خیلی دوس دارم و دنبالشم و حدود 3 سال پیش در کارآموزی یادگیریش رو شروع کردم ولی به دلایلی نشد

سلام مهندس
شما مد نظرتون نرم افزار Aspen Flare Net هست یا با نرم افزار دیگه ای؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
بله همین اسپن فلرنت (مربوط به شبیه سازی شبک های فلر)

بنظرم پیشنهاد خوبیه چون به نسبت بقیه نرم افزار های جانبی اسپن پرکاربرد تره .
البته Aspen B-jac هم خوبه بخصوص برای مباحث مبدل ها ...می تونی خیلی مفید باشه.

*وارش*

کاربر فعال
بنظرم پیشنهاد خوبیه چون به نسبت بقیه نرم افزار های جانبی اسپن پرکاربرد تره .
البته Aspen B-jac هم خوبه بخصوص برای مباحث مبدل ها ...می تونی خیلی مفید باشه.

به نظر شما یادگیری یه نرم افزار جانبی اسپن هم میتونه کار رو برای یادگیری سایر نرم افزارهای جانبی راحت تر کنه؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
به نظر شما یادگیری یه نرم افزار جانبی اسپن هم میتونه کار رو برای یادگیری سایر نرم افزارهای جانبی راحت تر کنه؟

می دونید دوست من این نرم افزار های به اصطلاح جانبی که برای اسپن مطرح می شه خودش یه کتاب چندین صفحه ای هست.ولی مهمترین هاش و کاربردی ترین هاش همین هاست که دوستان مطرح کردن بخصوص aspen flare net که در پروژه های نفت و گاز حتما باید طراحی بشه و اگر شما بر این مبحث مسلط باشید امتیاز زیادی براتون خواهد داشت.
خود اسپن یا هایسیس با چند هفته تمرکز قابل یادگیری هست ولی بقیه شون وقتی به یه خطای اساسی برسه که نتونی برطرفش کنی واقعا یک نفرس جلو رفتنش سخت می شه!
البته این نظر من هست.باید نظر بقیه دوستان رو هم جویا بشیم.:)
و اینکه ایا یادگیری یه نرم افزار جانبی می تونه به بقیه هم کمک کنه خب حتما کمک می کنه حتی اگه زیاد ربط خاصی هم نداشته باشه به شما یه دیدگاه می ده و می تونید بقیه رو هم همونطور جلو برید.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
یه سوال مبتدیانه دارم من

تفاوت اصلی اسپن و هایسس نوی چیه؟
سلام پویا جان
قشنگ ترین سوالی که میتونه به ذهن آدم بیاد همین سوال شماست. علاوه بر اینکه بریم نرم افزارهای مختلف رو یاد بگیریم باید بدونیم کاربرد هر کدام در چه موردیست!
اگر من بخوام نظرمو بدم .. خب فکر میکنم اسپن پلاس در non-ideal properties ، electrolytes ، azeotropes و واکنش های شیمیایی برتری داره. در حالی که هایسیس بیشتر برای فرایند های بالادستی نفت و گاز و پالایشگاهی کارایی بهتری از خود نشون میده.
اما یکی از مهمترین مواردی که بسیار زیاد باعث میشه بیشتر افراد به سمت هایسیس برن در اصطلاح User-Friendly بودنش هست که اینه کار با هایسیس خیلی راحت تره.

این رو هم اضافه کنم .. در مقاله ای دیدم شبیه سازی واحدی رو هم با هایسیس و هم با اسپن پلاس داینامیگ انجام داده بودن و نتایج رو مقایسه کردن و در موارد مختلف نرم افزار دقیق تر رو مشخص کردن که نتایجش به صورت زیر بود :
کد:
Does the problem include:
[SIZE=3][B]1) [COLOR=#006400]Polymers[/COLOR]?
[/B][/SIZE]a) Polymerization reaction:[COLOR=#0000cd] [B]Aspen Plus[/B][/COLOR]
b) Separation between polymer fractions:[COLOR=#0000cd] [B]Aspen Plus[/B][/COLOR]
c) Separation based on solvent polymer solubility: [COLOR=#0000cd][B]Aspen Plus[/B][/COLOR]
d) Solid separation: [B]See 2[/B]). Hypocomponent-HYSYS; Pseudocomponent-Aspen Plus.
e) With dynamic simulation: [COLOR=#0000cd][B]Aspen Plus/Dynamics[/B][/COLOR].
[SIZE=3][B]2) [COLOR=#006400]Solids[/COLOR]?[/B] Solid operations are not available for dynamic simulation.
[/SIZE]a) Cyclone: [COLOR=#0000cd][B]HYSYS[/B][/COLOR] or Aspen Plus
b) Hydrocyclone: [COLOR=#0000cd][B]HYSYS[/B][/COLOR] or Aspen Plus
c) Vacuum rotary filter: [COLOR=#0000cd][B]HYSYS [/B][/COLOR]or Aspen Plus
d) Baghouse filter: HYSYS or [COLOR=#0000cd][B]Aspen Plus[/B][/COLOR]
e) Other solid-phase operation: check the availability on Aspen Plus.
[SIZE=3][B]3) [COLOR=#006400]Reactive distillation[/COLOR]?
[/B][/SIZE]a) Steady state only:[B] [COLOR=#0000cd]Aspen Plus[/COLOR][/B]or HYSYS
b) Dynamic simulation:[B] [COLOR=#0000cd]Aspen Plus/Dynamics[/COLOR][/B]. For HYSYS, Aspentech support [4] does not provide information. Luyben has reported failure [2].
[SIZE=3][B]4)[/B] [COLOR=#006400][B]Dynamic[/B] simulation[/COLOR]?
[/SIZE]a) Dynamic simulation to preview an upset result, hours after it has occurred:[COLOR=#0000cd] [B]Aspen Plus/Dynamics[/B][/COLOR] or HYSYS
b) Dynamic simulation, focused on controller tuning, testing different tuning methods:[COLOR=#0000cd][B] Aspen Plus/Dynamics[/B] [/COLOR]or HYSYS
c) Dynamic simulation to check if implemented control loops allow starting up and/or shutdown the process: [COLOR=#0000cd][B]HYSYS[/B][/COLOR] or Aspen Plus/Dynamics.

[B]​[/B]Aspen Plus/Dynamics is capable to solve more problems than HYSYS. But excluded the particular problems, indicated above, HYSYS should be preferred, because:
 1) In steady state, the bidirectional calculation makes possible to resolve the problem, supplying the data of exit streams and without set up design-specs  (restrictions and convergence objectives of the simulation);
 2)Active solver, that produces resulted (or errors), as soon as the enough information is supplied;
 3) Still in steady state, it allows to add control loops to the flowsheet;
 4) Dynamic Assistant, that facilitates so much the migration for dynamic simulation;
 5) Common interface, between steady state and dynamic simulation;
 6) One single file for each simulation.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
آقا پوریا شما بی زحمت استارتشو میزنی
چه نرم افزاری ؟
بچه ها من دوست دارم خودتون کاراتون رو پیش ببرید ..
البته من کامل تا جایی که اطلاعات دارم در خدمتم.
شما تاپیک رو بزنید اگر نیاز به اصلاح داشت خودم درستش میکنم. توی تالار اموزش های نرم افزاری مهندسی شیمی هم تاپیک رو بذارید.
این تاپیک هم همینجا میمونه برای راهنمایی بچه ها به اون تالار.
تاپیک هایی که بعدا ایجاد میکنیم رو در پست اول اضافه میکنم.

REZA mimshimi

عضو جدید
یه سوال مبتدیانه دارم من

تفاوت اصلی اسپن و هایسس نوی چیه؟
سلام دوستان اگر اجازه بدید منم یه تجربیاتی دارم بگم
اول اینکه نرم افزار ها رو بهتره صنعتی یاد بگیریم یعنی چی؟
یعنی بنابر کاربردشان در صنعت ...
مثلا سایزینگ لوله و بستن pfd , ....
در واقع بدونید که اگر قراره چیزی یاد بگیریم کجا کارایی داره؟
و حالا چه جوری و با چه روشی توسط نرم افزار انجام میشه ...
در ضمن هایسیس در شرکت ها استفاده میشه و نه اسپن و همه با هایسیس کار میکنن برای شبیه سازی ....

REZA mimshimi

عضو جدید
سلام دوستان اگر اجازه بدید منم یه تجربیاتی دارم بگم
اول اینکه نرم افزار ها رو بهتره صنعتی یاد بگیریم یعنی چی؟
یعنی بنابر کاربردشان در صنعت ...
مثلا سایزینگ لوله و بستن pfd , ....
در واقع بدونید که اگر قراره چیزی یاد بگیریم کجا کارایی داره؟
و حالا چه جوری و با چه روشی توسط نرم افزار انجام میشه ...
در ضمن هایسیس در شرکت ها استفاده میشه و نه اسپن و همه با هایسیس کار میکنن برای شبیه سازی ....
دوستان من کلاسهای اقای سمیعی را رفتم و یکسری فایل دارم که بشه اپ میکنم

بالا