تاریخچه و فلسفه سبزه گره زدن

• بله

رای: 2 10.5%
  • نه

رای: 12 63.2%
  • فضولی؟

رای: 5 26.3%

• مجموع رای دهندگان
    19

M.T.R.W

عضو جدید
کاربر ممتاز

افسانهً آفرینش در ایران باستان و مسئلهً نخستین بشر و نخستین شاه :king:و دانستن روایاتی دربارهً کیومرث حائز اهمیت زیادی است. در اوستا چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را اولین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است. گفته های حمزه اصفهانی در کتاب سنی ملوک الارض و انبیاء و گفته های مسعودی در کتاب مروج الذهب جلد دوم و بیرونی در کتاب آثار الباقیه بر پایهً همان آگاهی است که در منابع پهلوی وجود دارد.

مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند. در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایهً ازدواج خود را بنا نهادند. این مراسم را بویژه دختران و پسران دم بخت انجام میدادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می کنند و علف گره می زنند. این رسم از زمان کیانیان تقریباً متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است. در کتاب مجمل التواریخ چنین آمده " اول مردی که به زمین ظاهر شد پارسیان او را کل شاه گویند. پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزدهً نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند " . چنانکه در بحث جشن نوروز اشاره شد کردهای ایران و عراق که زرتشت را از خود می دانند روز سیزدهم فروردین را جزو جشن نوروز به حساب می آورند.
:w21:

حالا شما چیا میدونید؟اگه امسال می خوای این کارو انجام موقع این کار چی می گی از این وردا یاد ماهم بدین؟:D

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فضولی؟

فضولی؟

با گزینه 3 بیشتر حال کردم ولی خو قبول ندارم ...
شوخی بود داداشی ناراحت نشی یه وخ ...:gol:
شرمنده تشکر ندارم :(

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقد دوس دارم یه بار گره بزنم ولی از ترسه حرفه اینو اونو مگه میشه
همش فک میکنم مگه میشه سبزرو گره زد
میشکنه که:|

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوبه که هنوز نگفتی منصور:|

با سپاس از تاپیک استارتر:)

امالیا

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بستگي به سبزه ش دارهههههه اگهههه قابل گره زدن باشههههههه چرا كه نهههههههههه.....:D
:w27:

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
نمیدونم چرا اما چیزی که از قدیم ندیما مونده باشه اصالت داره و مربوط به اون فرهنگ میشه
شاید خودم اعتقادی ندارم و تا به حال انجام ندادم ولی بستگی به نیتش داره...
چیزایی که بوی فرهنگ و اصالت و سنت رو میده به نظرم حفظ بشه بهتره هر کی نظر خودشو هم داشته باشه...
توی همه جای دنیا از این جور چیزا هست و سمبل امید و آینده نگری و ... هست ....
توی بلغارستان هم دو تا عروسک سفید و قرمز دارن یکی سمبل سلامتی یکی سمبل خوشبختی تا یه ماه (ماه مارس) به صورت دستبند و آویز و گردنبند یا نوارهای سفید و قرمز می بندن و موقع کوچ لک لک ها درش میارن و منتظر که به آرزوشون برسن و زیر سنگ میذارن نه اینکه اون نوار یا سنگ نیازشونو بده بیشتر یه کار سمبلیکه... یا به یه شاخه درختی که شکوفه دارن می بندن...
اون موقع ما می گیم مرغ همسایه غازه، مرغ ما مردنیه!!!

M.T.R.W

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم چرا اما چیزی که از قدیم ندیما مونده باشه اصالت داره و مربوط به اون فرهنگ میشه
شاید خودم اعتقادی ندارم و تا به حال انجام ندادم ولی بستگی به نیتش داره...
چیزایی که بوی فرهنگ و اصالت و سنت رو میده به نظرم حفظ بشه بهتره هر کی نظر خودشو هم داشته باشه...
توی همه جای دنیا از این جور چیزا هست و سمبل امید و آینده نگری و ... هست ....
توی بلغارستان هم دو تا عروسک سفید و قرمز دارن یکی سمبل سلامتی یکی سمبل خوشبختی تا یه ماه (ماه مارس) به صورت دستبند و آویز و گردنبند یا نوارهای سفید و قرمز می بندن و موقع کوچ لک لک ها درش میارن و منتظر که به آرزوشون برسن و زیر سنگ میذارن نه اینکه اون نوار یا سنگ نیازشونو بده بیشتر یه کار سمبلیکه... یا به یه شاخه درختی که شکوفه دارن می بندن...
اون موقع ما می گیم مرغ همسایه غازه، مرغ ما مردنیه!!!

صحیح ما هم قبول داریم اینو اما در صورتیکه به طبیعت آسیب وارد نشه !;)