آیا خواستگاری دختراز پسر درست است؟

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار

خواستگاری رفتاری است که هر چند در زمان ها و مکان های مختلف کمی متفاوت است، اما بطور کلی در اکثر موارد شباهت هایی به هم دارد.طبق آداب و رسومی نانوشته در بیشتر موارد پسرها و خانواده های آنان پیش قدم می شوند و جواب نهایی با دختر خانم است. دین ما دستور مستقیمی درباره ی نحوه ی خواستگاری ندارد اما تلویحا بر پیشنهاد ازدواج از جانب مردان صحه گذاشته است ولی دستوری مبنی بر منع شرعی خواستگاری توسط دختران ندارد.

اینکه دختر می تواند از پسر مورد علاقه ی خود خواستگاری کند، یا اینکه بهتر است دختر منتظر پسر بنشیند تا از او خواستگاری به عمل بیاید از دیر باز در بین اصحاب دانش طرفداران و مخالفانی داشته و نظریاتی در این باره بیان شده است که در این بخش به آن اشاره خواهد شد.

شهید آیت الله مطهری در لزوم اینکه مرد باید به خواستگاری زن برود، می گوید :
اینکه از قدیم الایام مردان بعنوان خواستگاری نزد زنان می رفته اند و از آنان تقاضای همسری می کرده اند، از بزرگ ترین عوامل حفظ حیثیت و احترام زن بوده است. طبیعت، مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا آفریده است، و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن. طبیعت زن را گل و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است. این یکی از تدابیر حکیمانه و شاهکارهای خلقت است که در مورد غریزه مرد، نیاز و طلب، و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده است و ضعف جسمانی زن را در مقابل نیرومندی جسمانی مرد، با این وسیله جبران کرده است.

خلاف حیثیت و احترام زن است که به دنبال مرد بدود. برای مرد قابل تحمل است که از زنی خواستگاری کند و جواب رد بشنود تا بالاخره زنی رضایت خود را به همسری با او اعلام کند، اما برای زن که می خواهد محبوب و معشوق مورد پرستش باشد و از قلب مرد سردرآورد تا بر سراسر وجود او حکومت کند، قابل تحمل و موافق غریزه نیست که مردی را به همسری خود دعوت کند و احیانا جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود.

به عقیده ویلیام جیمز فیلسوف معروف آمریکایی، حیا و خودداری ظریفانه زن غریزه نیست، بلکه دختران حوا در طول تاریخ دریافتند که عزت و احترامشان در این است که به دنبال مردان نروند، خود را مبتذل نکنند و از دسترس مرد خود را دور نگه دارند. زنان این درس ها را در طول تاریخ دریافتند و به دختران خود یاد دادند.

این حالت اختصاص به جنس بشر ندارد، سایر موجودات نیز همینطورند؛ همواره این ماموریت به جنس نر داده شده است که خود را دلباخته و نیازمند به جنس ماده نشان دهد. ماموریتی که به جنس ماده داده شده این است که، با پرداختن به زیبایی، لطف و خودداری و استغناء ظریفانه، دل جنس خشن را هرچه بیشتر شکار کند و او را از مجرای حساس قلب خودش و به اراده خودش در اختیار خود بگمارد.

منبع :ایران ناز

nedashiva

کاربر بیش فعال
به نظر من خلاف حیثیت واحترام زن نیست بستگی بخود ادم داره شاید غرور اون خانوم شکسته شه ولی هیچی از نجابت وحیثیت اون خانوم کم نمیشه واین بستگی به فرهنگ ادما هم داره

وقتی یه دختر از یه آقا پسر خاستگاری کنه نشون دهنده علاقه وافر اون خانومه درحدی که غرور دخترونشو گذاشته کنار رفته خاستگاریش

Hojjat.66

عضو جدید
نه دیگه هرچیزی جای خود داره ...

در این مورد اگه قرار باشی کسی با رفتن به خواستگاری غرورش رو زیر پا بذاره اون فقط پسر میتونه باشه....

ارزش زن در دین اسلام بسیار والا مرتبه می باشد...

یلدا...

عضو جدید
سوال خیلی پیچیده و جای بحث داره.بستگی به خیلی چیزا داره و هر موقعیتی با اون یکی فرق داره و نمیشه قضاوت کرد.مثلا اینکه به شخصیت و فرهنگ طرف و خانوادش و طرز فکرش بستگی داره.مثلا یه دختر یه پسرو دوست داره خیلی و واقعا اون شخص ایده الشه و طرف خبر نداره ممکنه اگر دختر غیر مستقیم نگه اون شخص و از دست بده و بره ازدواج کنه .به نظر من کاملا غلط نیست اما بهتره دختر غیر مستقیم و با واسطه علاقشو ابراز کنه و تکلیف خودشو مشخص کنه.اینکه غیر مستقیم بگه چون ممکنه روحیش ضربه بخوره اگر جواب منفی باشه و رو در رو گفتنش درست نیست و ممکنه غرورشو زیر سوال ببره

mahsa.mahsa

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر دختر شناخت کافی و لازمو از طرف و خانوادش داشته باشه و ندونه که طرف بهش علاقه داره یا نه و بلاتکلیف باشه به نظر منم با واسطه و غیر مستقیم اقدام کنه خوبه و حتی باعث میشه بعده ها ضربه نخوره چه بسا که خیلیا رو دیدیم که عشق یه نفرو تو دلشون میپرورونن و با ازدواج اون طرف ضربه میخورن.اما دخترا باید خیلی حساب شده و با مشورت یه بزرگتر این کارو انجام بده;)

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسر اگر شرایط ازدواج رو داشته باشه از دختر مورد علاقش که براش برنامه ریزی کرده و تو رویاش باهاش زندگی کرده خواستگاری میکنه اگر دختر خواستگاری کنه احتمال اینکه پسر نظرش مثبت باشه خیلی ضعیفه و برعکس احتمال اینکه دختر شخصیتش خراب بشه خیلی زیاده،

mahsa.mahsa

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسر اگر شرایط ازدواج رو داشته باشه از دختر مورد علاقش که براش برنامه ریزی کرده و تو رویاش باهاش زندگی کرده خواستگاری میکنه اگر دختر خواستگاری کنه احتمال اینکه پسر نظرش مثبت باشه خیلی ضعیفه و برعکس احتمال اینکه دختر شخصیتش خراب بشه خیلی زیاده،
شما اون چیزی که بیشتر اوقات دیدی و تو جامعمون هست و میگی اما سوال اینه که درسته یا نه؟اون چیزی که زیاده و احتمالش زیاده دلیل بر درست بودن نیست الان خیلی از دخترا خودشون و مستقیم و با جسارت تمام و جالبه دقیقا کار اشتباهو میکنن روش درستشو انتخاب نمیکنن خب دختر یه حیایی داره و این باعث میشه مستقیم این کارو نکنه

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما اون چیزی که بیشتر اوقات دیدی و تو جامعمون هست و میگی اما سوال اینه که درسته یا نه؟اون چیزی که زیاده و احتمالش زیاده دلیل بر درست بودن نیست الان خیلی از دخترا خودشون و مستقیم و با جسارت تمام و جالبه دقیقا کار اشتباهو میکنن روش درستشو انتخاب نمیکنن خب دختر یه حیایی داره و این باعث میشه مستقیم این کارو نکنه

اگر پسری که مد نظر دختر باشه از هر نظر یعنی هم قیافه و تیپ و فرهنگ و سطح خانواده به هم میان اون موقع احتمالش بیشتره ولی دختر باید حتمن مطمئن باشه که پسر قصد ازدواج رو داره و کس دیگه ای تو ذهنش نیست
نه فقط پسر دم بخت بلکه همه تمایل بیشتری دارن که با هم تیپ خودشون معاشرت کنن

Schneider

مدیر بازنشسته
خوبه والا...
پسرا لابد برن خواستگاری جواب رد بگیرن اصلا شخصیتشون خراب نمیشه!!

من روزی روزگاری اقدام کنم و جواب رد بگیرم دیگه جواب سلامشونم نمیدم

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه والا...
پسرا لابد برن خواستگاری جواب رد بگیرن اصلا شخصیتشون خراب نمیشه!!

من روزی روزگاری اقدام کنم و جواب رد بگیرم دیگه جواب سلامشونم نمیدم

منظورم شخصیتش پیش خودشه حتمن ضربه روحی که دختر میخوره از پسر بدتره. درست نمیگم؟

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظر من بستگی به شرایط داره هیچ مشکلی نیست اگه یه دختر برای زندگی و ازدواجش پیش قدم بشه ولی بخاطر روحیه و نوع خاص خلقتش نسبت به مردا بهتره که از طریق غیر مستقیم واز طریق واسطه این کار انجام بشه

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه من دختر بوذمو میدونستم طرفم خیلی باشخصیته (مثل خودم:)) و با یه خواسنگاری حالی به حالی نمیشه بلکه اونم به این مسئله فکر میکنه ...چرا که نه؟

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

شهید آیت الله مطهری در لزوم اینکه مرد باید به خواستگاری زن برود، می گوید :
به عقیده
ویلیام جیمز فیلسوف معروف آمریکایی،

منبع :ایران ناز

چه منبع معتبری و چه دانشمندان گهرباری و چه نتیجه گیری درخشانی!!!

تبریک میگم

پروانه شیرازی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه من دختر بوذمو میدونستم طرفم خیلی باشخصیته (مثل خودم:)) و با یه خواسنگاری حالی به حالی نمیشه بلکه اونم به این مسئله فکر میکنه ...چرا که نه؟

مطمئن باش دختر بودید این حرفو نمیزدید چه برسه که عمل کنید

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
اکثرا پسرا به این فکر میکنن چطور طرف رو قانع کنن .. دخترا هم همینطور

ولی بنظرم زندگی چیز دیگس .. رنگ دیگس .. نگاه دیگس
آدما روح های سنگینی دارن .. بعضی وقتا نگاهشون میکنم , خم میشم

گاهی نه شنیدن هم قشنگ میشه چون اونوقت به این فکر نمیکنی که تو چطور نه بگی !!

سخت نیست یه همدم پیدا کردن .. و یا به این فکر کردن که کی پیش قدم بشه .. اگر کسی خودش باشه
شاید اونوقت بشه گفت فرق نداره کدوم پیش قدم بشه
ولی .. ولییی روح زنها لطیفتر و شکننده تر هست (اکثرا .. نه مطلقا)

و این نتیجه درسته که بگیم مردا اول پیش قدم بشن در اکثر مواقع درسته ..

آخرین ویرایش:

Jeffff

عضو جدید
به نظرم درسته..هیچ مشکلی نداره...بعضی جاها میبینم که خانواده دختر به اصطلاح پسر را رزرو میکنن!

pedram021

کاربر بیش فعال
من كه اصلا دوست ندارم دختري ازم خواستگاري كنه:D
چون امكان داره توي رودربايستي گير كنم بگم بعله:D

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرغی که دوای درد راند عشق است
گنگی که زبان غیب داند عشق است
هستی که به نیستی ات خواند عشق است
و آنچه از تو ،تو را باز ستاند عشق است

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من اگر خواستگاري از طرف يه آقا باشه بهتره شان يك زن حفظ ميشه متاسفانه خيليها از خانمها رو ديدم كه پيشگام شد و از پسر مورد علاقشون خواستگاري كردند ولي اون پسر هيچ احترامي براي اون خانم قائل نبود

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من اگر خواستگاري از طرف يه آقا باشه بهتره شان يك زن حفظ ميشه متاسفانه خيليها از خانمها رو ديدم كه پيشگام شد و از پسر مورد علاقشون خواستگاري كردند ولي اون پسر هيچ احترامي براي اون خانم قائل نبود

این به نظر من ربطی نداره که کی میره خواستگاری
اگه علاقه دو طرفه وجود داشته باشه
فرقی نداره که کی اول پیش قدم بشه
به سطح مالی و سواد خونواده ها هم ممکنه بستگی داشته باشه
اگه پسر بره خواستگاری دختر مثلا میتونه با ایستادگی بر خلاف نظر خونوادش (در صورتی که خانواده ناراضی باشن)
علاقه خودشو به پسره ثابت کنه
ولی در کل باید همه مسائل بین دختر و پسر قبل از خواستگاری مشخص شده باشه و به تفاهم رسیده باشن برای زندگی مشترک
خواستگاری در صورتی که به توافق رسیده باشند زیاد نمیتونه مهم باشه
.
.
.
البته بحث قالب کردن خودت به دیگری بدون اینکه علاقه ای بهت داشته باشه در دخترا هست!!! که اون دیگه خواستگاری نیست:D

maahzad

عضو جدید
به نظر من اقایون از دخترایی خوششون میاد که سخت به دست میان اخه چیزی که راحت به دست بیاد که ارزشی نداره وقتی دختری خودش پا پیش بزاره فقط خودشو بی ارزش کرده
متاسفانه بیشتره دخترا برعکس عمل میکنن وقتی از کسی خوششون میاد همش میخوان بهش نزدیک میشن و این باعث میشه طرفه مقابلشون رو از دست بدن
به قول دکتر انوشه :
اویزونه پسرا بشین در میرن ولی اگه در برین اونا اویزونتون میشن
به نظر من خواستگاری دختر از پسر یعنی فاجعه و لا غیر