[ آموزشی ] چطوري از بافت قديم كمك بگيريم:(بررسي سايت)

wildshaghayegh

عضو جدید
يادتون باشه قديمي تر ها امتحانشون رو پس دادند:
.
دوستان مهربونم سلام.
3 ترم پيش با يه استاد خيلي خوب كلاس داشتم كه خيلي چيزا ازشون ياد گرفتم.ميخوام يكي از تجربيات شخصي ام رو كه خيلي برام با ارزشه و خيلي از اون به بعد به دردم خورد براتون تعريف كنم.اميدوارم همون قدر كه براي من مفيد بود به شما هم كمك كنه.
قرار بود تو يه محله نه چندان قديمي يه بنايي طراحي كنيم.استاد ازم خواست قبل از طراحي برم تو سايت و گزارش از سايت تهيه كنم وبرداشتم رو ازش بنويسم.راستشو بگم از بافت قديم فقط ياد گرفته بودم عكس بگيرم اما استاد گرامي ام به من توضيح دادند:

((نكات زيادي هست كه در طراحي بايد رعايت بشه.فقط كافيه فراموش نكنيد كه معمارهاي قبلي اين نكات را بهتر از ما ميدونستند و رعايت كردند.))
.
اون نكته هايي كه من ياد گرفتم براي تهيه (گزارش برسي سايت)م اين ها بود:
.
.
1_در بافت قديمي تر و مخروبه ها به دنبال جهت( باز شو ها)بگرديم و از اون جهت باد غالب رو تشخيص بديم:
هيچ معماري ورودي رو در جهت وزش باد قرار نميده.ما هم نبايد اين كارو بكنيم.
.
2_در بافت قديمي جهت پنجره ها و نور گير ها رو پيدا كنيم تا جهت تابش آفتاب مشخص بشه.
.
3_اگر در ساختماني در 2 يا 3 يا فقط يك طرف حياط مركزي ساختمان وجود داشت بايد دقت كنيم كه اون بافت حتما:
_ يا زمستانهاي طولاني داره كه در آن صورت ضلع جنوبي خاليه چون در فصل يخبندان هميشه توسط ديوار همسايه سايه است و يخبندان...
_يا بادهاي شديد فصلي داره كه معمولا جهت وزش باد رو در هر ضلعي كه باشه ساختمان سازي نمي كنند.
.
4_اگر ساختماني ديديد كه به قول خودمون 2 بر يا 3 بر بود اما فقط در يك ضلع باز شو داشت دقت كنيم كه شايد:
- دلياش وجود بادهاي محلي باشه...
- يا در اون جا سابقه بارش كج باران وجود داره. كج باران ها معمولا جهت بارش خاصي دارند كه مشخصه و بيشتر در شهر هاي كوهستاني بخاطر چرخش جريان هوا بوجود مي آيد و اگر شهري قبلا كج باران داشته اينو بدونيد كه بي شك در آينده هم تكرار ميشه.
كج باران ها علاوه بر بام به يه ضلع ساختمان هم همزمان ميبارند.
.
5_در شهر هايي كه جهت وزش باد و تابش آفتاب يكي باشد اگر داراي اقليم سرد و خشك باشه معمار سنتي ترجيح داده پنجره ها رو كوچك كنه تا از ورود هواي سرد جلوگيري كنه.
.
6_توجه به انواع سقف با پوشش مختلف نشان دهنده ميزان - نوع و مقدار بارش در منطقه است.
.
7_استفاده از ايوان هاي سايه دار _سايه بان در پنجره ها _سايه بان روي در ورودي و... نشان ميدهد كه اولا اون منطقه روزهاي يخبندان طولاني و سخت ندارد . دوما لزوما وجود سايه بان يعني آفتاب در اين ضلع ها اذيت ميكنه. مواظب باشيد...
.
.
.
...خسته شدم ...اما تموم نشد...
ديديد چقدر ميشه از بافت قديم جيز ياد گرفت؟ كلي ديگه هم مونده.اگه از اين مطلب خوشتون اومد براتون ادامه اش ميدم.اميدوارم بتونه تو بحث برسي سايت كمكتون كنه...

wildshaghayegh

عضو جدید
تحليل سايت_قسمت دوم:

تحليل سايت_قسمت دوم:

قسمت دوم:
.
8_ استفاده از زير زمين دليلش استفاده از انرژي درون گرمايي زمينه:

انرژي درون گرمايي زمين هم قصه اش اينه كه هر چه در عمق زمين بيشتر فرو بريم بخاطر يكسري مسائل كه زياد هم به ما مربوط نيست! دماي زمين بالاتر ميره.قديمي تر ها براي استفاده از اين انرژي زمين رو حفر ميكردند و زيرزمين مي ساختند. تا در سرماي شديد هم از هدررفتن انرژي از طريق جداره ها جلو گيري بشه _هم كف و ديوارها گرم باشه. پس تقريبا هر جا زير زمين ديديد يعني روزاي سرد داره.
.
9_توجه كردن به مصالح به كار رفته در بنا هم خيلي مهمه.يكي بخاطر مسائل اقليمي...و يكي هم بخاطر مسائل فرهنگي و عادت ها...

.
10_ اگه تو اون منطقه سقاخونه وجود داره بهترين راه براي پيدا كردن جهت باد غالبه... چون سقا خونه ها رو هميشه پشت به باد ميساختند كه شمعهاشون خاموش نشه...

.
11_عرض معابر: اينم در بافت قديم خيلي مهمه.

اقليم هاي گرم براي فرار از آفتابو گرما _عرض معابر رو كم انتخاب ميكردندكه هميشه سايه ساختمونها معابر رو پر كنه.مناطق سرد معابر عريض تر دارند كه زمستونها مشكل يخبندون كمتر باشه...
.
12_ استفاده از كرسي چيني_سنگ چيني يا ايجاد فضاهاي مشابه زير ساختمون يعني...زمين اينجا نم داره.مرطوبه...مواظب باش.
.
.
.
...

wildshaghayegh

عضو جدید
سلام.براي طراحي ما نميتونيم بگرديم و سايت مناسب پيدا كنيم.بلكه بايد سايت رو براي طراحي آماده كنيم.معمارهاي بزرگ هم كه الگوي ما هستند همينكارو ميكردند.مثل خانه ابشار كه شايد اگه دست هر كدوم از مابود شايد اونجارو صاف ميكرديم و بعد طراحي ميكرديم.امامعمار با كمترين تغييرات كار خودشو كرده.بنا رو مناسب با سايت طراحي كرده نه اينكه دنبال سايت مناسب براي طرحش بگرده.
به نظر من اول سايتت رو معرفي كن .هر جايي كه هست.بعد با كمك هم ميشناسيمش و براي طرحت امادش ميكنيم.درمرحله اول به دسترسي ها و منظر توجه كن.
دوست خوبم خوشحال ميشم اگه بتونم كمكت كنم.

king kurosh

عضو جدید
قسمت دوم:
.
8_ استفاده از زير زمين دليلش استفاده از انرژي درون گرمايي زمينه:

انرژي درون گرمايي زمين هم قصه اش اينه كه هر چه در عمق زمين بيشتر فرو بريم بخاطر يكسري مسائل كه زياد هم به ما مربوط نيست! دماي زمين بالاتر ميره.قديمي تر ها براي استفاده از اين انرژي زمين رو حفر ميكردند و زيرزمين مي ساختند. تا در سرماي شديد هم از هدررفتن انرژي از طريق جداره ها جلو گيري بشه _هم كف و ديوارها گرم باشه. پس تقريبا هر جا زير زمين ديديد يعني روزاي سرد داره.
.
9_توجه كردن به مصالح به كار رفته در بنا هم خيلي مهمه.يكي بخاطر مسائل اقليمي...و يكي هم بخاطر مسائل فرهنگي و عادت ها...

.
10_ اگه تو اون منطقه سقاخونه وجود داره بهترين راه براي پيدا كردن جهت باد غالبه... چون سقا خونه ها رو هميشه پشت به باد ميساختند كه شمعهاشون خاموش نشه...

.
11_عرض معابر: اينم در بافت قديم خيلي مهمه.

اقليم هاي گرم براي فرار از آفتابو گرما _عرض معابر رو كم انتخاب ميكردندكه هميشه سايه ساختمونها معابر رو پر كنه.مناطق سرد معابر عريض تر دارند كه زمستونها مشكل يخبندون كمتر باشه...
.
12_ استفاده از كرسي چيني_سنگ چيني يا ايجاد فضاهاي مشابه زير ساختمون يعني...زمين اينجا نم داره.مرطوبه...مواظب باش.
.
.
.
...

در مورد هشتم : رفتن به زیر سطح زمین برای استفاده از گرمای زمین نیست.
به طور مثال خانه های دزفول یا بعضا از شهر های کویری برای چی باید برن زیر زمین یعنی نیاز به حرارت و دمای بالاتر از سطح زمین دارن؟!!!!!
نه علت چیز دیگه ای هست
همتون میدونید جرم حرارتی چیه و احتملا معنی ظرفیت حرارتی، مقاونت حرارتی و زمان تاخیر رو میدونید.

در معماری سنتی ما هر وقت بنایی در دل زمین پنهان شده در واقع زمین رو تبدیل به جرم حرارتی کردن تا از زمان تاخیر طولانی اون بهره ببرن. اگر این کار در یک اقلیم سرد صورت بگیره گرمایی که زمین در طول تابستون در خود ذخیره کرده با زمان تاخیر 3-6 ماهه به ساختمون ما میرسه و در واقع زیرزمین ما در زمستون گرم خواهد بود
واگه در یک اقلیم گرم باشه عکس این عمل صورت میگیره.
حالا گاهی اوقات اقلیم خیلی سرد و یا خیلی گرمه با پائین تر رفتن در عمق خاک این زمان تاخیر به یک سال میرسه و در واقع ما داریم از مقاومت حراراتی خاک استفاده می کنیم.

این نظر منه و اگر دوستی باهاش مخلفه و نقدی داره حتمی به خودم پیام بده تا بیام و نظرش رو بخونم.

wildshaghayegh

عضو جدید
دوست خوبم از راهنماييتون ممنونم.
من مطلبم رو كامل نگفته بودم .حق با شماست.در ادامه مطلبم اقليم ها رو جدا كردم كه متاسفانه چون اون موقع خيلي استقبال نشد ديگه ادامه ندادم.اما منظور من از (انرزي درون گرمايي زمين) چيز ديگه اي بود...اين دقيقا كلمه ايه كه باهمين ترجمه استفاده ميشه نه چيز ديگه اي.

wildshaghayegh

عضو جدید
انرزي رون گرمايي زمين ربطي به اقليم و فصل نداره.اثار اين انرزي رو در سطح زمين ميشه به صورت چشمه هاي آب گرم يا فورانهاي بخار داغ يا چشمه هاي آب گرم يد.وجود اينها كه چند تا نمونه خيلي كوچيكشو تو ايرانم داريم ربطي به فصل نداره .و ممكنه با اقليمي كه تو شه كاملا متفاوت باشه.
اوني كه شما فرموديد استفاده از انرزي زمين نيست.استفاده از انرزي خورشيده كه در زمين ذخيره شده.منظور من انرزي خود زمين بود.
از شما ممنونم كه بلاخره يه نفر پيدا شد در اين مورد يه نظر بده و منو راهنمايي كه.اگه مايل باشيد اين بحثو ادامه ميديم...

hat hot

عضو جدید
سلام شما درست می گویید البته اگه بافت را از نزدیک ببینید امااستاد به ما گفته که اقلیم . شهری که بافت در آن قرار دارد را خودتون مشخص کنید که کجا باشه و در این سایت باید یک مجتمع فرهنگی هنری که در سطح ناحیه کار می کنه طراحی کنیم حالا برای اینکه بتوانم سایتم را خوب تحلیل کنم و کانسپتم را مشخص کنم اگه بتوانید کمکم کنید ممنون می شوم راستش من در آبادان زندگی می کنم و دوست دارم که طرحی را که قرار است طراحی کنم در این شهر باشد ولی آبادان واقعا بافت قدیمی خاصی را ندارد حالا با این اوصاف من باید چه کار کنم؟http://www.www.www.iran-eng.ir/site

بالا