گرايش

alisaket2002

عضو جدید
سلام.راستش سوالتون بستگی به خیلی موارد داره.مهم اینه که هدفتون چی باشه.اگه بخواید تو ایران بمونید و کار کنید قدرت و کنترل خوبن.نمیشه گفت کدوم بهتره چون برای هردوشون کارهای خوب زیاد هست.مثلا کنترلیها تو فیلدهای نفت و گاز (اگه واقعا مهندس باشن!)کارهای خوبی با درآمدهای خیلی خوب تو همین ایران هست.دوست من پایه حقوقش 1750000 تومنه!تازه کارش هم تو تهرانه و زیر کولر!اگه برای ماموریت بره جنوب تا 4-5 تومن هم میرسه!برای قدرت هم همینطور.قدرتیها هم تو فیلد نفت و گاز هستن ولی خب کمتر.برای قدرتیها هم شرکتهای خوبی مثل مپنا و ...هست که خوب حقوق میدن.من تو ایران اصلا الکترونیک رو پیشنهاد نمیکنم.چون اصلا فایده ای نداره.مخابرات هم زیاد جالب نیست.ولی وقتی که میخوای بری خارج اوضاع کاملا فرق میکنه و میبینیم که برق-الکترونیک یکی از 10 شغل پردرامده دنیاست.واسه apply کردن هم از الکترونیک و مخابرات خیلی راحتتر میشه نتیجه گرفت.

kami11

عضو جدید
سلام كدوم گرايش رو بورسه؟ نظراتتون در مورد گرايشها ؟:)
به نظر من در حال حاضر در ایران رشته قدرت داره حرف اول رو میزنه .چون قسمت اعظمی از صنعت برق ما مربوط به برق صنعتی که مربوط به قدرت میشه را در بر گرفته مثل انواع مدارهای فرمان در کارخانجات و ... هر چند اتوماسیون صنعتی(PLC ،ابزار دقیق و مونیتورینگ) هم در حال حاضر در کارخانجات صنعتی و صنایع نفت و گاز وپتروشیمی خوب جا افتاده که یکی از مباحث رشته کنترل می باشد. سازمان نظام مهندسی هم به بچه های قدرت حق پروانه طراحی میده ! در صورتی که بچه های الکترونیک،کنترل و مخابرات فقط حق نظارت میتونن بگیرند! چرا نمیدونم.حرف این دوستمون رو که میگه تو ایران الکترونیک بازار کار چندان جالبی نداره من قبول دارم چون صنعت الکترونیک ایران در حد قابل توجهی پیشرفت نکرده و در ثانی آنقدر خروجی دانشگا هها دراین رشته ها زیاد شده که با بازار کار به هیچ وجه جور در نمیاد و خیلی از فارغ تحصیل های رشته الکترونیک در حال حاضر بیکار هستند و اگر جایی مثل شرکت نفت. گاز و مپنا و ... اگهی استخدام چاپ کنند این سیل عظیم بیکارها همشون هجوم میارند که در امتحان شرکت کنند.کافیه فقط یک بار در این آزمون ها شرکت کنید متوجه منظورم میشین.رشته کنترل تو ایران یک رشته نوبنیادی هست و حالا حالا ها خیلی جا داره ولی همچنان مانند رشته الکترونیک پیشرفت قابل توجهی نکرده و یک سری شرکت های محدودی کار های کنترلی در حد تخصصی انجام میدند. ولی با گذشت زمان کنترل میتونه حرف اول رو تو زمینه برق بزنه!چون همه گرایش های الکترونیک،قدرت و مخابرات همواره نیازمند علم کنترل هستند و بدون کنترل به مشگل بر میخورند. بنده شخصا اعتقاد دارم تو ایران باید همه فن حریف یا بقول معروف آچارفرانسه باشی یعنی صرف نظر از گرایش خودت از سایر گرایشهای برق در حد قابل قبولی سر رشته داشته باشی!(البته بعد از اینکه کاملا در گرایش خودت مسلط شدی) مثلا اگه ا لکترونیکی باشی باید در زمینه قدرت اطلاعات خوبی کسب کنی تا بتونی از لحاظ کار و درآمدپیشرفت خوبی داشته باشی...