مهارت هاي مورد نياز يک مهندس مکانيک

hossein1320

عضو جدید
سلام

هممون مي دونيم که تو رشته هاي مهندسي وقتي فارغ التحصيل بشي تقريبا چيزي بلد نيستي !!! :)

براي اين که تو کارت موفق بشي بايد يک سري مهارت ها رو بلد باشي مثلا کار با بعضي نرم افزار ها . کار با دستگاه ها . زبان انگليسي

بعضي بچه ها هم پيشنهاد مي کنن که تو دوره هاي فني حرفه اي شرکت کنين اين تاپيک براي اينه که دوستاني که تجربه دارن

اطلاعاتشون رو در اختيار بقيه قرار بدن پس :

يک مهندس مکانيک بايد چه چيزهايي رو بلد باشه که تو دانشگاه ياد نمي گيره؟؟؟؟؟؟ :gol:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی مکانیک پیوند دهنده کار عملی و دانش است، بهتر بگم مهندس مکانیک کارگری است که در عین حال نیز محاسبه گر است. با توجه به سیر افزایش مهندسان در جامعه و همچنین کاهش نسبی کارگران بیسواد و کم سواد پیش بینی می کنم که به زودی شاهد استخدام مهندسین مکانیک به جای کارگر باشیم و این موضوع رو دور از ذهن نمی بینم و به نظر من امری خوش آیند است چرا که یک مهندس مکانیک می توانید جایگزین حداقل دو کارگر شود و این موجب افزایش کیفی و کمی محصولات و پیشرفت صنعت خواهد شد.

یک مهندس مکانیک خوب:
1- شجاع و مسئولیت پذیر باشد.
2- سیالات و جامدات را در حد لیسانس مسلط باشد.
3- تا حدی ( فعلاً تا حدی) توانایی جوشکاری و تراشکاری را داشته باشد.
4- توان یادگیری نرم افزارها در کمترین زمان و استفاده از آنها را داشته باشد.

( نظر من بر این است که در مهندسی مکانیک تنها جواب را در عمل پیدا کردن مهم است نه تعداد مقالات کنفرانس های شهرستانی، ملی و خارجی )

آخرین ویرایش:

mehdi-hp

عضو جدید
سلام
1-هیدرولیک و پنوماتیک
2- کنترل و میکروکنترلرها
3- نرم افزار(کتیا-متلب-آباکوس -فلوئنت و....)
4- زبان انگلیسی

hadixyz

عضو جدید
به نظر من یک مهندس باید حرفه ای باشه تا بتونه بین دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار کنه . اینکه معدل بالا باشه ولی کاربرد تئوری رو در صنعت و کار پیدا نکنه مهندس موفقی نمی شه
خیلی از مهندس ها یه کارشناسی دارن ولی خیلی موفقن . در عوض دکترا هم داریم که ...
تسلط به زبان بین المللی و نرم افزار هم نیاز امروز هستش

با این تشکیلات و داشته ها کار به دنبال مهندسین میاد

hadixyz

عضو جدید
در ضمن . یک مهندس برای ارتقاع کار و موفقیت بیشتر باید کارش رو با ایمان انجام بده و به داشته های محدودش اکتفا نکنه

meysam_zare86

عضو جدید
Designer

Designer

[]سلام
يه مهندس مكانيك اول بايد يه گاركر خوبي باشه - آچار به دست باشه
و درك خوبي از كاري كه ميخواد انجام بده داشته باشه
خوب فكر كنه و خوب تصميم بگيره
با تمام مراحل توليد آشنايي كامل داشته باشه و داخل كارخانه به كار تمام كارگران اشراف داشته باشد
و مدام به فكر بهتر كردن وضع باشد. و در حين كار درسهاي دانشگاهي مثل استاتيك مقاومت و طراحي و سيالات رو از ياد نبره
تراشكاري -جوشكاري - مونتاژ- نقشه كشي و نقشه خواني- هيدروليك رو ياد بگيره

saleh12345

عضو جدید
با سلام.
در واقع مهندسین 2 انتخاب میتوتنند داشته باشند.
1-مشاور
2-اجرایی
اولی که کار با برنامه هست و تا حدی و بعضی مواقع محاسبای که به نظرم جای رشد نداری ولی راحتی.
دومی با ید اشکت در بیاد.کارگری کنی در عین حال توی فیلدی که هستی مطالعات و دوره مسایلی که یاد گرفتی رو ادامه بدی.
زبان هد چند تا بیشتر بلد باشی بهتده.به نظر بنده بهترین حالت کسب تجربه کاری در حین تحصیله....
:smile:

ariax77

کاربر فعال
كارگر؟! :))
عزيزم كسي كه ميخواد كارگري كنه مگه مرض داره بره 4 تا 7 سال درس بخونه تا مهندس شه؟!
با يه فوق ديپلم مكانيك همه ي اون چيزايي رو كه بدرد كار كارگري ميخوره رو ميشه ياد گرفت!
فك كنم منظور شما تكنسين هاي مكانيك هست!
درسته مهندسين مكانيك نبايد دلشون رو واسه كار پشت ميز نشيني صابون بزنن! ولي ايجوري هم نيست كه قراره كارگري كنن!

farzad.s

عضو جدید
up to date باشه.
انقدر تو كارش فعال باشه كه بهترين مشاوره هارو بتونه بده.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزيزم كسي كه ميخواد كارگري كنه مگه مرض داره بره 4 تا 7 سال درس بخونه تا مهندس شه؟!
با يه فوق ديپلم مكانيك همه ي اون چيزايي رو كه بدرد كار كارگري ميخوره رو ميشه ياد گرفت!
درسته مهندسين مكانيك نبايد دلشون رو واسه كار پشت ميز نشيني صابون بزنن! ولي ايجوري هم نيست كه قراره كارگري كنن!
وقتی رفتی تو بازار کار می فهمی کارگری که سهله، آبدارچی هم رازیت میکنه. در ضمن اون 4 یا 7 سال رو هم الان همه دارن.

sasa1368

عضو جدید
به نظر من یک مهندس مکانیک باید به نوعی یه آچار فرانسه باشه چون در این برهه زمانی که ما در آن هستیم واقعا به سمتی پیش میرود که دیگه حتی فوق لیسانس هم باید واقعا توی کارش خبره باشد تا بتواند از نظر اقتصادی یه زندگی خوب برای خود فراهم سازد تا چه برسد به لیسانس

Sword-cutler

عضو جدید
با سلام من بی تجربه تر از اینی هستم که بخوام تاکیدی داشته باشم ولی اولین چیزایی رو که به ذهنم میرسه رو میگم شاید به درد شما هم بخوره . :neutral:

1-خیلی ها موقعی که دانشگاه قبول میشن ( مهندسین ) حداقل تا 3-4 ترم فقط ازشون میشنوی که میگن حالا ما قراره بعد تحصیل چیکار کنیم ( البته میدونن که کجاها باید کار کنن ولی نمیدونن دقیقا باید چیکار کنن ) در کل اطلاعات عمومی دانشجویان خیلی کم به نظر میاد در حالی که همه امکانات رو دارن . هر مهندسی باید یه دیدگاه از تمامی مباحث مهندسی پیدا کنه و حتی قدرت تحلیل ساز و کار هر جسمی رو داشته باشه هر چند کلی

2-به شخصه خیلی دوست داشتم یه کارگاه در اختیار داشتم که میتونستم چیزی بسازم و دانش مهندسیم رو توش به کار بگیرم و خطا ها اشکالات و دردسرهای یه ساخت واقعی رو درک کنم . واقعا چیزی که رو کاغذ به دست میاد با واقعیت متفاوته و گاهی اوقات شما تا واقعیت رو درک نکنید خیلی چیزا رو در طراحی از قلم میندازین .

3- ما قرار نیست کار 5 تا مهندس رو انجام بدیم ولی باید بدونیم کاری که میخواهیم انجام بدیم به چه دانشی نیاز دارد و در اصطلاح باید بدونیم کارها چطوری میگذره . کنجکاو بودن در اینجا خیلی مهمه آدم های زیادی رو نمیبینم که براشون اهمیت داشته باشه که هر چیزی با چه فناوری و چطور تولید میشه و یا حتی برای ساخت یه چیزی به چه دانشی نیاز هست .

4-تا اونجایی که یادم میاد نرم افزارها دو تا کار براتون انجام میدن اول اینکه در وقت شما صرفه جویی میکنن و دوم اینکه خطا های شما رو کاهش میدن . پس اول ببین یه چیزی کجا به دردت میخوره بعد اونو داشته باش . من که به یاد ندارم که کسی که 100 تا نرم افزار مهندسی رو با جزییات یاد گرفته باشه آدم خیلی با سوادی در زمینه مهندسی محسوب بشه ! لطفا از کسی هم سوال نکنید که من دانشجوی فلان رشته ام چه نرم افزارهایی رو باید بلد باشم چون طرف مقابل فقط چند تا اسم به شما میده یا سوالاتی از این قبیل ( یکم دیدگاه جامع تری داشته باشین و اول کاربرد ها رو درک کنید و تحقیق خودتون رو با سوال کلی مطرح نکنید چون جواب هم حتی از سوالتون کلی تره )

5-با توجه به مورد 4 من به یه مهندس مکانیک خیلی خیلی توصیه میکنم که حتما یه زبان برنامه نویسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره و مطمئن باشه که همیشه میتونه باهاش کار کنه چون محاسبات مهندسی واقعا دردسر ساز و زمان بره ( حداقل برای رشته مکانیک که اینجوریه ! ) و البته حتی باعث ارتقا سطح تحلیل و مهندسی شما میشه چون هیچ انتهایی براش تعریف نشده .

6-اعتبار مرجعی که شما ازش استفاده میکنید خیلی خیلی مهمه هیچ وقت سوالی رو اگر از کسی مخصوصا اساتید میپرسید بدون اثبات علمی نپذیرید . مسایل رو حتما علمی و دقیق بررسی کنید . اعدادی که شما در فرمول ها استفاده میکنید در محاسبات کاغذ ممکنه زیاد مهم نباشن ولی در واقعیت خیلی مهمن و همیشه سعی کنید حتی برای یک سری از یادگیری ها از استاندارد ها و هندبوک های معتبر استفاده کنید .

... کلا به نظرم داشتن همچین دیدگاه هایی و البته خیلی چیزهای دیگه که شاید من الان یادم نمیاد و یا حتی نمیدونم یه مهارت خیلی خوب برای یه مهندسه و اگر شما یه همچنین مواردی رو رعایت کنین خیلی راحت میتونین راهتون رو توی این بیابون مهندسی پیدا کنید !!!!!

inmo

عضو جدید
وقتی که برید سر کار متوجه عمق این حرف می شید!
روز کارگر ازمون تقدیر می شه نه روز مهندس !

inmo

عضو جدید
از نظر من زبان که رکن اصلیه کاریابیه! بعدش با توجه به شاخه ای که علاقه مندید باید خودتونو آماده کنید، دوست دارید چی کار کنید؟ تاسیسات؟ خودرو؟ نفت و گاز؟ ....
حالا برید سراغ مطالعه و نرم افزار و سعی کنید پایان نامه تون حتما مربوط باشه!
اما معمولا یه نرم افزار Cad مثل Autocad solid یا Catia، به همراه یه نرم افزار تحلیل Abaqus Ansys Adams و یکی از نرم افزارهای ریاضی Maple یا MAtlab لازمه!
من خودم به دانشجوها Matlab, Solid work و Adams رو پیشنهاد می کنم.

iman761

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان گلم
وقتی درست تموم میشه و میخوای بری سر کار حداقل 2-3 سالی رو باید بیگاری کنی تا کار دستت بیاد و بتونی ناز کنی و درخواست حقوق بالا بدی بستگی به خودت داره که اهل کار بدنی باشی یا فکری از واحد قالبسازی گرفته تا واحد طراحی و تعمیر و نگهداری و ... میتونی وارد بشی اما درخواستم اینکه قبلش خوب تحقیق کنین و بعدش وارد حیطه کاری مورد نظرتون بشین . من به شخصه از صنعت کشور راضی نیستم چون دست یه مشت آدم بیسواد و نفهم اوفتاده و قدر تحصیلکرده هارو نمیدونن و میخوام درسمو ادامه بدم تا اینکه یا تدریس کنم ویا از مملکت برم
اما یک مهندس مکانیک بایدحداقل یک نرم افزار طراحی مثل کتیا - سالیدورک - مکانیکال دسکتاپ یا ... و یک نرم افزار تحلیل مثل آباکوس - انسیس - آدامس یا ... بلد باشه تا بتونه گلیمشو از آب بکشه بیرون

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی درست تموم میشه و میخوای بری سر کار حداقل 2-3 سالی رو باید بیگاری کنی تا کار دستت بیاد و بتونی ناز کنی و درخواست حقوق بالا بدی بستگی به خودت داره که اهل کار بدنی باشی یا فکری از واحد قالبسازی گرفته تا واحد طراحی و تعمیر و نگهداری و ... میتونی وارد بشی اما درخواستم اینکه قبلش خوب تحقیق کنین و بعدش وارد حیطه کاری مورد نظرتون بشین . من به شخصه از صنعت کشور راضی نیستم چون دست یه مشت آدم بیسواد و نفهم اوفتاده و قدر تحصیلکرده هارو نمیدونن و میخوام درسمو ادامه بدم تا اینکه یا تدریس کنم ویا از مملکت برم
اما یک مهندس مکانیک بایدحداقل یک نرم افزار طراحی مثل کتیا - سالیدورک - مکانیکال دسکتاپ یا ... و یک نرم افزار تحلیل مثل آباکوس - انسیس - آدامس یا ... بلد باشه تا بتونه گلیمشو از آب بکشه بیرون
جدا از توهینی که متعصبانه به قشر صنعت گر کشورمان کردین، قبول دارم که صنعت کشور از سایر کشور ها عقب مانده اما این امثال شما هستن که باید صنعت رو اصلاح کنن. با زیاد شدن تعداد اساتید در دانشگاه مشکلی حل نخواهد شد.

navidaref

عضو جدید

کاملا موافقم ! یه مشت مهندسان بی سواد که با پارتی یا پاجه خواری به پست و مقام رسیدن!

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از دوستان خواهش میکنم کم کاری خودشون رو گردن رشته مکانیک نندازن...
مکانیک بهترین رشته مهندسیه که همه جا بهش نیاز دارن اما فقط صرف پاس کردن چن واحد دانشگاهی نیس که بشه تو این رشته موفق باشین باید سواد مکانیکی داشته باشین باید زبان تخصصی بلد باشین باید نرم افزارهای مرتبطو روش مسلط باشین باید فن بیان داشته باشین...

Mahdi-mec

عضو جدید
ببینید بستگی به کاری داره که می خوای انجام بدی.
یکی می خواد تئوری بخونه و بره یه دانشگاه خوب و از این مسائل.اما یکی دیگه می خواد کار کنه.البته در هر دو صورت یه سری اطلاعات عملی نیازه.نرمافزارا مهمن.توی حالت اول باید وقت زیادی روی تقویت مهارت های تئوری گذاشت.و قطعا تو حالت دوم اطلاعات عملی و آچار به دست بودن و تلاش برای کار عملی نیازه.بهترین حالت اینه که یه مهندس مکانیک هر دو راه و تجربه کنه و آشنا باشه و بعد تمرکزشو رو یکی بیشتر کنه.و یه نکته ی مهم این که فقط به یه گرایش فکر نکنه.یعنی اگر یکی جامدات می خونه نگه من اصلا با سیالات یا گرایش های دیگه کار ندارم.و همچنین یه مهندس مکانیک باید دیدشو نسبت به محیط اطرافش مهندسی کنه.

alim68

عضو جدید
با سلام به بچه های مکانیک
دوستان من چرا بعد از 15یا16 سال درس خوندن و جون کندن در راه علم ومعرفت برای زحمتی که کشیده ایم ، از مهندس مکانیک گفتن دیگران بر خود حراس دارید و داریم درسته که در دانشگاه ها متاسفانه بدرستی علم اموزی نمی شه و ما خود باید از مهندس بودن خود دفاع کنیم واین قدر از مثال زدن یک مهندس مکانیک با یک کارگر استفاده نکنیم چرا که در سطح اول علم جهان ،مادر تمام رشته هاست و باید همه با هم همدل ویک صدا از مهندس مکانیک بودن خود دفاع کنیم و در راه ارتقاع سطح علمی رشته خود تلاش کنیم
امیدوارم که از این سخنان استفاده کامل برده باسید

hameds

عضو جدید
سلام
قشنگ اومدی ...ایول;)
آخه ظاهرا بعضی ها از اینطرف افتادن بعضی ها هم از اون طرف!
یه عده میگن کارگری یه عده هم که می ترسن دستاشون روغنی شه!
به نظر من میانه روی بهترین روشه

sahh

عضو جدید
من خودم به شخصه توی کارشناسی انواع اقسام نرم افزار ها رو یاد گرفتم.حتی مقاله بین المللی هم دادم ولی کو کار
چیزی که توی این مدت فهمیدم اینه که برای پیدا کردن کار مهمترین چیز سابقه کاریه
به خاطر همین به اون هایی که سنشون کمتره و دارند درس میخونم توصیه میکنم از همین حالا برید سراغ کاری که با درستون ارتباط داشته باشه حتی اگه حقوق خیلی کمی داشته باشه

x69.

عضو جدید
سلام
یه مهندس مکانیک باید بر سه زمینه تسلط داشته باشد
1 تئوری (دروس دانشگاه)
2 زبان انگلیسی
3 نرم افزاهای مربوطه
هر وقت اینها رو یاد گرفتی بگو که مهندسم!!!

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
یه مهندس مکانیک باید بر سه زمینه تسلط داشته باشد
1 تئوری (دروس دانشگاه)
2 زبان انگلیسی
3 نرم افزاهای مربوطه
هر وقت اینها رو یاد گرفتی بگو که مهندسم!!!

البته همه اینها به علاوه مهارت به کارگیریشون در عمل

afn741

عضو جدید

دوست عزیز همه ما در هر جایگاه و مقامی باشیم باز هم کارگریم و خدمت گذار مردم و مملکت هستیم . و از این بابت نباید ناراحت باشیم .
مهمترین فاکتور در کار راندمان کاری میباشد و این هیچ ربطی به مدرک و سابقه کار ندارد وقتی از دانش فنی و ابزار الات موجود و در دسترس نتوانی درست استفاده کنی چه دیپلم داشته باشی یا مدرک دکترا فرقی نداره . چرا این قدر از کار کردن و یا کثیف شدن دست و لباس هراس دارید .

دانش فنی و نرم افزار و ...... تمام این ها ابزرا هایی هستند که به ما کمک میکنند تا کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم .

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز همه ما در هر جایگاه و مقامی باشیم باز هم کارگریم و خدمت گذار مردم و مملکت هستیم . و از این بابت نباید ناراحت باشیم .
مهمترین فاکتور در کار راندمان کاری میباشد و این هیچ ربطی به مدرک و سابقه کار ندارد وقتی از دانش فنی و ابزار الات موجود و در دسترس نتوانی درست استفاده کنی چه دیپلم داشته باشی یا مدرک دکترا فرقی نداره . چرا این قدر از کار کردن و یا کثیف شدن دست و لباس هراس دارید .

دانش فنی و نرم افزار و ...... تمام این ها ابزرا هایی هستند که به ما کمک میکنند تا کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم .

مرسی
دقیقا باید همین جور باشه که میگین

HosseinMahdian

عضو جدید
سلام
من زیاد تجربه ای از بابت کار ندارم. اما به نظرم اگه ما بتونیم خودمون به سمتی پیش بریم که خودمون صاحب طرح بشیم و بتونیم کارگاهی راه بندازیم بهتر باشه. یعنی در اصل برای خودمون کار کنیم که این کار مستلزم داشتن اطلاعات بالا در زمینه های مختلف به ویژه در زمینه ی کاری خود است. چرا همه فکر می کنند که حتما باید یه کار دولتی داشته باشند. به عقیده ی من اینطوری صنعت کشور می تونه با طرح ها و ایده های جدید مهندسین جوان پیشرفت بیشتری بکنه.
با تشکر

+ARA+

عضو جدید
ما که ترم چهاریم هیچی تا حالا بهمون اضافه که نشده هیچ یه چی هم کم شده من بابام کارگاه داره دستگاه میسازه امکاناتشم دارم ولی کو درخواست خرید دلتونو صابون نزنید درسو ادامه بدید برید خارج

وگرنه باید جارو بگیری دستت