چند مشکل و سوال نسبتا جدی در حوزه ی دین اسلام

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان , مهندسان و دانشجویان گرامی.

من با دین اسلام خیلی مشکلات دارم.نه اینکه بگم مخالف هستم یا اینکه قبول ندارم...
منظورم سوالایی هست که از هر کس هم که می پرسم نمی تونه جواب بهم بده.

به عنوان مثال یکی دو سوال متفاوت در مورد مسائل به اسلام

مثلا چرا ما نباید نماز رو به زبان فارسی بخونیم؟
اینطوری حداقل می دونیم داریم به خدا چی می گیم.نه اینکه از حفظ فقط یه سری جملات رو به ترتیب به زبان بیاریم.

دومی که یک مسئله ی ایهام دار بزرگی برام هست:
شما می دونید چرا صیغه توی دین اهل سنت حرام هست؟
اگه می دونید تا بقیه صحبت هام رو بگم .

ممنون از همه ی شما :w27:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
چرا نماز به زبان فارسى نه ؟

چرا نماز به زبان فارسى نه ؟

سلام،
خیلی ها مشکل دارن دلیل بر مخالفتشون نمیشه که.
در مورد سوال اول:
عربي بودن نماز حكمتهاي متعددي دارد كه ازجمله :
(1) غناي معنايي زبان عربي نسبت به زبانهاي ديگر بسيار بيشتر است بطوري كه با بررسي هاي انجام شده بسياري از مفاهيم موجود در الفاظ قرآن درهيچ زباني معادل ندارند. جالب آن است كه با تحقيقات كارشناسان ترجمه هاي قرآني تاكنون عبارت »بسم الله الرحمن الرحيم « به هيچ زباني ترجمه درست نشده و ترجمه آن از طريق معادل گذاري و بدون تكيه بر تفسير اصلا ممكن نيست . (فرض کنید امام برای تفسیر و توضیح سوره حمد با 7 تا آیه،5 جلسه تفسیر داره. این فقط توضیح (بسم الله الرحمن الرحیم) است: http://www.helal.ir/helal/modules.php?name=News&file=article&sid=113
حال تو خود حدیث مفصل بخوان از این ...)
(2) زبان و عبارات و جهت و افعال واحد در نماز به مسلمانان در سراسر جهان نوعي وحدت هدف و يكرنگي و همساني ويژه مي بخشد كه بسيار در جهت وحدت اسلامي ضروري و مفيد است .(نگاه به مسجد و ایران خودمون نکنید.فرض کنید حج واجبه.یکی عربه،یکی ایرانی،یکی ترک،یکی آفریقایی.ببین چه بلوشویی میشه اگه هر کس به زبان خودش نماز بخونه.در حالیکه وقتی همه در حال طواف ذکر اللهم لبیک رو میگن چه شکوه و عظمتی پیدا میکنه.یا وقتی همه با هم نماز می بندن و به یک زبان نماز میخونن)
(3) عربي بودن نماز انس مسلمين با زبان دين و كتابشان را بيشتر مي سازد و در نتيجه زمينه ساز آشنايي بيشتر باتعاليم و فرهنگ ديني شان مي باشد.
(4) وحدت زبان ضامن حفظ و مصونيت اين عبادت بزرگ از تحريف و آميختگي با خرافات است .

یه داستان براتون اینجا میذارم که بخونید.قضیه اش همین سوال شماست:
"
حكيم فرزانه، فقيه بزرگوار و معلم اخلاق حضرت آيت ‏الله العظمى حاج‏ آقا رحيم ارباب از علماى بزرگ اصفهان و استادى مسلم در تمام علوم اسلامى متداول از جمله حكمت، ادبيات، تفسير، كلام، هيئت، رياضى و فقه و اصول بود. آن بزرگوار علاوه بر دانش سرشار، فردى عارف، پركار، مؤدب، متواضع و در مجموع الگو و نمونه‏اى از يك انسان كامل بوده، همواره رفتار و برخوردهاى ايشان با مردم زبانزد خاص و عام است.

سال يكهزار و سيصد و سى و دو شمسى بود، من و عده‏ اى از جوانان پرشور آن روزگار پس از تبادل ‏نظر و بحث و مشاجره به اين نتيجه رسيده بوديم كه چه دليلى دارد كه ما نماز را به عربى بخوانيم؟ چرا نماز را به زبان فارسى نخوانيم؟ و عاقبت تصميم گرفتيم كه نماز را به فارسى بخوانيم و همين‏كار را هم كرديم. والدين، كم‏كم از اين موضوع آگاهى يافتند و به فكر چاره افتادند. آنها هم پس از تبادل‏ نظر با يكديگر تصميم گرفتند كه اول خودشان با نصيحت كردن ما را از اين كار باز دارند و اگر مؤثر نبود راه ديگرى برگزينند، چون پند دادن آنها مؤثر نيفتاد روزى ما را به نزد يكى از روحانيون آن زمان بردند و آن فرد روحانى وقتى فهميد ما به زبان فارسى نماز مى‏خوانيم به طرز اهانت‏ آميزى، ما را كافر و نجس خواند. و اين عمل او ما را در كارمان راسخ‏تر و مصرتر ساخت. عاقبت يكى از پدران، آنها را يعنى والدين ديگر افراد را به اين فكر انداخت كه ما را به محضر حضرت آيت‏ الله حاج ‏آقا رحيم ارباب ببرند و اين فكر مورد تأييد قرار گرفت و روزى آنها نزد حضرت ايشان مى‏روند و موضوع را با ايشان درميان مى‏گذارند و ايشان دستور مى‏دهند كه در وقت معينى ما را به خدمت آقاى ارباب راهنمائى كنند.

در روز موعود ما را كه تقريباً پانزده نفر مى‏شديم به محضر مبارك ايشان بردند. در همان لحظه اول چهره نورانى و لبان خندان ايشان ما را مجذوب خود ساخت و آن بزرگمرد را غير از ديگران يافتيم و دانستيم كه اكنون با شخصيتى استثنايى مواجه هستيم. ايشان در آغاز دستور پذيرايى از همه ما را صادر فرمودند، سپس رو به والدين ما كردند و فرمودند شما كه نماز را به فارسى نمى‏خوانيد فعلاً تشريف ببريد و ما را با فرزندانتان تنها بگذاريد. وقتى آنها رفتند حضرت آيت‏ الله ارباب رو به ما كردند و فرمودند بهتر است شما يكى‏يكى خودتان را به من معرفى كنيد و هر كدام بگوئيد كه در چه سطح تحصيلى هستيد و در چه رشته‏ اى درس مى‏خوانيد.

پس از آن كه امر ايشان را اطاعت كرديم، به تناسب رشته و كلاس هر كدام از ما پرسشهاى علمى طرح كردند و از درس هايى از قبيل جبر و مثلثات و فيزيك و شيمى و علوم طبيعى مسائلى پرسيدند كه پاسخ اغلب آنها از عهده درس هاى نيم‏ بندى كه ما خوانده بوديم خارج بود، اما هر يك از ما از عهده پاسخ پرسشهاى ايشان برنمى‏آمد، با اظهار لطف حضرت ارباب مواجه مى‏شد كه با لحن پدرانه‏ اى پاسخ درست آن پرسشها را خودشان مى‏فرمودند.

اكنون ما مى‏فهميم كه ايشان با طرح اين سئوالات قصد داشتند ما را خلع سلاح كنند و به ما بفهمانند كه آن دروس جديدى را كه شما مى‏خوانيد من بهترش را مى‏دانم ولى به آنها مغرور نشده‏ام. پس از اينكه همه ما را خلع سلاح كردند به موضوع اصلى پرداختند و فرمودند: والدين شما نگران شده‏اند كه شما نمازتان را به فارسى مى‏خوانيد، آنها نمى‏دانند كه من كسانى را مى‏شناسم كه، نعوذبالله، اصلاً نماز نمى‏خوانند.

شما جوانان پاك اعتقادى هستيد كه هم اهل دين هستيد و هم اهل همت. من در جوانى مى‏خواستم مثل شما نماز را به فارسى بخوانم اما مشكلاتى پيش آمد كه نتوانستم به اين خواسته جامه عمل بپوشم، اكنون شما به خواسته دوران جوانى من لباس عمل پوشانيده‏ ايد، آفرين به همت شما. اما من در آن روزگار به اولين مشكلى كه برخوردم ترجمه صحيح سوره حمد بود كه لابد شما آن مشكل را حل كرده‏ايد.

اكنون يك نفر از شما كه از ديگران بيشر مسلط است به من جواب دهد كه بسم ‏الله الرحمن الرحيم را چگونه ترجمه كرده است. يكى از ما به عادت محصلين دستش را بالا گرفت و داوطلب پاسخ به حضرت آيت‏ الله ارباب شد. جناب ايشان با لبخند فرمودند كه خوب شد كه طرف مباحثه ما يك نفر است، زيرا من از عهده پانزده جوان نيرومند برنمى‏آمدم. بعد رو به آن جوان كردند و فرمودند: خوب بفرمائيد كه بسم‏ الله را چگونه ترجمه كرده‏ايد؟ آن جوان گفت بسم‏ الله الرحمن الرحيم را طبق عادت جارى ترجمه كرده‏ايم: به نام خداوند بخشنده مهربان.

حضرت ارباب با لبخندى فرمودند: گمان نكنم كه ترجمه درست بسم‏ الله چنين باشد. در مورد «بسم» ترجمه «به ‏نام» عيبى ندارد. اما «الله» قابل ترجمه نيست زيرا اسم عَلَم (=خاص) است براى خدا و اسم عَلَم را نمى‏توان ترجمه كرد. مثلاً اگر اسم كسى «حسن» باشد نمى‏توان به او گفت «زيبا». درست است كه ترجمه «حسن» زيباست اما اگر به آقاى حسن بگوئيم آقاى زيبا حتماً خوشش نمى‏آيد. كلمه الله اسم خاص است كه مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق مى‏كنند، همان‏گونه كه يهود خداى متعال را «يهوه» و زردشتيان «اهورامزدا» مى‏گويند. بنابراين نمى‏توان «الله» را ترجمه كرد، بلكه بايد همان لفظ جلاله را به كار برد. خوب «رحمن» را چگونه ترجمه كرده‏ ايد؟

رفيق ما پاسخ داد كه رحمن را بخشنده معنى كرده‏ايم. حضرت ارباب فرمودند كه اين ترجمه بد نيست ولى كامل هم نيست زيرا رحمن يكى از صفات خداست كه شمول رحمت و بخشندگى او را مى‏رساند و اين شمول در كلمه بخشنده نيست، يعنى در حقيقت رحمن يعنى خدائى كه در اين دنيا هم بر مؤمن و هم بر كافر رحم مى‏كند و همه را در كنف لطف و بخشندگى خود قرار مى‏دهد از جمله آن كه نعمت رزق و سلامت جسم و امثال آن عطا مى‏فرمايد.

در هر حال ترجمه بخشنده براى رحمن در حد كمال ترجمه نيست. خوب، رحيم را چطور ترجمه كرده‏ ايد؟ رفيق ما جواب داد كه رحيم را به «مهربان» ترجمه كرده ‏ايم. حضرت آيت‏ الله ارباب فرمودند: اگر مقصودتان از رحيم من بودم (چون نام مبارك ايشان رحيم بود) بدم نمى‏آمد كه اسم مرا به «مهربان» برگردانيد؛ اما چون رحيم كلمه‏ اى قرآنى و نام پروردگار است بايد آن را غلط معنى نكنيم. باز هم اگر آن را به «بخشاينده» ترجمه كرده بوديد راهى به دهى مى‏برد، زيرا رحيم يعنى خدايى كه در آن دنيا گناهان مؤمنان را عفو مى‏كند و صفت «بخشايندگى» تا حدودى اين معنى را مى‏رساند. بنابر آنچه گفته شد معلوم شد كه آنچه در ترجمه «بسم ‏الله» آورده‏ايد بد نيست ولى كامل نيست و از جهتى نيز در آن اشتباهاتى هست، و من هم در دوران جوانى كه چنين قصدى را داشتم به همين مشكلات برخورد كردم و از خواندن نماز به فارسى منصرف شدم، تازه اين فقط آيه اول سوره حمد بود اگر به بقيه آيات بپردازيم موضوع خيلى غامض‏تر از اين خواهد شد. اما من عقيده دارم شما اگر باز هم به اين امر اصرار داريد، دست از نماز خواندن به فارسى بر نداريد، زيرا خواندنش بهتر از نخواندن نماز به‏ طور كلى است.

در اينجا، همگى شرمنده و منفعل و شكست‏ خورده به حال عجز و التماس از حضرت ايشان عذرخواهى مى‏كرديم و قول مى‏داديم كه ديگر نمازمان را به فارسى نخوانيم و نمازهاى گذشته را نيز اعاده كنيم، اما ايشان مى‏فرمودند كه من نگفتم نماز به عربى بخوانيد، هرطور دلتان مى‏خواهد نماز بخوانيد، من فقط مشكلات اين كار را براى شما شرح دادم.

ولى ما همه عاجزانه از پيشگاه ايشان طلب بخشايش مى‏كرديم و از كار خود اظهار پشيمانى مى‏نموديم. حضرت آيت‏ الله ارباب با تعارف ميوه و شيرينى مجلس را به پايان بردند و ما همگى دست مبارك ايشان را بوسيديم و در حاليكه ايشان تا دم در ما را بدرقه مى‏كردند از ايشان خداحافظى كرديم و در دل به عظمت شخصيت ايشان آفرين مى‏گفتيم و خوشحال بوديم كه افتخارى چنين نصيب ما شد كه با چنين شخصيتى ملاقات كنيم. نمازها را اعاده كرديم و دست از كار جاهلانه خود برداشتيم بنده از آن به بعد گاه گاهى به حضور آن جناب مى‏رسيدم و از خرمن علم و فضيلت ايشان خوشه ‏ها برمى‏چيدم.

وقتى در دوره دكترى زبان و ادبيات فارسى دانشگاه تهران به تحصيل مشغول بودم، گاهى حامل نامه‏ ها و پيغامهاى استاد فقيد، مرحوم بديع‏ الزمان فروزانفر براى ايشان مى‏شدم و پاسخهاى كتبى و شفاهى حضرت آيت ‏الله را براى آن استاد فقيد مى‏بردم و اين خود افتخارى براى بنده بود.

گاهى نيز ورقه‏ هاى استفتائى كه به محضر آن حضرت رسيده بود روى هم انباشته مى‏شد و آن جناب دستور مى‏دادند كه آنها را بخوانم و پاسخ آنها را طبق نظر آن حضرت بنويسم و پس از خواندن پاسخ اگر اشتباهى نداشت آن را مهر مى‏كردند كه در اين مرحله با بزرگواريهاى زياد از سوى آن حضرت مواجه شدم كه اكنون مجال بيان آنها فراهم نيست. خدايش بيامرزد و او را غريق درياى رحمت خويش كند. «انّه كريمٌ رحيم».

***دكتر محمد جواد شريعت"
(منبع)

یا علی

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
در مورد نماز خوندن به زبان فارسی، به نظر من اینطوری وحدت مسلمین یه نموره خدشه دار میشه. ببینید اگه قرار باشه فارسا نماز رو فارسی بخونن، ترکا ترکی، آذری ها آذری، لرها لری، کردها کردی، عربا عربی، هندی ها هندی، افغان ها افغانی، بلوچ ها بلوچی، انگلیسی ها انگلیسی، فرانسوی ها فرانسوی، اسپانیایی ها اسپانیایی(وای خدا خسته شدم از بس نوشتم...)
فکر کنم اینطوری یه بی نظمی خاصی در دین اسلام نمود پیدا میکنه!!! بخصوص وقتی که قراره بریم حج و همه اعم از فارس و عرب و ترک لر و کرد و ... باهم یه جا نماز بخونیم(فکرشو بکن چی میشه...)
تازه از این گذشته، اسلام یه دینی هست که محدود به جغرافیا و ملیت ها نیست، اسلام دینی جهانیه، باید یه زبان رو بعنوان زبان اصلی جهت انتقال مفاهیم به همه داشته باشه، زبانی که بتونه مفاهیم رو به بهترین شکل ممکن بیان کنه، حالا این که چرا زبان عربی انتخاب شده و آیا این زبان میتونه این خواسته رو برآورده کنه یه بحث جداست که اگه لازم باشه در مورد اون هم بحث میکینم.
البته شما میتونی در قنوت، با هر زبانی که خواستی با خدا حرف بزنی. نمازت هم سالمه و اشکال نداره.
موفق باشید

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
آخرین ویرایش:

استقلالی

عضو جدید
سلام
در مورد اینکه چرا باید عربی نماز بخونیم:
زبان عربی زبان قرانه. اگر بخواهیم ایراد بگیریم باید بگیم چرا قران زبانش عربیه؟ یا چرا اصلا پیامبر اسلام عربه؟
خب بالاخره باید یه زبانی می بود دیگه. اگه زبانش انگلیسی بود مشکل حل میشد؟ اونجوری دیگه کسی ایراد نمی گرفت؟

به نظر من زبان عربی برای این هست که ما وقتی مسلمون میشیم بهمون واجب میشه که نماز بخونیم. حالا این نماز که توش آیات قران هست و قران هم عربیه که نمی تونه به زبونهای دیگه خونده بشه. چرا؟ چون معنیش عوض میشه. مشکلاتی که بعد از اون به وجود میاد خیلی بیشتره تا الان.
راز و نیاز کردن با خدا با نماز خوندن فرق می کنه. شما تو راز و نیاز و دعاهاتون با هر زبونی که بخواید با خدا حرف میزنید ولی نماز ......

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دلیل عربی خوندن برای حفظ وحدت هست
حرام بودن صیغه در اسلام هم در معنی کردن اونه (یکی از آیه های سوره نسا هست)
اهل تشیع یه جوری معنی میکنه
اهل تسنن هم یه جور دیگه

مگه نه اینکه اجازه ازدواج همزمان با 4 زن داده شده و مگه نه اینکه صیغه از نظر اهل سنت حرامه.پس این عربها چه جوری رکورد زن گرفتن رو ترکوندن؟
هر کسی کاری کرد ربطی به دینش نداره
شیعه و سنی زناکار هم داریم
ولی آیا این کار جایزه؟
بعد مگه فقط عربها اهل تسنن هستن؟
حدود 1 میلیارد و 400 میلیون نفر اهل تسنن تو دنیا هست که همگی پراکنده هستن

Sparrow
در مورد اون سایت هم لینک دادین یه سایت شخصی هست
من خودم با اینکه اهل سنت هستم ولی نفرت دارم از اینجور سایتها
مثل سنی نیوز و شیعه نیوز و ...

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
Sparrow
در مورد اون سایت هم لینک دادین یه سایت شخصی هست
من خودم با اینکه اهل سنت هستم ولی نفرت دارم از اینجور سایتها
مثل سنی نیوز و شیعه نیوز و ...
شرمنده، نمی دونستم.فکر کردم سایت درست حسابیه.آخه عنوانش که خیلی پر و پیمون بود! اما سنی نیوزش رو الان که گفتید دیدم.نمی خواستم که اگه دلیلی میارم از طرف شیعیان باشه، می خواستم نظر دو طرف رو با هم نشون بدم.

اما در مورد تفسیر آیه ای که گفتید،می تونید به اینجا مراجعه کنید.یه سایت شیعیه که درباره نظر شیعه و سنی با ذکر منبع بحث کرده.

من قصد توهین به شخص یا مذهبی رو نداشتم.اگر توهینی کردم من رو ببخشید.

آخرین ویرایش:

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همه این صحبت ها درست.
ولی خوب اگه یه نفر زبان عربی رو بلد نباشه و نماز بخونه و هیچی از معانی جملاتی رو که می خونه متوجه نشه چه فایده ای داره؟
پس اسلام باید یاد گرفتن زبان عربی رو هم واجب می کرد...
من که خودم شخصا به هیچ وجه خوندن قرآن به زبان عربی رو قبول ندارم برای کسی که کاملا بر زبان عربی مسلط نباشه.
آخه چه فایده ای داره خوندن سخنانی پر معنا و مفید برای دنیا و آخرت که هیچی ازشون نفهمیم.
این دیگه واقعا جای تامل داره.
همچنین هیچ دعا و متنی که توی مراسم ها خونده می شه , چه فایده وقتی کسی هیچی ازش نمی فهمه.

در مورد قسمت دوم سوالم هم هنوز کسی نگفته که کسی می دونه چرا عمر صیغه رو حرام اعلام کرده یا نه؟

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
من با شما درباره اینکه باید بریم سراغ یاد گرفتن زبان عربی کاملا موافقم. فکر نمی کنم کسی مخالف این کار باشه. ولی همون طور که گفته شد اسلام دینی همه گیر هست و مخصوص یه قشر خاص نیست. برای مثال، در روزگاری که اسلام وارد ایران شد، اکثر مردم ایران حتی سواد خواندن و نوشتن زبان مادری خودشونو هم نداشته اند، حالا شما فرض کن اسلام بخواد یادگیری عربی رو هم واجب کنه، این مردن در یادگیری زبانی که سالها باهاش صحبت کرده اند ناتوانند، چطور می تونند یه زبانی رو که تا حالا هیچی ازش نشنیده اند رو یاد بگیرند؟ آیا شرایط و امکانات اجازه می داده؟ با چنین دستوری اسلام تبدیل میشد به دین یه عده باسواد که تونستند عربی یاد بگیرند!!! و این کاملا با هدف اسلام مغایرت داره.
اما حالا که امکانات هست یادگیری زبان عربی برای همه ما میتونه یه وظیفه محسوب بشه! کاری که از ابتدا و در مدرسه انجام میشه...! حالا این که ما تا چه حد دنبالشیم یه حرف دیگه است.

ضمنا، خوندن قرآن به عربی حتی اگه معنیش رو نفهمی حتما برامون خیر و برکت داره، حتی نگاه کردن خشک و خالی به صفحات قرآن هم خالی از ثواب نیست. اما کسی که قرآن رو میخونه و می فهمه و عمل میکنه، یه چیز دیگه است. حتما جاش تو بهشته.
موفق باشید

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
[FONT=&quot]● آیا اداء كامل الفاظ عربی در نماز واجب است؟ آیا اگر كلمات بصورت عربی صحیح و كامل تلفظ نشود، نماز محكوم به صحت است؟
▪ واجب است همه ذكرهای واجب نماز از قبیل قرائت حمد و سوره و غیر آنها به طور صحیح قرائت شود و اگر نمازگزار كیفیت صحیح تلفظ كلمات عربی را نمی‏داند واجب است یاد بگیرد و اگر قادر به یادگیری نیست، معذور است[/FONT]
.
(منبع)

لاوت قرآن فضیلت بی شماری دارد و سفارش‏های زیادی درباره خواندن قرآن مجید در روایات معصومین(ع) وارد شده است. سفارش شده است هر کس در شبانه روز حداقل پنجاه آیه تلاوت نماید.(1) این سفارش‏ها بیشتر به تلاوت قرآن کریم توجه دارد، منتهی در کنار تلاوت، سفارش‏های زیاد دیگری درباره تفهم و تأمل در قرآن مجید وجود دارد، که انسان در موقع خواندن، هر آیه‏ای را که تلاوت می نماید، در معانی آن خوب تأمل کند و مراد آن را دریابد و به آنها عمل نماید. این از آداب باطنی تلاوت قرآن می باشد. برای تلاوت، آدابی ذکر شده، که به آداب ظاهری و باطنی تقسیم شده است. از آداب ظاهری تلاوت، می توان به وضو گرفتن در جای پاکیزه همانند مساجد، دندان‏ها را مسواک کردن قبل از خواندن، پیش از شروع قرآن "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم" گفتن، نیز ترک کردن خوردنی ها و نوشیدنی ها، کشیدن به هنگام تلاوت، نیز خواندن از روی قرآن اشاره نمود.
از آداب باطنی قرآن: فهم اصل کلام الهی، بزرگداشت متکلم (خدا)، حضور قلب، تدبر و اندیشیدن در قرآن (که از حضور قلب بالاتر است)، رفع موانع فهم قرآن همانند وسواس و غیره، تأثیرپذیری از قرآن، ترقی به این معنا که خواننده به مرحله‏ای ارتقا یابد که گویا کلام را از خداوند می شنود.
سفارش‏های خود قرآن و ائمه معصومین(ع) شامل حال هم تلاوت قرآن و هم تدبر و تأمل می شود که هر کدام تکمیل کننده یکدیگر، برای رشد معنوی و روحانی انسان است.(2)
آنچه مهم تر است، تأمل و تدبر و عمل به آیات الهی می باشد." (منبع)

اتفاقاً خیلی خوبه آدم معنی رو متوجه بشه اما ثواب خوندن قرآن به عربی خوندنشه و سعادت دنیا و آخرت تو فهمیدن و عمل کردنش.کسی نگفته قرآن رو نفهمید،گفتن بخوانید و بفهمید. شما میتونی مثل من یه بار قرآن رو عربی و فارسی رو همزمان بخونی.اونوقت هم قرآن رو تلاوت کردی هم معنیش رو درک.اما گفتن هر چقدر که ممکنه قران رو تلات کنید.به دو دلیل یکی اینکه به خاطر اینکه معنیش رو متوجه نمیشیم از قران کناره گیری نکنیم.دوم اینکه تاثیری که تلاوت قرآن به عربی بر قلب آدم میذاره مثل هیچ زبون دیگه ای نیست.یه بار امتحان کنی فکر کنم متوجه بشی.

یا علی

آخرین ویرایش:
من نمازم رو فارسی میخونم
و به خدایی مینازم که اگر نخونم هم باهام حال میکنه
من نمازم رو فارسی میخونم
نگم چون رو کشورم تعصب دارم
نگم چون فارسی کاملتر از عربیه
ولی به خدا نمیتونم نگم که از نماز عربی ذره ای لذت نمیبرم
خدای من
خدای من که از همه خفن تره
میخواد من برم پیشش و درد دل کنم
اصلا میخواد این 5 بار رو برم پیشش
حالا بقیش دیگه مهم نیست

وحدت؟
من نمازم رو برای خودم و خدای خودم میخونم نه برای مسلمین که بخوام عربی بخونم تا اون وحدت حفظ شه
sparrow یه نوشته ای رو گذاشته بود
حاج اقای ارباب، انگار یادشون رفته بوده هدف ما از نماز با خدا حرف زدنه
نه اموزش عربی
من دوست دارم غلط بخونم ولی بفهممش
من خیلی موقع ها جای سبحان ربی ال... توی سجده میگم خدایا دوست دارم
تو بگو این که الان گفتنش به تو اشکمو در میاره به خدا بیشتر میچسبه یا سبحان الله

راستی
الان مسلمونای چین فارسی نماز میخونن
اونوقت ما عربی میخونیم;)
چون چینی ها به وسیله ی فارسها مسلمون شدن ما به وسیله ی اعراب
ما 2 قرن سکوت کردیم
ما تمام کتب علمی مون رو هم از ترس این که اعراب بسوزوننشون به عربی مینوشتیم تا بمونه
ولی نتونستن
نتونستن زبان پارسیان رو محو کنن
بر عکس خودشونم تو ما حل شدن
دوست من زبان ها انقدر با هم قاطی شدن که تشخیص هویت اونها ممکن نیست
چه برسه به این که ما بخوایم تعیین کنیم کدوم غنای بیشتری داره

من میخوام وقتی با خدا حرف میزنم
به زبون دلم
به زبونی که باهاش فکر میکنم باهاش حرف بزنم
من ترجیح میدم به جای این که به تلفظ ، به معنا، به جا به جا نشدن کلمات و ... اهمیت بدم
به دلم اهمیت بدم

میدونی دوستم
انقدر حرف زدم
انگار یه جورایی هنگ کردم و نمی تونم حرف اصلم رو بگم
تو از خودش بپرس
خود خدا به دلت میندازه که کدوم درسته;)

این پست قبل دقیقا پاسخی بود که برای psychic عزیزم فرستاده بودم و حالا اینجا قرارش دادم

من با این پست قفلی رو شکستم
قفلی که به زبانم بود تا در تاپیکهای عمومی دیگه پست ندم
ولی دادم
و ذره ای اهمیت نمیدم که کسی بر پای نفشردن من بر عهدم خرده بگیره
چون تاپیکی رو دیدم
حرفی رو دیدم که داشت ساکت میشد
سؤالی که حق بود

3) عربي بودن نماز انس مسلمين با زبان دين و كتابشان را بيشتر مي سازد و در نتيجه زمينه ساز آشنايي بيشتر باتعاليم و فرهنگ ديني شان مي باشد.

من برای انس با خدا نماز میخونم
نه برای انس با دین و کتاب
که اگر اون دین و کتاب قرار باشه با تحمیل زبانی بیگانه در صحبتهام با خدای خودم، من رو از اون دور کنه
ذره ای بر اون پایبند نخواهم بود

4) وحدت زبان ضامن حفظ و مصونيت اين عبادت بزرگ از تحريف و آميختگي با خرافات است .

هر کسی را سیرتی بنهاده‌ام*** هر کسی را اصطلاحی داده‌ام

حضرت ارباب با لبخندى فرمودند: گمان نكنم كه ترجمه درست بسم‏ الله چنين باشد. در مورد «بسم» ترجمه «به ‏نام» عيبى ندارد. اما «الله» قابل ترجمه نيست زيرا اسم عَلَم (=خاص) است براى خدا و اسم عَلَم را نمى‏توان ترجمه كرد. مثلاً اگر اسم كسى «حسن» باشد نمى‏توان به او گفت «زيبا». درست است كه ترجمه «حسن» زيباست اما اگر به آقاى حسن بگوئيم آقاى زيبا حتماً خوشش نمى‏آيد. كلمه الله اسم خاص است كه مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق مى‏كنند، همان‏گونه كه يهود خداى متعال را «يهوه» و زردشتيان «اهورامزدا» مى‏گويند. بنابراين نمى‏توان «الله» را ترجمه كرد، بلكه بايد همان لفظ جلاله را به كار برد. خوب «رحمن» را چگونه ترجمه كرده‏ ايد؟

من خدایی رو میپرستم که وقتی اشتباه میگم به نام خدا درکم میکنه
میگه تو با نام من شروع کردی پس پشتتم
من خدایی رو دوست دارم که اگه کلمه ای از نمازمم درست نخونم
میپذیرتش

دوستای گلم
من نماز رو برای نزدیکی به خدا میخونم
به خدا اگه روزی برای وحدت مسلمین بخونم مسلمان نیستم

در مسجد مدینه از صف نمازگزاران خارج شدم
پشت همه وایستادم و فرادا خوندم
یکی از اون اعراب پرتم کرد تو صف و بدترین برخورد رو با من کرد
بعدا فراداش رو خوندم

آخه من نمیخوام ید الله روی جمع باشه که ثواب بیشتری ببرم
من ثوابش رو میخوام چیکار
من خودش رو میخوام

بعد از چند ماه
بعد مدتی که میخواستم توی تالار های عمومی دیگه حضور نداشته باشم
دارم اینجا مینویسم
و شرمنده ی psychic عزیزم ام که دیگه انگار عادت تو تالارهای عمومی نوشتنم رو یادم رفته
ببخش

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام

سلام

سلام،
من هم مثل شما زبان پارسی رو دوست دارم اما خدای خودم و دین خودم رو بیشتر دوست دارم.من وقتی نماز میخونم خودم رو به عنوان نماینده خدا و دینش میبینم نه فقط کسی که داره چند جمله بر زبان میاره.
چرا نماز رو عربی میخونیم؟ واقعیت امر اینه که در مورد نحوه خوندن نماز نه آیه ای هست نه حدیثی اما این یعنی هر کی هر جور خواست نماز بخونه؟
فرض کنیم نماز رو فارسی بخونیم.مثلاً من میگم به نام خداوند بخشاینده مهربان.شما میگید به نام خدای بخشنده مهربان. من به پسرم همینجوری که خودم میخونم یاد میدم و شما هم همونجور که خودتون میخونید.یه نسل گذشت.نسل بعدی یه جور دیگه حال میکنه بخونه و یه چیز دیگه بگه.نسل بعدش همینجور. چرا؟ چون ما قالب رو شکستیم و الان دیگه نماز قالبی نداره. حالا دیگه یکی میتونه بیاد بگه چرا نماز 4 رکعتی؟ من همه رو 2 رکعت می خونم.یکی دیگه چرا 2؟ من همه رو 3 رکعتی می خونم.تصور کنید چی میشه؟احتمالاً بعد از 7-8 نسل یا دیگه اثری از نمازی که خداوند اینقدر روی اون تاکید کرده باقی نمونه یا هر کسی یه چیزی می خونه که حتی ممکنه معنای اون با معنای اصلی نماز زمین تا آسمون فرق کنه.
چرا قرآن رو عربی بخونیم در حالیکه ما ایرانی هستیم و زبان ما پارسیه؟فقط تصور کنید 300 سال پیش یا شاید هم کمتر 100 سال پیش مسلمون های اون دوره همین فکر رو می کردن و دیگه قرآن رو به صورت عربی نمی نوشتن و فقط فارسی می نوشتن و می خوندن.چه اتفاقی می افتاد.همین الان که متن عربی قرآن جلوی روی ماست،چندین نوع ترجمه داریم وای به حال روزی که متن عربی قرآن کنار گذاشته بشه.
من نماز رو از پدرم یاد گرفتم،پدرم از پدرش،پدرش از پدرش و ... حالا فرض کنید یکی از افراد این سری یه مطلب رو به دلخواه خودش تغییر بده،چه اتفاقی می افته؟حالا اگه هر کدوم یه چیزی رو تغییر بدن چی میشه؟
هر کدام از ما،پیامبری از جانب خداست.پیامبری برای دین خداست.من وظیفه دارم نه تنها دین خودم،اسلام رو به دیگران به بهترین نحوش ارائه بدم بلکه وظیفه دارم بدون کم و کاست عیناً این دین رو به نسل بعد از خودم منتقل کنم تا نسل بعد از من هم بدونه چه خدای بزرگی داره.
من هم تا مدت ها از بلغور کردن کلمات عربی اذیت میشدم.با خودم می گفتم پس چرا جایی نیست که من با خدای خودم خلوت کنم و حرف دلم رو با اون بزنم.تا اینکه فهمیدم میشه تو قنوت فارسی حرف زد،میشه شعر خوند،میشه هر چی می خوای بگی.اصلاً اینکه میگن نماز گفت و گوی با خداست یعنی قنوتش.حالا یکی میاد میگه پس من فقط قنوت میگیرم.نه عزیز من،گفت و گو.یعنی با خوندن قرآن خدا با ما صحبت میکنه و در قنوت ما با خدا.
حالا این رو تصور کنید که من دارم نماز می خونم،2 هزار نفر سه هزار نفر دیگه هم با من دارن همزمان نماز می خونن.همه با هم میگیم "ایاک نعبد و ایاک نستعین" ببین چه عظمتی داره. این عظمت شایسته خدای منه نه اینکه 2 هزار نفر دارن نماز می خونن،یکی به چینی میگه یکی به ترکی میگه،یکی به لری میگه،یکی به انگلیسی و... فکر می کنی این هرج و مرج شایسته خدای بزرگی که می پرستیم هست؟
یه چیزی که روی دلم سنگینی میکنه اینه که همه ما فکر می کنیم فقط وقتی نماز می خونیم خدا به حرفمون گوش میکنه.به خود خدا قسم که اینطوری نیست.هر وقت دلت رو ببری به سمتش، خدا برش نمی گردونه ولی تو هم باید بخوای.

یا علی

آخرین ویرایش:
دوست عزیز من

من هم مثل شما زبان پارسی رو دوست دارم اما خدای خودم و دین خودم رو بیشتر دوست دارم.
از این جمله ی شما نتیجه ای که گرفته میشه اینه که خدا عربه
یا اینکه من پارسی را بیشتر از خدا میپسندم؟
غیر از اینه؟
چه دلیلی داره من به فرزندخودم یاد بدم نماز رو برای خودش و خدای خودش بخونه
چه ایرادی داره سر نماز با خدا حرف بزنه تا اینکه بیاد از حفظ جملاتی رو بگه که حتی معنیشون رو هم نمیدونه
اگر نماز اصولی داره
اگر نماز حقیقتی داره
اگر خدا نماز خواندن ما رو دوست داره
چرا باید از این بترسیم که در آینده از میان بره؟
چرا ما فکر میکنیم روزی خواهد آمد که دیگر کسی خدا را نخواند و ما هم تنها راهمان برای حفظ نماز عربی خواندن آن است؟
دوست من
مسأله صرفا نماز نیست
وقتی شما ترجیح میدید ادعیه ای بخونید که به زبان دیگری است
من دیگه چه استدلال پذیرفته ای در مقابل شما داشته باشم؟
شما از خدای خود به زبان دیگری درخواستهایتان را میکنید
این چه توجیهی دارد؟

ممنون
فقط پاسخهایی که حفظ هستید رو ندید
من رو سخن شما اندیشیدم و پاسخ دادم
شما هم پاسخ خودتون رو بدید
نه تکرار مکررات

آخرین ویرایش:

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
گفتید: «من نمازم رو برای خودم و خدای خودم میخونم نه برای مسلمین که بخوام عربی بخونم تا اون وحدت حفظ شه»

اما همون خدایی که براش نماز می خونید، گفته که نماز رو به جماعت بخونید. می دونی چرا؟
اصلا تا حالا فکر کردی که دین واسه چیه؟
همیشه توی کتابهای معارف خوندیم که «دین یعنی باید ها و نباید، ارزش ها و ضد ارزش ها، هنجار ها و ناهنجارها و ...» اصلا فکر کردی که اینها واسه چیه؟
این طور که شما میگی، اگه قرار باشه هر کسی واسه دل خودش نماز بخونه و مرید هیچ آداب و ترتیبی نباشه، که چیزی از دین نمی مونه، می مونه؟
دین روش جمعی مومن بودن است!
آره، این اسلامه که نماز خوندن رو برامون واجب کرده، همین اسلام به نماز جماعت ارزش بیشتری داده!!! میشه بگی چرا؟؟؟

بدون وحدت اسلامی نمی مونه، وقتی هم اسلام نباشه نمازی هم در کار نخواهد بود.
بقول دوستمون که به عقیده شما جوابشون چیزایی بود که حفظ کردن!!!! اگه الان همه با یه روش مشخص نماز نخونیم بعد چند نسل، هر کی واسه خودش آداب نماز خوندن خودش رو خواهد داشت!!!
آقای پیش نماز توی سجده میگه:«پاک است پروردگار من...» ، پشت سریش میگه:«الله سنن تمیزین تانیمیرام...» و شاید بغل دستیش اصلا حالشو نداشته باشه که چیزی بگه!!! واسه همین به اشاره بگه:«همینی که این یارو بغل دستیم میگه رو از منم قبول کن!!!»

شما می تونید، هر وقت که خواستید و با هر زبانی که بلدید با خدا حرف بزنید! اما این حرف زدن اسمش نماز نیست.
موفق باشید
تا بعد

کربلایی

مدیر بازنشسته
دوستای گلم
من نماز رو برای نزدیکی به خدا میخونم
به خدا اگه روزی برای وحدت مسلمین بخونم مسلمان نیستم

در مسجد مدینه از صف نمازگزاران خارج شدم
پشت همه وایستادم و فرادا خوندم
یکی از اون اعراب پرتم کرد تو صف و بدترین برخورد رو با من کرد
بعدا فراداش رو خوندم

آخه من نمیخوام ید الله روی جمع باشه که ثواب بیشتری ببرم
من ثوابش رو میخوام چیکار
من خودش رو میخوام

بعد از چند ماه
بعد مدتی که میخواستم توی تالار های عمومی دیگه حضور نداشته باشم
دارم اینجا مینویسم
و شرمنده ی psychic عزیزم ام که دیگه انگار عادت تو تالارهای عمومی نوشتنم رو یادم رفته
ببخش

سلام
عاشق بدون دین، عاشق آواره ایست که تنها به خویش می اندیشد
به نیالوده بودن خویش!
به خدای خویش!
به بهشت خویش! و خویش و خویش و خویش!!!
و این کافی نیست ای برادر!!!
دین راه روشنی است از فردیت به جمع!
آری دین پلی است که تک روان حق عبور از آن را ندارند!

شما میگی در مسجد مدینه، بین اون همه جمعیت فرادا نماز خوندی!!!
چرا؟
اصلا چرا نماز می خونی؟
اگه نماز رو فقط برای دل خودت می خونی باید گفت که چیزای زیادی رو از دست میدی!
میشه بگی فرق نمازی اینچنی با کسی که جلوی یه معشوق خم میشه چیه؟
غیر از اینه که هر دوشون فقط واسه دل خودشون خم میشن؟

اگه نماز فقط برای دل خودمون بود که واجب نمی شد!
واسش برنامه پنج گانه وضع نمی شد!
نماز رو باید همراه دلمون بخونیم اما نباید فقط واسه دل خودمون بخونیم!
موفق باشید

سلام
به نیالوده بودن خویش!
به خدای خویش!

چرا؟
اصلا چرا نماز می خونی؟

موفق باشید
دوست من مهم قشنگ حرف زدن نیست
مهم حقه
چرا؟
این موضوع ماله 4 سال پیش بود
من در اون زمان کمی از الان نسبت به وهابی ها دید منفی تری داشتم
شما رو نمیدونم
این 1

2 من تنها پشت سر کسی نماز میخوانم که او را شایسته بدونم
خوشحالم که شما غیر از این میکنید و پشت هر کسی از هر گروهی نماز میخوانید
کمی بدون احساس میخوندید
بدون اینکه دنبال نقطه ای برای ایراد گرفتن باشین
حتما متوجه میشدین
حتی زمانی هم که گفتم علاقه ای ندارم به اسم نماز جماعت ثواب ببرم
منظورم رو میفهمیدین

اصلا چرا نماز می خونی؟

مرسی که در امور شخصی من تجسس میکنید
باید بگم برای خودم و خدای خودم
شما برای اتحاد مسلمانان نماز میخونین؟
خدا رو شکر که من جسارت شما رو ندارم تا شما رو از اینگونه نماز خواندن بر حذر بدارم

من هیچگاه از استفاده از کلمه ی فقط استقبال نمیکنم
غیر خدا همه چیز نسبی هست دوست من
اگر این اشتباه رو در کاربرد این کلمه کردم ببخشین
وی اگر درست میخوندین حتما توجه تون جلب میشد که من برای خدا نماز میخونم
نه برای چیزی دیگر

اگه نماز رو فقط برای دل خودت می خونی باید گفت که چیزای زیادی رو از دست میدی
ممنون میشم اونها رو بشمرین دوست من
البته نه بر آن پایه ای که برداشت کردین
بر این پایه که من برای خود و خدای خود نماز میخوانم

دریغ که من دین رو راه و رسم زندگی میدانستم و اکنون اموختم دین راه و روش معاشرت با دیگران است

چون خطاب به من گفتین خودم رو ملزم به این میدونم که در این رابطه بگم که من ذره ای نه از برای بهشت خویش زندگی میکنم
نه ذره ای در امید آن عملی میکنم
اگر دست کسی را گرفتم برای شادی او
که حتما شادی بندگان خدا شادی او را نیز در پی خواهد داشت
و اگر دینی دارم ...
آیا شما حاضرید بدون کسب رضایت خدا به بهشت روید؟
آیا شما برای بهشت است که اسلوب نماز را به عربی حفظ کرده با خدای خویش به زبانی غیر سخن میگویید؟
بهشت نصیبتان باد

این طور که شما میگی، اگه قرار باشه هر کسی واسه دل خودش نماز بخونه و مرید هیچ آداب و ترتیبی نباشه، که چیزی از دین نمی مونه، می مونه؟
محمد رسول خدا وقتی اسلام آورد چه گفت؟
دوست من
گفت بیایید دور هم باشیم؟
ما را به گروهی گشتن دعوت نمود یا ما را به خدا خواند؟
ما را به شناخت خویش خواند
ما را به ستایش پروردگار خویش خواند؟

دوست من
دین راه و روش زندگیست
شما می تونید، هر وقت که خواستید و با هر زبانی که بلدید با خدا حرف بزنید! اما این حرف زدن اسمش نماز نیست.
اصلا چرا نماز می خونی؟
:«الله سنن تمیزین تانیمیرام...»

در شریعت شما اینگونه زیر سؤال بردن نماز و دین دیگران رواست؟
من بر آن شریعت نیستم
شما بلندگو در صفوف نماز میگذارید تا اتحاد مسلمانان را در گفتگوی با خدایشان بجویید؟
من اینگونه نمیکنم دوست من

بقول دوستمون که به عقیده شما جوابشون چیزایی بود که حفظ کردن!!!!

زکریای عزیزم
نمیدانم شما پستهای گذشته ی sparrow عزیز را خواندید یا خیر
شاید حفظ کردن آن متن دشوار باشد
ولی کار ایشان چیزی بیش از کپی پیست نبود
من جسارت نمیکنم کسی رو تخطئه کنم
پس اشتباه برداشت نکن دوست من
اگر شما هم کمی عاری از شتاب و جسارت سخن میگفتین من هرگز جسارتی ندارم که شما را زیر سؤال ببرم

سلام
به نیالوده بودن خویش!
به خدای خویش!

چرا؟
اصلا چرا نماز می خونی؟

موفق باشید
دوست من شاید فرق این 2 را ندانم
اما میدانم که فرق این دو در یافتن معشوق خویش است
یکی خدا، معشوق حقیقی خویش را ستایش میکند
یکی دیگری را
سؤال شما در اصل ربط خاصی به موضوع نداره دوست من;)

به نیالوده بودن خویش!
به خدای خویش!
چرا؟
اصلا چرا نماز می خونی؟

از بحث خارج نشیم دوست من
از سخنان شما بیشتر بوی زیر سؤال بردن من میاد نه ایرادی وارد کردن بر فارسی خواندن نماز
اگر اینگونه باشد
من میپذیرم
من بی دین و مرتدم
پس شما فارسی نماز خواندن را ایراد نمیدانید؟
سپاسگزارم

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
مگه من کیم که بخوام کسی رو زیر سوال ببرم؟
نه اشتباه نکنید! منظور من اینکه که بدی های فارسی نماز خوندن رو تا جایی که می تونم آشکار کنم.
ممنونم که منو به شتاب زدهگی متهم کردید، مهم نیست! چون بحث ما، من و شما نیستید! بحث سر اینه که نماز رو چرا عربی می خونیم؟
خیلی خوب! اینهمه پاسخ به این سوال داده شده!!! اما شما هنوز دارید بر می گردید سر جای اول!!! میشه بگیدی معنی این چی میتونه باشه؟
من سعی کردم به شما بگم که نماز این نیست که آدم فقط واسه دل خودش نماز بخونه!
شما میگی نماز رو واسه خدا می خونی!!! مگه خدا به نماز خوندن من و شما نیاز داره؟ اگه اینطوریه من این خدا رو نمی خوام! خدایی که نماز من سراپا گناه نیاز داره! به چه دردی می خوره؟
نه...
خدا به نماز ما نیاز نداره! این ماییم که به نماز نیاز داریم! اسمشو تجسس یا هر چیز دیگه که دوست داری بزار! ولی از پاسخ دادن طفره نرو:
چرا نماز می خونی؟
پاسخ به این سوال، میتونه خیلی بهمون کمک کنه.

ضمنا در قنوت میشه با هر زبانی صحبت کرد، حتی میشه شعر خوند!!! اما باید مخاطب خدا باشه! نمیشه بگیم:«السلام علیک یا اباعبدالله» چون مخاطب این جمله خدا نیست. اما می تونی بگی:«خدایا سلام منو به حسین برسون!»

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
به نظر من شما راه خودت رو انتخاب کردی و هر کسی هر چیز دیگه ای بگه،شما از این راه بر نمی گردی.یه مسئله ای رو هم که من گفتم این بود که در مورد نحوه نماز خوندن نه آیه ای هست و نه حدیثی.پس من نمی تونم شما رو با آوردن حدیث یا آیه ای مجاب کنم.اگر هم وجود داشته باشه،من پیدا نکردم.
یه مطلب دیگه هم که شاید بیشتر من رو در مورد بیهودگی بحث در مورد این مسئله مطمئن می کنه،رفتار دانشجوهای الهیاته.شنیدم، توی دانشکده الهیات دانشگاه تهران یه عده نماز رو فارسی می خونن،یه عده با توجه عبارت "هر طرف را که نگاه کنی،وجه خدا را میبینی" (عبارت عربیش یادم نیست) اصلاً قائل به قبله نیستن و به هر طرف بخوان نماز می خونن یا شکل های دیگه.اینها که مثلاً الهیات می خونن و باید به واسطه علم و عمق بیشتر در دین به خدا نزدیکتر بشن اما ...!
وقتی توی دانشکده الهیات نمی تونن یک رو مجاب کنن به اینکه باید عربی نماز بخونه چه توقعی از جایی مثل اینجا میشه داشت که سواد دینی بالایی نیست.
اما یه مطلب من میگم،حداقل برای خود من این میتونه یه دلیل باشه: پیامبر به دستور خدا نماز خوند و دستور خوندن نماز رو هم بالطبع از جبرییل یاد گرفت.(بگذریم از اینکه اولین نفری که نماز خوند حضرت آدم بود) و در قرآن آیات بسیاری داریم که می فرماید از خدا و رسول پیروی کنید،یک نمونه:
"قل اطیعوا الله و اطیعوا الرسول.فإن تولّوا فإنّما علیه ما حمل و علیکم ما حملتم و ان تطیعوه تهتدوا و ما علی الرّسول الّا البلاغ المبین" (سوره نور آیه 54)
"بگو خدا را اطاعت کنید و از پیامبرش فرمان برید و اگر سر پیچی نمایید پیامبر مسئول اعمال خویش است و شما مسئول اعمال خود.اما اگر از او اطاعت کنید،هدایت خواهید شد و بر پیامبر چیزی جز رساندن آشکار نیست"

من نماز رو به عربی می خونم با این باور که این شکل نماز،نمازیه که پیامبر می خونده.چونکه تمام مسلمون های جهان به این شکل نماز می خونن،حالا با یک سری کم و زیاد، و وظیفه من اطاعت از پیامبرمه.حالا پیامبر من گفته عربی بخونید،عربی.گفته انگلیسی بخونید انگلیسی. من باور دارم مسائل بسیاری توی این جهان هست که من نمی دونم و به چراهای اونها هم نخواهم رسید چون اولاً علم من محدوده و ثانیاً من با جهان دیگر ارتباط ندارم که برم سوالم رو بپرسم پس فقط تقلید می کنم به امید اینکه هدایت بشم.
می گید چرا ادعیه رو به عربی می خونید؟دلیلی نداره،شما همینکه بشینی دو کلمه با خدای خودت درد دل کنی میشه دعا.بگی خدایا ماشین می خوام،میشه دعا.خدایا سلامتی بده، میشه دعا.خیلی از چیز هایی که ما میگیم خودش دعاست اما توجه نمی کنیم.حالا چرا عربیا رو می خونیم؟چون اولاً اکثر این ادعیه از ائمه روایت شده و یک بار اگر مضامینش رو بخونیم میفهمیم در طرز بیان و چیزهایی که من از خدا میخوام،زمین تا آسمون فرق میکنه.ثانیاً من اگه بخوام نصف اون دعا ها رو از خودم بگم نمی تونم،چون هم دامنه لغاتم کمه هم زبانم الکن.هم اینکه (به شخصه) خیلی خوب نمی تونم با خدای خودم صحبت کنم و وسطش یا کم میارم یا خجالت میکشم خواسته ام رو بیان کنم.اما خوب واقعا بعضی از دعاها رو هم نمی فهمم مثلا دعای کمیل،یه قسمت هاییش رو می فهمم اما خیلی هاش رو نه!(ملت های های گریه می کنن،من در و دیوار نگاه می کنم) ولی دعای ندبه،من عاشق « أین» هاش هستم!
چقدر حرف زدم.لب کلام،بحث تقلیده (اگر شما دلایل اتحاد و حفظ اصل اسلام رو قبول نداشته باشی).من می گم پیامبر این جوری خونده پس من هم اینجوری می خونم،ضمن اینکه خوب پیامبر یاران فارسی زبان هم داشتن.یعنی به عقل سلمان فارسی خطور نکرده که چرا خودش رو دردسر بده و عربی نماز بخونه؟

از اینکه با دقت پست من رو خوندید متشکرم!:gol:

" ألم یَعلموا أنَّ اللهَ یَعلمُ سرَّهُم و نَجواهُم وَ أنَّ اللهَ علّامُ الغُیوب" (توبه-78)
"آیا نمی دانستند که خداوند،اسرار و نجواهایشان را می داند و خداوند دانای همه ی غیبهاست؟"

یا علی

سلام
نه اشتباه نکنید! منظور من اینکه که بدی های فارسی نماز خوندن رو تا جایی که می تونم آشکار کنم.
ممنونم که منو به شتاب زدهگی متهم کردید، مهم نیست! چون بحث ما، من و شما نیستید! بحث سر اینه که نماز رو چرا عربی می خونیم؟
خیلی خوب! اینهمه پاسخ به این سوال داده شده!!! اما شما هنوز دارید بر می گردید سر جای اول!!! میشه بگیدی معنی این چی میتونه باشه؟
من سعی کردم به شما بگم که نماز این نیست که آدم فقط واسه دل خودش نماز بخونه!
شما میگی نماز رو واسه خدا می خونی!!! مگه خدا به نماز خوندن من و شما نیاز داره؟ اگه اینطوریه من این خدا رو نمی خوام! خدایی که نماز من سراپا گناه نیاز داره! به چه دردی می خوره؟
نه...
خدا به نماز ما نیاز نداره! این ماییم که به نماز نیاز داریم! اسمشو تجسس یا هر چیز دیگه که دوست داری بزار! ولی از پاسخ دادن طفره نرو:
چرا نماز می خونی؟

ضمنا در قنوت میشه با هر زبانی صحبت کرد، حتی میشه شعر خوند!!! اما باید مخاطب خدا باشه! نمیشه بگیم:«السلام علیک یا اباعبدالله» چون مخاطب این جمله خدا نیست. اما می تونی بگی:«خدایا سلام منو به حسین برسون!»

ممنون که منو ه بیمار دونستین و مثل یه پزشک در پی پیدا کردن راه درمانید;)(شوخی)

فقط دوست دارم گزیده ای از حرفهاتون در پست آخرتون رو براتون بدون شرح قرار بدم
خودتون بخونین و برداشت کنین
فقط لطفا
یه کوچولو بی طرف تر

اسمشو تجسس یا هر چیز دیگه که دوست داری بزار! ولی از پاسخ دادن طفره نرو:
چرا نماز می خونی

و یکی 2 تا هم با شرحی مختصر;)
ممنونم که منو به شتاب زدهگی متهم کردید، مهم نیست!
خواهش میکنم دوستم
مرسی از برداشت شدیدا جالبتون
و البته جملات کاملا بدیعتون که تا حالا نشنیده بودم

می تونی بگی:«خدایا سلام منو به حسین برسون!»
شما درسته که خدایی که به خودتون نیاز داره رو شایسته ی پرستش نمیدونین
اما انگار خدایی که نامه رسان باشه رو میپسندید
آیا پایین آوردن شأن خدا جایز است؟

این جملتون یه جورایی م عجیب بود
هم منو واقعا نگران کرد
چیزی که از این جمله کاملا برداشت میشه دوست من
اینه که شما درست بودن عربی خوندن نماز رو در حدی بدیهی میدونین که انگار من بعد از شنیدن این دلایلی که دیگه همه اون ها رو از برن باید کم اورده باشم یا در رفته باشم!!!
دوست من
وقتی ادم انقدر بر روی موضوعی استوار هست و راه گریزی نمیبینه
و صحت اون رو مطلق میدونه
مطمئن باشین جایی برای بحث نمیمونه
در این حالت شما یا دیدتون رو اصلاح کنین
یا بحث جایز نیست
در بحث همیشه باید نقطه ای هرچند ریز برای اینکه "ممکن است من اشتباه کنم" باقی بگذاریم

راستی احساس میکنم شما هم خیلی از سؤالهایی که من عنوان کردم رو بی پاسخ گذاشتین
مطمئنم یا پاسخ های من رو کامل نخوندین
یا هنگام پاسخ گویی خط به خط رو مد نظر قرار ندادین

سپاسگزارم

ممنون که منو ه بیمار دونستین و مثل یه پزشک در پی پیدا کردن راه درمانید;)(شوخی)

فقط دوست دارم گزیده ای از حرفهاتون در پست آخرتون رو براتون بدون شرح قرار بدم
خودتون بخونین و برداشت کنین
فقط لطفا
یه کوچولو بی طرف تر

و یکی 2 تا هم با شرحی مختصر;)

خواهش میکنم دوستم

مرسی از برداشت شدیدا جالبتون
و البته جملات کاملا بدیعتون که تا حالا نشنیده بودم

شما درسته که خدایی که به خودتون نیاز داره رو شایسته ی پرستش نمیدونین
اما انگار خدایی که نامه رسان باشه رو میپسندید
آیا پایین آوردن شأن خدا جایز است؟

این جملتون یه جورایی م عجیب بود
هم منو واقعا نگران کرد
چیزی که از این جمله کاملا برداشت میشه دوست من
اینه که شما درست بودن عربی خوندن نماز رو در حدی بدیهی میدونین که انگار من بعد از شنیدن این دلایلی که دیگه همه اون ها رو از برن باید کم اورده باشم یا در رفته باشم!!!
دوست من
وقتی ادم انقدر بر روی موضوعی استوار هست و راه گریزی نمیبینه
و صحت اون رو مطلق میدونه
مطمئن باشین جایی برای بحث نمیمونه
در این حالت شما یا دیدتون رو اصلاح کنین
یا بحث جایز نیست
در بحث همیشه باید نقطه ای هرچند ریز برای اینکه "ممکن است من اشتباه کنم" باقی بگذاریم

راستی احساس میکنم شما هم خیلی از سؤالهایی که من عنوان کردم رو بی پاسخ گذاشتین
مطمئنم یا پاسخ های من رو کامل نخوندین
یا هنگام پاسخ گویی خط به خط رو مد نظر قرار ندادین

سپاسگزارم
سلام

حالا با یک سری کم و زیاد،
آیا این همان تفاوتی نیست که شما میگویید باید بعد از مدت ها نماز را از هم بپاشاند؟

پس من هم اینجوری می خونم،ضمن اینکه خوب پیامبر یاران فارسی زبان هم داشتن.یعنی به عقل سلمان فارسی خطور نکرده که چرا خودش رو دردسر بده و عربی نماز بخونه؟
سلمان فارسی به عربی سخن میگفت
شاید به عربی میاندیشیده

یه مسئله ای رو هم که من گفتم این بود که در مورد نحوه نماز خوندن نه آیه ای هست و نه حدیثی.پس من نمی تونم شما رو با آوردن حدیث یا آیه ای مجاب کنم.اگر هم وجود داشته باشه،من پیدا نکردم.
دوست من نیست
پس شما از کجا میدانید پیامبر گفته همه عربی بخوانند؟
از کجا میدانید سلمان عربی میخوانده؟
از کجا میدانید اگر ما 2 قرن در سلطه ی بنی امیه و بنی عباسی که، ما را موالی خطاب کردن، زبانمان را به آتش کشیدند، از پارسی گویی مردم بیم داشتند که مبادا باعث شورش شود، نبودیم
اگر آنها از ابتدا ما را به عربی خواندن نماز نمیخواندند
، کسانی که از پارسی گویی مردم بیم داشتند چه رسد به پارسی خواندن نماز و ادای مسائل دینی به پارسی

از کجا میدانید اگر اصل بر این نبود
اگر این گونه نشده بود ما اکنون بر سر عکس این موضوع بحث نمیکردیم؟
از کجا میدانستید الان شما نمیگفتید علم من محدود است و همان پارسی ای میخوانم که بر دلم مینشیند؟

شما عربی بر دلتان مینشیند
قبول حق
من پارسی بر دلم مینشیند
احساس میکنم خدا اینگونه میپسندد
احساس میکنم خدای من در قران ملیت های مردم را ستوده
در عین اینکه نژاد پرستی را رد کرده
ملل مختلف را به زیبایی نام برده

تنها نکته ای که برایم عجیب است این است که شما این مسأله را در این حد بدیهی میدانید و ما و دانشجویان الهیات را در حدی نادان میدانید که با بت پرستان قابل قیاس است;)

کربلایی

مدیر بازنشسته
دوست من مهم قشنگ حرف زدن نیست
مهم حقه

این موضوع ماله 4 سال پیش بود
من در اون زمان کمی از الان نسبت به وهابی ها دید منفی تری داشتم
شما رو نمیدونم
این 1

2 من تنها پشت سر کسی نماز میخوانم که او را شایسته بدونم
خوشحالم که شما غیر از این میکنید و پشت هر کسی از هر گروهی نماز میخوانید
کمی بدون احساس میخوندید
بدون اینکه دنبال نقطه ای برای ایراد گرفتن باشین
حتما متوجه میشدین
حتی زمانی هم که گفتم علاقه ای ندارم به اسم نماز جماعت ثواب ببرم
منظورم رو میفهمیدین

مرسی که در امور شخصی من تجسس میکنید
باید بگم برای خودم و خدای خودم
شما برای اتحاد مسلمانان نماز میخونین؟
خدا رو شکر که من جسارت شما رو ندارم تا شما رو از اینگونه نماز خواندن بر حذر بدارم

من هیچگاه از استفاده از کلمه ی فقط استقبال نمیکنم
غیر خدا همه چیز نسبی هست دوست من
اگر این اشتباه رو در کاربرد این کلمه کردم ببخشین
وی اگر درست میخوندین حتما توجه تون جلب میشد که من برای خدا نماز میخونم
نه برای چیزی دیگر

ممنون میشم اونها رو بشمرین دوست من
البته نه بر آن پایه ای که برداشت کردین
بر این پایه که من برای خود و خدای خود نماز میخوانم

دریغ که من دین رو راه و رسم زندگی میدانستم و اکنون اموختم دین راه و روش معاشرت با دیگران است

چون خطاب به من گفتین خودم رو ملزم به این میدونم که در این رابطه بگم که من ذره ای نه از برای بهشت خویش زندگی میکنم
نه ذره ای در امید آن عملی میکنم
اگر دست کسی را گرفتم برای شادی او
که حتما شادی بندگان خدا شادی او را نیز در پی خواهد داشت
و اگر دینی دارم ...
آیا شما حاضرید بدون کسب رضایت خدا به بهشت روید؟
آیا شما برای بهشت است که اسلوب نماز را به عربی حفظ کرده با خدای خویش به زبانی غیر سخن میگویید؟
بهشت نصیبتان باد

سلام
خیلی ممنون که منو به زدن حرفای قشنگ اما ناحق متهم می کنید.

تا اینجا مشخص شده که حداقل در مورد وهابیون باهم هم عقیده هستیم.آخه منم از این جماعت اصلا خوشم نمی آد.

منم سعی می کنم پشت سر کسی نماز بخونم که عادل باشه. اما اسلام میگه نباید به مردم شک کنیم، یعنی اگه چیزی درباره امام جماعت نمی دونیم فرض رو بر عادل بودن اون بکنیم.
قضیه نماز در بین وهابیون فرق میکنه، شکی نیست که امام وهابی عادل نیست، اما باز هم مسئله وحد پیش میاد. آره وحد، وحدت و باز هم وحدت. چون اگه وحدت نباشه دیگه اسلامی هم نمی مونه!
برای همین هم هست که میگن در اونجا لازم نیست مهر بزارید، لازم هم نیست دوباره قضا کنید.

من منظورتون رو متوجه شدم که برای خدای خدا نماز می خونید، اما خیلی دوست دارم این دوست عزیزم علاوه بر اینکه برای خدا نماز می خونه، کمی هم بفکر حفظ دینی باشه که این نماز خوندش رو از اون داره.
من بخاطر بهشت اسلوب نماز رو حفظ نمی کنم، بخاطر خدا و دینی که خدا معرفی کرده این کار رو می کنم.

محمد رسول خدا وقتی اسلام آورد چه گفت؟
دوست من
گفت بیایید دور هم باشیم؟
ما را به گروهی گشتن دعوت نمود یا ما را به خدا خواند؟
ما را به شناخت خویش خواند
ما را به ستایش پروردگار خویش خواند؟

دوست من
دین راه و روش زندگیست

در شریعت شما اینگونه زیر سؤال بردن نماز و دین دیگران رواست؟
من بر آن شریعت نیستم
شما بلندگو در صفوف نماز میگذارید تا اتحاد مسلمانان را در گفتگوی با خدایشان بجویید؟
من اینگونه نمیکنم دوست من

زکریای عزیزم
نمیدانم شما پستهای گذشته ی sparrow عزیز را خواندید یا خیر
شاید حفظ کردن آن متن دشوار باشد
ولی کار ایشان چیزی بیش از کپی پیست نبود
من جسارت نمیکنم کسی رو تخطئه کنم
پس اشتباه برداشت نکن دوست من
اگر شما هم کمی عاری از شتاب و جسارت سخن میگفتین من هرگز جسارتی ندارم که شما را زیر سؤال ببرم

محمد رسول خدا وقتی اسلام آورد
ما را به خدا خواند!
ما را به شناخت خویش خواند!
ما را به ستایش پروردگار خویش خواند!
و در کنار اینها ما را برادری خواند!
ما را نماز جماعت خواند!(راستی برای چی؟)
ما را به حفظ وحدت خواند!
و ...

از اینکه از صحبت هام استنباط کردید که دینتون رو زیر سوال بردم عذر می خوام، من چنین منظوری نداشتم.

شاید ایشون بعضی مطالب رو کپی و پست کنند، اما این هم چیزی از ارزش کار ایشون کم نمی کنه، چون ایشون این کار رو با این عقیده انجام می دهند که حرف متخصصین اسلام شناس رو بزنن، نه اینکه مثل من بیسواد بیان و یه سری حرفا و برداشت های شخصی از دین رو که معلوم نیست چند درصدشون واقعا حرف اسلامه رو به اسلام نسبت بدن.(کاش من هم کار ایشون رو می کردم.)

دوست من شاید فرق این 2 را ندانم
اما میدانم که فرق این دو در یافتن معشوق خویش است
یکی خدا، معشوق حقیقی خویش را ستایش میکند
یکی دیگری را
سؤال شما در اصل ربط خاصی به موضوع نداره دوست من;)

از بحث خارج نشیم دوست من
از سخنان شما بیشتر بوی زیر سؤال بردن من میاد نه ایرادی وارد کردن بر فارسی خواندن نماز
اگر اینگونه باشد
من میپذیرم
من بی دین و مرتدم
پس شما فارسی نماز خواندن را ایراد نمیدانید؟
سپاسگزارم
اون بالا هم گفتم من کسی نیستم که بخوام شما رو بی دین معرفی کنم. نه اصلا این طور نیست،
خیلی اتون خوشم اومد، بخاطر دو چیز:
1-بی پروا حرف دلتون رو گفتید.
2-مثل خودمید
3-از وهابیون خوشتون نمی آد

موفق باشید

سلام

آیا این همان تفاوتی نیست که شما میگویید باید بعد از مدت ها نماز را از هم بپاشاند؟

سلمان فارسی به عربی سخن میگفت
شاید به عربی میاندیشیده

دوست من نیست
پس شما از کجا میدانید پیامبر گفته همه عربی بخوانند؟
از کجا میدانید سلمان عربی میخوانده؟
از کجا میدانید اگر ما 2 قرن در سلطه ی بنی امیه و بنی عباسی که، ما را موالی خطاب کردن، زبانمان را به آتش کشیدند، از پارسی گویی مردم بیم داشتند که مبادا باعث شورش شود، نبودیم
اگر آنها از ابتدا ما را به عربی خواندن نماز نمیخواندند
، کسانی که از پارسی گویی مردم بیم داشتند چه رسد به پارسی خواندن نماز و ادای مسائل دینی به پارسی

از کجا میدانید اگر اصل بر این نبود
اگر این گونه نشده بود ما اکنون بر سر عکس این موضوع بحث نمیکردیم؟
از کجا میدانستید الان شما نمیگفتید علم من محدود است و همان پارسی ای میخوانم که بر دلم مینشیند؟

شما عربی بر دلتان مینشیند
قبول حق
من پارسی بر دلم مینشیند
احساس میکنم خدا اینگونه میپسندد
احساس میکنم خدای من در قران ملیت های مردم را ستوده
در عین اینکه نژاد پرستی را رد کرده
ملل مختلف را به زیبایی نام برده

تنها نکته ای که برایم عجیب است این است که شما این مسأله را در این حد بدیهی میدانید و ما و دانشجویان الهیات را در حدی نادان میدانید که با بت پرستان قابل قیاس است;)
"قل اطیعوا الله و اطیعوا الرسول.فإن تولّوا فإنّما علیه ما حمل و علیکم ما حملتم و ان تطیعوه تهتدوا و ما علی الرّسول الّا البلاغ المبین" (سوره نور آیه 54)
"بگو خدا را اطاعت کنید و از پیامبرش فرمان برید و اگر سر پیچی نمایید پیامبر مسئول اعمال خویش است و شما مسئول اعمال خود.اما اگر از او اطاعت کنید،هدایت خواهید شد و بر پیامبر چیزی جز رساندن آشکار نیست"

دوست من قرآن برای همه ی زمان و مکان هاست
شکی نیست
اما آیا همه ی قرآن برای همه ی زمان ها و مکان هاست؟

archi_arch

مدیر بازنشسته
موفق باشید
تا بعد
ببخشید ولی فکر میکنید شما در جایگاهی هستید که بخواین مشخص کنید کی داره درست نماز میخونه و کی غلط؟! نماز درست چیه و نماز غلط چیه؟! دین درست چیه و ..؟!
چرا؟
اصلا چرا نماز می خونی؟

موفق باشید
میگین عربی خوندن نماز به خاطر ادابشه و یکی بودن تمام مسلمین! و اینکه ایشون وسط جمع فارسی میخوندن و درواقع ادابی که شما انتظار داری رو رعایت نکرده بد میدونی! اما اینجا یه سوالی پیش میاد! پس سنی ها که فرم نماز خوندنشون با شیعه ها فرق داره چی؟! فکر نمیکنید اینم اداب نماز اونهاست؟! و اگه قراره تفاوت باشه و اون وحدتی که شما میگین از بین بره تا حالا رفته؟!
میگین خدا گفته چی روکجا بگی و ...! اول اینکه ما مدرکی نداریم که خدا امر کرده باشه حتما باید عربی خونده بشه و اونم به این شکل! اما اگرم این باشه پس بازم این سوال پیش میاد که این تغییراتی که تو نماز داده میشه و مثلا به جای توحید یه سوره ی دیگه میخونن یا تو خود سجده یه چیز دیگه میگن یا تو ادامه اش چندتا ذکر دیگه میگن و .... اینها چی؟ فکر نمیکنید اینها هم اون اداب اولیه ی نماز رو به هم ریخته؟!
اینکه یکی تو نماز سوره ی بقره رو میخونه ولی شما سوره ی توحید! هر دو مجازه! ولی اینکه یکی همون ایه رو فارسی بخونه و یکی عربی این مجاز نیست؟!
میشه لطف کنید فرق اینها رو واسه من بگین؟!
ضمنا، خوندن قرآن به عربی حتی اگه معنیش رو نفهمی حتما برامون خیر و برکت داره، حتی نگاه کردن خشک و خالی به صفحات قرآن هم خالی از ثواب نیست.
ببخشیدا ولی میشه بگین شما از کجا به این پی بردین؟! اون دنیارو دیدین و ثوابی که ازش حرف میزنید رو عملا دیدین که اینهارو میگین؟! رو چه حسابی اینقدر مطمئنید؟ ممنون میشم!
یه مطلب دیگه هم که شاید بیشتر من رو در مورد بیهودگی بحث در مورد این مسئله مطمئن می کنه،رفتار دانشجوهای الهیاته.شنیدم، توی دانشکده الهیات دانشگاه تهران یه عده نماز رو فارسی می خونن،یه عده با توجه عبارت "هر طرف را که نگاه کنی،وجه خدا را میبینی" (عبارت عربیش یادم نیست) اصلاً قائل به قبله نیستن و به هر طرف بخوان نماز می خونن یا شکل های دیگه.اینها که مثلاً الهیات می خونن و باید به واسطه علم و عمق بیشتر در دین به خدا نزدیکتر بشن اما ...!
وقتی توی دانشکده الهیات نمی تونن یک رو مجاب کنن به اینکه باید عربی نماز بخونه چه توقعی از جایی مثل اینجا میشه داشت که سواد دینی بالایی نیست.
اسپارو جان فکر نمیکنی شاید اونها دارند راه درست رو میرن و شما اشتباه میکنی؟ اونها که به قول خودت با معلومات این راه و انتخاب کردن به نظرت کارشون درستتره یا یکی که فقط یه چیزی شنیده و حتی حاضر نیست درباره اش تحقیق کنه و حتی این جرات و جسارت اینو نداره که اگه راهش تا به حال اشتباه بوده بپذیره راهشو عوض کنه!
چرا فکر میکنی اونها از خدا دور تر شدن و کسی که مثل شما فکر میکنه به خدا نزدیکتره؟!!
شما تو جمع اونها بودی و سوالاتشون رو دیدی و منطق و طرز فکرشونو دیدی که فکر میکنی اشتباه میگن؟
اما یه مطلب من میگم،حداقل برای خود من این میتونه یه دلیل باشه: پیامبر به دستور خدا نماز خوند و دستور خوندن نماز رو هم بالطبع از جبرییل یاد گرفت.(بگذریم از اینکه اولین نفری که نماز خوند حضرت آدم بود) و در قرآن آیات بسیاری داریم که می فرماید از خدا و رسول پیروی کنید،یک نمونه:
خوب قطعا پیروی عملی ملاک بوده! نه ظاهری! عمله که باعث هدایت میشه!
پیامبر خوب زبانش عرب بوده! انتظار داشتین برای پیامبری که سواد نداشته به زبون فارسی یا انگلیسی و یونانی و ... حرف بزنن و نماز و بگن؟!
می گید چرا ادعیه رو به عربی می خونید؟دلیلی نداره،شما همینکه بشینی دو کلمه با خدای خودت درد دل کنی میشه دعا.بگی خدایا ماشین می خوام،میشه دعا.خدایا سلامتی بده، میشه دعا.خیلی از چیز هایی که ما میگیم خودش دعاست اما توجه نمی کنیم.حالا چرا عربیا رو می خونیم؟چون اولاً اکثر این ادعیه از ائمه روایت شده و یک بار اگر مضامینش رو بخونیم میفهمیم در طرز بیان و چیزهایی که من از خدا میخوام،زمین تا آسمون فرق میکنه.ثانیاً من اگه بخوام نصف اون دعا ها رو از خودم بگم نمی تونم،چون هم دامنه لغاتم کمه هم زبانم الکن.هم اینکه (به شخصه) خیلی خوب نمی تونم با خدای خودم صحبت کنم و وسطش یا کم میارم یا خجالت میکشم خواسته ام رو بیان کنم.اما خوب واقعا بعضی از دعاها رو هم نمی فهمم مثلا دعای کمیل،یه قسمت هاییش رو می فهمم اما خیلی هاش رو نه!(ملت های های گریه می کنن،من در و دیوار نگاه می کنم) ولی دعای ندبه،من عاشق « أین» هاش هستم!
چقدر حرف زدم.لب کلام،بحث تقلیده (اگر شما دلایل اتحاد و حفظ اصل اسلام رو قبول نداشته باشی).من می گم پیامبر این جوری خونده پس من هم اینجوری می خونم،ضمن اینکه خوب پیامبر یاران فارسی زبان هم داشتن.یعنی به عقل سلمان فارسی خطور نکرده که چرا خودش رو دردسر بده و عربی نماز بخونه؟
خوب همون دعا معنی فارسی هم داره! لزومی نداره از حفظ بخونی؟!! معنی فارسیشو بخون! همه همه چیو به خدا میگی هم میفهمی که اصلا چی داری میگی و چی از خدا میخوای!

آخرین ویرایش:
سلام
خیلی ممنون که منو به زدن حرفای قشنگ اما ناحق متهم می کنید.

تا اینجا مشخص شده که حداقل در مورد وهابیون باهم هم عقیده هستیم.آخه منم از این جماعت اصلا خوشم نمی آد.

منم سعی می کنم پشت سر کسی نماز بخونم که عادل باشه. اما اسلام میگه نباید به مردم شک کنیم، یعنی اگه چیزی درباره امام جماعت نمی دونیم فرض رو بر عادل بودن اون بکنیم.
قضیه نماز در بین وهابیون فرق میکنه، شکی نیست که امام وهابی عادل نیست، اما باز هم مسئله وحد پیش میاد. آره وحد، وحدت و باز هم وحدت. چون اگه وحدت نباشه دیگه اسلامی هم نمی مونه!
برای همین هم هست که میگن در اونجا لازم نیست مهر بزارید، لازم هم نیست دوباره قضا کنید.

من منظورتون رو متوجه شدم که برای خدای خدا نماز می خونید، اما خیلی دوست دارم این دوست عزیزم علاوه بر اینکه برای خدا نماز می خونه، کمی هم بفکر حفظ دینی باشه که این نماز خوندش رو از اون داره.
من بخاطر بهشت اسلوب نماز رو حفظ نمی کنم، بخاطر خدا و دینی که خدا معرفی کرده این کار رو می کنم.

محمد رسول خدا وقتی اسلام آورد
ما را به خدا خواند!
ما را به شناخت خویش خواند!
ما را به ستایش پروردگار خویش خواند!
و در کنار اینها ما را برادری خواند!
ما را نماز جماعت خواند!(راستی برای چی؟)
ما را به حفظ وحدت خواند!
و ...

از اینکه از صحبت هام استنباط کردید که دینتون رو زیر سوال بردم عذر می خوام، من چنین منظوری نداشتم.

شاید ایشون بعضی مطالب رو کپی و پست کنند، اما این هم چیزی از ارزش کار ایشون کم نمی کنه، چون ایشون این کار رو با این عقیده انجام می دهند که حرف متخصصین اسلام شناس رو بزنن، نه اینکه مثل من بیسواد بیان و یه سری حرفا و برداشت های شخصی از دین رو که معلوم نیست چند درصدشون واقعا حرف اسلامه رو به اسلام نسبت بدن.(کاش من هم کار ایشون رو می کردم.)

اون بالا هم گفتم من کسی نیستم که بخوام شما رو بی دین معرفی کنم. نه اصلا این طور نیست،
2-مثل خودمید

موفق باشید
2-مثل خودمید

دوستم درسته از من تعریف کردی که بدجوری ازت ممنونم لی خب در مورد 3 بگم که من نمیتونم در مورد کلیت وهابی ها نظر بدم
شاید اون ها برخی اعتقاداتشون درست باشه
من گفتم 4 سال پیش پشت سرشون نماز نخوندم و این هم بنا بر اعتقاداتی بود که موجه ندونستن پیش نماز شاید یکی از موارد ریزش بود;)

شاید ایشون بعضی مطالب رو کپی و پست کنند، اما این هم چیزی از ارزش کار ایشون کم نمی کنه، چون ایشون این کار رو با این عقیده انجام می دهند
من به هیچ وجه ارزش کار ایشون رو زیر سؤال نبردم که نه در این جایگاه هستم و نه کارشون ارزش کمی داشت
فقط گفتم با حفظیات یا همین کپی پیست ها پاسخ من رو ندن چون من هم اون ها رو حفظم و به طبع این بحث به جایی نمی رسید

خدا دین رو برای ما معرفی کرد
برای رستگاری ما
راه های دیگری هم برای جمع بودن و اتحاد هست
اصلا در حالت کلی مسلمانان در جنگ نیستن که قرار باشه در این رابطه و این گونه اتحاد دینی داشته باشند
قطعا خدا اسلام رو برای جنگ و دعوا نفرستاد
شاید برای اتحاد بندگانش
اما اتحاد بندگان معنی داره؟(این واقعا سؤالی بود!!)
منظورم اینه که شاید بهتره بگیم دوستی بندگان;)

آخرین ویرایش:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خیلی وقت بود که دیگه تصمیم داشتم تو این بحثا شرکت نکنم. اما انگار نمیتونم.
چیز زیادی نمیخوام بگم. سوالای ما سوالای واضحیه که کافیه یه کم خودمون روش فکر کنیم.
ماها که داریم روی فارسی یا عربی خوندن نماز با هم بحث میکنیم باید ببینیم واقعا میخوایم بدونیم یا داریم بهونه تراشی میکنیم.
من فقط میخوام بگم خدا در عین حال که انقدر سخت گیره که مثلا گفته نمازو عربی بخونید به همون اندازه هم مهربونه و گفته که به هر زبونی خواستی میتونی با هام حرف بزنی. و حتی اگه لال هم باشی من میشنوم صداتو.
تا حالا نماز خوندن یه ادم لالو دیدین؟ نکنه فکر میکنین اون چون نه به عربی نماز میخونه نه فارسی نمازش قبول نیست.
من دوران ابتدایی و راهنمایی تعدادی از سوره های قرآنو حفظ بودم. تا همین چند وقت پیش هم گه گاهی میخوندم. اما بعد تصمیم گرفتم یکبار فقط معنی قرانو بخونم. و نگاهی مروری روی متن عربیش داشته باشم. هیچوقت مثل الان از خوندنش لذت نبرده بودم. و مثل الان از ایه هاش استفاده نکرده بودم. حالا فکر میکنید خدا میاد بهم میگه نه تو چون فارسی خوندی من برای اون قران خوندنت ارزش قائل نیستم؟ من که فکر میکنم خدا خیلی مهربونتر از این حرفاست.