آرماتور جلدی در پی ها

zahra.civil

عضو جدید
سلام دوستان...
خوب هستید؟یه سوال ازتون داشتم؟

دراجرا درچه پی هایی از آرماتور جلدی استفاده می کنند؟

مبحث نهم فقط یه اشاره خیلی کوچیک به این مطلب کرده...

:)

reza2011

عضو جدید
سلام دوستان...
خوب هستید؟یه سوال ازتون داشتم؟

دراجرا درچه پی هایی از آرماتور جلدی استفاده می کنند؟

مبحث نهم فقط یه اشاره خیلی کوچیک به این مطلب کرده...

:)

سئوال بسيار خوبيه ... البته من به شخصه آرماتور جلدي رو براي فونداسيون اجرا نكردم ولي با جستجو در اينترنت نتايج جالبي رو بدست آوردم :

اين صحبتي هست كه مبحث 9 بيان كرده :

آرماتور جلدی :

در بتنهای حجيم مقدار آرماتور جلدی از رابطه زیر به دست می آید:

این مقدار نباید در هيچ حال از یک ميلگرد به قطر ١٠ ميليمتر در هر ٢٠٠ ميليمتر کمتر باشد.

در ارتباط با تعريف بتن ريزي حجيم يكي از اعضاي سازمان نظام مهندسي قزوين اين سئوال رو از رياست مركز تحقيقات ساختمان و مسكن پرسيده كه متن سئوال اين هست :

سئوالات مطرح شده توسط نظام مهندسی استان قزوین

جناب آقای دکتر فاطمی عقدا
ریاست محترم مرکز تحقیقات مسکن وساختمان وزارت مسکن و شهرسازی

سلام علیکم

احتراماً ؛باتوجه به بند9-17- 8- 6 درخصوص آرماتور جلدی صفحه 237 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان (طراحی واجرای ساختمانهای بتن آرمه که عیناً بدین موضوع درآیین نامه بتن ایران (آبا) به آن اشاره گردیده خواهشمنداست دستور فرمائید درخصوص موارد ذیل اعلام نظر واین سازمان را راهنمايی نمایند .

الف) بتن ریزی باچه ارتفاعی حجیم محسوب می شود؟

ب ) آیا بند فوق شامل فونداسیونهای گسترده باعمق بیش از یک متر ودارای دو سفره شبکه آرماتورپایین وبالا محسوب می شود یا خیر ؟

پاسخ مركز تحقيقات ساختمان و مسكن :

احتراما بازگشت به نامه ان سازمان در خصوص بتن ريزي حجيم و پيش بيني آرماتور جلدي به آگاهي ميرساند :

حجيم بودن بتن ريزي تابع عواملي چون ضخامت بتن , مقدار سيمان , نوع سيمان و شرايط دماي محيطي ميباشد و در مواردي كه تحت تاثير عوامل فوق تنش حرارتي ايجاد شده و احتمال وقوع ترك هايي در بتن باشد بايد ملاحظات طراحي و اجرايي ويژه اي در نظر گرفت .

در مراجع معتبر مانند ACI حد پايين ضخامت بتن براي تفكيك بتن ريزي حجيم تعيين نشده است و تنها به عنوان يك توصيه اجرايي بتن ريزي با ضخامت بيش از 90 سانتيمتر و با عيار سيمان بيش از 350 كيلوگرم در متر مكعب را ميتوان بتن ريزي حجيم به حساب اورد .

هر قطعه بتني كه با شرح فوق بتن ريزي حجيم تلقي گردد از مصاديق اين بند از مبحث 9 بوده و مشمول ضابطه حداقل مقدار آرماتور جلدي ميباشد .

لذا ميشه از اين نامه برداشت كرد كه در مبحث ساختمان بتن ريزي حجيم فقط مختص فونداسيون هاي گسترده اي هست كه ضخامت اونها بالاي 90 سانت و عيار بتن آن بالاي 350 باشد و هيچ يك از ساير انواع فونداسيون مشمول اين بند نميشود .

ضمنا آرماتور جلدي در فونداسيون فقط جهت كنترل ترك هاي ناشي از تنش هاي حرارتي ناشي از بتن ريزي حجيم ميباشد .

آخرین ویرایش:

zahra.civil

عضو جدید
سلام
خیلی ممنونم ازتون......
اطلاعات خوبی بود.....
اما بازم یه چیزایی مبهم هس.......

zahra.civil

عضو جدید
دقیقا معلوم نیست که در چه پروژه هایی و در چه نوع پی از این آرماتور استفاده کنیم.........

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
من كه گفتم براي فونداسيون گسترده مورد استفاده داره با اون 2 شرط گفته شده در پست من .
به به اقا رضا دوباره برگشته:)
خوش اومدی
بهتر بود یه تاپیک میزدی که دوباره برگشتم:eek:،اونجوری همه بچه ها دوباره جمع میشدن:biggrin:
حالا تعطیلات خوش گذشت؟
از شوخی که بگذریم نمیدونم به چی میرسیم...............
ولی خوش اومدی

reza2011

عضو جدید
به به اقا رضا دوباره برگشته:)
خوش اومدی
بهتر بود یه تاپیک میزدی که دوباره برگشتم:eek:،اونجوری همه بچه ها دوباره جمع میشدن:biggrin:
حالا تعطیلات خوش گذشت؟
از شوخی که بگذریم نمیدونم به چی میرسیم...............
ولی خوش اومدی

مرسي امير عزيز ... راستش خواستم بي سر و صدا باشه ... خب دوره غيبت صغري به پايان رسيد و من ظاهر شدم دوباره :biggrin:

راستش هدفم اينه كه يك روزي مدير اين تالار بشم واسه همين نبايد زودي قهر كنم ... بايد با سختي ها ساخت ... ;):D

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسي امير عزيز ... راستش خواستم بي سر و صدا باشه ... خب دوره غيبت صغري به پايان رسيد و من ظاهر شدم دوباره :biggrin:

راستش هدفم اينه كه يك روزي مدير اين تالار بشم واسه همين نبايد زودي قهر كنم ... بايد با سختي ها ساخت ... ;):D
خب این رو اول به مدیر تالار میگفتی،مطمئنا قبول میکرد.
راستش منم تعجب کردم که چرا زود قهر کردی......

reza2011

عضو جدید
خب امير عزيز گفتم ولي قبول نكرد گفت حالا حالا ها بايد آش خوري بكشي توي اين تالار ... :biggrin: اگه موافق باشي ديگه تاپيك زهرا خانم رو خيلي منحرف نكنيم . مرسي امير جان .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب امير عزيز گفتم ولي قبول نكرد گفت حالا حالا ها بايد آش خوري بكشي توي اين تالار ... :biggrin: اگه موافق باشي ديگه تاپيك زهرا خانم رو خيلي منحرف نكنيم . مرسي امير جان .
رییسه دیگه:)
کاریش نمیشه کرد........
البته اش هم مقوی و خوشمزس:biggrin:
اره کلی تاپیک به بیراهه رفت.........
البته جای دیگه ای هم نمیشد بحث کنیم!!!!
موفق باشی

reza2011

عضو جدید
خب حالا اجازه بده من از انحراف درش بيارم ببرمش به سمت هدف دوباره ... :biggrin:

زهرا خانم ببخشيد كه تاپيكت رو يك كم منحرف كرديم ... در مورد آرماتور جلدي اگه سئوالي داشتي در خدمتم ... از دوست و همشهري عزيزم امير خان هم كه هميشه با من بوده بسيار ممنونم .