مردان نمكي از نوع ايراني

Rana-T

عضو جدید

مردان نمكي از نوع ايراني

كشف آخرين مرد نمكي در معدن چهر آباد زنجان يكي از مهمترين موضوعات علمي حوزه باستان شناسي جهان در سال گذشته به شمار رفت.

اوايل سال گذشته هشت نمونه از پارچه هايي که در لباس مردان نمکي استفاده شده و همچنين بافت هاي نرم بدن آن ها براي انجام آزمايش هايي که قدمت اجساد را مشخص کند به دانشگاه آکسفورد فرستاده شده كه درانتها مشخص شد كه مرد نمکي شماره 2 تقريبا همزمان با مرد شماره 1 در يك هزار و 800 سال پيش يعني اواخر دوره اشکاني در معدن مدفون شده است.

بر خلاف تصوري که تا کنون وجود داشت نتيجه آزمايش روي مردان شماره 3و4 نيز نشان داد که آنها در حدود 500 سال پيش از مردان شماره 1و2 يعني در حدود 2300سال پيش و نزديک به دوره هخامنشي در اثر ريزش معدن مرده اند .

نتيجه آزمايشات حاکي از آن بود که معدن چهر آباد نخستين بار در حدود 2500 سال پيش مورد بهره برداري قرار گرفته و 2300 سال پيش براي نخستين بار ريزش کرده است .
بر اساس عقيده باستان شناسان مردان نمکي شماره 4،3و5 در نخستين ريزش معدن کشته شدند و وقتي حدود 500 سال بعد دوباره معدن به بهره برداري مي رسد ،يک بار ديگر ريزش کرده و مردان شماره 1و2 را زير آوار مدفون مي کند. پيدا شدن آخرين مرد نمكي نشان داد كه اين موميايي هاي طبيعي يكي از معدود پديده هاي باستاني هستند كه به واسطه قرار گرفتن در نمك حاوي اطلاعات مهمي در اين زمينه هستند

sma519

عضو جدید
تشكر

تشكر

سلام Rana-T عزيز .
زماني كه اين مرد رو پيدا كردند ، من در زنجان دانشجو بودم و آن را از نزديك در موزه رختشويخانه زنجان ديدم كه خيلي برام جالب بود .
از شما هم تشكر ميكنم به خاطر ارائه اي مطلب .
موفق باشيد . ;)

Rana-T

عضو جدید
سلام Rana-T عزيز .
زماني كه اين مرد رو پيدا كردند ، من در زنجان دانشجو بودم و آن را از نزديك در موزه رختشويخانه زنجان ديدم كه خيلي برام جالب بود .
موفق باشيد . ;)

سلام.ممنونم.حدس مي زنم كه جالب باشند. منم هروقت به زنجان رفتم حتما ميرم تا از نزديك ببينيم.:smile:

Rana-T

عضو جدید
سلام.ممنونم.حدس مي زنم كه جالب باشند. منم هروقت به زنجان رفتم حتما ميرم تا از نزديك ببينيم.:smile:

سلام Rana-T عزيز .
موفق باشيد . ;)

راستي اصلا الان در زنجان هستند يه نه؟؟؟

sma519

عضو جدید
راستي اصلا الان در زنجان هستند يه نه؟؟؟
شنيده ام كه به جاي ديگري منتقل شده . چون زماني كه خبر انتقالش را ( البته از صحت اين خبر مطمئن نيستم ) شنيدم ، مردم زنجان بد جوري از اين موضوع شاكي بودند و همشون اين شكلي شده بودند . :exclaim: :wallbash: