جاذبه های دیدنی و زیبای ایران

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کشور عزیزمان ایران کشوری در جنوب غربی آسیا در منطقهٔ خاورمیانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومترمربع وسعت و بر پایهٔ آخرین آمار سرشماری سازمان ثبت احوال کشور در سال 1390 جمعیت ایران با احتساب مهاجرت ها بیش از 75 میلیون نفر است و پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی، صنعتی و سیاسی این کشور تهران است.

پیشینهٔ آن را در اسطوره‌های کهن ‏ایرانی به آغاز تاریخ می‌رسانند ولی آغاز تاریخ سیاسی آن از آغاز شاهنشاهی مادها است.‏ ایران در شرق با افغانستان و پاکستان؛ در شمال شرقی با ترکمنستان، در بخش میانی شمال با دریای خزر، در شمال غربی با ‏جمهوری آذربایجان و ارمنستان؛ در غرب با ترکیه و عراق؛ و در جنوب با آبهای خلیج فارس و دریای عمان همسایه‌ است.‏‎

بیش از نیمی از ایران ‏کویری و نیمه کویری است. حدود یک سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران، شامل جلگهٔ جنوب دریای خزر و جلگهٔ ‏خوزستان نیز از جلگه‌های حاصلخیز تشکیل شده ‌است.‏ در سال ۱۳۱۶ ه. خ. ایران را به ده استان و در سال ۱۳۸۳ به سی استان تقسیم کرده‌اند.‏ استان‌های ایران عبارت از:‏ آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان ‏رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و ‏بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد می باشند.

ایران امروزه از قومیت‌های زیادی از جمله: مازندرانی، گیلک، لر، آذری، کرد، بلوچ، ترکمن، عرب و تالشی تشکیل شده ‌است. در ایران ‏در حدود ۲۰ زبان و ۱۱۰ گویش زبانی رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه های زبانی ایران را به ترتیب فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، گیلکی ‏و مازندرانی، بلوچی، تالشی و لری، عربی، ترکمنی، ارمنی، آشوری و غیره تشکیل می‌دهند. زبان رسمی ایرانیان فارسی است.

اما از تمام گفتنی های ایران که در این مختصر نمی گنجد بگذریم، زیبایی های کشور عزیزمان ایران بر هیچ کسی پوشیده نیست. ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فردترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. با وجود این شرایط در هر گوشه ای از ایران مناطق زیبایی وجود دارد که هر کدام در نوع خود دیدنی و قابل توصیف است. در این ایمیل تصاویر گوشه ای از زیبایی ها و جاذبه های ایران را برای شما دوستان پرشین استار در نظر گرفته ایم که امیدواریم از تماشای آن لذت ببرید.

نمایی دیدنی در شب از محدوده برج میلاد تهران

سی و سه پل اصفهان

آرامگاه سعدی شیراز

بارگاه مطهر رضوی در مشهد

باغ ارم شیراز

آرامگاه فردوسی در طوس

چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست

بندرعباس و سواحل زیبای خلیج فارس

رود کارون در اهواز

باغ هشت بهشت اصفهان

میدان امیرچقماق در یزد

پارک لاله در تهران

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری در نیشابور

میدان نقش جهان اصفهان

طبیعت زیبای جوانرود در شمال غرب استان کرمانشاه

بنای عالی قاپو در اصفهان

بزرگترین قندیل در غار علی صدر همدان

دور نمایی از تخت جمشید در شیراز

آرامگاه شیخ فریدالدین عطار نیشابوری در نیشابور

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شهر زیبای ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان

نمای بیرونی یكی از تالارهای تخت جمشید در شیراز

آرامگاه کوروش بزرگ در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد در استان فارس

نمایی از هتل داریوش در جزیره زیبای كیش

نمایی دیگر از تهران و نماد زیبای تهران بزرگ

منظره ای زیبا از بالای شیطان كوه لاهیجان در استان گیلان

آبشار زیبای مارگون در غرب شهرستان سپیدان در استان فارس

منظره ای از غروب آفتاب در خلیج همیشه فارس

آتشکده زرتشتیان در یزد

حافظیه در شیراز

قلعه تاریخی بیرجند

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس چرا زمان ارسال پست تو دیرتره؟
فرقی نمی کنه ما داداشیم، اقا مهدی زود تر زده، اقا مهدی غروب آفتاب دو هم بزن، در ضمن در توضیحات استان در اول عکسا 83 و به 89 تغییر بده و البرز رو اضافه کن تا کامل بشه واسه من داره

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرقی نمی کنه ما داداشیم، اقا مهدی زود تر زده، اقا مهدی غروب آفتاب دو هم بزن، در ضمن در توضیحات استان در اول عکسا 83 و به 89 تغییر بده و البرز رو اضافه کن تا کامل بشه واسه من داره
:gol::gol::gol::gol:
باید صحبت کنیم هردوشو حفظ کنن
مثل بعضی قوانین فیزیک که به اسم دو نفره:D

اارکیده

عضو جدید
ننه تو جای نوه منی آخه
ننه مگه شما چندسالته
من یه 210 رو رد کردما

بزارید کوچولو تفاوته بمونه تا نگن از رو دست هم نوشتید:d
حالا از کجا برداشتید هردوتاتون

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
ننه مگه شما چندسالته
من یه 210 رو رد کردما

دیگه دیگه ایم چیزا حفاظتی است من نمی تونم بگم، اسرار محفوظ، آقا مهدی درجه اش بالاست اگه بخواد می تونه بگه

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ننه مگه شما چندسالته
من یه 210 رو رد کردما

ننه مگه شما دختر خاله نوحی؟؟؟

داداش میگه اسراره یعنی اسراره دیگه:redface: