شما مدرن هستين يا سنتي؟

شما مدرن هستين يا سنتي؟

• مدرن هستم

رای: 6 15.0%
  • سنتي هستم

رای: 2 5.0%
  • بستگي به موقعيت داره.بعضي مواقع سنتي و بعضي مواقع مدرن

رای: 32 80.0%

• مجموع رای دهندگان
    40

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
در زندگي و روابط اجتماعی و زندگی شخصی و كار و ... یه بخشی از ذهنم سنتی فکر میکنه و یه بخش دیگرش مدرن و مدام تقابلیست بین این دو مقوله متفاوت از هم.من فکر میکنم این مشکل اکثر ماها یعنی نسل به اصطلاح جدید باشه!
مثلا در دانشگاه هم رفيق بچه مذهبي داشتم و هم رفيق فشن.اما نه کسی مرا برای پارتی رفتن و پایه پارتی بودن قبول داشت، نه برای مراسم مذهبی و دعا و نیایش و روضه خونی! نه بچه مذهبي ها نه فشن ها...
من باورم نمیشه یه نفر الان بیاد بگه که این تقلا رو برای خودش حل کرده! منظورم اینه که هی مدام بین انتخاب این دو تا گیر نکنه و یه جاهایی هی با خودش کلنجار نره! حتی مذهبی ترین دوستان منم یه جاهایی انتخاباشون سنتی نیست و یا اون بچه لائیک هاشونم یه جاهایی دارن سنت رو انتخاب میکنن. طرف نه میتونه به طور قطع با گذشته اش خداحافظی کنه و اون بخش سنتی وجودش رو بذاره کنار و نه اینکه میتونه مدرنیته رو کاملا بپذیره و یه جاهایی میبینه با بخش سنتیش درگیر میشه! ا
تازه هر روز درگیریهامون بین انتخاب بین اینکه کدوم باشیم، بیشتر میشه! واقعیتش اینه که همگون کردن و یا به عبارتی جمع بستن این دو تا واقعا کار سختیه و از عهده هرکسی بر نمیاد! تو رفتارهای اجتماعی مون، برخوردمون با تکنولوژی، محل کارمون، پروژه هامون، آدمهایی که به نوعی باهاشون درگیر هستیم حالا چه دنیای مجازی و چه دنیای واقعی و … تو همه اینا به نوعی این چالش به وجود میاد. از طرفی ما یه سری اعتقادات داریم و به یکسری عرفها معتقدیم و از طرفی براي مدرنيته ارزش قائليم و مي خواهيم از روش هاي مدرن مسائل زندگيمون را حل كنيم. و مي خواهيم با كنار زدن سنت ها نگاهي نو به پديده ها داشته باشيم.
يه مثال كاملا ساده مي زنم مسئله ازدواج:
اصلا دوست ندارم همسرم را پدر و مادرم برايم انتخاب كنن و حتما مي خواهم خودم همسرم را انتخاب كنم.اما وقتي از خانمي خوشم مياد پيش زمينه هاي فكري سنتي و سدهاي ذهني نمي گذارن با اون خانم ارتباط برقرار كنم.......
و از اين نوع موراد زياد تو زندگيم پيش مياد.....
نمي دونم چرا با اينكه مدرن فكر مي كنم اما بعضي مواقع در برخورد با مسائل رويكرد سنتي دارم
آيا من اين جوريم يا شما هم بين سنت و مدرنيته گير كرديد؟؟؟

sweetest

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم مثل شما فکر میکنم
به شخصه زندگی مدرن رو ترجیح میدم ولی تفکرات و باورهای سنتیم رو نمیتونم 100٪ نادیده بگیرم...
شاید وقتی یه تصمیم رو با باور های قدیمی و اعتقادات سنتی خونوادگی میگیرم حداقل خیالم راحته که تجربه شده س و آزمونش رو در گذشته پس داده
ولی کمابیش بدون اینکه خودمون متوجه بشیم مدرنیته وارد زندگی هممون شده همین که من تو اتاقم تنهام ولی با شما تبادل نظر میکنم این یعنی زندگیه مدرن..............

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره.منم این مشکل رو دارم.البته نظر من در مورد سنت اینه که یه سری از رفتارها بنابر شرایط زمونه عادت میشه و اسمش رو میذارن سنت.با اینکه خیلی از سنن خوب و مفید هستن ولی من دوست داشتم که سنن وجود نداشتن تا ازادانه کارایی که به نظر خودم درسته رو انجام بدم.ولی چاره ای نیست سنن الان وجود دارن و مجبوریم بهش عمل کنیم تا بتونیم تو جامعه زندگی کنیم.من بخاطر اینکه نخواستم سنت بشکونم خیلی چیزها رو از دست دادم

GAME_OVER

کاربر فعال باشگاه ورزشی ,
کاربر ممتاز
منم بیشتر بستگی به موقعیتش داره و بیشتر سعی میکنم بعضی سنتها رو کنار بزارم ...

گل احساس

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تو بعضی موارد سنتیم تو بعضی موارد مدرن

بعضی چیزا اصلات دارن به نظرم باید حالت سنتی بودنشونو حفظ کنیم

ولی بعضی موارد هست که باید با شرایط جلو رفت یعنی با تغییر مد اونارم تغییر داد

PESARE IRAN

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين نظر سنجي يه جورايي مشخصه . كسي نميتونه 100 % سنت رو فراموش كنه يا رو به زندگي مدرن چشم بپوشه ...

simiar

عضو جدید
جامعه ی ما در حال گذار از سنت به سمت مدرنیته است و مسائلی رو که شما عنوان کردید از تبعات این دوران گذار است و طبیعتاً اکثر مردم با اون دست و پنجه نرم می کنند و البته شدتش بنا به موقعیت و سن و خانواده و ... کم و زیاد داره.

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
جامعه ی ما در حال گذار از سنت به سمت مدرنیته است و مسائلی رو که شما عنوان کردید از تبعات این دوران گذار است و طبیعتاً اکثر مردم با اون دست و پنجه نرم می کنند و البته شدتش بنا به موقعیت و سن و خانواده و ... کم و زیاد داره.
خب دو تا طرز فكر افراطي در جامعه داريم يكي هر چيز سنتي را منفي مي دونه و به افراد سنتي به چشم امل نگاه مي كنن و يه طرز فكر كه هر كار مدرن را غير عرفي و غير شرعي و تهاجم فرهنگي مي دونه بدون بررسي كاركردهاي صحيح يا غلط آن.
يه سري هم شعار مدرن مي دن اما سنتي عمل مي كنن
كمتر ديدم كسي كه كه حد تعادل را بين اين دو نگرش رعايت كنه

• Like
واکنش ها: Sarp

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
پست مدرن هم بد نیست می بود!!!!!!!!!
به قول یک بزرگی انسان در اخر باید برگرده به همون طبیعت.......

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز

و دنیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من با دوستای صمیمیم 7 نفریم که توی دانشگاه با هم دوست شدیم
هر کدوممون از یه شهره وهر کس یه مدل
دوتا از بچه ها حتی سر کلاس چادرشون رو جمع نمی کردن و یکی دیگه فقط منتطر یه موقعیته که همون یه ذره روسریشو هم بندازه کنار !
یکی از اونایی که چادریه (و میدونم خودش چادر رو انتخاب کرده) بیشتر از من آرایش می کنه!
ما بهترین روزها رو در کنار هم داشتیم

سنتی و مدرن بودن درسته با مذهبی بودن سنجیده میشه ولی یکی نیست
من هنوز نمی دونم منظور سوال شما از سنتی بودن دقیقا مذهبی بودنه و از مدرن بودن لاییک بودن یا نه ؟

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با دوستای صمیمیم 7 نفریم که توی دانشگاه با هم دوست شدیم
هر کدوممون از یه شهره وهر کس یه مدل
دوتا از بچه ها حتی سر کلاس چادرشون رو جمع نمی کردن و یکی دیگه فقط منتطر یه موقعیته که همون یه ذره روسریشو هم بندازه کنار !
یکی از اونایی که چادریه (و میدونم خودش چادر رو انتخاب کرده) بیشتر از من آرایش می کنه!
ما بهترین روزها رو در کنار هم داشتیم

سنتی و مدرن بودن درسته با مذهبی بودن سنجیده میشه ولی یکی نیست
من هنوز نمی دونم منظور سوال شما از سنتی بودن دقیقا مذهبی بودنه و از مدرن بودن لاییک بودن یا نه ؟
خب دوست عزيزم سنتي بودن يه جوري با مذهب در ارتباطه.اما هر كسي مدرنه لامذهب نيست.
چرا بعضيا فكر مي كنن نميشه با رعايت شرع مدرن بود؟؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب دوست عزيزم سنتي بودن يه جوري با مذهب در ارتباطه.اما هر كسي مدرنه لامذهب نيست.
چرا بعضيا فكر مي كنن نميشه با رعايت شرع مدرن بود؟؟؟
دوست عزیز در ارتباطه چون ارتباط داده شده،
به نظر من میشه هم مذهبی بود و هم مدرن، بستگی به تعریف مدرن بودن داره،
من به شخصه تا جایی که مذهب اجازه بده و بتونم سعی می کنم مدرن باشم، اما اولویتم مذهبه،
اما در مورد عرف (اگه جز سنت باشه) زیاد تو قید و بندش نمی مونم،

واقعیت اینه که هر انتخابی یه مسولیتی میاره و این انتخاب مذهب در درجه اول هم همین طور،
منی که مذهبو انتخاب می کنم پای قواعدش هم سعی می کنم بمونم، مثل همین نداشتن ربطه دوستی خاص با جنس مخالف تو دوران مجردی که شما مثال زدین، با اینکه شاید گاهی حس کنم نیازه و دارم از بقیه عقب می مونم.

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه كه گاهي سنتي و گاهي مدرن را انتخاب كردن.
پس اين همه آدم هاي كاملا سنتي يا كاملا مدرن كه در جامعه مي بينيم از كجا مي آيند؟؟؟

minoo-lovely

عضو جدید
این روزا همه به سمت مدرنیته کشیده شدن و حتی هستن آدم هایی که سنتی هستن اما از ترس اینکه کسی بهشون نگه امل یا بی کلاس خودشون مدرن نشون میدن ؛ اما واقعا من هم بعضی مواقع بسته به شرایطی که پیش میاد سنتی عمل میکنم. پس نمیتونم بگم 100% مدرن یا 100% سنتی هستم. واقعا با این همه ادعایی که داریم که مدرنیم به نظرم همه بعضی مواقع سنتی عمل میکنن.

mina.eror

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بابت تایپیک جالبتون بستگی به موقعیت داره من ترجیح میدم زیر سایه ی سنت ها با افکار مدرن زندگی کنم یعنی توسط سنت راه رو پیدا کنم و با افکار مدرن هدایتش کنم

mahsamah110

عضو جدید
راستشو بخوای، معیاری که من موقع انتخاب رفتارام چکش میکنم نه سنته نه مدرنیته!!!!

و تا حالا هم دقت نکرده ام ببینم چقدر از کدوم

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مسئله اينه كه ما نه تعريف سنتيمون درسته نه تعريف مدرنمون:biggrin::biggrin:
مسلما مدرن بودن به معني بي قيدي و بي بند و باري نيست و سنتي هم به معناي عدم تعامل در جامعه نيست!

اما من سعي ميكنم برخورد اجتماعي درست داشته باشم حدوحدود رو رعايت كنم وطوري رفتار كنم كه كسي هم از حد خودش خارج نشه(حالانميدونم اين سنتيه يا مدرن!!!!!:biggrin::biggrin:)

A M I N_BND

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسئله اينه كه ما نه تعريف سنتيمون درسته نه تعريف مدرنمون:biggrin::biggrin:
مسلما مدرن بودن به معني بي قيدي و بي بند و باري نيست و سنتي هم به معناي عدم تعامل در جامعه نيست!

اما من سعي ميكنم برخورد اجتماعي درست داشته باشم حدوحدود رو رعايت كنم وطوري رفتار كنم كه كسي هم از حد خودش خارج نشه(حالانميدونم اين سنتيه يا مدرن!!!!!:biggrin::biggrin:)
من 100% سنتی ام

malihe68

عضو جدید
ببینید.تا حالا تو جریان دوستیابی مشکل نداشتم چون تو عمرم حتی یه دوست هم نداشتم"(طرز زندگی کردن من این جوریه).ولی چند وقت پیش در مورد ازدواج می خواستم از یه جهت بسنجم ولی بعد فهمیدم هیچ چیزی نمیشه از یه جهت سنجید"ناخواسته واسه هر کاری باید هر دو جهت رو با هم ادغام بدی...مشکل همه همینه ولی من یه مشاور دارم که هر چیزی رو از هر دو جهت که شما میگید(سنتی و مذهبی) می سنجه..خواستی بگید شمارش بهتون میدم.مطمئنا می تونه کمکتون کنه(پس من نه میگم سنتی و نه مدرن و نه موقعیت...داداش من این دو باید با هم باشند)

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته
سنت یعنی تجربه
یه مثال میزنم
الان حجامت که قدمت چند هزار ساله داره از طرف علوم پیشرفته پزشکی هم تایید میشه
و یا درمانهای سنتی که قدمت چند هزار ساله دارن . مثل طب سوزنی
این درمانها روی میلیونها نفر در گذر دوران آزمایش شده اند و امتحان خودشون رو پس داده اند .
پس نمیشه مثلا حجامت رو کلا کنار گذاشت و یه درمان جایگزین واسش در نظر گرفت
چون این جایگزینی یعنی باز هم مرگ چند میلیون نفر دیگه

منظورم از این مثال اهمیت تجربه بود
نمیشه اهمیت تجربه ای که در زندگی سنتی به دست اومده رو به کل نادیده گرفت
به نظر من حتی کنار گذاشتن تدریجی این تجربه هم غیرعاقلانه هست
کنار گذاشتن زندگی سنتی یعنی شروع از صفر