از وزارت نفت وگاز به دلیل تحریف مهندسی مواد با نام جعلی مهندسی ایمنی و بازرسی شکایت مکنیم

goshtas

عضو جدید
با سلام
در آزمون استخدامی1390 نفت از مهندسی ایمنی و بازرسی نام برده شده است و فقط در مقطع دکتری نام مهندسی مواد به چشم می خورد.بر کسی پوشیده نیست که مهندسی ایمنی و ایمنی از دل مهندسی مواد و متالورژی (صنعتی ) استخراج شده است. برای مثال این جانب دانشجوی ارشد مهندس مواد-جوشکاری در دانشگاه چمران اهواز هستم و یکی از دوستان من در دانشگاه نفت آبادان در حال تحصیل در رشته ایمنی است و ایشان پروژه خود را در مورد جوشکاری انتخاب کرده است چون جز انتخاب پروژه های مهندسی مواد راهی ندارد.
تمامی اساتید این رشته از متخصین متالورژی هستند.تمام دروس در یک راستا هستند چه در لیسانس چه در ارشد فقط اسم مدرک متفاوت هست.
برای مدرک دکتری هم دلیل ذکر مهندسی مواد این است که معادل آن یعنی ایمنی و بازرسی وجود ندارد.
لطفا جهت اطلاع و ارسال شکایت به وزیر نفت به همه دوستان اقدام گردد. چه بسا در آزمونهای بعدی شرکت های فولاد نیز نامی از متالورژی در میان نباشد.
vazir-naft@mop.ir

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا من هم با این موضوع برخورد کرده بودم. همه رشته ها از کتابداری تا کودک یاری رو می گیرن به مواد که می رسه اینجوری میشه. لااقل نمی نویسن مهندس مواد- بازرسی.
جالبه تو خود وزارت نفت، بین قدیمیاشون هم متالورژ دارن ولی نمی دونم چرا الان اینجوری می کنن!

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا به نظرتون به این ایمیل ها توجهی میشه؟
من که می گم اگه نامه ای قراره فرستاده بشه باید به اداره کارگزینی شرکت ملی نفت و گاز فرستاده بشه. شاید هم وزیر نفت ترتیب اثر بده ولی مطمئنا مربوط به وزیر نمیشه.

goshtas

عضو جدید
اکثر دوستان کله هاشون داغه
من که 4- 5 ساله هم درس میخونم و هم کار میکنم دارم می بینم چه حقی از بچه های متالورژی داره ضایع میشه بطور مثال:
مهندس جوش(رشته خودم )=مهندس مکانیک فرض گرفته میشه
مهندس کنترل کیفیت (صنایع فولاد) =مهندس صنایع
مهندس خوردگی،رنگ،پوشش=کارشناس شیمی
آزمایشگاه=شیمی ،فیزیک
ریختگری،قالب سازی ،daicast = مکانیک

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرم ثبت نام در آزمون استخدامي شرکت گاز

مقطع رشته گرايش كارشناسي مهندسي مكانيك طراحي جامدات/ساخت و توليد/حرارت و سيالات/تاسيسات حرارتي و برودتي مهندسي شيمي گاز/پالايش/ پتروشيمي/طراحي فرآيند مهندسي عمران عمران/راه و ساختمان مهندسي كامپيوتر سخت افزار/نرم افزار مهندسي برق كنترل/الكترونيك/ابزار دقيق مهندسي برق قدرت مهندسي ايمني و بازرسي - حسابداري - شيمي كاربردي/محض/تجزيه فيزيك كاربردي كاربردي/محض مهندسي صنايع برنامه ريزي و تحليل سيستمها/توليد صنعتي/تكنولوژي صنعتي
و باز هم خبری از مهندسی مواد نیست.

آخرین ویرایش:

mohammad asgary

عضو جدید
اکثر دوستان کله هاشون داغه
من که 4- 5 ساله هم درس میخونم و هم کار میکنم دارم می بینم چه حقی از بچه های متالورژی داره ضایع میشه بطور مثال:
مهندس جوش(رشته خودم )=مهندس مکانیک فرض گرفته میشه
مهندس کنترل کیفیت (صنایع فولاد) =مهندس صنایع
مهندس خوردگی،رنگ،پوشش=کارشناس شیمی
آزمایشگاه=شیمی ،فیزیک
ریختگری،قالب سازی ،daicast = مکانیک

لطفا از این افراد ناآشنا با هر رشته مهدنسی به عنوان مهندس یاد نکنید.:mad:
یعنی فرق دو واحد علم مواد با کلی درس تخصصی رشته مواد اینه که اون دو واحد بهتره:que:

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا از این افراد ناآشنا با هر رشته مهدنسی به عنوان مهندس یاد نکنید.:mad:
یعنی فرق دو واحد علم مواد با کلی درس تخصصی رشته مواد اینه که اون دو واحد بهتره:que:
بچه ها بیایید بجای انکار رشته های دیگه ی مهندسی به اثبات توانایی هامون تو صنعت بپردازیم. نشون بدیم خیلی تفاوت خواهد کرد اگر کار به دست افراد متخصص سپرده بشه.

متال 86

عضو جدید
سلام دوست عزیز من کارآموزیم را تو شرکت گاز بودم اونجا چارت متالورژی تعریف نشده بود . منم با نظر شما کاملا موافقم . حقمون داره 100% ضایع میشه.

mobina_1992

عضو جدید
سلام ........ وافعا پستتون رو ک دیدم جا خوردم............
یعنی هیچ کدوم از شما نمی ونید مهندسی ایمنی حفاظت و مهندسی بازرسی فنی 2 تا رشته است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:eek:
من رشته ام بازرسی فنیه و 1 سالی میشه دنبال استخدامی ها شرکت نفت ام و بجز این مورد ک شرکت نفت افتخار داده بود و منت گذاشته بودو اسمی هم از این رشته ها برده بود واقعا تعجب کردم. با اینکه این رشته فقط تو دانشگاه صنعت نفت آبادان ارائه میشه و زیر نظر وزارت نفته ولی بچه هاهمیشه با مشکل کار مواجه اند.و جالبه بدونید که با اینکه پالایشگاه ها از جمله پالایشگاه آبادان قسمت بازرسی فنی داره ولی هیچ مهندس بازرسی فنی اونجا نیست و همه مهندس مکانیک اند.
و باید ب خدمتتون برسونم ک از گرایش های این رشته مهندسی خوردگی و جوشکاری هم هست و تقریبا ی رشته ی آچار فرانسه است... و واحد های درسیش خیلی نزدیک ب مکانیکه.
از شما میخوام لاقل اومدین نت ی سرچ بزنید بعد پستتون رو بذارید.

مخلصیم;)

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
ای بابا مگه داستان ما با بچه های مکانیک رو نمیدونین؟؟؟!!!! یا حتی نقشه کشی صنعتی!!!!!!!!
فقط اینا کافیه یه سری از مهارت های مارو داشته باشن و برن جای ما وایسن به کار کردن....
حرف تازه ای نیست که بخواد آدمو شکه کنه.... :mad:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام ........ وافعا پستتون رو ک دیدم جا خوردم............
یعنی هیچ کدوم از شما نمی ونید مهندسی ایمنی حفاظت و مهندسی بازرسی فنی 2 تا رشته است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:eek:
من رشته ام بازرسی فنیه و 1 سالی میشه دنبال استخدامی ها شرکت نفت ام و بجز این مورد ک شرکت نفت افتخار داده بود و منت گذاشته بودو اسمی هم از این رشته ها برده بود واقعا تعجب کردم. با اینکه این رشته فقط تو دانشگاه صنعت نفت آبادان ارائه میشه و زیر نظر وزارت نفته ولی بچه هاهمیشه با مشکل کار مواجه اند.و جالبه بدونید که با اینکه پالایشگاه ها از جمله پالایشگاه آبادان قسمت بازرسی فنی داره ولی هیچ مهندس بازرسی فنی اونجا نیست و همه مهندس مکانیک اند.
و باید ب خدمتتون برسونم ک از گرایش های این رشته مهندسی خوردگی و جوشکاری هم هست و تقریبا ی رشته ی آچار فرانسه است... و واحد های درسیش خیلی نزدیک ب مکانیکه.
از شما میخوام لاقل اومدین نت ی سرچ بزنید بعد پستتون رو بذارید.

مخلصیم;)

جالب بود!
حقیقتش من یکی که نمی دونستم ...
روشن شدیم !

جوجه سرامیکی

عضو جدید
بدبختی ما اینه که میگن مهندسی مواد مادر تمامی مهندسی هاست.والا ما نقشه کشی پاس کردیم،اکثر درسهای مکانیک ،مهندسی شیمی،.... پاس کردیم اما همیشه حق ما موادی ها رو خوردند و میخورند.

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
بدبختی ما اینه که میگن مهندسی مواد مادر تمامی مهندسی هاست.والا ما نقشه کشی پاس کردیم،اکثر درسهای مکانیک ،مهندسی شیمی،.... پاس کردیم اما همیشه حق ما موادی ها رو خوردند و میخورند.

برعکس می گی!!!
مکانیک واحدهای ما رو بر می داره و پاس می کنه! شیمی ام که ماشالله شده متخصص سرامیک ! تو سیمان و کاشی اونا جای ما رو گرفتند تو فولاد و آهن هم مکانیکی ها!

Ho$$ein

کاربر ممتاز
برعکس می گی!!!
مکانیک واحدهای ما رو بر می داره و پاس می کنه! شیمی ام که ماشالله شده متخصص سرامیک ! تو سیمان و کاشی اونا جای ما رو گرفتند تو فولاد و آهن هم مکانیکی ها!

دقیقاً !!!
همه درس های ما رو مکانیک ها پاس می کنن!!!و در ادامه ... بجای ما میرن سرکار !!!

Melted_Boy

کاربر ممتاز
برعکس می گی!!!

ای بابا حمید جون...
درد که یکی دوتا نیست؟؟!!!!
اینجا همه چیزش همینجوریه!!!!!
تو اداره ثبت شیراز وقتی یه فارغ التحصیل محیط زیست میزره کار میکنه، دیگه چه توقعی داری؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:biggrin:
حالا باز خوبه تو رشته های ما مهندس جای مهندس میره وای میسه به کار کردن!!!!

x_ray1366

عضو جدید
واقعا که........

واقعا که........

سلام
به نظر من وقتی اطلاعاتی در مورد رشته ای ندارید الکی اظهار نظر نفرمایید، من خودم بازرسی فنی خوندم تو همون دانشکده، پارسال فارغ التحصیل شدم، موضوع پایان نامم هم ultarasonic flowmeters in oil and gas industries بوده و هیچ ربطی هم به مواد نداره، اینم بگم من خودم ارشد متالورژی دارم می خونم و کلی پیش نیاز خوردم، شما کدوم یکی از این واحدها رو پاس کردید؟؟؟؟
موازنه ی جرم و انرژی، انتقال حرارت و آزش، انتقال جرم و آزش، مکانیک سیالات و آزش، مخازن تحت فشار، اندازه گیری کمیت های مهندسی، برق2 وآزش، برق قدرت، ماشین آلات صنعتی، مدیریت خوردگی، شیمی آلی، شیمی تجزیه و درسای دیگه که الان تو ذهنم نیست، اصلا شما چند واحد خوردگی میخونید؟؟؟ مطمئنا از ما کمتر خوندید.
رشته ی ما براساس نیاز صنعت نفت ایجاد شده که ترکیبی از رشته های برق، مکانیک، شیمی و متالورژی هست. حالا مختارید شکایت کنید و به نظر منم این کار رو انجام بدید ولی مطمئن باشید بهتون میخندند که اطلاعی ندارید. به هر قیمتی شده می خواید یه تاپیک بذارید؟؟؟؟؟

• Like
واکنش ها: tre

Melted_Boy

کاربر ممتاز
لطفا اطلاعات غلط منتشر نکنید...

قطعاً اطلاعات غلط نیست، شاید بخشی از حرفاتون درست باشه، ولی کاملاً مورد تایید نیست.
شاید مطالبی که بچه ها تو خوردگی در درشته ما میخونن خیلی پیچیده تر از شما باشه! شما هم نمیتونی در رابطه با درسهای مواد که پاس نکردین در دوره ی کارشناسی به عنوان یک مهندس مواد نظر بدین.
۱۰۰% شما همه ی درسای مواد بهتون پیش نخورده.

در ضمن ما تو ارشد گرایش داریم: خوردگی، شکل، شناسایی، استخراجی، بیو، ریختگری،...
شما منظورت کدومشه؟؟؟!!!

x_ray1366

عضو جدید
100%
دوست عزیز من بدون داشتن اطلاعات کافی اظهار نظر نمیکنم، شک نکنید لب مطلبی که دوستمون گفتن غلطه، من خودم ارشد جوشکاری قبول شدم، من منظورم ارشد نبود، کارشناسی رو گفتم. خیلی از بچه های بازرسی که ارشد بازرسی نمیدن ارشد شیمی شرکت میکنند، من table درسی کارشناسی مهندسی مواد رو دارم و از روی اون اظهار نظر کردم ودر جواب حرف ایشون بود که گفتند تمامی دروس بازرسی در راستای مواد هست، اصل منظور بنده و لب مطلب اینه که بازرسی فنی ترکیبی از رشته هاست و صرفا دروس رشته ی مواد رو شامل نمیشه، و به هیچ وجه درست نیست که بخواید لفظ "جعلی" رو به کار ببرید. اگه table درسی بازرسی فنی و مواد رو کنار هم بذارید خودتون متوجه میشید شما و دوستمون در اشتباهید.

• Like
واکنش ها: tre

x_ray1366

عضو جدید
من این جملات رو عرض میکنم:
"ایشان پروژه خود را در مورد جوشکاری انتخاب کرده است چون جز انتخاب پروژه های مهندسی مواد راهی ندارد" این حرف کاملا غلطه چون منه بازرس فنی، پروژه ام تو فیلد مکانیک بود!!!
"تمام دروس در یک راستا هستند چه در لیسانس چه در ارشد" اصلا اینطور نیست، اگه حرف بنده رو قبول ندارید table درسی بازرسی و مواد رو کنار هم بذارید، چه در لیسانس چه در ارشد!!!
اینم بدونید رشته ی همکار بنده در شرکت نفت و گاز پارس در واحد بازرسی فنی مواد هست و خیلی از اطلاعاتم رو از ایشون گرفتم

Melted_Boy

کاربر ممتاز
100%
دوست عزیز من بدون داشتن اطلاعات کافی اظهار نظر نمیکنم، شک نکنید لب مطلبی که دوستمون گفتن غلطه، من خودم ارشد جوشکاری قبول شدم، من منظورم ارشد نبود، کارشناسی رو گفتم. خیلی از بچه های بازرسی که ارشد بازرسی نمیدن ارشد شیمی شرکت میکنند، من table درسی کارشناسی مهندسی مواد رو دارم و از روی اون اظهار نظر کردم ودر جواب حرف ایشون بود که گفتند تمامی دروس بازرسی در راستای مواد هست، اصل منظور بنده و لب مطلب اینه که بازرسی فنی ترکیبی از رشته هاست و صرفا دروس رشته ی مواد رو شامل نمیشه، و به هیچ وجه درست نیست که بخواید لفظ "جعلی" رو به کار ببرید. اگه table درسی بازرسی فنی و مواد رو کنار هم بذارید خودتون متوجه میشید شما و دوستمون در اشتباهید.

بله! موفق باشید
امیدواریم که این مشکل هرچه سریع تر حل بشه بین همه!!
این مشکل هم تا وقتی وقتی انشاا... حل میشه که نظام مهندسی مواد و متالورژی هرچه سریع تر شکل بگیره

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
از مواد مظلوم تر بدبخت تر نیست...
آدم حرصش در میاد همه رشته ها به جز برق و کامپیوتر همه علم مواد و چندتا از درسامون رو می خونن و هیچ کدومشون هم مهندسی مواد رو رشته نمی دونن جالبه :mad:
عجب مصیبتی داریم با این وضعیتها... بازرسی فنی یک میان رشته است اصلا جزو رشته های فنی و مهندسی نیست ... این رشته هم برای ما که اساس صنعت هستیم شاخ شده :)

alireza_hadi

عضو جدید
مهندسی شیمی

مهندسی شیمی

برعکس می گی!!!
جالبه اولین باریه که میشنوم مهندسی شیمی جای مهندس مواد رو گرفته !!!! مهندسی شیمی رشته ای هست که بخاطر درسایی مثل طراحی راکتور و امثال اون تو هر نوع کارخونه ای از جمله سیمان کاربرد داره

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
جالبه اولین باریه که میشنوم مهندسی شیمی جای مهندس مواد رو گرفته !!!! مهندسی شیمی رشته ای هست که بخاطر درسایی مثل طراحی راکتور و امثال اون تو هر نوع کارخونه ای از جمله سیمان کاربرد داره

طراحی راکتور هم ما داریم... درسی داریم به نام سینتیک مهندسی مواد... که اون رو شامل می شه!!! در ضمن تو ارشد مواد جز 6 رشته سطح بالایی است و سخت چون ریاضی مهندسی رو امتحان می ده!! اما مهندسی شیمی چی ؟!!
1.مهندسی برق
2.مهندسی کامپیوتر
3.مهندسی مکانیک
4.مهندسی مواد
5.مهندسی هوافضا
6.مهندسی پزشکی

مواد کم رشته ای نیست متالورژی که اساس صنعت ه!!! بدون سرامیک هم اصلا نمی تونید یک ساختمان رو بسازید...!!!! شیشه ها عجیب ترین مواد هستند که فقط سرامیک ها این خواص نوری رو دارند.!!! سرامیک اونقدر متنوع هست که جاش اینجا نیست که بازگو بشه!!!
درضمن سیمان جزو سرامیکهاست... جزو سرامیکهای سنتی و چسب های سرامیکی محسوب می شه!!!

alireza_hadi

عضو جدید
برای اطلاعتون میگم که مهندسی شیمی هم در کنکور ارشدش کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی داره با ضریب 3 که شامل معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی و خود کاربرد ریاضیات در م.شیمی میشه . در ضمن سطح رشته هارو همه میدونن و نیازی به توضیح بیشتر نیست...

L_1363

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
در آزمون استخدامی1390 نفت از مهندسی ایمنی و بازرسی نام برده شده است و فقط در مقطع دکتری نام مهندسی مواد به چشم می خورد.بر کسی پوشیده نیست که مهندسی ایمنی و ایمنی از دل مهندسی مواد و متالورژی (صنعتی ) استخراج شده است. برای مثال این جانب دانشجوی ارشد مهندس مواد-جوشکاری در دانشگاه چمران اهواز هستم و یکی از دوستان من در دانشگاه نفت آبادان در حال تحصیل در رشته ایمنی است و ایشان پروژه خود را در مورد جوشکاری انتخاب کرده است چون جز انتخاب پروژه های مهندسی مواد راهی ندارد.
تمامی اساتید این رشته از متخصین متالورژی هستند.تمام دروس در یک راستا هستند چه در لیسانس چه در ارشد فقط اسم مدرک متفاوت هست.
برای مدرک دکتری هم دلیل ذکر مهندسی مواد این است که معادل آن یعنی ایمنی و بازرسی وجود ندارد.
لطفا جهت اطلاع و ارسال شکایت به وزیر نفت به همه دوستان اقدام گردد. چه بسا در آزمونهای بعدی شرکت های فولاد نیز نامی از متالورژی در میان نباشد.
vazir-naft@mop.ir

خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون- من هم گرایشم خوردگی و حفاظت فلزات- با وجود اینکه این رشته در نفت و گاز باید پر کاربرد باشه- من تا حالا تو استخدام های نفت و گاز اصلا اسمی از رشته مهندسی مواد ندیدم-واقعا در حق ما مهندسین مواد داره ظلم میشه. من بارها به شرکت نفت و گاز مراجعه کردم ولی در 90% موارد حتی اونها نام رشته مهندسی مواد رو هم نشنیدن-بنظرتون آیا راهی وجود داره که شرکت نفت و گاز رشته مهندسی مواد رو هم بر داره ؟

2276417

کاربر فعال
با سلام
vazir-naft@mop.ir
باه کاملا درست می فرمائید.

بالا