برسي نيرو هاي اعمالي بر خودرو Hot

امین قیاسی 1986

عضو جدید
سلام
يه كم بزنيم توي فاز تخصص
انشاالله كه همگي خوبن و ايام به كامه
در اين تاپيك در مورد نيرو هايي كه بر خودروي در حال حركت اعمال ميشوند، بحث خواهند شد
نيروهاي مثبت كه وجودشان براي ما موجب خورسنديست و منفي : كه بايد به حداقل برسانيم و در انديشه ي حدف آنها باشيم
عزيزان بسم الله . . . :smile:

امین قیاسی 1986

عضو جدید
از قرار معلوم اين تاپيك زياد مشتري نداره :(
يه راهنمايي:
كل نيروهاي وارده به دو دسته ي عمده تقسيم ميشن/
1). نيروي ثابت . . . كه هميشه بر خودرو اعمال هستند (چه در زمان سكون و چه در زمان حركت)
2). نيرو هاي متغير . . . با حركت خودرو و مثبت و منفي شدن شتاب ، كم و زياد ميشن .

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
خوب به نظرم باید با شکل پیش رفت آقا امین اگه می شه یک شکل بزارید و بعد روی اون بحث کنیم
البته اگه من هم شکلی پیدا کنم که نیروها را نشان داده حتما می زارم

امین قیاسی 1986

عضو جدید
اين عكس رو گذاشتم هر چي در ذهن داريد پياده كنيد ، منم تك تك نيرو ها رو روي عكس مي كشم و نمايش ميدم

يا علي​

safa_re5000

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين عكس رو گذاشتم هر چي در ذهن داريد پياده كنيد ، منم تك تك نيرو ها رو روي عكس مي كشم و نمايش ميدم

يا علي​

سلااااااااااااام داش امین گل...بابا تخصصصصصص..:)
باشه..من اول شروع میکنم!

اول از همه بذارین اینجوری بگم! فرق یه خودروی فرمول یک با پیکان چیه؟!فقط تو موتورشونه؟یا چیزای دیگه ایم تاثیرگذاره؟!
فعلا بذارین درمورد نیروی محرکه صحبت نکنم..بیشتر میخوام در مورد آیرودینامیک خودرو بحث کنم..!

و اما پیکان و فرمول یک! میدونستین یه خودروی فرمول یک میتونه با سرعت پیکان روی سقف یه تونل حرکت کنه؟یعنی جوری حرکت میکنه که ماشین نمی افته رو زمین!چرا؟پس نیروی جاذبه چی میشه؟!جوابش یه کلمست...نیروی ایرودینامیک که با هوای برخوردی به ماشین بازی میکنه و باعث میشه اون به علاوه نیروی گریز از مرکز به نیروی جاذبه زمین غلبه کنن...پس یکی از عوامل موثر بر روی سرعت و نیروهای مقاوم در برابر حرکت نیروی آیرودینامیکه...

...این داستان ادامه دارد...

امین قیاسی 1986

عضو جدید
فعلا بحث در محدوده ي اين سه نيرويست كه در شكل مي بينيد
سه نيرويي رو كه در تصوير اعمال شده رو مشاهده ميكنيد به ترتيب
1.نيروي پسا يا دراگ(Drag)
2.نيروي بالا برنده يا ليفت(Lift)
3.نيروي وزن خودرو (mg)
كسي از دوستان توضيحي در رابطه با شكل داره ؟
لطفا در بحث شركت كنيد

امین قیاسی 1986

عضو جدید
بزن دست قشنگه رو
عليرضا دمتگرم و دلت خنك
خوبه و جالب / خوبيش براي اينه كه استارت رو زدي و جالبي موضوع اينكه F1 رو با پير صنعت خودروهاي دنيا مقايسه كردي :biggrin:
ازت ممنونم كه شركت كردي /بيشترين بحث ما هم در مورد ايروديناميك ،پايداري و نا پايداري ها و . . . خودروست كه با افزايش سرعت تغيير ميكنن
براي شروع سه نيرويي رو كه در تصوير مشخص كردم ، تحليل كنيم تا بعد به ديگر موارد برسيم :D;)

امین قیاسی 1986

عضو جدید

توضيحات براي نيروي شماره ي 1 :همان مقاومت هوا ست كه با سرعت گرفتن، سدي براي حركت ميشه .
اين نيرو با افزايش سرعت زياد شده و از تمايل ممانعت از حركت خودرو به جلو ميشود كه فرم آيوديناميك خودرو در حل اين مشكل بسيار موثر است .
راهكار هاي مقابله با نيروي دراگ(ِDrag):
1.همون طور كه عرض كردم بدنه خودرو بايد ايرو ديناميك باشه تا اين مقاومت كمتر بشه
2.در چنين مواقعي سعي ميشه عقب خودرو طوري طراحي بشه كه اصتلاحا بايد (كات )بشه كه هواي عبوري از خودرو زماني كه به انتهاي(عقب) خودرو ميرسه ، هواي عبوري نيرويي رو به انتهاي خودرو وارد كنه تا مقداري با نيروي دراگ مقابله بشه
اين از تشريح نيروي اول (اگه چيزي ديگه به خاطرم اومد اضافه ميكنم و شما دوستان هم ياري بديد)

امین قیاسی 1986

عضو جدید
تشريح نيرو ي ليفت (Lift)

تشريح نيرو ي ليفت (Lift)

تشريح نيرو ي شماره ي 2.ليفت (Lift)
اين نيرو زماني به حد نهايي ميرسد كه خود رو با سرعت بالا در حال حركت باشيد و با افزايش سرعت نيروي ليفت به طور تصاعدي افزايش ميابد
ليفت در خودرو يك نيروي نا خواسته است و منفي به شمار ميرود ، وجود اين نيرو در خودرو باعث ميشود تا خودرو گرايش به بالا رفتن كاهش وزن پيدا كند و چسبندگي و پايداري خودرو در سطح جاده كاسته ميشود . با كاهش چسبندگي خودرو ، زماني كه مانعي بر سر راه باشد و بخصوص بر سر پيچ ها خودرو به راحتي منحرف ميشود
راهكار هاي مقابله با نيروي ليفت :
1. در خودروهاي مدرن اين نيرو به حداقل رسيده است ، بدليل طراحي دقيق و اصول آيروديناميكي كه در آن رعايت شده
طوري كه با عبور هوا ، خودرو تمايل به چسبندگي دارد تا بلند شدن
2.استفاده از اسپويلر (باله ي عقب ) .
اسپويلر دو نكته ي مثبت و يك منفي دارد
مثبت :
1.چسبندگي خودرو را افزايش ميدهد
2. هواي عبوري از خودرو را مواج ميكند كه با نيروي دراگ مقابله خواهد كرد
منفي :
1. سرعت نهايي خودرو را كاهش ميدهد

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
با اجازه من هم وارد بحث می شم
در مورد نیروی درگ تا اونجا که من می دونم ، می شه این نیرو را به حداقل رساند اما مشکل بزرگی که خودرو سازها باهاش رو برو هستند زیبایی خودرو هست که دقیقا با کاهش نیروی درگ و آیرودینامیکی خوب رابطه عکس داره
شکل خودرو خیلی عجیب و غریب می شه نمونه های زیادی از این طرحها زده شده اما بخاطر نازیبایی تولید نشده
اما هنوز هم خودرو سازها برای طراحی خودروها با آیرودینامیک خوب و البته شکلی زیبا در رقابت هستند

امین قیاسی 1986

عضو جدید
با اجازه من هم وارد بحث می شم
در مورد نیروی درگ تا اونجا که من می دونم ، می شه این نیرو را به حداقل رساند اما مشکل بزرگی که خودرو سازها باهاش رو برو هستند زیبایی خودرو هست که دقیقا با کاهش نیروی درگ و آیرودینامیکی خوب رابطه عکس داره
شکل خودرو خیلی عجیب و غریب می شه نمونه های زیادی از این طرحها زده شده اما بخاطر نازیبایی تولید نشده
اما هنوز هم خودرو سازها برای طراحی خودروها با آیرودینامیک خوب و البته شکلی زیبا در رقابت هستند
از اينكه وارد بحث شدي خوشحالم و از اطلاعات مفيدت ما رو سهيم ميكني سپاسگذارم
بله دقيقا همون طوره كه فرموديد
بهترين فرم آيروديناميك مدلي هست به نام آير فول كه ايده آل ترين فرم براي طراحي بدنه به شمار ميره چه در خودرو و چه در هواپيما و قطار و ديگر وسايلي كه با جريان هوا سر و كار دارن

تصاوير زير نشانگر آيرفول هستند كه تصديق حرف آقا احمد گله ، كه اگه بخوان الگو رو رعايت كنن خودرو ها چه زشت ميشن
ولي در كل اين مسير رو دنبال ميكنن

دقيقا همينه

آخرین ویرایش:

امین قیاسی 1986

عضو جدید
نيروي وزن خودرو

نيروي وزن خودرو

تشريح سومين نيرو (mg=جرم خودرو در 80665/9) نيروي وزن

از قبل ميدونيم كه كره زمين به خاطر جاذبه همه چيز رو به خودش جذب ميكنه و در اين مورد هيچ استثنايي نيست. همون طور كه در شكل مشاهده ميكنيدنيرو رو به پايين است و
خودرو داراي هم وزن ميباشد كه هرچه سبك تر باشدبراي شتاب گيري مثبت و منفي بهتر است / عملا جدال با اين نيرو غير ممكن است ولي باز يه كار هايي ميشه كرد كه (mg) خودرو كمتر بشه
1. از مواد سبك در ساخت خودرو استفاده بشه (فيبر كربن كه خيلي سبك و مقاومت در برابر ضربه چند برابر فولاد )
2. از وسايل غير ضروري در خودرو پرهيز شود
و . . .

soroush2000

عضو جدید
نيروي ليفت زمانيكه يك اتومبيل در حال حركت روبه جلو بر روي جاده اي مي باشد ، جريان هوا از قسمت بالاي بدنه خودرو از قسمت جلو به سمت عقب آن حركت مي كند. اما مقداري يا بهتر است بگوييم بيشتر اين جريان بصورت خطوط موازي از زير اتومبيل عبور مي كنند.
بدينسان خطوط موازي جريان از قسمت زير و خطوط ناموازي از قسمت بالاي اتومبيل عبور مي كنند. سرعت خطوط جريان گذرنده از بالاي اتومبيل بيشتر از قسمت زيرين مي باشد ، به همين دليل ميتوان گفت در قسمت زيرين فشار بيشتر نسبت به قسمت بالا توليد مي شود. در نتيجه همين اختلاف فشار بين سطح بالا و سطح زيرين مي باشد كه نيروي بالابرنده اي به نام ليفت توليد مي شود.مقدار و شدت نيروي ليفت اساسا به شكل بدنه اتومبيل هم در قسمت بالا و هم در قسمت زيرين بستگي دارد ، همچنين فاصله كف اتومبيل تا سطح جاده و سرعت وسيله نقليه نيز در مقدار نيروي ليفت مؤثر مي باشند. بطور كلي ، هرچه كف خودرو به سطح جاده نزديك باشد نيروي ليفت مثبت نيز بيشتر مي شود.( نيروي بالابرنده). همچنين نيروي ليفت مثبت با افزايش سرعت خودرو نيز تمايل به زياد شدن دارد. به همان نسبت ، كاهش فشار بر روي چرخها ناشي از افزايش ليفت نيروي پايين برنده را بي اثر مي كند. بنابراين اين موضوع باعث كاهش سطح تماس تايرها با سطح جاده مي شود. اگر نيروي ليفت بالابرنده بين قسمت جلو و عقب اتومبيل متفاوت باشد ، زاويه لغزش در اثر نامساوي بودن تايرهاي جلو و عقب اوليد خواهد شد. در نتيجه ميتوان گفت در اثر اين موضوع تمايل به كم فرماني (under-steer) يا پيش فرماني (over-steer) بجاي تمايل بيشتر به حالت خنثي در اتومبيل ايجاد مي شود. بدينسان اين موضوع موجب ناپايداري در سيستم فرمان و كاهش تماس خودرو با سطح جاده مي شود.

امین قیاسی 1986

عضو جدید
اصتحكاك هواي عبور از خودرو (K)

تشريح نيروي چهارم
نيروي ديگر نيروي اصتحكاك است كه در هر شرايطي نميتوان آن را ناديده گرفت ،هوا نيز زماني كه اصتحكاك ايجاد ميكند
زماني كه با سرعت گرفتن خودرو ، هوا از بدنه ي خودرو عبور ميكند ، مقداري اصتحكاك ايجاد ميشود به مثل موارد قبل با افزايش سرعت مقدار اين نيرو بيشتر ميشود
شايد در خودرو هاي سواري امروزه اين نيروي اصتحكاكي زياد مهم نباشد ولي در آينده با افزايش پيدا كردن سرعت خودرو ها اين امر مشكل ساز خواهد بود
طبق شكل توده ي هواي در حال عبور از خودرو است رنگ قرمز نمايانگر نيروي حاصله از اصتحكاك است

رنگ سياه : جريان عبوري هوا
رنگ قرمز :نيروي اعمالي اصتحكاك كه با حرف( K) نشان داده ميشود

پیوست ها

• zlq64pyy8za88bjix5oz.jpg
    zlq64pyy8za88bjix5oz.jpg
    18.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

امین قیاسی 1986

عضو جدید
قابل توجه دوستان
من 4 نيروي اعمالي رو به طور دست و پا شكسته توضيح دادم پنجمي هم با شما (البته نيرو براي تشريح زياد هست ها - شما هم مشاركت كنيد :redface:)

امین قیاسی 1986

عضو جدید
نميدونم خبر داريد يا نه يه تاپيك دقيقا مشابه ي همين تاپيك هست كه اونم خودم زدم (البته من بي گناهم ، از زماني كه ارسال تاتيك بايد مورد تاييد مديران قرار بگيره و بعد در تالار به نمايش در بياد / اينطور شد . اولي رو زدم نيامد- پشبندش دومي رو هم زدم بعد چند مدت هر دو ظاهر شدن)

حالا داش مهدي هم يه ارسال در ديگر تاپيك ما داشته كه اينجا گذاشتم
دستش درد نكنه

به جز نیروی آیرودینامیک و نیروی گرانش بقیه نیروهای وارد بر خودرو از طریق محل تماس تایر و جاده به خودرو وارد می‌شود.
نیروی آیرودینامیک خودش سه مولفه دارد: نیروی درگ (مضر) ، نیروی جانبی (مضر) و نیروی لیفت (در مورد خودرو عموماً جهتش رو به پایین است) (مفید به شرط آنکه خیلی زیاد نباشد!)
نیروهای وارد شده از طریق تایر هم شامل نیروهای طولی (رانشی و ترمزی) (مفید) نیروهای عرضی (وجودش برای تغییر مسیر خودرو الزامی است اما مدیریت این نیرو به هنر طراح و راننده بستگی دارد) و نیروی عمودی (مفید) هستند و همیطور سه گشتاور اعمالی که عبارتند از Rolling Resistance (مضر) overturning moment (کم اهمیت در مورد خودرو سواری) و self aligning moment (مفید)
بحث خوبیه ... اگه ادامه داشته باشه خوشحال میشم توش شرکت کنم

safa_re5000

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستای مهندس خودم:gol:

فقط میخواستم یه چنتا نکته جالبو خدمت دوستان عرض کنم...
1- گاهی شنیده میشه که با افزایش سرعت خودرو جرم یا اصطلاحا وزن اون کاهش پیدا میکنه..مثلا میگن وقتی پراید با سرعت 90 تا میره وزنش میشه 15 کیلوگرم...و اما اصل داستان..همون جوری که دوستان اشاره کردن عامل این طرز فکر همون نیروی لیفته که باعث میشه اصطلاحا خودرو تمایل به پرواز کزدن داشته باشه که باعث کاهش سطح تماس تایر با سطح جاده میشه که اگه در اون حالت یه ترازوی شاهین دار بزاریم زیر خودرو شاید وزن رو اونقدر کم نشون بده...و اما منظور من قانون انیشتینه که میگه با افزایش سرعت،جرم خودرو هم افزایش پیدا میکنه..طبق فرمول زیر خودتون هم میتونین به راحتی محاسبه کنین!
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=38586&d=1292144381

طبق این فرمول اگه جسمی به سرعت نور برسه جرمش بی نهایت میشه...از همین اصل که هم اکنون دارن روش کار میکنن و اگه اختراع شه فک کنم بشه بزرگترین اختراع قرن...یعنی انتقال جرم از طریق سیم حاوی جریان..!

2- مورد بعدی که متاسفانه هممون اشتباه میکنیم حرکت خودروست که یه خودروی در حال حرکت به جریان هوا برخورد میکنه! نه اینکه جریان هوا به بدنه خودرو اثابت کنه..البته باد که استثناست!

...ای بابا چقد زود خسته میشیم جدیدنا!!بفرمایین چایی....:smile::redface::gol:

پیوست ها

• einestain.JPG
    einestain.JPG
    2.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

امین قیاسی 1986

عضو جدید
علي جان تشكر
با اين كه گفتي و از بعضي ها شنيديم كه پرايد با سرعت 90 ، 120 ، 160 :خيلي سبك ميشه مثلا همون 15 كيلو يي شما يا من شنيدم كه ميگن 60 كيلو ، همش حرفه مفته كه از خودشون در ميارن :smile:
حالا تاثير داره ولي نه اينقدر كه يهو 800تا 600 كيلو وزن خودرو در سرعت 90 كيلومتر غيب بشه
و اما در مورد نظريه ي استاد انيشتن : زماني صدق ميكنه كه به سرعت نور برسي و همين حول و حوش نه در مورد خودرويي كه سرعتش به بيش از 450 كيلومتر در ساعت نرسيده ، طبق تحقيقاتي كه بر رو ي خودرو ها در طونل باد انجام شده نيروي ليف وجود داره و باعث سبكي خودرو ميشه

و در مورد برخورد خودرو و هوا حق با شماست و كسي منكر اين امر نيست

منم خسته شدم
بفرماييد دلستر . . . :redface:

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
نیروها معرفی شد حالا به نظر من باید شروع کنیم و راههایی برای کاهش یا افزایش آنها پیدا کنیم
بهتره اول بریم سراغ نیروی درگ
همان طور که آقای قیاسی نشان دادند نیروی درگ کم یا آیرودینامیک خوب با ظاهر ماشین رابطه عکس داره
حالا به نظر شما چطور می شه این دو که متضاد هم هستند را به هم نزدیک کرد ینعی زیبایی مناسب همراه با درگ مناسب؟
حالا این می تونه با اضافه یا کم کردن چیزی روی بدنه باشه

امین قیاسی 1986

عضو جدید
احمد جان ممنون
حتما اين كار رو خواهيم كرد البته نه فقط من و شما و عليرضا ، ديگر دوستان هم بايد شركت كنن
راستي
كلي نيروي ديگه وجود داره كه بايد معرفي و تشريح كنيم

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام
من این تاپیک رو تازه دیدم. به نظرم خیلی مفید میاد. البته کلا فعالیتمو تو این تالار تازه شروع کردم. امیدوارم مفید باشم.
تو این پست می خواهم روی دینامیک خودرو در جهت طولی (longitudinal Dynamics) و پارامترهای موثر بحث کنم. برای احترام به قانون کپی رایت می گم که مطالب خودم رو از دو کتاب
Vehicle Dynamics and Control by Rajesh Rajamani
و Active Braking Control Systems Design for Vehicles by Sergio M. Savaresi · Mara Tanelli
گرفتم. یه جورایی معرفی کتاب هم هست دیگه. اگر جایی هم اشتباه کردم، خوشحال می شم تذکر بدین، آخه تو این گرایش تازه کارم. یه درخواستم دارم. اگه میشه راجع به این دو نوع نیرویی (البته از اسمش به نظر گشتاور میاد) که آقا مهدی نوشته بیشتر توضیح بدید. من اصلا راجع به اونا چیزی نشینیدم. مظورم overturning moment و self aligning moment است.

خوب شروع می کنیم.

Fx نیرو های طولی چرخها​
Rx نیروهای ناشی از rolling resistance​
Faero نیروی آئرودینامیکی که خیلی بحث شده​
Mg نیروی وزن​
Teta شیب​
حالا یه توضیح در مورد نیرو ها:​
نیروی طولی تایرها:​
به خیلی چیز ها بستگی داره. بیشترین تاثیر رو، موارد زیر دارن که اکثرا این ها در نظر گرفته می شن:​
1) نیروی عمودی ناشی از وزن خودرو​
2) ضریب اصطکاک بین چرخ و زمین​
3) از همه مهمتر ضریب لغزش که فکر کنم نیاز به توضیح داره:​
اول لغزش طولی رو تعریف می کنم. این پارامتر اختلاف سرعت واقعی محور چرخ (یا سرعت خودرو) V و سرعت نسبی محل تماس چرخ با زمین r.w است r شعاع (موثر) چرخ و w (امگا) سرعت زاویه ای است. حالا ضریب لغزش به صورت زیر تعریف می شه:

فکر کنم یه فرمول برای نیرو طولی چرخ ارائه بدم فهمش راحت تر میشه. در این مورد کار خیلی شده. مدل های پیچده هم هست مثل فورمول جادویی Pacejca بهش جادویی می گن چون خیلی پیچیده است ولی خیلی دقیق. من نمیدون یارو چه جوری به این فورمول رسیده. نیگاه کنید. خودتون قضاوت کنید:

حالا Pacejca رو بی خیال شید. این یکی رو بچسبید.

اینم البته همچین ساده نیست. میو رو بهش می گن ضریب اصطکاک، لاندا که همون ضریب لغزش است، آلفا رو sideslip angle می گن و گاما هم زاویه ی صفحه جرخ با زمینه. آلفا رو می تونید تو شکل زیر ببینید:

البته به نظر میاد این شکل یه اشتباه کوچیک داره. باید Fx رو روی برداری که کنارش نوشته شده (Tyre Longitudinal Axis) می نوشت. آلفا در اصل زاویه ی بین بردار سرعت در نقطه تماس و محور طولی تایر است.

معمولا در بررسی دینامیک طولی خودرو زوایا رو ناچیز در نظر می گیرند. پس میو فقط به ضریب لغزش وابسته خواهد بود که این وابستگی به صورت زیر است:

برای این شکل فرمول های زیر به صورت تقریبی ارائه شده است:

در پست های بعدی اگر مایل بودید راجع به rolling resistance ، ضریب لغزش و اینکه چرا نیروی تایر به ضریب لغزش وابسته است و ویژگی های ABS با توجه به ضریب لغزش می توان بحث کرد. البته اگر به نمودار فوق، به محل پیک و مفهوم لاندا (لاندا برابر یک یعنی چی؟ ) دقت کنید، دلیل کاربرد ABS را خواهید فهمید.

این چایی و دلستری که می گید کجاست؟​

آخرین ویرایش:

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
راستی اگر می شه راجع به بحث های آئرودینامیکی خودرو کمی دقیق تر بحث کنید. مظورم اینه که اگه می شه فرمولهایی که استفاده می شوند رو بگید. مثلا ضرایب گزارش شده در جدول زیر چه هستند و در چه فرمولی کاربرد دارند:

این تصویر از یکی از صفحات مجله Racecar Engineering گرفته شده. مقاله کامل این موضوع را به پیوست گذاشته ام.

آخرین ویرایش:

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
اصلاحیه

اصلاحیه

سلام دوستان.
در دو پست قبل یه اشتباه کوچک دارم که انقدر دیر فهمیدم که دیگه نمی تونم اونو ویرایش کنم. خوب اینجا اصلاحش می کنم. اشتباه در تعریف زاویه ی گاما است. گاما در اصل متمم آن چیزی است که من تعریف کردم. گاما در شکل زیر با لاندا نشان داده شده است.

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
نرم افزار شبیه سازی نیروهای وارده بر خودرو

نرم افزار شبیه سازی نیروهای وارده بر خودرو

CarSim, TruckSim and BikeSim نرم افزار شبیه سازی نیروهای وارده بر خودرو، ماشین های سنگین و موتور هستند. هنوز خودم با هاشون کار نکردم ولی فکر کنم pdf های آموزشی در مورد نیرو ها داره:

لینک های دانلود:

http://hotfile.com/dl/39071526/add2543/CarSim8_SSQ.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/39071544/da11c3b/CarSim8_SSQ.part2.rar.html
http://hotfile.com/dl/39071564/b2789bb/CarSim8_SSQ.part3.rar.html
http://hotfile.com/dl/39071622/6912665/CarSim8_SSQ.part4.rar.html
http://hotfile.com/dl/39072598/a01e982/TruckSim8_SSQ.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/39072621/f5f80de/TruckSim8_SSQ.part2.rar.html
http://hotfile.com/dl/39072692/f8a60f3/TruckSim8_SSQ.part3.rar.html
http://hotfile.com/dl/39072699/34d5dba/TruckSim8_SSQ.part4.rar.html
http://hotfile.com/dl/39070568/47b416f/BikeSim2_SSQ.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/39070657/01cdf4e/BikeSim2_SSQ.part2.rar.html
http://hotfile.com/dl/39070694/2b2c938/BikeSim2_SSQ.part3.rar.html