حجاب‌ زنان ‌ایرانی ‌موضوع‌ دعوا ‌در ترکیه!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به گزارش عصر ایران مذاکره 10 دقیقه ای اخیر رجب طیب اردوغان نخست وزیر و رهبر حزب اسلامگرای عدالت و توسعه با " کمال کلیچدار اوغلو " رهبر حزب لاییک جمهوریخواه خلق ، درباره اصلاح قانون اساسی ترکیه با سوژه ای جنجالی درباره مقایسه حجاب زنان ترکیه ای با زنان ایرانی پایان یافت .

رهبر حزب جمهوریخواه خلق در آن دیدار در پاسخ به پیشنهاد اردوغان درباره تشکیل یک کمیسیون ویژه برای اصلاح بند های مربوط به ممنوعیت حجاب به نخست وزیر می گوید که نیازی به تشکیل کمیسیون ویژه برای حجاب نیست بلکه بهتر است همه موضوعات مورد نظر برای اصلاح مورد توجه قرار گیرد .

اما دو رهبر در گفتگوهای خود برای به کار بردن کلمه حجاب از دو واژه مختلف استفاده کردند و بعدها رهبر حزب لاییک جمهوریخواه خلق مجبور شد منظور خود از استفاده کلمه مزبور را توضیح دهد که این توضیح با واکنش شدید اردوغان مواجه شد .

کلیچدار اوغلو در دیدار با اردوغان از لفظ " (توربان)= مقنعه " که در فرهنگ سیاسی لاییک ها نمادی از اسلام سیاسی محسوب می شود استفاده کرد ، در حالی که اردوغان در اشاره به کلمه حجاب از واژه " ( باش اورتوسو) = روسری " استفاده کرد که از نظر لاییک ها حجاب سنتی و غیر سیاسی زنان ترکیه است و جنبه سیاسی ندارد .

اما کلیچدار اوغلو پس از آن دیدار در توضیح منظور خود از کلمه " توربان " و تفاوت آن با واژه " باش اورتوسو " گفت : " در حجاب توربان تلاش می شود همه موهای سر پوشیده شود در حالی که در حجاب باش اورتوسو بخشی از موها باز هستند و دیده می شوند .

وی در توضیح بیشتر افزود : " همانطور که می دانید نظام سیاسی مستقر در پاکستان " جمهوری اسلامی " است اما خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق این کشور حجابی داشت که از نظر من حجاب روسری سنتی ( باش اورتوسو) بود و نه " توربان " چرا که بخش هایی از موهای سر او دیده می شد . در ایران هم علیرغم اینکه حکومت جمهوری اسلامی حاکم است و حکومت تلاش دارد تا قوانین اسلامی را اجرا کند ، حجاب بیشتر زنان از نوع " باش اورتوسو " ( روسری های رنگی ) است که بخش هایی از موهای آنها بیرون است . از نظر من حجاب توربان متفاوت از حجاب سنتی " باش اورتوسو " است که قرن ها است زنان ما در آناتولی آن را بر سر دارند . "

اما رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه به این سخنان و توضیحات کلیچدار اوغلو به شدت واکنش نشان داد .

اردوغان گفت : " حزب جمهوریخواه خلق سال هاست که جامعه ترکیه را از ایران می ترساند و همواره شعار " ترکیه دارد ایران می شود " را سر می دهد و بین مردم ترکیه جدایی می افکند و دیوار می کشد اما امروز می بینیم که رهبر حزب جمهوریخواه خلق به دختران محجبه ترکیه توصیه می کند که همچون زنان ایرانی حجاب داشته باشند و موهای خود را بیرون بگذارند .

وی افزود : " حزب جمهوریخواه خلق پس از تایید رفراندوم اخیر قانون اساسی ترکیه به زنان ترکیه توصیه می کند که همچون زنان ایران حجاب داشته باشند ، در حالی که همین آقایان سال هاست مردم ترکیه را از تبدیل شدن کشورشان به ایران یا پاکستانی دیگر می ترسانند ، چطور می توان به صداقت چنین سیاستمدارانی باور داشت ؟
http://www.seratnews.ir/fa/pages/?cid=10824
بعد التحریر:
«خبر تماماً صحت داره و منابع ترکی هم سخنان رجب طیب اردوغان رو تایید کرده اند، پست صفحه دوم بنده رو مشاهده کنید.»

http://www.todayszaman.com/tz-web/n...re-with-iranian-model-headscarf-proposal.html
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=1004081052836-2010-10-04

آخرین ویرایش:

computer-engi

عضو جدید
به گزارش عصر ایران مذاکره 10 دقیقه ای اخیر رجب طیب اردوغان نخست وزیر و رهبر حزب اسلامگرای عدالت و توسعه با " کمال کلیچدار اوغلو " رهبر حزب لاییک جمهوریخواه خلق ، درباره اصلاح قانون اساسی ترکیه با سوژه ای جنجالی درباره مقایسه حجاب زنان ترکیه ای با زنان ایرانی پایان یافت .

رهبر حزب جمهوریخواه خلق در آن دیدار در پاسخ به پیشنهاد اردوغان درباره تشکیل یک کمیسیون ویژه برای اصلاح بند های مربوط به ممنوعیت حجاب به نخست وزیر می گوید که نیازی به تشکیل کمیسیون ویژه برای حجاب نیست بلکه بهتر است همه موضوعات مورد نظر برای اصلاح مورد توجه قرار گیرد .

اما دو رهبر در گفتگوهای خود برای به کار بردن کلمه حجاب از دو واژه مختلف استفاده کردند و بعدها رهبر حزب لاییک جمهوریخواه خلق مجبور شد منظور خود از استفاده کلمه مزبور را توضیح دهد که این توضیح با واکنش شدید اردوغان مواجه شد .

کلیچدار اوغلو در دیدار با اردوغان از لفظ " (توربان)= مقنعه " که در فرهنگ سیاسی لاییک ها نمادی از اسلام سیاسی محسوب می شود استفاده کرد ، در حالی که اردوغان در اشاره به کلمه حجاب از واژه " ( باش اورتوسو) = روسری " استفاده کرد که از نظر لاییک ها حجاب سنتی و غیر سیاسی زنان ترکیه است و جنبه سیاسی ندارد .

اما کلیچدار اوغلو پس از آن دیدار در توضیح منظور خود از کلمه " توربان " و تفاوت آن با واژه " باش اورتوسو " گفت : " در حجاب توربان تلاش می شود همه موهای سر پوشیده شود در حالی که در حجاب باش اورتوسو بخشی از موها باز هستند و دیده می شوند .

وی در توضیح بیشتر افزود : " همانطور که می دانید نظام سیاسی مستقر در پاکستان " جمهوری اسلامی " است اما خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق این کشور حجابی داشت که از نظر من حجاب روسری سنتی ( باش اورتوسو) بود و نه " توربان " چرا که بخش هایی از موهای سر او دیده می شد . در ایران هم علیرغم اینکه حکومت جمهوری اسلامی حاکم است و حکومت تلاش دارد تا قوانین اسلامی را اجرا کند ، حجاب بیشتر زنان از نوع " باش اورتوسو " ( روسری های رنگی ) است که بخش هایی از موهای آنها بیرون است . از نظر من حجاب توربان متفاوت از حجاب سنتی " باش اورتوسو " است که قرن ها است زنان ما در آناتولی آن را بر سر دارند . "

اما رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه به این سخنان و توضیحات کلیچدار اوغلو به شدت واکنش نشان داد .

اردوغان گفت : " حزب جمهوریخواه خلق سال هاست که جامعه ترکیه را از ایران می ترساند و همواره شعار " ترکیه دارد ایران می شود " را سر می دهد و بین مردم ترکیه جدایی می افکند و دیوار می کشد اما امروز می بینیم که رهبر حزب جمهوریخواه خلق به دختران محجبه ترکیه توصیه می کند که همچون زنان ایرانی حجاب داشته باشند و موهای خود را بیرون بگذارند .

وی افزود : " حزب جمهوریخواه خلق پس از تایید رفراندوم اخیر قانون اساسی ترکیه به زنان ترکیه توصیه می کند که همچون زنان ایران حجاب داشته باشند ، در حالی که همین آقایان سال هاست مردم ترکیه را از تبدیل شدن کشورشان به ایران یا پاکستانی دیگر می ترسانند ، چطور می توان به صداقت چنین سیاستمدارانی باور داشت ؟

http://www.seratnews.ir/fa/pages/?cid=10824

تا قبل از قسمت برجسته خبر واقعیت دارد ولی قسمت برجسته کلا دروغ است.
اردوغان فقط گفت : زنان ترکیه را با ایران و پاکستان مقایسه نکنید و به پوشش هیچ کس دخالت نکنید.
معلوم نیست این سایت این قصه ها را از کجا بافته.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تا قبل از قسمت برجسته خبر واقعیت دارد ولی قسمت برجسته کلا دروغ است.
اردوغان فقط گفت : زنان ترکیه را با ایران و پاکستان مقایسه نکنید و به پوشش هیچ کس دخالت نکنید.
معلوم نیست این سایت این قصه ها را از کجا بافته.
میتونم منبعتون رو بدونم؟ ممنون...

atish pare

عضو جدید
کاربر ممتاز
باهم دعوا نکنیداااااا

بییییییییییییییییییییخیال!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باهم دعوا نکنیداااااا

بییییییییییییییییییییخیال!
نه بابا دعوا نداریم، به این آرومی داریم حرف میزنیم!:gol:
ایشون که نصفش رو تایید کرده حالا شاید بقیش رو خبرگزاریه دروغ گفته، میخوایم ببینیم واقعیتش چیه...

computer-engi

عضو جدید
خوب واسمون بگید واکنش اردوغان به اون سخنان کلیچدار اوغلو چی بوده؟
گفتم:
فقط گفت : مقایسه حجاب زنان ترکیه با زنان ایران و پاکستان اشتباه است و نباید به پوشش هیچ زنی گیر داد و سوال کرد مگر آقای کلیچداراوغلو از زنی که پالتو پوشیده میپرسه چرا دامن کوتاه نپوشیدی؟
منظورش این بود که نباید کسی هم به پوشش زنان محجبه گیر بده. در کل حزب اردوغان به این موضوع با احتیاط نزدیک میشه چون سال 2008 به خاطر اینکه قانون اساسی عوض کردند (که شورای نگهبانشون لغو کرد) حزبشون رو می خواستند منحل کنند.
در ضمن این جمله " حزب جمهوریخواه خلق سال هاست که جامعه ترکیه را از ایران می ترساند و همواره شعار " ترکیه دارد ایران می شود " بیشتر باعث واکنش من بود چون زنده داشتم به حرفهاش گوش می کدم هرگز چنین جمله ای به کار نبرد در ضمن خیلی با تجربه تر از این حرفهاست. با این ادبیات مستقیم حرف نمیزنه.

نه بابا دعوا نداریم، به این آرومی داریم حرف میزنیم!:gol:
ایشون که نصفش رو تایید کرده حالا شاید بقیش رو خبرگزاریه دروغ گفته، میخوایم ببینیم واقعیتش چیه...
مصطفی جان
از شما بعید بود چنین اخبار و منابع غیرمعتبری رو انتخاب کنید
یا شاید رویه ی جدید شماست
جدا توقع نداشتم
صراط نیوز؟!
ماشالله خوب سایت هایی هم تو دست و بالتون دارینا

موفق باشید

آتشگاه

عضو جدید
از اونیکی سایتای دروغ پراکن چی، بر نمیاد؟
هر کی دروغ بگه محکومه عزیزم bbc اینطوره ولی ما سایتای بیشتری داریم انصافا نه ؟
همین رئیس جمهور عزیزمون از همه دروغ گو تره مسئله ی هاله و بقیه ی ماجرا
حالا جدی یه سوال آقا بابک عزیز نظرت در مورد دروغای احمدی نژاد چیه ؟ مثلا همین هاله ی نور
می خوام نظرتو بدونم
مرسی

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مصطفی جان
از شما بعید بود چنین اخبار و منابع غیرمعتبری رو انتخاب کنید
یا شاید رویه ی جدید شماست
جدا توقع نداشتم
صراط نیوز؟!
ماشالله خوب سایت هایی هم تو دست و بالتون دارینا

موفق باشید
کوروش جان البته خوشبختانه یا متاسفانه بنده مثل شما روی خبرگزاری خاصی تعصب ندارم، با اون دستمون هم راجب صحت خبر داشتیم حرف میزدیم ببینیم این خبری که این خبرگزاری گذاشته چقدر معتبره و درست و راستیش چیه.
نیومدم که مثل برخی دوستان در جواب همه پست ها و شبه هایی که به خبر گرفته میشه ارجاعشون بدم به منبع خبر و پاسخگو نباشم که!

همونجور هم که قبلا عرض کردم بنده سایت های زیادی رو سر میزنم، این هم یکیشه...

البته میتونید منابع ترک رو هم از پست پایین بنده پیگیری کنید تا بیشتر به سایت هایی که توی دست و بالمه پی ببرید...
موفق باشیم!!!

آخرین ویرایش:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
حجاب به یکی از مشکلات ترکیه امروزی تبدیل شده به طوری که در بعضی از مراکز عمومی و دانشگاهها مانع ورود افراد محجبه میشن، حزب عدالت و توسعه تلاش میکنه که از این کا جلوگیری کنه و حتی یکبار قانون اساسی رو اصلاح کرد که با وتوی دادگاه قانون اساسی (که تشکیل شده از افراد لاییک است) رو به رو شد.

در رفراندم اخیر راه برای تغییر قانون اساسی، دادگاه قانون اساسی و... باز شد، در چند روز اخیر هم طبق مصوبه های ارسالی از طرف شورای آموزش عالی راه برای ورود دختران محجه به دانشگاهها باز شد.

در کل ترس از تبدیل به ایران / مالزی / پاکستان شدن یکی از شعار هایی هست که از طرف حزب / افراد / رسانه های لاییک مدام تکرار میشه و آرزوی تبدیل به ایران شدن هم از طرف اسلامگراها تکرار میشه، البته صدا و تاثیر گروه اول بیشتر از گروه دومه.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی عذر میخوام از دوستان عزیز، اقا کوروش و همینطور computer-eng، عجولانه نظر دادن عاقبت بهتر از این نداره، البته اون دوست ترک عزیزمون از تلویزیون ترکیه شنیدند که شاید کامل پخش نکرده سخنان اردوغان رو و حرجی برشون نیست:

خبر تماماً صحت داره و رجب طیب اردوغان هم این سخنان رو گفته است.

For Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan, it was ironic that the CHP, which has been arguing for years that Turkey faces the threat of becoming like Iran, is now showing Iran as a model for the solution to the headscarf issue.
“We have seen that the CHP, which was once criticizing the Iranian regime and engendering the fear that Turkey will turn into Iran, is now trying to solve the headscarf issue with the Iranian model. Those who are trying to turn an issue of freedom into one that is limited to a tuft of hair are playing with headscarf-wearing women,” the prime minister said yesterday.
http://www.todayszaman.com/tz-web/n...re-with-iranian-model-headscarf-proposal.html

رزنامه ملیت ترکیه:
MİLLİYET
-- CHP OFFERS IRANIAN MODEL
Ruling Justice and Development Party (AKP) Chairman and Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan said that all opposition parties, especially the CHP, should do what they promised. Delivering a speech at an AKP meeting, Erdoğan said: "They said at rallies that they would solve headscarf issue. I asked them, How? And they said they are working on the matter." Erdoğan said the CHP proposed an Iranian/Pakistani style of head covering for Turkish girls and women. "The CHP has brought fear to the country that Turkey is becoming like Iran," Erdoğan said. "Now it proposes that Turkish girls and women should wear a headscarf like Iranians do."
روزنامه صباح ترکیه:
SABAH
Ruling Justice and Development Party (AKP) Chairman and Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan criticized main opposition Republican People's Party (CHP) leader Kemal Kılıçdaroğlu's statements on the headscarf issue. Erdoğan criticized Kılıçdaroğlu, who said: "The turban and headscarf are different from each other. The basic difference is that the headscarf is a traditional covering and that it does not have to cover all the hair." Erdoğan said the CHP proposed an Iranian style of head covering. "The CHP has spread fear that Turkey is becoming like Iran and now it proposes an Iranian style," Erdoğan said.
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=1004081052836-2010-10-04

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
خیلی عذر میخوام از دوستان عزیز، اقا کوروش و همینطور computer-eng، عجولانه نظر دادن عاقبت بهتر از این نداره، البته اون دوست ترک عزیزمون از تلویزیون ترکیه شنیدند که شاید کامل پخش نکرده سخنان اردوغان رو و حرجی برشون نیست:

رزنامه ملیت ترکیه:
MİLLİYET

روزنامه صباح ترکیه:
SABAH

چه گیری دادی به همزبون های ما
بیا برو به همزبونهای تاجیک و افغانت گیر بده اونا رو عاشق رئیس جمهورت نشون بده​

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چه گیری دادی به همزبون های ما
بیا برو به همزبونهای تاجیک و افغانت گیر بده اونا رو عاشق رئیس جمهورت نشون بده
نه بابا کاری به همزبونای شما ندارم، چرا همه چیزو قومی و قبیله ای می بینید؟ اصلاً بحث ترک بودن و اینها مهم نیست، هدفم از زدن تاپیک چیز دیگری بوده است، چه ربطی با رییس جمهورم داره...!!!!

بیشتر تاسف من بابت قسمتی از زنان مسلمان کشورمه که شدن الگوی سکولارهای ترکیه...

• Like
واکنش ها: Sarp

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
نه بابا کاری به همزبونای شما ندارم، چرا همه چیزو قومی و قبیله ای می بینید؟ اصلاً بحث ترک بودن و اینها مهم نیست، هدفم از زدن تاپیک چیز دیگری بوده است، چه ربطی با رییس جمهورم داره...!!!!

بیشتر تاسف من بابت قسمتی از زنان مسلمان کشورمه که شدن الگوی سکولارهای ترکیه...
زنان ترکیه چه با حجاب چه بی حجاب ملت ترکیه چه با ایمان چه بی ایمان خیلی خیلی باشرفن چراکه به اعتقادات همدیگه توهین نمیکنن
اگه خواننده مخالف داره کنسرت اجرا میکنه بسیجی ندارن که بریزه همه چیز رو بریزن زمین
اگه اردوغان قراره یه جا سخنرانی کنه راهش رو مخالفاش نمیبندن که اونجا نرسه
به همدیگه احترام میزارن و البته رو حرفشون و اعتقاداتشون هم تعصب دارن
زنان ترکیه سالهای ساله که با حجابن البته یه دوره فقط بحث دانشگاه ها پیش اومد که اونم خواست ملتشون بود نه الگو برداری از ایران

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز من نمیخواهم بدون سند و مدرک حرف بزنم اما......

دوستم تازه از دوبی امده میگفت با عرض معذرت و شرمندگی : زنان تن فروش ایرانی دبی رو اشغال کرده اند
از هر شهری که بگی هست
دوست ندارم اسم شهر ها رو ببرم اما متاسفانه از همه جای ایران اسم برد و خودش هم باورش نمیشد که زنان و دختران ایرانی در دبی ....

واقعا شرم اوره
من که خجالت میکشم

حالا شما امدین به حجاب گیر دادین؟

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستم تازه از دوبی امده میگفت با عرض معذرت و شرمندگی : زنان تن فروش ایرانی دبی رو اشغال کرده اند
از هر شهری که بگی هست
دوست ندارم اسم شهر ها رو ببرم اما متاسفانه از همه جای ایران اسم برد و خودش هم باورش نمیشد که زنان و دختران ایرانی در دبی ....

واقعا شرم اوره
من که خجالت میکشم

جدا؟ چه خبر بدی!

واقعا متاثر شدم.

اما اون جمله ی آخرتون رو متوجه نشدم چرا زدید
گیر دادن به حجاب رو بذاریم کنار

شما پیشنادتون چیه؟
برای اینکه این دوستون دو سال دیگه از دبی بیان و بگن خدا رو شکر دیگه این جوری نیست باید چه کنیم؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدا؟ چه خبر بدی!

واقعا متاثر شدم.

اما اون جمله ی آخرتون رو متوجه نشدم چرا زدید
گیر دادن به حجاب رو بذاریم کنار

شما پیشنادتون چیه؟
برای اینکه این دوستون دو سال دیگه از دبی بیان و بگن خدا رو شکر دیگه این جوری نیست باید چه کنیم؟

وقتی شما دارین از گرسنگی میمیرین به نظرتون بهتر نیست طرز بهداشت زندگی شما رو بگذاریم کنار؟؟

قرار نیست ما کاری کنیم ما فقط میتونیم طرز زندگی و رفتارمونو بهتر کنیم
این دولته که باید کاری کنه که زنان و دختران ایرانی صادر نشه

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زنان ترکیه چه با حجاب چه بی حجاب ملت ترکیه چه با ایمان چه بی ایمان خیلی خیلی باشرفن چراکه به اعتقادات همدیگه توهین نمیکنن
اگه خواننده مخالف داره کنسرت اجرا میکنه بسیجی ندارن که بریزه همه چیز رو بریزن زمین
اگه اردوغان قراره یه جا سخنرانی کنه راهش رو مخالفاش نمیبندن که اونجا نرسه
به همدیگه احترام میزارن و البته رو حرفشون و اعتقاداتشون هم تعصب دارن
زنان ترکیه سالهای ساله که با حجابن البته یه دوره فقط بحث دانشگاه ها پیش اومد که اونم خواست ملتشون بود نه الگو برداری از ایران
خوب الآن اینها چه منافاتی با حرف من داشت؟

من میگم تاسف میخورم به حال مسلمانان کشورم، که یک سری سکولار بی دین (اعتقادشون محترم کاری با اونش ندارم) حجاب پیشنهادیشون و الگوشون حجاب مسلمانان ایرانه، و حزب اسلامگرای ترکیه قبول نداره این حجاب رو، و اگر اخبار ترک رو پیگیر کنید برخی شخصیت های مسلمان دیگه ترکیه هم گفتند ما قبول ندارم و این اصلاً حجاب نیست.

حرفایی که شما زدید هیچ پاسخی راجب نگرانی من به من نمیده، ولی در جای خودش حرفاتون متین و درسته و حرف حسابه و جواب نداره...

از هر شهری که بگی هست

واقعا شرم اوره
من که خجالت میکشم

واقعاً شما مشکلات اجتماعی رو به صورت جزیره ای می بینید که هیچ کدوم به دیگری ربطی نداره؟
این که خیلی اشتباهه، مشکلات اجتماعی یک زنجیره به هم پیوسته و در هم تنیده است که نمیشه یکیش رو بذاری کنار و بگی تا اون حل نشده نمیشه به این پرداخت، عامل بی حجابی کم شدن اعتقادات و تقیدات دینی مردمه، افزایش تن فروشی هم نتیجه کم شدن تقیدات دینی مردم و همچنین مشکلات اقتصادیه....

این رو نمیشه از اون جدا کرد، جفتش از یک عامل سرچمه میگیره...

computer-engi

عضو جدید

رزنامه ملیت ترکیه:
MİLLİYET
روزنامه صباح ترکیه:
SABAH

من اشتباه کردم معذرت می خوام!
ولی تو قسمتی که از تلویزیون پخش شد اصلا چنین چیزی نگفت.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اشتباه کردم معذرت می خوام!
ولی تو قسمتی که از تلویزیون پخش شد اصلا چنین چیزی نگفت.
خواهش میکنم دوست عزیز، نیازی به عذر خواهی نبود، شما منبعتون رو تلویزیون گفتید و خوب همونطور که فرمودید حدس زدم که شاید نشون نداده باشه اون تیکش رو...:gol:

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
خواهش میکنم دوست عزیز، نیازی به عذر خواهی نبود، شما منبعتون رو تلویزیون گفتید و خوب همونطور که فرمودید حدس زدم که شاید نشون نداده باشه اون تیکش رو...:gol:

ای ول به این کرامت
یاشاسین اون همه شجاعت عذر خواهی کردن