آیه عجیب قرآن؟! می تونید مشکل منو حل کنید؟

Mj na

عضو جدید
فکر می کنم آیه 8 سوره جن می گه:
"و اينكه ما آسمان را جستجو كرديم و همه را پر از محافظان قوى و تيرهاى شهاب يافتيم! (8)

و اينكه ما پيش از اين به استراق سمع در آسمانها مى‏نشستيم; اما اكنون هر كس بخواهد استراق سمع كند، شهابى را در كمين خود مى‏يابد! (9) "

این چه معنی داره؟چرا قرآن یک همچین چیزی رو گفته؟!:cry::cry::cry::cry::warn::warn::warn::warn:

sshhiimmaa

عضو جدید
این طور که من شنیدم تا قبل از تولد پیامبر در های آسمان به روی اجنه باز بوده و می تونستن از اسرار آگاهی پیدا کنند

Mj na

عضو جدید
این طور که من شنیدم تا قبل از تولد پیامبر در های آسمان به روی اجنه باز بوده و می تونستن از اسرار آگاهی پیدا کنند

اسرار جهان در آسمان ؟!
اگر بخواهیم از نگاه مخالف نگاه کنیم چه معنی میده؟!

نمی دونم ولی یه تعارض و سوالیه که برام پیش اومده:w20::surprised::cry:

*mana

عضو جدید
کاربر ممتاز
"و اينكه ما آسمان را جستجو كرديم و همه را پر از محافظان قوى و تيرهاى شهاب يافتيم! (8)

و اينكه ما پيش از اين به استراق سمع در آسمانها مى‏نشستيم; اما اكنون هر كس بخواهد استراق سمع كند، شهابى را در كمين خود مى‏يابد! (9) "

این چه معنی داره؟چرا قرآن یک همچین چیزی رو گفته؟!:cry::cry::cry::cry::warn::warn::warn::warn:
دوست عزیز اینجا تالار مهندسانه نه تالار طلاب:biggrin:
باز تو تالار اسلام مطرحش کنی بهتره
بعضی ها اینجا اصلا اسلامو قبول ندارن:eek:

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز

دقیق تر توضیح میدی مشکل کجاست؟

Mj na

عضو جدید
دقیق تر توضیح میدی مشکل کجاست؟

مثلآ از دید یک کسی که اسلام و قرآنو قبول نداره:
قرآن شهاب سنگ رو پرتاب به سوی جن ها و بخاطر اونا دونسته ولی امروزه دلیل علمی شهاب سنگ رو میدونیم.از طرف دیگه برای دانستن اسرار جهان رفتن به آسمان! ما هم امروزه به آسمان میرویم و حتی تا مریخ و از اون دورتر هم رفتیم. اینجا قرآن داره اشاره می کنه که آن اسرار با شهاب سنگ بسته شد!
در اون زمان که کسی اینا رو نمی دونست پس اگه فرض کنیم که حضرت محمد پیغمبر خدا نبوده و قرآن رو از خودش گفته طبق این چیزی که مشاهده کردیم درست در میاد!

شما می تونید این مشکل منو حل کنید

ali135ugd

عضو جدید
میدونی مشکل شما کجاست!؟
مشکلتون اینجاست که دارید با داده های خودتون قضاوت میکنید ... پس این یک قضاوت نادرسته ... در قران اومده که ما 7 طبقه آسمون داریم ولی علم هنوز نتونسته از کهکشان راه شیری دورتر بره البته خیلی جاها قران بعضی چیزها رو تشبیه کرده و این شهاب سنگ ها هم میتونه تشبیه باشه!
ضمنا مگه علم تونسته خود جن رو ثابت کنه که میخاد حالا بقیه مواردش رو تجربه کنه!؟

Mj na

عضو جدید
میدونی مشکل شما کجاست!؟
مشکلتون اینجاست که دارید با داده های خودتون قضاوت میکنید ... پس این یک قضاوت نادرسته ... در قران اومده که ما 7 طبقه آسمون داریم ولی علم هنوز نتونسته از کهکشان راه شیری دورتر بره البته خیلی جاها قران بعضی چیزها رو تشبیه کرده و این شهاب سنگ ها هم میتونه تشبیه باشه!
ضمنا مگه علم تونسته خود جن رو ثابت کنه که میخاد حالا بقیه مواردش رو تجربه کنه!؟
مچکرم از جوابتون ولی اگه یکم بیشتر به این آیه بنگریم می بینیم که صریحآ اعلام کرده که شهاب سنگ.
در مورد جن نهایتش علم ثابت کنه که جن انرژی هستش که من تا به حال جایی ندیدم که علم بتونه چنین چیزی رو ثابت کنه.
حالا شما اگه یکم دقیق تر بنگرید به تعارض این آیه پی می برید.امیدوارم که بتونید این تعارض را برام برطرف کنید.

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن شهاب سنگ رو پرتاب به سوی جن ها و بخاطر اونا دونسته ولی امروزه دلیل علمی شهاب سنگ رو میدونیم.از طرف دیگه برای دانستن اسرار جهان رفتن به آسمان! ما هم امروزه به آسمان میرویم و حتی تا مریخ و از اون دورتر هم رفتیم. اینجا قرآن داره اشاره می کنه که آن اسرار با شهاب سنگ بسته شد!
در اون زمان که کسی اینا رو نمی دونست پس اگه فرض کنیم که حضرت محمد پیغمبر خدا نبوده و قرآن رو از خودش گفته طبق این چیزی که مشاهده کردیم درست در میاد!

ببین اینکه نتیجه بگیریم تنها دلیل شهاب سنگ برخورد با اجنه باشه از این آیه استنباط نمیشه.
در ضمن ترجمه ای که من از این آیات دارم متفاوت با ترجمه ی شماست.
اما در کل بهتره این سوال رو از کارشناس ها بپرسید.
فروم askquran.ir مخصوص شبهات این چنینی هست. اگه حوصله ی عضویت در اونجا رو ندارید بفرمایید تا خودم جستجویی کنم و پاسخ شما رو در حد توانم کپی کنم!!

Mj na

عضو جدید
ببین اینکه نتیجه بگیریم تنها دلیل شهاب سنگ برخورد با اجنه باشه از این آیه استنباط نمیشه.
در ضمن ترجمه ای که من از این آیات دارم متفاوت با ترجمه ی شماست.
اما در کل بهتره این سوال رو از کارشناس ها بپرسید.
فروم askquran.ir مخصوص شبهات این چنینی هست. اگه حوصله ی عضویت در اونجا رو ندارید بفرمایید تا خودم جستجویی کنم و پاسخ شما رو در حد توانم کپی کنم!!

سوال اینجا هستش که چرا قرآن گفته که با شهاب سنگ اجنه را می زنند.
چرا گفته که برای شنیدن اسرار جهان (در واقع زمین) به آسمان می روند؟

در مورد اینکه ترجمه ام فرق داشته حتمآ نسخه اصلی رو بذارین.من خودم اینو از یه سایت موافق گرفتم.نمی دونم چرا فرق داره؟!

آره درست میگید.باید اینو در اون سایت هم بذارم.

kazimoto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال قشنگیه. توی قران و احادیث زیاد از این چیزا هست. داستان این اجنه چیه که هر چیزی رو نمیتونند یا نخوایتند توضیح بدند به این اجنه نسبت دادند. مثلا میگن زیر درخت انجیر نخوابید جن داره. خب بگید زیر درخت انجیر نخوابید چون دچار تنگی نفس میشید.
یا خیلی چیزای دیگه. هرچند خود وجود اجنه هم مبهمه.

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
البته همون طور که دوستان گفتن جای این تاپیک اینجا نیست

ترجمه ای که من دارم اینه :

و جنیان گفتند ما از پیش به آسمان بر می شدیم لیکن یافتیم که آنجا فرشته نگهبان با قدرت و تیر شهاب آتشبار فراوان است.(8) و ما در کمین شنیدن سخنان آسمانی و اسرار وحی می نشستیم اما اینک هر که از اسرار وحی الهی بخواهد شنید تیر شهاب در کمین گاه اوست. (9)

شهب جمع شهاب به معنی نور برخاسته از آتش
در سوره های حجر و صافات هم در این مورد در قرآن صحبت شده که بهتره به اون ها هم رجوع کنید.

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال اینجا هستش که چرا قرآن گفته که با شهاب سنگ اجنه را می زنند.
چرا گفته که برای شنیدن اسرار جهان (در واقع زمین) به آسمان می روند؟

در مورد اینکه ترجمه ام فرق داشته حتمآ نسخه اصلی رو بذارین.من خودم اینو از یه سایت موافق گرفتم.نمی دونم چرا فرق داره؟!

ببینید من الآن بخوام هر نظری بدم شاید بیشتر توجیه گونه و غیر علمی باشه. چون هیچ تخصصی نه در مورد زبان عربی دارم و نه در مورد ادبیات عرب و نه در مورد تفسیر و شان نزول و ...
چیزی که به ذهن من میرسه شاید این یه تمثیله...در روایات این موارد تمثیل گونه زیاده. مثلا" روایاتی در مورد امام زمان که میگه ایشون سوار بر ابرها حرکت می کنند که با توجه به علم روز می فهمیم که منظور هواپیما بوده.
شاید اینجا هم همچین تعبیری به کار رفته که منظور خود شهاب سنگ نیست.
در ضمن باید ریشه یابی کرد کلمه ی شهاب رو که آیا در زبان عربی فقط به شهاب سنگ به عنوان یه جرم آسمانی گفته میشه؟
در مورد تفحص اسرار زمین در آسمان بازم نظر من اینه که در همین زمان حال هم مهمترین اطلاعات زمین از فضا شناسایی میشه. مثل پیش بینی وضع هوا و کنترل پوشش گیاهی و تغییرات کره ی زمین و حتی پیش بینی زمین لرزه ها و سونامی تحقیقاتش مربوط به بخش فضایی میشه. در کل بحث خیلی پیچیدست چون یک طرفش موجودی هست به نام "جن" که ماهیتش و توانایی ها ش برای ما مجهوله. پس نمی شه خیلی ایراد گرفت.
در کل توصیه می کنم به فرومی که معرفی کردم سر بزنید.
من خودم از این طور سوالات زیاد برام پیش میاد که تا حالا از askquran دست خالی برنگشتم.

ترجمه ای که من دارم اینه(البته شاید برای شما صحیح تر باشه)

و جنیان گفتند ما به آسمان بر شدیم ( تا اسرار وحی را استراق کنیم) لیکن یافتیم که در آنجا فرشتگان نگهبان با قدرت و تیر شهاب آتش بار فراوران هستند.(8)
و ما (پیش از نزول قرآن) در کمین شنیدن سخنان آسمانی و اسرار وحی می نشستیم اما اکنون هر که (از اسرار وحی الهی) سخنی بخواهد بشنود تیر شهاب در کمین اوست (9)

فدکی

عضو جدید

بعد از تولد پیامبر هیچ یک ازشیاطین نمی توانستند به طرف اسمانها چهت استراق سمع صعود کنند وخداوند متعال از پدیده سقوط شهاب , چنانچه کس از شیاطین چنین قصدی را داشت ویا دارد یکی از شهاب ها را بطرق آن شیطان ارسال میکند وبدینصورت مانع صعود شیطان واستراق سمع او میشود واین پدیده ربطی صعود انسان به اسمانها ندارد

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
امام صادق می فرماید :
ابلیس که خدایش او را لعنت کند تا قبل از ولادت عیسی(ع) تا آسمان هفتم بالا می رفت اما هنگامی که عیسی (ع) متولد شد از سه آسمان به بالاتر منع گردید و فقط تا آسمان چهارم می توانست بالا برود. و هنگامی که رسول خدا (ص) متولد شد از تمام هفت آسمان منع گردید و شیاطین با ستارگان رانده می شدند و ...

در واقع حرکت ستارگان در آسمان را رمی شیاطین می دانند.

سوره صافات آیه 10 و سوره حجر آیه 18 رو هم ببین

pmehdiq

عضو جدید
کاربر ممتاز

آفرین .... هر کاری متخصص خودشو می خواد ..وگرنه همه چی خراب میشه ......

توی قران و احادیث زیاد از این چیزا هست. .

چون هر کس تو تخصص خودش وارد نمیشه .... باعث میشه باورهای غلط پیش بیاد

:gol::gol::gol:

فدکی

عضو جدید
تدبیر اداره زمین در اسمانها توسط فرشتگان خداوندی انجام میگیرد

pooran.mehr

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اینجا تالار مهندسانه نه تالار طلاب:biggrin:
باز تو تالار اسلام مطرحش کنی بهتره
بعضی ها اینجا اصلا اسلامو قبول ندارن:eek:

شاید این رو نشون بدن و لی این اونی که تو قلبشونه نیست:w10:

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشتاقم بدونم حتمآ بذارید.:smile:
من درهای علمو به روی خودم نمی لندم و به دیگران چه چپ و چه راست اجازه میدم که هر حرفی که خواستن بزنن.;)
من احساس میکنم که شما فکر میکنید که قرآن فرستاده خدا نیست؟
اینها بخشی از نظرات شماست که قبلآ گفته ای . آیا باز هم همان منطق را دنبال میکنید؟
دوست عزیز بحث جالبی مطرح کردید
قطعآ باید خدا از نظر منطقی اثبات بشه وگرنه با مشکل بر می خوریم
برای اثبات خدا من یک برهان دارم و اون برهان علیت هستش مبنی بر اینکه آخرین دلیل علمی جهان خدا هستش . ببینید منم می دونم که به زودی ماده ای کشف میشه که پوزیترون از اون ساخته شده و بعد دوباره ماده ای هم کشف میشه که ماده ای که پوزیترون از اون ساخته شده ساخته شده باشد
پس ابتدا مولکول -بعد اتم-بعد الکترون و پروتون و نوترون-بعد پوزیترون و کوارک -ماده ای دیگه-ماده ای دیگه-ماده ای دیگه-ماده ای دیگه-ماده ای دیگه-آخرین ماده-خدا این آخرین ماده رو آفریده
این دیگه بهترین اثبات منه اگه کسی بتونه اینو رد کنه من کافر می شم
در مورد برهان های دیگه مثل نظم اینا خیی به نظرم قوی نیستن
در مورد روح و خواب و اینا هم که قشنگ معلومه بشر تفکر اشتباهی در مورد اونا داشت
ببین دوست عزیز متاسفانه شما یک اشتباهی که کردید اینه که این ارزش رو برای خودتون ساختید که بی خدا باشید البته در مورد اینکه بی خدا شدید اشکالی نداره ولی اینکه این کارتون تبدیل به ارزش شده اشتباهه
بهتره که این تعصبات رو کنار گذارید و این زنجیر های اسارت رو پاره کنید و بی طرف قضاوت کنید
اولآ که من گفتم که خدا آخرین دلیله و دیگه چیزی اون رو نیافریده این برهان علیت منه و اگه تو اینو رد کردی منم کافر میشم
ماده:مولکول-اتم-الکترون-پوزیترون-ماده دیگه-ماده دیگه-ماده دیگه-ماده دیگه-ماده دیگه-...-آخرین ماده که این آخرین ماده رو خدا آفریده
تمام دنیای اطراف ما از ماده و انرژی تشکیل شده و هیچ کس نمی تونه چیزی به اون اضافه یا کم کنه این رو قانون پایستگی انرژی و قانون پایستگی ماده میگه پس فقط یک نفر میتونه اون رو خلق کنه و اون خداست
فقط یک نفر قدرت خلق داره و اون خداست مگه غیر از اینه که قانون پایستگی ماده و انرژِی میگه که هیچ انرژی نه بوجود میاد و نه از بین میره و نه ماده ای به وجود میاد و نه از بین می ره و هردوی اینان ثابت اند(باورت نمیشه از شیمی دان ها بپرس) خب کاملآ واضحه که ماده و انرژی هم خدا آفریده و دیگه علم نمی تونه اون رو ثابت کنه این هم برهان دومی که من از خودم ساختم
دیگه اگه به خدا ایمان نیارید خیلی
شاید هم حرف سروش صحیح باشه مبنی بر اینکه قرآن رو خدا نازل نکرده بلکه خود پیغمبر با توجه به شرایط خاصی که پیش می اومده گفته و سروش اعتقادی به وحی نداشته
شاید در پایان دنیا انسان ها به یک نتیجه ای به نام خدا برسن احتمالش به نظر من زیاده(با توجه به برهان علیتی که گفتم) ولی به پست قبلیمم مراجعه کن
البته نظر شما برای من محترمه

منتظر نظر شما میمانم.

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب «روش های تأویل قرآن»

نام کتاب : روش های تأویل قرآن
ناشر : بوستان کتاب
مولف : دکتر محمدکاظم شاکر
توضیحات :
واژه تأویل از واژه هایی است که در ادبیات قرآنی اهمیت به سزایی داشته و در حوزه های معرفت دینی مانند تفسیر، کلام، اصول، فقه، فلسفه و عرفان جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. در میان متفکران غربی، تأویل با عنوان «هرمنوتیک» شناخته شده است. این واژه، نخستین بار در کتاب «هرمنوتیک مقدس» اثر «جی. سی. دانها وسر» که در سال 1654 میلادی تألیف شد آمده و نزدیک به یک دهه است که بحث در مورد تأویل یا هرمنوتیک، مورد توجه متفکران غربی قرار گرفته است.
دعوت میکنم که برای یافتن پاسخ , این کتاب را مطالعه فرمائید.:gol:

taha894

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنام خداوند بخشنده مهربان

1- بگو به من وحی شده كه عده‌ای از جنيان قرآن را شنيدند و گفتند قرآن عجيبی شنيديم.
2- (اين قرآن) مردم را به راه صحيح هدايت ميكند.
لذا به آن ايمان آورديم و هيچكس را شريك خداوندمان نميسازيم.
3- شأن صاحب اختيار ما والا است.
زن و فرزندی نگرفته است.
4- افراد كم عقل ما سخنان نامربوطی درباره خدا ميگفتند.
5- و ما فكر ميكرديم انس و جن از قول خدا هرگز دروغ نميگويند.
6- و عده‌ای از انسانها به مردانی از جن پناه ميبردند و جنيان بر گمراهی آنها اضافه ميكردند.
7- آنها، همانطور كه شما گمان ميكرديد، گمان ميكردند كه خدا هيچوقت کسی را برای دادن پاداش كارهايشان زنده نميكند.
8- ما آسمان را لمس كرديم و آن را پر از نگهبانان سختگير و شهاب‌ها يافتيم.
9- و ما در جاهائی برای شنيدن می ‌نشستيم، حالا هر كس گوش بدهد شهاب آسمانی را مراقب خود می ‌يابد.
10- ما نميدانيم برای كسانی كه در زمين هستند تصميم بدی گرفته شده يا خداوندشان هدايت آنها را ميخواهد.
11- عده‌ای از ما درستكارند و عده‌ای غير از آن هستند.
ما راه‌های متفاوتی داشتيم.
12- ما ميدانيم كه هيچوقت خدا را در زمين عاجز نميكنيم و با گريختن او را عاجز نميكنيم.
13- ما وقتی راهنمائی را شنيديم به آن ايمان آورديم.
کسی كه به خداوندش ايمان بياورد نه از كم شدن پاداشش ميترسد نه از ظلمی.

14- عده‌ای از ما مسلمان (تسليم دستورهای خدا) هستند و عده‌ای ستمكارند.
كسانی كه تسليم دستورهای خدا شدند هدايت يافته‌اند.
15- اما گمراهان سوخت جهنم خواهند بود.
16- اگر بر آئين (خدا) استقامت داشته باشند، از آب زيادی سيرابشان ميكنيم.
17- تا با آن امتحانشان كنيم.
کسی كه از ياد خداوندش روگردان شود، خدا او را دچار عذاب سختی ميكند.
18- مسجدها مال خداست،کسی را در كنار خدا به كمك نخوانيد.
19- و وقتی بنده ما بپا خاست و خدا را خواند، نزديك بود كه همگی بر سر او بريزند.
20- بگو من فقط خداوندم را ميخوانم و هيچكس را شريك او نميسازم.
21- بگو من برای شما اختيار ضرری يا هدايتی را ندارم.
22- بگو هيچكس مرا از عذاب خدا حفظ نميكند و هرگز پناهگاهی غير از او پيدا نميكنم.
23- وظيفه من فقط رساندن پيام و رسالت خداست.
هر كس از خدا و رسولش اطاعت نكند، آتش جهنم در انتظار او است و هميشه در آن خواهد بود.
24- وقتی كه عذابی كه به آنها وعده داده شده ببينند، خواهند دانست كه ياران چه کسی ضعيف‌ تر و تعدادشان كمتر است.
25- بگو نميدانم عذابی كه بشما وعده داده شده نزديك است يا خداوند من مدت زيادی برای آمدن آن قرار داده است.
26- خدا دانای غيب است و هيچكس را از غيب خود با خبر نميكند.
27- مگر پيغمبرانی كه خودش پسنديده و جلو وعقب آنها مراقبی ميفرستد.
28- تا معلوم بدارد كه پيام‌های خداوندشان را رسانده‌اند
و خدا به هر چيزی كه پيش آنهاست احاطه دارد و حساب عدد هر چيزی را دارد.