نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهران

abyari83

عضو
سلام به همه مهندسان عزیز کشاورزی

آن دسته از مهندسین که در نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهران عضو هستند به

من در اولین فرصت پیام خصوصی بدهند

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
کسی میدونه نظام مهندسی چطوری و بر اساس چه معیایری رتبه بندی میکنه !؟

جزئیاتشو میخوام .... فکر کنم کیلوییه .....

استان های سیستان و بلوچستان - بوشهر - تهران که میدونم کیلوییه ....

من معیارشو میخوام ... میگن هرچی داری وردار بیار :D

جالبه من 1 نفر نه ... چند نفر رو سراغ دارم که با مدرک های یکسان .... توی چند استان رفتن رتبه بندی کردن ... هر استان هم بهشون رتبه های متفاوتی داده !!! :D

بارها خودم رفتن سوال کردم ... میگن 1 جلسه میگیریم بررسی میکنیم درون سازمانی ....

بعدش میگن هرچی داری وردار بیا !!!

خوب بر اساس چی و چه معیاری ؟! چرا نمیگین مقاله ها و مدارک دیگه چقدر و هر کدام به چه میزان در رتبه بندی سهیم هستند ؟

کسی میتونه کمکم کنه !؟ :gol:

گلشید ساحل

عضو جدید

جالبه من 1 نفر نه ... چند نفر رو سراغ دارم که با مدرک های یکسان .... توی چند استان رفتن رتبه بندی کردن ... هر استان هم بهشون رتبه های متفاوتی داده !!! :D

بارها خودم رفتن سوال کردم ... میگن 1 جلسه میگیریم بررسی میکنیم درون سازمانی ....

خوب بر اساس چی و چه معیاری ؟! چرا نمیگین مقاله ها و مدارک دیگه چقدر و هر کدام به چه میزان در رتبه بندی سهیم هستند ؟

ببخش چرا فکر میکنی کیلوییه. من خودم عضو کمیته های رتبه بندی سازمان استان هستم وماهانه چندین پرونده برسی میکنیم
در سازمان نظام مهندسی هر استان در چند زمینه رتبه بندی وجود دارد
1-رتبه اجرایی و خدمات اجرایی فنی مهندسی اشخاص حقیقی و حقوقی
2- رتبه مشاوره ای و خدمات مشاوره فنی مهندسی
3-رتبه مهندسین مزرعه و ناظرین مزارع
4-کمیته صدور پروانه اشتغال کارشناسان و اشخاص حقوقی

هر کمیته متشکل از 5 نفر عضو میباشد 1.ریس سازمان نظام مهندسی استان 2. نماینده دانشکده کشاورزی استان .3نماینده سازمان جهاد کشاورزی استان 4-5ودو نفر عضو هییت رییسه سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان
هر شخصل بر اساس1- سابقه کار ومدرک تحصیلی2-گواهی های دوره های اموزشی3- وضعیت مالی وپرینت بانکی4- حجم کار انجام شده و امکانات وتجهیزات امتیازات داده میشود..البته اشخاص حقوقی با حقیقی کمی فرق دارند
ممکن است یک شخص دارای چند رتبه در یک استان هم باشد ..
با توجه به اینکه معیار های متفاوتی و امتیازات متفاوتی در هر کمیته بر اساس دستور العمل موجود وجود دارد یک شخص ممکن است از یک کمیته یک رتبه واز کمیته دیگر رتبه دیگری بگیرد.

گلشید ساحل

عضو جدید

دوست عزیز در صورتی که پاسخ سوالتون نگرفتید میتونم دستورالعمل ها را براتون معرفی کنم که بتونید معیارها و نحوه امتیاز دهی را خودتون هم حساب کنید.. راستی یادم رفت در خصوص اشخاص حقیقی رتبه 1تا 5 داده میشود و در خصوص شرکتها واشخاص حقوقی رتبه 1تا8 داده میشود بر اساس امتیازگرفته شده .رتبه 1بهترین و الی اخر رتبه پایین تر

"Pejman"

ببخش چرا فکر میکنی کیلوییه. من خودم عضو کمیته های رتبه بندی سازمان استان هستم وماهانه چندین پرونده برسی میکنیم
در سازمان نظام مهندسی هر استان در چند زمینه رتبه بندی وجود دارد
1-رتبه اجرایی و خدمات اجرایی فنی مهندسی اشخاص حقیقی و حقوقی
2- رتبه مشاوره ای و خدمات مشاوره فنی مهندسی
3-رتبه مهندسین مزرعه و ناظرین مزارع
4-کمیته صدور پروانه اشتغال کارشناسان و اشخاص حقوقی

هر کمیته متشکل از 5 نفر عضو میباشد 1.ریس سازمان نظام مهندسی استان 2. نماینده دانشکده کشاورزی استان .3نماینده سازمان جهاد کشاورزی استان 4-5ودو نفر عضو هییت رییسه سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان
هر شخصل بر اساس1- سابقه کار ومدرک تحصیلی2-گواهی های دوره های اموزشی3- وضعیت مالی وپرینت بانکی4- حجم کار انجام شده و امکانات وتجهیزات امتیازات داده میشود..البته اشخاص حقوقی با حقیقی کمی فرق دارند
ممکن است یک شخص دارای چند رتبه در یک استان هم باشد ..
با توجه به اینکه معیار های متفاوتی و امتیازات متفاوتی در هر کمیته بر اساس دستور العمل موجود وجود دارد یک شخص ممکن است از یک کمیته یک رتبه واز کمیته دیگر رتبه دیگری بگیرد.

ممنونم از تضیحات مفیدتون ... خوب میشه بیشتر وارد جزئیاتش بشین ؟

من به نظام مهندسی استان های : تهران- زنجان - کردستان - یزد- مرکزی- آذربایجان غربی- آذربایجان شرقی - اردبیل- ایلام - اصفهان- بوشهر - چهارمحال و بختیاری

زنگ زدم .. از صبح تاحالا ....

هرکدومشون یه چیزی گفتن ... یا مسئولش نبود ... گفتند نیست صبر کن بیاد و عدش زنگ بزن ... و یا اینکه کامل خودشون اطلاعی نداشتند در این زمینه ....

گفتند کمیته تشکیل میشه و تصمیم گیری انجام میشه ...

جالب اینجاست که نظام مهندسی هر استان بالاترین منبع اطلاع رسانی در مورد این سازمان به اعضای سازمان هست :

استان تهران جواب دادند
استان زنجان جواب دادند و جواب استان تهران رو کامل کردن
استان کردستان گفتند ما رتبه بندی نداریم اصلا !!!
استان یزد با جون و دل توضیح دادند
استان مرکزی هم بد نبود اما همون گفته های تهران رو تصدیق کرد و گفت توی اون جلسه معلوم میکنیم
2 تا استان آذربایجان خوب بود
اردبیل :D رو بیخیال میشم ... خودتون زنگ بزنین .....
ایلام خیلی خوب بود ... زنگ بزن ساعت 12 به خانوم مهندس ....
اصفهان : شما ساعت 1 زنگ بزن با مهندس اخباری صحبت کن
بوشهر : مسئولش نیست حالا ...... نمیدونم !! ( انگار خودتون عضو نظام نشدین تا حالا ))
چهارمحال و بختیاری : توضیحات دست و پا شکسته و نمیدونم و از این حرفا

جالب اینجاست که هیچ کدوم از استان ها یک شکل و متحد نبودند ....هر کدومشون 1 حرفی میزد برای خودش .....

در ضمن استان آخری فرمودند که اینجا مثل تهران نیست و ماها درون استانی تصمیم میگیریم

نتیجه : شما نتیجشو اعلام کنید :D :gol:

میشه دقیق تر و ریز تر عنوان بشه مثلا فلان مدرک ... اینقدر امتیاز ؟

میگن کلاسای آموزشی تا سقف 400 ساعت : 300 ساعتش باید کشاورزی باشه ...
100 ساعت دیگش یا کامپیوتر یامدیریت و از این حرفا ....
( استان تهران)

استان های دیگه رو زنگ نزدم .. تا همین حد هم بس بود ... گفتند برای رتبه بندی شخص حقیقی باید شما از فارغ التحصیلیتون 3 سال گذشته باشه .....

ما که نفهمیدیم چی شده !!!

ما چرا نمیتونیم آیین نامه ایی که از تهران به همه مراکز استان ها فرستاده رو میشه ببینیم ؟ این حق ماست .... :gol:

گلشید ساحل

عضو جدید

حتما در خدمتم تمام جزییات را براتون امده میکنم. ..شما اگه به من بگید در چه زمینه ای رتبه میخایین و سابقه کار و بقیه مدارک که گفتم بهم بگین میتونم رتبه تون را بگم

رتبه بندی در نظام مهندسی کشاورزی به جه درد میخوره؟اصلا این نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی چی هست اداره هست؟به چه کاری رسیدگی میکنه؟توضیح بدی ممنون میشم

"Pejman"

رتبه بندی در نظام مهندسی کشاورزی به جه درد میخوره؟اصلا این نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی چی هست اداره هست؟به چه کاری رسیدگی میکنه؟توضیح بدی ممنون میشم

با سلام خدمت دوستان عزیز.... ممنون میشم پاسخ این دوستمونو در صورتی که خودشون از این رتبه بندی ها استفاده کردن بشنویم :gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
درمورد نظام مهندسی

درمورد نظام مهندسی

با سلام ، اگه شما به سازمان نظام مهندسی مراجعه کنید:یه فرم به شما میدن فرم مشخصات کامل پر میکنید، از مشخصات گرفته تا سوابق تحصیلی، آدرس و نشانی ، وضعیت اشتغال ، مدارک مورد نظر: 2قطعه عکس/ اصل مدرک تحصیلی، موقتم میشه / اصل شناسنامه ، پول هم وقتی مدارکتونو گرفتن رقم پول رو میگن همونجا کارت میکشید، کارت تون صادر میشه همون موقع، اگه هم خواستید یه مبلغی رو میگیرن شماره ثبت و مهرتونو براتون صادر میکنن، من تا اونجا که میدونم رتبه بندی نداره ، رتبه بندی موقعی که شما آزمون نظام مهندسی بدید، در این سازمان به شما یه پروژه میدن ماهی 100 تومن (حقوق) شما اون کار رو اداره میکنید ، بستگی به شرایط فردیتون داره و به کسی که به شما کار رو پیشنهاد میکنه ، ولی اینجوری شما در نظام مهندسی ثبت میشید، هم به شما کارت و مهرتونو میدن و هرجا برای کار بخواهید بروید این یه سنده شناسایی شماست ، آدرس نظام مهندسی: خیابان شهید بهشتی - خ پاکستان - کوچه شهید حافظی - پ 19 - تلفن:88535579-88529464 امیدوارم مورد پسندتون قرار گرفته باشه .:gol:

20112

عضو جدید

سلام پژمان جان
تو یه مجله از نظام مهندسی تا حدودی توضیح داده بود اگه گیرش اوردم برات مینویسمشون............

"Pejman"

سلام پژمان جان
تو یه مجله از نظام مهندسی تا حدودی توضیح داده بود اگه گیرش اوردم برات مینویسمشون............

سلام دوست عزیزم... من رتبه بندی شدم همین 2 هفته پیش !!! اما میخوام بچه ها بیان نظر بدن و بگن آیا این رتبه بندیشون رو تونستن اجرایی کنن یا نه !!! یعنی باهاش کار هم کردن ! یا فقط نظام مهندسی پول رتبه بندی میگیره !

yakuza

عضو جدید

از دوستان عضو نظام مهندسی کسی از زمان اجرای قانون نظام جامع دامپروری و نحوه ی اون اطلاعی نداره ؟

"Pejman"

خوب میبینم که این تاپیک یه کمی بیشتر از خیلی خاک خورده !!!! یه سال بیشتره!!!

شروع میکنم !!!

چه نهادی مستقیماً بر نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نظارت میکنه ؟ مقام مسئول و تصمیم گیرنده اصلی کیه براش؟ اساسنامشو خوندم! بیشتر شبیه آهنگ های شاهین نجفیه تا اساسنامه!

بعدش کارمندایی که توش کار میکنن تا چند سال اون تو میمونن !!! بعضیاشون ماشالا از سه سال بیشتر شده !!! انتخاباتشم که خیلی باحاله! استان تهران (+کرج وقتی که البرز نشده بود) بالاترین فارغ التحصیل زیر مجموعه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را داشت. هنوز نمیدونم الان رتبه یک هست یا نه! و صد البته بیشترین آمار فارغ التحصیلانی که شغلشون به رشتشون نمیخوره! چون نه زمین کشاورزیی هست و نه جوی آبی !
الان نظام مهندسی کشاورزی استان تهرام هم همین حکمو داره... از دوستانی که قبلا باشگاه بودم سوال کردم.. مثلا کسانی که 5 سال زودتر از من درسشون تموم شده و به قول خودشون از اولین نفرایی عضو نظام مهندسی هستن! الان نزدیک به یک دهه هست که اونا سرجاشون محکم نشستن! با حکم حکومتی! و رای گیری هاشونم که خیلی جالبه... یه روز تو بشین روی این صندلی.. یه روزم من میشینم.... جاهامونو با هم عوض میکنیم... باور ندارین ؟ یه نگاه بندازین به رئیساش! کلا نظام مهندسی کاراش خیلی جالبه... ارگانی هست بازدارنده!

لطفاً یکی بگه کی مسئول مستقیمشه... منظورم چه نهادی هست... وزارت جهاد کشاورزی؟ خوب چه قسمتیش؟ الان که ریاست کل اون خیلی جالب شدند.... احتمالاً به زودی ریاست کل نظام مهندسی عوض خواهد شد.... و .... بجاشون میان.

کسی دقیقاً اطلاع داره زیر نظر چه نهادی هست ؟ بجز وزارت جهاد کشاورزی.... چه قسمتیش؟! این لکه ننگ باید پاک بشه

"Pejman"

خوب میبینم که این تاپیک یه کمی بیشتر از خیلی خاک خورده !!!! یه سال بیشتره!!!

شروع میکنم !!!

چه نهادی مستقیماً بر نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نظارت میکنه ؟ مقام مسئول و تصمیم گیرنده اصلی کیه براش؟ اساسنامشو خوندم! بیشتر شبیه آهنگ های شاهین نجفیه تا اساسنامه!

بعدش کارمندایی که توش کار میکنن تا چند سال اون تو میمونن !!! بعضیاشون ماشالا از سه سال بیشتر شده !!! انتخاباتشم که خیلی باحاله! استان تهران (+کرج وقتی که البرز نشده بود) بالاترین فارغ التحصیل زیر مجموعه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را داشت. هنوز نمیدونم الان رتبه یک هست یا نه! و صد البته بیشترین آمار فارغ التحصیلانی که شغلشون به رشتشون نمیخوره! چون نه زمین کشاورزیی هست و نه جوی آبی !
الان نظام مهندسی کشاورزی استان تهرام هم همین حکمو داره... از دوستانی که قبلا باشگاه بودم سوال کردم.. مثلا کسانی که 5 سال زودتر از من درسشون تموم شده و به قول خودشون از اولین نفرایی عضو نظام مهندسی هستن! الان نزدیک به یک دهه هست که اونا سرجاشون محکم نشستن! با حکم حکومتی! و رای گیری هاشونم که خیلی جالبه... یه روز تو بشین روی این صندلی.. یه روزم من میشینم.... جاهامونو با هم عوض میکنیم... باور ندارین ؟ یه نگاه بندازین به رئیساش! کلا نظام مهندسی کاراش خیلی جالبه... ارگانی هست بازدارنده!

لطفاً یکی بگه کی مسئول مستقیمشه... منظورم چه نهادی هست... وزارت جهاد کشاورزی؟ خوب چه قسمتیش؟ الان که ریاست کل اون خیلی جالب شدند.... احتمالاً به زودی ریاست کل نظام مهندسی عوض خواهد شد.... و .... بجاشون میان.

کسی دقیقاً اطلاع داره زیر نظر چه نهادی هست ؟ بجز وزارت جهاد کشاورزی.... چه قسمتیش؟! این لکه ننگ باید پاک بشه

:thumbsdown::w00:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
چاپ نسخه دوم کتاب رتبه

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران با هدف نظام مندی و تخصصی نمودن انجام کلیه فعالیتهای خرفه ای بخش کشاورزی با تعیین سطح تواناییهای علمی و مهارتهای عملی، به تعیین صلاحیت حرفه ای و رتبه بندی اعضای خود منطبق با موازین و دستورالعملهای اجرایی اقدام می نماید. بر این اساس و به منظور بهره مندی جامعه از خدمات فنی و مهندسی متخصصان دارای رتبه عضو سازمان و به منظور تسهیل دسترسی متقاضیان به اطلاعات ایشان، به چاپ دومین مجموعه کتاب راهنمای مشخصات اعضای دارای رتبه اقدام نموده است.

لذا از کلیه اعضای دارای رتبه سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران درخواست می شود تا با درج اطلاعات خود در فرم های مربوطه این سازمان را در چاپ کتاب ارزشمند راهنمای مشخصات اعضای حقیقی و حقوقی دارای رتبه با آخرین اطلاعات فردی و شرکتی یاری نمایند.

فرم دریافت اطلاعات اعضای دارای رتبه حقیقی (فردی)
فرم دریافت اطلاعات اعضای دارای رتبه حقوقی (شرکتی)

بدیهی است که پس از ثبت اطلاعات در این فرم ها، صحت اطلاعات درج شده توسط دبیرخانه تعیین صلاحیت و رتبه بندی اعضاء مورد بررسی قرار گرفته و جهت انجام سایر اقدامات از سوی سازمان با شما تماس گرفته خواهد شد.

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
هرکدوم از دوستان نظری دادن منم تجربه خودمو براتون میزارم . در رتبه بندی نظام مهندسی علاوه بر داشتن ساعات اموزشی مدرک تحصیلی و قراردادهای بالای یه میلیون و غیر یه چیز خیلی مهم داشتن اشنا در اون هئیتی است که تشکیل جلسه میدن و اعضا رو رتبه بندی میکنن چون من با داشتن امتیاز بالا از همکارم که اختلاف امتیاز چشمگیری هم داشتیم ایشون شدن کارشناس رتبه 2 ومن 3 که جای بسیار متاسف که هیچ جا بدون پارتی حقتو بهت نمیدن والبته اگه فعالیتی نداشته باشید این رتبه بندی چندان موثر نیس . در سایر رشته ها نمیدونم ولی در رشته خاکشناسی فقط از کارشناسان رتبه 2 در بازدید به همراه یه کارشناس حرفه ای میره برای بازدید و کارای تخصصی که اونم باز شامل حال همگان نمیشه .

"Pejman"

هرکدوم از دوستان نظری دادن منم تجربه خودمو براتون میزارم . در رتبه بندی نظام مهندسی علاوه بر داشتن ساعات اموزشی مدرک تحصیلی و قراردادهای بالای یه میلیون و غیر یه چیز خیلی مهم داشتن اشنا در اون هئیتی است که تشکیل جلسه میدن و اعضا رو رتبه بندی میکنن چون من با داشتن امتیاز بالا از همکارم که اختلاف امتیاز چشمگیری هم داشتیم ایشون شدن کارشناس رتبه 2 ومن 3 که جای بسیار متاسف که هیچ جا بدون پارتی حقتو بهت نمیدن والبته اگه فعالیتی نداشته باشید این رتبه بندی چندان موثر نیس . در سایر رشته ها نمیدونم ولی در رشته خاکشناسی فقط از کارشناسان رتبه 2 در بازدید به همراه یه کارشناس حرفه ای میره برای بازدید و کارای تخصصی که اونم باز شامل حال همگان نمیشه .

ممنونم از پاسختون. یه چیزی. خوب مثلا الان رتبه گرفتیم... که منم گرفتم. بیاد چیکارش کنیم؟! تا حالا که بدردم نخورده!

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم از پاسختون. یه چیزی. خوب مثلا الان رتبه گرفتیم... که منم گرفتم. بیاد چیکارش کنیم؟! تا حالا که بدردم نخورده!

والا منم نزدیک چهارسال رتبه گرفتم هیچوقت ازش استفاده نکردم چون به کارشناسان رتبه 3که اصلا توجه نمیکنن میمونن مابقی که شانس بهشون رو بیاره. البته اینم بگم اصل این قضیه برای قراردادها بود که دستمزد کارشناسان با توجه به رتبه اشون تعیین میشد و هم چنین مزایای دیگه ولی هیچوقت ترتیب اثر داده نشد حداقل در شهرستانها که اینطور بوده و هس

"Pejman"

والا منم نزدیک چهارسال رتبه گرفتم هیچوقت ازش استفاده نکردم چون به کارشناسان رتبه 3که اصلا توجه نمیکنن میمونن مابقی که شانس بهشون رو بیاره. البته اینم بگم اصل این قضیه برای قراردادها بود که دستمزد کارشناسان با توجه به رتبه اشون تعیین میشد و هم چنین مزایای دیگه ولی هیچوقت ترتیب اثر داده نشد حداقل در شهرستانها که اینطور بوده و هس
منن رتبم دو بود! بالاترین رتبه گیاهان دارویی استان تهران! تازه کرج هم جزو تهران بود! و نشده بود البرز! هیچ کاری باهاش نکردم! و نخواستن!

1359dina

عضو جدید
سلام، من کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی-علوم و صنایع غذایی هستم.عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی هستم و رتبه 2 دارم،

سلام، من کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی-علوم و صنایع غذایی هستم.عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی هستم و رتبه 2 دارم،

دارای رتبه 2 نظام مهندسی هستم و در پی گرفتنواهی اشتغال هستم، اگر می شه راهنماییم کنین کجا می تونم از رتبه و پروانم استفاده کنم؟

سلام به همه مهندسان عزیز کشاورزی

آن دسته از مهندسین که در نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهران عضو هستند به

من در اولین فرصت پیام خصوصی بدهند

armananaraki

عضو جدید
سلام خسته نباشید . لطف میکنید زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی برای منابع طبیعی یا کشاورزی چه زمانی اس.. و اگه میشه بگین منابع آزمون چی هست و چی باید خوند ؟ ممنون

shoboo

عضو جدید
سلام . میشه بفرمایید برای این ۱۰۰ تومن حقوق باید چقد هزینه؟؟؟به نظام مهندسی بپردازیم.
چرا اول کار از ما هزینه میگیرین..بیکار پولش کجا بود..خوب اگه راست میگن بعد از انجام کار از حقوق کم کنن. مخصوصااگر چندسال عضو نظام بوده باشی ولی غیر فعال تا ۲۰۰ تومنی برای رتبه بندی و کارشناس نظام ازت هزینه میگیرن...اخه نظام مهندسی ک این چندسال هیچ کاری برای من نکرده چرا باید اینقد طلب هزینه کنه....این شرایط رو از نظام مهندسی کردستان به من گفتن.

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام . میشه بفرمایید برای این ۱۰۰ تومن حقوق باید چقد هزینه؟؟؟به نظام مهندسی بپردازیم.
چرا اول کار از ما هزینه میگیرین..بیکار پولش کجا بود..خوب اگه راست میگن بعد از انجام کار از حقوق کم کنن. مخصوصااگر چندسال عضو نظام بوده باشی ولی غیر فعال تا ۲۰۰ تومنی برای رتبه بندی و کارشناس نظام ازت هزینه میگیرن...اخه نظام مهندسی ک این چندسال هیچ کاری برای من نکرده چرا باید اینقد طلب هزینه کنه....این شرایط رو از نظام مهندسی کردستان به من گفتن.
متاسفانه نظام مهندسی مثل یه زالو توی رگ گردنه فارغ التحصیلان جا خوش کرده

بالا