plc فقط زیمنس !!!

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام ، این مطلب را داشته باشید . تا بعد ...

1- یک نگاه گذرا می اندازم به تبلیغات آموزشگا ههای تدریس PLC : " فقط زیمنس " .
2- با هر که از PLC صحبت می کنم ، می گوید : " زیمنس بلدی ؟! " .
.
.
.
یک نگاه می اندازم به صنعت ایران . بله ، شرکت های بزرگ از زیمنس استفاده کرده اند ؛ ولی آیا به روی هزاران دستگاه صنعتی ایران ، تنها از PLCهای زیمنس استفاده می شود !
خیر ؛ FATEK-OMRON-DELTA-TELE-AUTOMATION DIRECT-MITSUBISHI-KEYEN-LG پس چه ؟
خیر ؛ اصلا بحث بر سر نوع PLC نیست . اصلا هدف از یادگیری اتوماسیون صنعتی ، کار با یک PLC خاص نیست.
افرادی که خوب دارند در زمینه اتوماسیون فعالیت می کنند ، خودشان را محدود ( به هر دلیلی ) نمی کنند . ببینیم چه توقعی از این PLC داریم ؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من

به نظر من دوستان عزیزی ک دنبال یادگیری PLC هستند باید در گام اول باید با نحو کنترل سنتی آشنا باشند تا اصول اصلی طراحی رو بدونند!

بعد که طراحی رو یاد گرفتن استفاده از PLC های متفاوت کار سختی نیستش نهایت کار باید نرم افزار جدیده دیگه!

این نظر من هستش، اگه کسی خواست PLC یاد بگیره بهتر قبلش با نحوه راه اندازی موتورهای تکفاز و سه فاز و انواع راه اندازی ها آشنا بشه بعد بره سراغ PLC!

بله

بله

سلام
واقعا وقتی من این تاپیک رو دیدم خیلی خوشحال شدم وکلی لذت بردم که اینجوری در مورد بحث کنترل و اتوماسیون توی این سایت بحث شده.
از شما می خوام که همین جور ادامه بدید تا افراد بی تجربه ای مثل من از تجربه شما استفاده کنند.
یاعلی

ARC_2008

مدیر بازنشسته
نام چند plc را می دانید ؟
...
AB, DELTA ,DUPLINE ,ERO ,FATEK ,YOKOGAWA ,VIPA ,TAIAN ,SIEMENS
, OMRON ,MODICON ,NULL ,LG
MIRLE ,MATSUSHITA ,MITSUBISHI ,SHARP ,PARKER ,SHINKO ,KEYENCE ,KOYO ,JETTER ,HITACHI,
GENERAL ELECTRIC ,FUJI ,HUST ,MOLLER ,SIDE MIDA,TOSHIBA,VIGOR,IDEC,FAMA,FESTO LIYANE ,TELEMECANIQUE ,SAMSUNG ,SAIA ,MOTION,...
شما کاملش کنید :
سربلند و پایدار باشید.

آخرین ویرایش:

mohammad3947

عضو جدید
salam man baraye yad girie step 7 ke marhaleye moghadamati hastesh(az nazare man) ketabe rahnamaye jame stpe 7 ro ke baraye sherkate sabko hast va 2jeldiva taalif shode, tavasote aghaye baher hastesh
ro pishnahad mikonam
ye cd ham haraheshe
vase man ke mofid bud omid varam vase shoma ham mofid bashe;)

Reza-SS

عضو جدید
این کتابی رو که دوستمون معرفی کرده (ساپکو) خیلی خوووووبه

saraentezari

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
من به دنبال plc_omron هستم هم خودش هم آموزشش اگه کسی داره لطف کنه برای دانلود بزاره
ممنون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ايشالا منم رسما اومدم قاطي كنترليا.PLCاختصار چه كلماتي هستش؟:redface:

سلام دوست عزیز به سادگی می تونستید خودتون هم اینو پیدا کنید:
Programmable logic controller

یعنی کنترل کننده های قابل برنامه ریزی

farizin

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
من به دنبال plc_omron هستم هم خودش هم آموزشش اگه کسی داره لطف کنه برای دانلود بزاره
ممنون
http://www.scantime.co.uk/html/plc_library.htm
برو قسمت امرن
http://forums.mrplc.com/index.php?download=189
http://www.scribd.com/doc/9200930/PLC-Beginners-Guide-Omron
کتاب نسبتا خوبیه....
و از همه مهمتر سایت خود omron
اگه کافی نبود..بازم میام و چند مرجع دیگه هم معرفی میکنم

رمضان پور

عضو جدید
نام چند plc را می دانید ؟
...
AB, DELTA ,DUPLINE ,ERO ,FATEK ,YOKOGAWA ,VIPA ,TAIAN ,SIEMENS
, OMRON ,MODICON ,NULL ,LG
MIRLE ,MATSUSHITA ,MITSUBISHI ,SHARP ,PARKER ,SHINKO ,KEYENCE ,KOYO ,JETTER ,HITACHI,
GENERAL ELECTRIC ,FUJI ,HUST ,MOLLER ,SIDE MIDA,TOSHIBA,VIGOR,IDEC,FAMA,FESTO LIYANE ,TELEMECANIQUE ,SAMSUNG ,SAIA ,MOTION,...
شما کاملش کنید :
سربلند و پایدار باشید.

شما با تمام اينها كار كرديد؟
اگه جوابتون مثبته يه شماره يا راهي براي همكاري بيشتر رو كنيد.
من براي كار با VIGOR و FACON به رابط و برنامه اش نياز دارم لطفا راهنمايم كنيد.

venus4164

عضو جدید
دوست عزیز امروز اکثر PLC هایی که نصب شدن ، زیمنسن و در واقع اگه شما کار با زیمنس رو خوب بلد باشین اصول و قواعد کلی رو یاد گرفتین! که با کمی تفاوت بقیه هم مث اونا هستن!! مثلا همین Omron از SIMATIC S7 راحتتره
موفق باشی

داریوش کبیر

عضو جدید
ببینید این که فکر میشه زیمنس PLC خوبی هست واقعا غیر قابل قبوله، همه می دونن که زیمنس فقط برای کنترل کارخانجات چیز به درد بخور(فقط به درد بخور) هست و اصلا برای کنترل پروسه(process Automation) هیچکس قبولش نداره، زیمنس با بدبختی اومده یه چیزی درست کرده به اسم TXP(Teleperm XP) تا بگه ما هم Process Control داریم که اونهم دوستانی که با اون کار کردن می دونن چه مزخرفیه،
به هر حال مرحله اول انتخاب PLC اینه که ببینید که کاربرد اتوماسیون شما چی هست، تقریبآ همه چیز رو کاربرد مشخص میکنه ، بعد هم بودجه و دانش شما تعیین کننده انتخاب PLC هست.تو ایران زیمنس معروف هست فقط به خاطر اینکه خوب پیدا میشه و تعداد نفراتی که بلدن زیاد هست،(شده مثل پیکان توبازار).دارم یه مقاله آماده میکنم به اسم تاریخچه کنترل و نحوه انتخاب PLC که انشالله به زودی تو سایت هم میزارم تا دوستان همگی فیض ببرن.
فقط تو رو به خدا هی نگین PLC و بعد بلافاصله تکرار کنید زیمنس.همین زیمنس اومده یه سری سیستم کنترل پروسه از آمریکا خریده که اونجا کارخونه تولید کنندش به اسم Moore بود (اسم این مدل DCS هست APACS) که تا همین چند وقت پیش YOKOGAWAهم همین سیستم رو به اسم plc_Prosafe به ملت می فروخت.در این مورد هم اطلاعات کاملی به شما خواهم داد.
همچنین دوستان فقط مصرف کننده نباشن و هرچی بلدن روکنن، ضمنا Email دادن ممنوع(کار زشتیه)

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با این PLC کار نکردم ولی به احتمال زیاد منظورش Battery Low هست !

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با عرض سلام ...
شرکت fatek دو سری plc وارد بازار کرده است : fbe که سری قدیمی آن است و خطوط تولید این plc جمع آوری شده ( رنگ سفید )

و دیگری fbs که سری مشکی رنگ و جدید fatek می باشد . اگر منظور از سیم ! همان کابل برنامه ریزی باشد ، باید دید fatek شما fbe است یا fbs و بعد اگر fbs باشد که باید دید پورت صفرش usb است یا Ps2 ! . و اگر سری fbe است باید دید مدلش mc است یا ma و بعد .... .
اطلاعات بیشتری دهید تا کمکتان کنم .

رمضان پور

عضو جدید
با سلام خدمت مدير تالار
و تشكر از راهنمايي هاتون
متاسفانه مدلش قديميه
FBE-40MA
من يك نقشه از سايتش پيدا كردم (FB-232P1-9F-150)و ساختم منتها برنامه plc رو كه ميخوام دانلود كنم داخل كامپيوتر، ميگه ارتباطش برقرار نيست.

reza_fazli

عضو جدید
سلام به همه
آموزش winproloader اگه کسی داره بزاره ممنون میشیم ازتون...:):smile::cool::gol:

venus4164

عضو جدید
سلام ، این مطلب را داشته باشید . تا بعد ...

1- یک نگاه گذرا می اندازم به تبلیغات آموزشگا ههای تدریس PLC : " فقط زیمنس " .
2- با هر که از PLC صحبت می کنم ، می گوید : " زیمنس بلدی ؟! " .
.
.
.
یک نگاه می اندازم به صنعت ایران . بله ، شرکت های بزرگ از زیمنس استفاده کرده اند ؛ ولی آیا به روی هزاران دستگاه صنعتی ایران ، تنها از PLCهای زیمنس استفاده می شود !
خیر ؛ FATEK-OMRON-DELTA-TELE-AUTOMATION DIRECT-MITSUBISHI-KEYEN-LG پس چه ؟
خیر ؛ اصلا بحث بر سر نوع PLC نیست . اصلا هدف از یادگیری اتوماسیون صنعتی ، کار با یک PLC خاص نیست.
افرادی که خوب دارند در زمینه اتوماسیون فعالیت می کنند ، خودشان را محدود ( به هر دلیلی ) نمی کنند . ببینیم چه توقعی از این PLC داریم ؟

خب اگه فقط صنایع بزرگ زیمنس استفاده میکنن بدلیل قیمت بالاشه
وگرنه کسی از کیفیت وکارایی گریزان نیست!!!

venus4164

عضو جدید
سلام دوست من

به نظر من دوستان عزیزی ک دنبال یادگیری PLC هستند باید در گام اول باید با نحو کنترل سنتی آشنا باشند تا اصول اصلی طراحی رو بدونند!

بعد که طراحی رو یاد گرفتن استفاده از PLC های متفاوت کار سختی نیستش نهایت کار باید نرم افزار جدیده دیگه!

این نظر من هستش، اگه کسی خواست PLC یاد بگیره بهتر قبلش با نحوه راه اندازی موتورهای تکفاز و سه فاز و انواع راه اندازی ها آشنا بشه بعد بره سراغ PLC!
مدارات فرمانو میگین؟؟؟