جنگلهای زیبای شمال

nobleman.mohamad

عضو جدید
در مورد جنگلهای شما چی میدونین؟؟

همه ما از جنگلهای شمال شنیدیم و از آب و هوا و مناظر اون در مواقع مختلف سال لذت بردیم.

اما شاید جایگاه اون رو از نظر علمی و در بین جنگلهای دنیا ندونیم.در این تاپیک سعی میکنم مختصری در این باره توضیح بدم.

جنگلهای شمال ایران با وسعتی حدود 1/600/000 هزار هکتار در دامنه شمالی رشته کوه البرز قرار دارند.

همانطور که دیدید در مقایسه با سایر جنگلهای دنیا،جنگلهای شمال ایران که به نوعی مصداق جنگلهای واقعی در ایران محسوب میشوند،دارای وسعت بسیار کمی هست.به طوری که در نقشه جنگلهای دنیا سخت به چشم بیاد.

اما چیزی که این جنگلها رو مورد توجه خاص قرار میده تنوع گونه ای شگفت انگیز و قدمت بسیار بالای این جنگلها در مقایسه با جنگلهایی نظیر جنگلهای اروپاست.

چهار گونه انجیلی،سفید پلت،لرگ و لیلکی خاص این مناطق هستند(در ضمن یک توده لرگ در منطقه شول آباد لرستان کشف شده)

انواع گونه های درختی بلوط،راش ممرز،شمشاد،ارس،لوری،توسکا،گیلاس وحشی،بادام،لور،انجیلی و... طبیعت زیبای این جنگلها راتشکیل میدهند.

در حال حاضر این جنگلها به علت نابسامانی در برنامه ریزی و مدیریت، به سرعت در حال از بین رفتن هستند و طبق پیش بینی کارشناسان تا چند دهه آینده دیگر جنگلی در این مناطق نخواهیم داشت.:w37:

نظر یادتون نره!:w36::gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دستت درد نكنه محمد جان بله جنگلهاي هيركاني مختص همين منطقه و جزو جنگلهاي منحصر به فرد دنيا ست اما خودم به چشم خودم ميبينم كه چطور در طول اين سي سال از نصف هم بيشتر از وسعتش كم شده شما كه جنگل خوندي ميدوني قطع درختان در شيب زياد ممنوع هست اما امروزه مهندساي با انصاف جنگل در شمال جاهايي درختان قطور و چند صد ساله رو قطع ميكنن كه بزور يك ادم ميتونه تو اون شيب بايسته البته در زمينهاي هموار هم همچنان درختان قديمي قطع ميشن و جنگل شمال چيزي جز جنگل مخروبه نيست